پیست های اسکی دیزین - شمشک

 
بازگشت :  ایران  »  تهران
 
درباره پیست اسکی شمشک
شمشک از جمله ییلاق های اطراف تهران است که در رودبار قصران و شمال شرق تهران قرار گرفته است. این ییلاق بیشتر برای پیست معروف اسکی خود شهرت دارد و بیشتر مردم نام آن را همراه با دیزین یاد می کنند.

شمشک ییلاق خوش آب و هوایی است که در هر چهار فصل سال مناظر و گردشگاه های جذاب دارد. در زمستان ها برای اسکی، تابستان ها برای مناظر زیبا و هوای خوب، پاییز و بهار نیز بسیار دل انگیز است.

پیست اسکی شمشک پس از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در حدود 60 کیلومتری شمال شرق تهران و در نزدیکی روستای شمشک قرار دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شمشک می توان از سمت لشگرک و فشم و از سمت کرج و گچسر استفاده کرد. مسیر لشگرک برای اهالی شرق تهران مناسب تر و نزدیک تر است. بلندترین نقطه پیست اسکی شمشک، 3 هزار و 50 متر و پایین نقطه آن 2 هزار و 550 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

پیست معمولا ار روزهای اول آذرماه تا اواسط فروردین باز است. هتل شمشک 32 اتاق و 4 سوئیت دارد و 2 ستاره است. یکی از 4 رستوران آن نیز در قله قرار دارد.
شمشک از زمان های بسیار دور از دوران قاجار به عنوان ییلاق شهروندان تهرانی مورد استفاده قرار می گرفته است.
امکانات پیست اسکی شمشک
از جمله امکانات موجود در پیست اسکی شمشک می توان به دو دستگاه تله سیژ، دو دستگاه تله اسکی بشقابی و دو دستگاه تله اسکی چکشی و  نورافکن زرد اشاره کرد. با وجود این نورافکن می توان در شب نیز اسکی کرد. علاوه بر آن باید به دو هتل و 4 رستوران اشاره کرد.
تاریخچه پیست اسکی شمشک
پیست اسکی شمشک در سال 1337 خورشیدی ساخته و بهره ‌برداری شد اما در سال 1375 خورشیدی بود که با ایجاد اصلاحات لازم از سوی فدراسیون جهانی اسکی به عنوان پیست بین‌المللی شناخته شد.
درباره پیست اسکی دیزین
قیمت ورودی  پیست اسکی برای اسکی بازها 30 هزارتومان و برای گردشگران 11 هزار تومان است. در دیزین مدرسه اسکی نیز قرار دارد. مدرسه اسکی پائین از جاده پائین، در ورودی پیست و مدرسه اسکی بالا در داخل پارکنیگ قرار دارد و برای هر ساعت استفاده از مربی حدود 11 هزار تومان باید هزینه کنید.

برای اقامت در دیزین می توانید از هتل ها و سوئیت های موجود استفاده کنید. هتل گاجره یکی از هتل های این منطقه است. مردم روستای گاجره بسیار مهمان نواز هستند.

هتل دیزین نیز هتل دیگری است که دو ساختمان دارد. هتل شماره یک 44 اتاق و هتل دیزین شماره دو 83 اتاق دارند. در کنار این هتل ها، سوئیت هایی نیز وجود دارند که قیمتشان تفاوت چندانی با هتل ندارد.
آدرس دیزین
دیزین در شمال شرق تهران واقع شده است. برای رسیدن به این منطقه می توان از دو مسیر استفاده کرد.
  • یکی از آنها، مسیر حدود 70 کیلومتری که از سمت جاده لشگرک و بعد از اوشان و فشم است.
  • مسیر دوم که دوبرابر این مسیر مسافت دارد و بیش از 120 کیلومتر است، جاده آزادراه تهران – کرج است که باید به گچسر بروید و بعد از آن به سمت گاجره برگردید و به دیزین بروید.
مسیر فشم بسیار نزدیک تر و خلوت تر است. اما در زمستان بسته است و باید خودرو خود را در ایستگاه تله کابین پارک کنید.

در مورد پارکینگ نیز باید بدانید اگر از سمت کرج بروید به پارکینگ پایین می رسید که 24 ساعته باز است. از سمت فشم، پارکینگ بالاست که از 7 صبح تا 5 بعدازظهر بیشتر باز نیست.
تاریخچه پیست اسکی دیزین
شاید جالب باشد بدانید که پیست اسکی دیزین حدود سال 1341 خورشیدی توسط گروهی معدنچی کشف شد. آنها به دنبال رگه های جدید زغال سنگ بودند که جایی مناسب برای پیست اسکی کشف کردند. بعد از آن، پس از راه اندازی تله سیژ برقی شمشک در سال 1344 خورشیدی، دیزین به مجموعه اسکی حرفه ای تبدیل شد. البته تا سال ها بعد، اتفاقات عمرانی بسیاری در این منطقه افتاد تا اینکه در سال 1351 خورشیدی دیزین به پیست اسکی عمومی تبدیل شد.
موضوعات مرتبط

پارک های آبی آزادگان - اکباتان - پارس گرمدره
در تهران و اطراف آن چندین پارک آبی در طی سال های اخیر ساخته و راه اندازی شده اند. از جمله باید به پارک های آبی آزادگان برای آقایان، اکباتان ویژه بانوان و پارک آبی پارس گرمدره برای هر دو جنسیت خانم و آقا اشاره کرد.

کارتینگ آزادی
اگر هیجان را دوست دارید و به دنبال تجربه سرعت بدون خطر هستید حتما به ضلع شمال شرقی مجموعه آزادی در ابتدای اتوبان کرج بروید. در این قسمت از ورزشگاه آزادی، در سال 1381 خورشیدی پیستی برای کارتینگ به وسعت 30 هزار متر مربع راه اندازی شده است. در این پیست علاوه بر ماشین سواری با سرعت بالا و مسابقه با دوستان، می توانید از امکانات دیگری همچون ماشین ها رادیو کنترل یا کلاش های آموزشی اتومبیل رانی نیز استفاده کنید.

تله کابین توچال
تله کابین توچال نیز با هوای پاک کوهستانی و چشمه های متعدد در انتهای خیابان ولنجک و در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات واقع شده است. این منطقه نیز همچون دیزین یکی از مناطق تفریحی و ورزشی تهران است که افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند.

مجموعه ورزشی تفریحی شهید چمران – اریکه ایرانیان
مجموعه ورزشی تفریحی شهید چمران (بولینگ عبدو)، بخش های مختلف فرهنگی و ورزشی دارد. در بولینگ عبدو غرفه ها و فروشگاه هاي و گيم نت،كافي نت، سفره خانه سنتي و تالار پذيرايي نیز وجود دارند. مجموعه ورزشی تفریحی و تجاری اریکه ایرانیان علاوه بر تجاری بودن و داشتن چندین فروشگاه منحصر به فرد تجاری، سالن های فرهنگی سینما و تئاتر و دیگر سالن های ورزشی نیز دارد.

پرسش و پاسخ
سوال شما درباره این موضوع
نام شما
ایمیل شما
 
تجربه شما از این موضوع
 
نام شما
ایمیل شما
تجربه خود را بنویسید