کاخ موزه توپکاپی

Topkapi

 
بازگشت :  ترکیه  »  استانبول
 
تاریخچه
کاخ توپکاپی -Topkapi- توسط بسیاری از فاتحان استانبول مورد استفاده قرار گرفته است. این کاخ مشرف به تنگه استانبول و نیز دریای مرمره قرار دارد. دروازه اصلی کاخ، دیوارهای احاطه کننده زمین های قصر و نیز نخستین ساختمان این کاخ در زمان حکومت سلطان محمد فاتح و در فاصله سال های 1451 تا 1481 میلادی ساخته شده اند. این قصر قرن ها بعد از ساخت، با نما و فضای داخلی جدیدی تحت بازسازی و مرمت قرار گرفت. همچنین ساختمان های جدیدی به این مجموعه افزوده شدند. توپکاپی از زمان حکومت سلطان محمد فاتح تا سال 1856 میلادی، به عنوان اقامتگاه رسمی سلاطین عثمانی محسوب می شده است. همچنین این مکان برای مدتی به عنوان یک مدرسه عمل می کرده است. دروازه ورودی اصلی قصر، معروف به دروازه شاهنشاهی است که به سمت میدان ایاصوفیه باز می شود. بارگاه اول قصر درست بعد از این دروازه قرار دارد. کلیسایی در این دادگاه وجود دارد که به عنوان انبار مهمات استفاده می شده و درست در پشت آن یک ضرابخانه وجود دارد. طی قرن های متمادی ساخت و سازهای بسیار دیگری نیز در این مجموعه انجام شده است. این قصر به عنوان یک مکان عمومی و یک مدرسه شناخته می شود.
درباره کاخ موزه توپکاپی

بخشی درون این قصر وجود دارد که در حال حاضر به عنوان موزه کاشی و سرامیک ترکیه محسوب می شود. پاویونی بعد از دروازه شاهنشاهی وجود دارد که سلاطین عثمانی طی ماه مارس از آنجا رژه نیروهای مسلح را تماشا می کرده اند. پس از بارگاه اول، بارگاه دوم قرار گرفته که دروازه ای میانی برای ورود به آن وجود دارد.

ساختمانی در این بارگاه با نام بیرونی قرار دارد. مطبخ هایی با دودکش و گنبد در خارج این قسمت وجود دارد. همچنین مکانی برای زندگی افرادی که در قصر مشغول به کارند نیز در این قسمت دیده می شود. یک خزانه داخلی در سمت چپ این بارگاه قرار دارد. در پشت این خزانه، یک برج عدالت وجود دارد که نماد و نشان قصر به شمار می رود. پس از بارگاه دوم، بارگاه سومی قرار دارد که حرمسرای قصر درون این قسمت است. دروازه ورودی بارگاه سوم تحت عنوان یونیشس سفید شناخته می شود. سلاطین و خانواده هایشان از این قسمت به عنوان محل اقامت استفاده می کردند. محل اقامت آنان به اندرونی نیز شهرت دارد. دو ساختمان مهم دیگر نیز در این قصر وجود دارد. اتاق تخت سلطنتی که درست در طرف مقابل دروازه قرار دارد. این اتاق به سالن تماشاگران نیز شهرت دارد. سلاطین در این اتاق، مقامات بلندپایه و سفرای خارجی را به حضور می پذیرفتند. درست بعد از این قسمت، یک کتابخانه به چشم می خورد.

در سمت راست بارگاه سوم، یک خزانه شخصی قرار دارد که تحت عنوان پاویون سلطان محمد فاتح نیز شناخته می شود. در طول قرن هجدهم میلادی بود که کاخ توپکاپی به شکل و ظاهر نهایی خود رسید. مجموعاً در قسمت های مختلف این کاخ اعم از اندرونی، بیرونی و حرمسرا بیش از ده هزار نفر زندگی می کردند. در قسمت های مختلف کاخ، سبک های گوناگون معماری بکار رفته چراکه این قسمت ها در دوران های مختلف و در زمان حکومت سلاطین متفاوتی ساخته شده اند. تغییراتی در فضای داخلی و نمای بیرونی کاخ صورت گرفته است. ساختمان های کاخ هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند. بازدیدکنندگان بسیاری برای دیدن این کاخ مراجعه می کنند. نشانه های زیادی از تمدن های کهن و نیز افرادی که در این کاخ حکمرانی کرده اند، برجای مانده است. همچنین برای راهنمایی هرچه بیشتر گردشگران، گشت های زیادی برای بازدید از کاخ وجود دارد.

امروزه این کاخ صرفاً مکانی برای بازدید افراد بوده و دیگر محل اقامت سران کشور محسوب نمی شود. کاخ توپکاپی در سال 1924 میلادی به صورت موزه درآمد.

مجموعه های تاریخی متنوع و نیز کتابخانه ای برای مطالعه درباره تاریخچه این قصر و موزه، درون قصر توپکاپی وجود دارد. بنابراین چنانچه قصد بازدید از قصر توپکاپی را دارید، دیدن قسمت های مختلف و نیز کتابخانه آن را از دست ندهید.

موضوعات مرتبط

موزه های باستان شناسی استانبول
موزه باستان شناسی استانبول -Istanbul Archeological Museums-، موزه بزرگی است که متشکل از سه موزه می باشد. این سه موزه در باغ خارجی قصر توپکاپی قرار دارند. در این سه موزه مجموعاً بیش از یک میلیون اثر تاریخی متعلق به تمدن های مختلف سراسر جهان نگهداری می شود.

مسجد فتیح
مسجد فتیح -Fatih Mosque- اولین طرح معماری سلطنتی در دوره حکومت عثمانی است. این مسجد در طول زمین لرزه های سال های 1509 ،1557 و1754 صدمه دید و پس از آن در سال 1771 توسط سلطان مصطفی بازطراحی و بازسازی شد.

قصر دلماباغچه
دلماباغچه، قصری تاریخی در شهر استانبول است. این قصر توسط سلاطین به عنوان محل سکونت استفاده می شد. این مکان از جمله مکان های دیدنی استانبول است که توجه گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

موزه هنرهای ترکی و اسلامی
موزه هنرهای ترکی و اسلامی -Turkish & Islamic Arts Museum- شامل مجموعه ای حاوی بیش از چهل هزار اثر هنری نظیر مجموعه ای غنی از فرش، نمونه های از هنر چوب آناتولی، خوشنویسی و خطاطی می باشد. همچنین این موزه سال های زیادی به عنوان موزه فرش شهرت داشته است.

قلعه یورُس
قلعه یورس -Yoros Castle- از جمله قلعه های تاریخی محسوب می شود که از قدمت طولانی ای برخوردار است. مهاجمان بسیاری در طول تاریخ به این قلعه حمله و از آن برای اهداف گوناگونی استفاده کرده اند. بنای قلعه تخریب شده و امروزه تنها دیوارهای آن برجای مانده است. گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی از این قلعه دیدن می کنند.

مسجد اُرتاکوی
مسجد ارتاکوی -Ortakoy Mosque- یکی از مساجد زیبای استانبول است که چشم انداز زیبایی از بسفر را نیز در کنار خود دارد. دسترسی به این مسجد بسیار ساده بوده و آب های آبی بسفر، زیبایی این ساختمان سفید را دو چندان می سازد.

ولید سلطان
این مقاله در مورد مسجد ولید سلطان (مسجد ینی، ینی کامی) -Valide Sultan- است. شهرت این مسجد به علت ارتباط آن با دوره عثمانی است. این مسجد در مرکز استانبول در محلی به نام ترکیه واقع است. این مسجد تاریخچه ای طولانی دارد و به همین علت است که برای توریست های سراسر جهان جالب توجه است.

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد -Sultanahmet Mosque-(مسجد آبی یا کبود) بواسطه ویژگی های منحصربه فردش نظیر شش مناره آن و نیز تاریخچه جالب توجه اش، از شهرت بسیاری برخوردار است. دیدن این مسجد برای گردشگران خالی از لطف نبوده چراکه وجود آن بر زیبایی های بصری استانبول افزوده است.

کلیسای پدر استفان بلغاری
این مقاله درباره کلیسای پدر استفان بلغاری است. در این مقاله درباره تاریخچه این کلیسا بحث می شود. این کلیسا از جمله کلیساهای مشهور دوره عثمانی است که در شهر استانبول و در کشور ترکیه واقع است. از آن جا که این کلیسا، مقدس ترین و بلند مرتبه ترین کلیسای اورتدوکس جهان است، از شهرت زیادی برخوردار است.

مسجد رستم پاشا
مسجد رستم پاشا -Rustem Pasa Mosque- یکی از دیدنی های تاریخی استانبول است که بر زیبایی بصری این شهر می افزاید. استفاده گسترده از فضای داخلی مسجد و بکار بردن کاشی های ایزنیک، سبب شهرت این مسجد و تمایزش با دیگر مساجد استانبول شده است.

مسجد بایزید دوم
این مقاله درباره مسجد معروف دوره سلطنت عثمانی است. مسجد بایزید دوم - Bayezid II Mosque - Otaman mosque- یکی از مساجد معروف همان دوره است. این مسجد در میدان بایزید استانبول در کشور ترکیه واقع است. از آنجا که این مسجد بزرگترین مسجدی بود که پس از تصرف سرزمین، توسط عثمانی ها ساخته شد، از اهمیت خاصی برخوردار است.

برج گالاتا
برج گالاتا -Galata Tower- یکی از قدیمی ترین ساختمان های استانبول محسوب می شود. این بنا در سال 1348 میلادی توسط جنوایی ها ساخته شده است. از این برج برای مقاصد گوناگونی استفاده می شده و امروزه به عنوان یکی از مکان های دیدنی استانبول است که در اختیار یک شرکت خصوصی قرار دارد.

موزه کاشی و موزائیک
شهرت استانبول بواسطه موزه ها و گنجینه های معماری غنی این شهر می باشد. موزه موزاییک -Mosaics Museum- قصر بزرگ از جمله ساختمان های با معماری دلربای دوره بیزانس است که موزاییک های حیاط این قصر دلیل اصلی شهرت آن محسوب می شوند.

موزه ایاصوفیه
مسجد/کلیسای ایاصوفیه -Ayasofya museum- یکی از شاهکارهای تاریخی استانبول است که به عنوان مسجد، کلیسا و اکنون یک موزه شناخته می شود. ایاصوفیه درست در کنار مسجد کبود قرار گرفته و از جمله مکان هایی است که گردشگران بدون تردید باید از آن دیدن کنند.

مسجد شاهزاده محمد
در این مقاله به بررسی و توصیف مسجد شاهزاده محمد -Sehzade Mehmed Mosque- می پردازیم. این مسجد یکی از مساجد بی شماری است که در زمان امپراطوری عثمانی ساخته شده است. این مسجد در محله فاتح شهر استانبول واقع شده است. نام دیگر این مسجد، مسجد پرنس (شاهزاده) می باشد.

مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه -Suleymaniye Mosque- به دستور سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد دوبار طعمه حریق شده و چندین بار تابحال تحت مرمت و بازسازی قرار گرفته است. سازه مستحکم این مسجد از گزند زلزله های قدرتمندی که استانبول را لرزانده اند، سالم باقی مانده است.

کاریه
کاریه -Kariye- در ابتدا به عنوان یک کلیسا ساخته شد اما بعدها در زمان حکومت عثمانی ها به یک مسجد تبدیل گردید. در نهایت این مکان بواسطه معماری تاریخی و غنی آن، به یکی از موزه های استانبول مبدل گشت.

برج بِیازیت
برج بیازیت -Beyazit Tower- از برج های معروف استانبول است که در حیاط دانشگاه استانبول قرار دارد. این برج پیشینه ای قدیمی داشته و بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. برج بیازیت از جذابیت زیادی برای بازدیدکنندگان برخوردار است.

یِدیکول
یدیکول، قلعه ای ترسناک شامل هفت برج است که به دلایل متعددی ساخته شده است. ساخت و سازهای زیادی در دوران مختلف در این قلعه انجام شده است. از این قلعه به عنوان مکانی برای اقامت سلاطین و نیز برای مقاصد رسمی استفاده می شده است. از دیگر کاربردهای این قلعه، استفاده از آن به عنوان زندان بوده است.

موزه نظامی استانبول
در موزه نظامی استانبول -Military museum- گنجینه های بزرگ تاریخی ای وجود دارد که حتی برای آن دسته از افرادی که به امور نظامی چندان علاقه ای هم نداشته باشند، جالب توجه خواهد بود. در این موزه نه هزار شیء ارزشمند از گنجینه پنجاه هزار قطعه ای آن در معرض دید عموم قرار دارد.

برج مِیدِن
برج میدن در وسط تنگه بسفر واقع شده و یکی از دیدنی های جذاب استانبول برای گردشگران محسوب می شود. این مکان در طی سالیان اخیر تغییرات زیادی کرده و امروزه یک رستوران و یک کافه درون آن وجود دارد.

کلیسای پاماکاریستوس
این مقاله در مورد تاریخچه و اهمیت کلیسای پاماکاریستوس است. علت اهمیت این کلیسا در شهر استانبول، این است که این کلیسا بازتابی است از قالب های معماری دوره بیزانتین (دوره سلطنت روم شرقی). پس از تسلط حکومت عثمانی بر این سرزمین، این کلیسا به مسجد تبدیل شد.

آب انبار بازیلیکا
از آب انبار باسیلیکا در گذشته برای ذخیره آب استفاده می شده است. این آب انبار توسط کنستانتین کبیر در سال 532 میلادی ساخته شده است. این آب انبار تحت بازسازی و مرمت قرار گرفته و امروزه برای مقاصد گوناگونی چون برگزاری کنسرت و موسیقی از این مکان استفاده می شود.

پرسش و پاسخ
سوال شما درباره این موضوع
نام شما
ایمیل شما
 
تجربه شما از این موضوع
 
نام شما
ایمیل شما
تجربه خود را بنویسید