موزه آبگینه

 
بازگشت :  ایران  »  تهران
 
درباره موزه آبگینه
موزه آبگینه یکی از محبوب ترین موزه های شهر تهران به شمار می رود و روزانه افراد بسیاری از آن دیدن می کنند. این موزه در مرکز شهر و در خیابان جمهوری واقع شده است. دلیل جذابیت بسیار این موزه علاوه بر آثار شیشه ای و سفالین پیش از تاریخ و باستانی، طراحی و معماری هشت ضلعی بنا و نورپردازی تالارها نیز هست.
موزه آبگینه دو طبقه و 5 تالار به نام های مینا، بلور، صدف، زرین و لاجورد دارد.

موزه آبگینه خانه شخصی قوام السلطنه، وزیر احمد شاه قاجار بوده است. این بنای هشت ضلعی بسیار زیبا و تاریخی در در باغی به وسعت 7 هزار مترمربع قرار دارد. قوام السلطنه تا سال 1322 خورشیدی در این بنا اقامت داشت. بعد از او این خانه به سفارت مصر فروخته شد. اما با تیره شدن روابط ایران و مصر و تعطیل شدن سفارت مصر در ایران، بانک بازرگانی این عمارت را خریداری کرد. سرانجام در سال 1355 خورشیدی مهندسان ايراني و اتريشي آن را بازسازی و به موزه تبدیل کردند.

عمارت موزه به تنهایی نیز دلیلی برای جذب گردشگر و بازدیدکننده است. این بنا در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است.
دو تالار در طبقه اول و سه تالار دیگر در طبقه دوم واقع شده اند. ‌چهارچوب درب ها و پله های موزه آبگینه منبت كاري شده اند.

گچ‌ بري ها و  آينه‌كاري ‌هاي طبقه دوم‌ این عمارت مربوط به دو دوره قوام و قاجار هستند. نمای بنا نیز به 50 شکل متنوع آجر كاري شده است. بنابراین بازدیدکننده در وهله نخست جذب معماری و تزیینات موزه آبگینه می شود.
تالار و قسمت های موزه
موزه آبگینه در دو طبقه و 5 تالار ساخته شده است. هرکدام از این تالارها موضوع ویژه ای را به نمایش می گذارند. نام و آثار این تالارها را در پایین نام برده ایم:
  • تالار شمار یک – تالار مينا - اشياي شيشه اي و سفالين متعلق به هزاره هاي اول و دوم پيش از ميلاد مسیح را می توان در این موزه مشاهده کرد. از جمله آنها می توان به عطردان هاي كوچك با رنگ لاجوردی و خطوط رنگارنگ اشاره کرد. در این تالار ميله های شيشه اي رنگی نمایش داده می شوند که از زيگورات چغازنبيل – بزرگ ترين پرستش‌گاه ايرانيان در هزاره دوم پيش از ميلاد - کشف شده اند. تالار مينا محل نمایش سفالينه هاي هزاره هاي اول و دوم پيش از ميلاد تا دوران اشكانيان است.
  • تالار شمار دو – تالار بلور – باستانی ترین و قدیمی ترین سفال‌ ها، شیشه ‌ها و لوله ‌های شیشه ‌ای را می توان در این تالار پیدا کرد.
  • تالار شمار سه – تالار صدف – به دلیل شباهت این تالار به صدف نيمه باز، آن را صدف نامیده اند. این تالار شامل انواع سفال ‌هاي قرون سوم و چهارم شهر نيشابور است‌.
  • تالار شمار چهار – تالار زرین – دلیل نام زرین وجود ظروف زرين‌فام باقی مانده از دوران سلجوقي است. همع اطراف ظرف های این تالار  با خط نسخ و نستعليق تزيين شده‌ اند. البته در برخی از ظروف موجود می توان چهره ‌هاي مغولي را نیز پیدا کرد. این ظروف نقش های متفاوتی دارند.
  • تالار شمار پنج – تالار لاجورد – لعاب های فيروزه ای رنگ برجا مانده از قرن های هفتم و هشتم - دوره ايلخاني‌ - دلیل نام لاجورد این تالار هستند. ظروف شيشه اي این تالار به به سده هاي يازدهم تا سيزدهم هجري تعلق دارند.
از قسمت هاي ديگر موزه آبگینه مي توان به كتابخانه با چهار هزار جلد كتاب فارسي و لاتين در زمينه تاريخ ، باستان شناسي و هنر اشاره كرد. این کتابخانه تخصصي همزمان با عمارت موزه افتتاح شد.

نمايشگاه موقت برای نمايش آثار هنرمندان معاصر و معرفي آثار سفالين و شيشه معاصر و كلاس هاي آموزشي موزه به منظور ترويج هنر تراش شيشه، سفالگري، طراحي و نقاشي از دیگر مشخصه های قابل ذکر موزه آبگینه تهران هستند.
اطلاعات گردشگری
برای بازدید از موزه آبگینه می توانید در همه روزهای هفته به غیر از روزهای دوشنبه و ایام سوگواری از ساعت 9 تا 5 بعدازظهر به نشانی خيابان جمهوری، خيابان سی تير، پلاک ۵۵ مراجعه کنید. بهای بلیت این موزه برای شهروندان ایرانی 250 و برای اتباع خارجی 2 هزار و 500 تومان است.
تاریخچه
موزه آبگینه به طرز زیبایی حدود 80 سال پیش به دستور احمد قوام - وزیر احمد شاه قاجار – ساخته شده است. قوام السلطنه دستور ساخت این بنا را برای استفاده شخصی صادر کرده بود. اما بعدها این خانه به موزه تبدیل شد. در حدود سال 1977 میلادی، معمار و طراحی اتریشی به نام هانس هولاین طراحی داخلی ساختمان و ویترین ‌های موزه را به عهده گرفت و آن را به زیباترین شکل ممکن نوسازی کرد.
موضوعات مرتبط

موزه استاد ابوالحسن صبا
تهران مملو از جاذبه های گردشگری تاریخی، موزه ها و بوستان ها و ... است. یکی از موزه های هنری زیبا که روزانه افراد متعددی از آن بازدید می کنند، موزه استاد صبا - از استادهای برجسته موسیقی ایران - در خيابان ظهيرالاسلام است. گردشگران می توانند در این موزه که در واقع خانه شخصی استاد صبا بوده است، انواع سازها، لوازم شخصی و آثار استاد را به همراه کارهای دستی همسر ایشان مشاهده کنند.

موزه جواهرات ملی
موزه جواهرات ملی تا پیش از انقلاب اسلامی فعالیت داشته و پس از آن تعطیل شده است. البته دوباره در سال 1369 خورشیدی درب های این موزه برای بازدید عموم بازگشایی شد. از جمله آثار موجود در موزه جواهرات ملی باید به الماس دریای نور، تخت طاووس (تخت خورشید)، تخت نادری، کره جواهر، تاج‌ماه و ... اشاره کرد. این موزه در حال حاضر در خیابان فردوسی، روبه روی سفارت آلمان واقع شده است.

موزه هنرهای ملی ایران
یکی از زیباترین موزه های شهر تهران که در میدان بهارستان قرار دارد، موزه هنرهای ملی ایران است. این موزه در حال حاضر فقط یک حوض‌خانه قدیمی است که از باغ و کاخ نگارستان باقی مانده است. کاخ و باغ نگارستان به دوران فتحعلی شاه قاجار مربوط است.

موزه فرش ایران
موزه فرش ایران شامل مجموعه ای از نفیس ترین آثار قالی، قالیچه و تابلوفرش است که از قرن نهم هجری تا دوره معاصر را در بر می گیرد. این آثار در مساحتی بالغ بر 3400 مترمربع در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد. علاوه بر آثار ثابت، نمایشگاه های فصلی و موردی نیز در این موزه برپا می شود.

امامزاده صالح
امامزاده صالح یکی از معروفترین اماکن متبرکه و زیارتی تهران است که در منطقه تجریش قرار دارد. این مکان از ایام بسیار قدیم مورد توجه ساکنان تهران قرار داشته است. امروزه هم موقعیت قرارگیری این امامزاده و وجود امکانات متعدد در اطراف آن، افراد و علاقمندان بسیاری را به این امامزاده می کشاند.

میدان و برج آزادی
برج و میدان آزادی از معروفترین نمادهای تهران محسوب می شوند. عظمت و زیبایی این برج و نیز میدان آزادی، نگاه هر بیننده ای را مسحور خود می سازد. در ساخت برج و میدان آزادی تلفیقی از سبک های مختلف معماری ایرانی اسلامی بکار رفته است.

کاخ موزه نظامی
کاخ موزه نظامی تهران در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمالی‌ ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران واقع شده است. موزه نظامی در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد واقع شده است. زیربنای کاخ موزه حدود سه هزار متر مربع است و در دو طبقه و یک زیرزمین ساخته شده است. در این موزه انواع ابزار، سلاح ها و تن پوشهای جنگی دوره های مختلف تاریخی ایران به نمایش گذاشته شده است.

موزه تاریخ معاصر - موزه آشپزخانه سلطنتی
در این مقاله در مورد دو موزه مستقر در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمال تهران صحبت می کنیم.این موزه ها شامل موزه تاریخ معاصر و موزه آشپزخانه سلطنتی هستند. موزه تاریخ معاصر در اصل کاخ شمس پهلوی بوده است. شمس از این کاخ به عنوان اقامتگاه تابستانی استفاده می کرده است. موزه آشپزخانه سلطنتی نیز در مساحتی حدود 800 مترمربع در مرکز مجموعه سعدآباد واقع شده است. این آشپزخانه مختص کاخ سفید – کاخ موزه ملت – بوده است.

موزه جهان نما
مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران در شمال شهر تهران در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده است. این باغ زیبا یکی از جاذبه های گردشگری شهر تهران است و در آن چندین بنا و موزه تاریخی از دوران پادشاهان قاجار و پهلوی ایران باقی مانده است. از جمله آنها می توانیم به موزه جهان نما اشاره کنیم. موزه جهان نما در فضایی در قسمت غربی کاخ صاحبقرانیه واقع شده است.

امامزاده قاسم
امامزاده قاسم یکی از اماکن مقدس و زیارتی تهران است که در شمال میدان تجریش قرار دارد. روایات مختلفی درباره نسب ایشان وجود دارد. گورستانی نیز در موطه امامزاده قاسم به چشم می خورد.

برج میلاد
برج میلاد تهران، ششمین برج بلند دنیا محسوب می شود. این برج چند منظوره علاوه بر اهداف تلویزیونی و مخابراتی، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تهران مطرح است.

موزه ظروف سلطنتي
موزه ظروف سلطنتی یکی از 18 کاخ و موزه مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد است. این موزه در بخش شرقی مجموعه واقع شده است. این موزه در واقع کاخ اشرف پهلوی بوده و به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شده است. این کاخ به عنوان موزه های مختلف در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی استفاده شده است تا اینکه در نهایت در خردادماه سال 1389 خورشیدی به عنوان موزه ظروف سلطنتي بازگشایی شده است.

موزه هنرملل
موزه هنرملل در واقع زيرزمين کاخ موزه ملت - کاخ سفید – است. کاخ سفید بزرگ ترین کاخ مجموعه‌ سعدآباد است. کاخ موزه ملت مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است و دو طبقه و یک زیرزمین دارد. این موزه پیش از انقلاب نیز موزه هنری فرح پهلوی به شمار می رفته است. آثاری که در این موزه قرار دارند هدایایی است که به فرح دیبا اهدا یا از سراسر دنیا خریداری شده اند.

موزه کاخ گلستان
تهران موزه های متعددی دارد. یکی از این موزه ها گلستان می باشد. مجموعه گلستان محل زندگی پادشاهان قاجار بوده و در میدان امام خمینی واقع شده است.

خلوت کریمخانی - عمارت بادگیر
از جمله عمارت های موجود در مجموعه کاخ گلستان باید به خلوت کریم خانی (جلوخان) و عمارت بادگیر اشاره کرد. در حال حاضر سنگ قبر ناصر الدین شاه و تخت فتحعلی شاه در عمارت خلوت کریمخانی قرار دارند. عمارت بادگیر نیز معماری چشمگیر و تزیینات زیبایی دارد. مظفرالدین شاه قاجار در این عمارت تاج‌گذاری کرده است. برج های بادگیر این ساختمان تنها بادگیرهای تزئین شده با معرق در ایران هستند.

حرم مطهر امام خمینی
حرم مطهر امام خمینی (ره) از جمله مکان های زیارتی و مقدس تهران است که از اهمیت ملی و فرا ملی برخوردار است. این مجموعه عظیم که از بخش های مختلفی تشکیل شده، همه روزه پذیرای زائران بسیاری می باشد. اهمیت این مکان باعث شده تا در سال های اخیر طرح های گوناگونی برای توسعه حرم در دست تهیه و اجرا باشد.

موزه رضا عباسی
یکی از موزه های زیبای شهر تهران موزه رضا عباسی است. این موزه در 25 شهریور ماه سال 1356 خورشیدی گشایش یافته است. البته دوبار تعطیل و در سال های 1358 و 1379 خورشیدی بازگشایی شد. در این موزه انواع سفالینه، مصنوعات ساخته از گل پخته فلز و سنگ مربوط به دوران ما قبل تاریخ تا ظروف سفالی و اشیای فلزی، منسوجات و نقاشی‌ های لاک الکلی متعلق به دوره اسلام را می توان مشاهده کرد.

موزه نیم قرن کودکی در دوره معاصر - نمایشگاه اتومبیل های سلطنتی
کاخ نیم قرن کودکی در اصل کاخ و اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی، کوچکترین دختر محمدرضا شاه پهلوی بوده است. نام آن نیز کاخ لیلا بوده است. موزه اتومبیل های سلطنتی نیز نمایشگاه اتومبیل های سلطنتی مورد استفاده در خاندان پهلوی است.

کاخ موزه نیاوران
در شهر بزرگ تهران مناطق گردشگری مختلفی وجود دارند. از جمله آنها می توان به کاخ ها و باغ ها و موزه ها اشاره کرد. یکی از موزه های جذاب این شهر کاخ موزه نیاوران است. کاخ و موزه نیاوران یکی از میراث گردشگری باقی مانده از دوره های قاجار و پهلوی است. این کاخ در ضلع شمال شرقی باغ بزرگ نیاوران به مساحت حدود 11 هکتار واقع شده است. مساحت این کاخ نیز حدود 9 هزار مترمربع است و در دو طبقه و یک نیم طبقه ساخته شده است.

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران نخستین موزه سرزمین ایران با پیشینه 75 ساله است. این موزه از موزه های ایران باستان و دوره اسلامی تشکیل شده است. موزه ملی در خیابان امام خمینی، مجموعه تاریخی باغ ملی واقع شده است و بزرگ ترین موزه باستان شناسی ایران به شمار می رود. در این موزه بیش از 300 هزار اثر تاریخی از دوران باستان و حتی پیش از تاریخ نگهداری می شوند.

مسجد امام خمینی
مسجد امام خمینی که تا پیش از انقلاب اسلامی به نام مسجد شاه معروف بوده، یکی از زیباترین مساجد تاریخی تهران به شمار می رود. این مسجد در زمان قاجار و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. ویژگی های معماری و سبک این مسجد از جمله جاذبه های بصری این مکان محسوب می شود.

امامزاده داوود
امامزاده داوود از جمله اماکن مذهبی زیارتی استان تهران واقع در شمال غربی این شهر در منطقه کن می باشد. این امامزاده که از همراهان امام رضا (ع) در سفر به ایران بوده، در این سفر کشته و در این مکان به خاک سپرده می شوند. بقعه اولیه امامزاده در زمان صفویه ساخته شده اما ساختمان امامزاده در دوران قاجار بنا شده است. امامزاده داوود همواره زائران و مشتاقان بسیاری را علیرغم مسیر دشوار و صعب العبورش از زمان های قدیم به سوی خود جلب می کرده است. امروزه وجود جاده آسفالته، دسترسی به این امامزاده را بسیار راحت و ایمن نموده است.

موزه امام علی (ع)
موزه امام علی (ع)، برخلاف بیشتر موزه های موجود در شهر تهران، پیشینه تاریخی ندارند و به تاریخ پیش از انقلاب ایران مربوط نمی شود. موزه امام علی (ع)، در خرداد ماه سال 1382 خورشیدی به صورت 4 طبقه توسط شهرداری تهران ساخته شده است. در این موزه انواع آثار هنری که مربوط به امام علی (ع ) است نگهداری می شود.

موزه تاریخ
موزه تاریخ، برخلاف بیشتر موزه های موجود در شهر تهران، پیشینه تاریخی ندارد و به تاریخ پیش از انقلاب ایران مربوط نمی شوند. موزه تاریخ به كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان وابسته است و برای ترغیب این قشر از اجتماع به مسایل تاریخی، در سال 1369 خورشیدی بنا شده است.

کوشک احمدشاهی
باغ نیاوران یکی از جاذبه های گردشگری زیبا در شمال شهر تهران است. این باغ که در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است در حال حاضر به عنوان مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران شهرت دارد. دلیل استفاده از واژه مجموعه این است که این باغ در حال حاضر شامل کاخ نياوران، کاخ صاحبقرانيه و کوشک احمدشاهی است. در این مقاله قصد داریم در مورد تاریخچه و جاذبه های کوشک احمدشاهی توضیح بدهیم.

موزه بانک ایران
در سال 1267 خورشیدی بانکی به نام بانک شاهنشاهی در تهران در کوچه باغ ایلخانی – فردوسی فعلی - تاسیس شد. ساختمان بانک شاهنشاهی سال ها بعد به موزه تبدیل شد و در آن سکه های طلای یاد بود افتتاح بانک ملی، سکه های مدور به مناسبت پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی، اسکناس های سه تومانی، 5 تومانی و ده تومانی از دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است. موزه موزه بانک در میدان امام خمینی ، خیابان فردوسی واقع شده است.

کاخ صاحبقرانیه
مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران در منطقه ای خوش آب و هوا در شمال شهر تهران واقع شده است. این باغ زیبا از جاذبه های گردشگری شهر تهران به شمار می رود و در آن چندین بنا و موزه های تاریخی و دیدنی از دوران پادشاهان قاجار و پهلوی ایران باقی مانده است. از جمله آنها می توانیم به کاخ صاحبقرانیه اشاره کنیم. دستور ساخت کاخ صاحبقرانیه را ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۶۷ قمری صادر کرده است. این کاخ در دو طبقه شامل شاه نشین، کرسی خانه، حمام و ۵۰-۴۰ دستگاه خانه است. هر کدام از خانه ها نیز ۴ اتاق و یک ایوان دارند. این خانه ها برای زنان ناصرالدین شاه ساخته شده اند.

شمس العماره
شمس العماره – عمارت خورشید – از بناهای تاریخی و جاذبه های شهر بزرگ تهران به شمار می رود. این بنا از دوران قاجار در مجموعه گلستان ساخته شده است و روزانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. باید بدانید برجسته ترین و زیباترین عمارت موجود در مجموعه گلستان، شمس العماره است. معماری و طراحی ساختمان و همچنین تزیینات این عمارت عالی هستند. در ضمن، شمس العماره 5 طبقه و نخستین بنای ساخته شده با اسکلت فلزی در تهران است.

ایوان تخت مرمر
عمارت تخت مرمر از قدیمی ترین بناهای مجموعه کاخ گلستان تهران واقع در میدان 15 خرداد است. این عمارت به دلیل شهرت بسیار ایوان آن به ایوان تخت مرمر نیز شهرت دارد. دلیل نام مرمر نیز تخت مرمرینی است که در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته و در ایوان اصلی عمارت گذاشته شده است.

کاخ مرمر
کاخ مرمر محل کار و حکومت رضاشاه پهلوی بوده است. این کاخ در سال 1313 خورشیدی به دستور رضاشاه و با طرح خود شاه ساخته و سه سال بعد، در سال 1316 خوشیدی تکمیل شد. کاخ مرمر در تقاطع خیابان های امام خمینی و ولیعصر کنونی واقع شده است. این کاخ در طول تاریخ کاربری های متفاوتی داشته است. پس از کاخ سلطنتی به موزه، دفتر کمیته امداد و در آخر دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام تبدیل شده است. در حال حاضر به این کاخ، ساختمان قدس می گویند.

تالار سلام
تالار سلام یکی از اتاق های کاخ گلستان است و در زمان پادشاهای پهلوی به عنوان محلی برای تشریفات رسمی استفاده می شده است. تاج‌گذاری محمدرضا شاه پهلوی در این تالار انجام شد. در حال حاضر این تالار به عنوان موزه فعالیت دارد و روزانه افراد بسیاری از آن بازدید می کنند. این تالار در مجموعه تاریخی کاخ گلستان در میدان ارگ تهران واقع شده است.

موزه صنایع دستی
در این مطلب یکی از مشهورترین موزه های شهر تهران را معرفی می کنیم. این موزه در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد واقع شده است. تا پیش از سال 1389 خورشیدی این موزه خط و کتابت میرعماد نام داشت و محلی برای نگهداری آثار خوشنویسی بوده است. خوب است بدانید، موزه صنایع دستی تا پیش از انقلاب اسلامی، محلی زندگی فرزندان محمدرضا شاه پهلوی به نام های فرحناز و علیرضا بوده است.

حسینیه ارشاد
حسینیه ارشاد از جمله مراکز مذهبی فرهنگی شهر تهران محسوب می شود که از سال های دهه 1340 شمسی فعالیت خود را آغاز نمود. حضور شخصیت هایی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی از جمله دلایل شهرت این مرکز محسوب می شود. کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد نیز یکی از کتابخانه های مجهز و فعال تهران به شمار می رود.

مجموعه فرهنگی و تاريخی نياوران
تا پیش از انقلاب اسلامی، ایران کشوری پادشاهی بود و این پادشاهان کاخ ها و خانه های ییلاقی ویژه خود را داشتند. بعد از رفتن آنها، این مجموعه ها، کاخ ها و باغ ها به موزه ها و مکان های دیدنی کشور تبدیل شده اند. یکی از میراث گردشگری باقی مانده از دوره های قاجار و پهلوی می توان به مجموعه کاخ و موزه نیاوران اشاره کرد. این مجموعه در شمال شهر تهران و در باغی بزرگ به مساحت حدود 11 هکتار واقع شده است. در این مقاله با تاریخچه و اطلاعات گردشگری مجموعه نیاوران آشنا می شویم.

موزه دکتر حسابی
خانه های کهنسال شمیران تهران به فراخور اهمیت و شهرت خود شهرت فراوانی دارند. یکی از این خانه ها که در همه ایران بسیار شهرت دارد، موزه دکتر حسابی است. موزه دکتر حسابی در واقع همان خانه شخصی پروفسور حسابی در منطقه تجریش تهران است که چند ماه پس از فوت ایشان گشایش یافته است.

آستان حضرت عبدالعظیم
حرم حضرت عبدالعظیم معروف به شاه عبدالعظیم در شهر ری از مناطق جنوبی تهران، یکی از معروفترین اماکن مذهبی و متبرکه این شهر به شمار می رود. در کنار ایشان، دو امامزاده دیگر به نام های امامزاده طاهر و امامزاده حمزه نیز به خاک سپرده شده اند. همه روزه زائران زیادی از گوشه و کنار تهران و نیز سایر شهرهای ایران برای زیارت حرم ایشان به ری سفر می کنند. در جوار حرم حضرت عبدالعظیم مقبره افراد مشهوری به چشم می خورد.

کاخ موزه ملت
کاخ موزه ملت - کاخ سفید – بزرگ ترین کاخ مجموعه‌ سعدآباد است. کاخ و موزه سعدآباد، مجموعه فرهنگی تاریخی بزرگی است که مساحتی حدود 300 هکتار زمین سرسبز را به خود اختصاص داده است. کاخ موزه ملت مخصوص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است. رضاشاه نیز در روزهای تابستان در این کاخ از مهمانان رسمی خود پذیرایی می کرده است. این کاخ دوطبقه دارد.

موزه مردم شناسی
کاخ ابیض از جمله جاذبه های مجموعه گلستان است که به دستور ناصرالدین شاه قاجار به منظور نگهداری از هدایای پادشاه در ضلع جنوب غربی کاخ گلستان ساخته شد. این کاخ در حال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی فعالیت دارد و در میدان ارگ تهران واقع شده است.

موزه پول
تهران موزه های فراوانی در محله های مختلف دارد. برخی در جنوب و برخی در شمال، شرق یا مرکز شهر واقع شده اند. یکی از این موزه ها که در در حال حاضر در غرب تهران قرار دارد، تماشاگه پول است. این موزه در سال 1376 خورشیدی توسط اداره موزه‌های بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی در سال 1376 خورشیدی در خیابان میرداماد گشایش یافته اما اکنون در پارک ارم مستقر شده است.

موزه استاد حسین بهزاد - موزه استاد فرشچیان
کاخ کرباس در زمان قاجار ساخته شده است و از جمله کاخ های قدیمی مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد است. این بنا در زمان رضاشاه پهلوی محل اقامت او بوده است. در دوران پهلوی دوم نیز محل زندگی رضا – فرزند محمدرضا شاه – پهلوی بوده است. در حال حاضر کاخ کرباس را با نام موزه استاد حسین بهزاد یاد می کنند زیرا . آثار نقاشي استاد بهزاد در سالن های آن به نمایش گذاشته شده است. موزه استاد فرشچیان نیز بیش از 50 اثر از استاد را در خود جاي داده است.

آرامگاه بی بی شهربانو
آرامگاه بی بی شهربانو که بنابر برخی روایات و نیز کتیبه موجود در محل آرامگاه، همسر امام حسین (ع) و مادر امام سجاد (ع) می باشند در جنوب تهران و در شهر ری قرار دارد. این آرامگاه بر فراز کوهی به همین نام بنا شده و در دوره های مختلف تاریخی تغییراتی در آن صورت گرفته است.

موزه پست و تلگراف
یکی از زیباترین ساختمان های قدیمی و کهنسال که در سطح شهر تهران به چشم می خورد، ساختمان موزه پست و تلگراف است. این موزه از بهمن ماه سال ۱۳۶۹ خورشیدی هویت کاربردی پیدا کرد. این ساختمان از جمله شکیل‌ ترین عمارت هایی است که دولت آن را ساخته و تاسیس کرده است.

موزه هنرهای زیبا
مجموعه سعدآباد 18 کاخ و کوشک در خود جای داده است. به همین دلیل یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مهم در شهر تهران به شمار می رود. از جمله کاخ های بسیار زیبای این مجموعه که در حال حاضر به موزه تبدیل شده است، کاخ اسود نام دارد. پس از انقلاب اسلامی و تبدیل شدن به موزه، آن را با نام موزه هنرهای زیبا یاد می کنند.

تالار آینه
کاخ گلستان مجموعه‌ ای از چند عمارت مجزاست. هرکدام از این بناها در زمان ‌های مختلف ساخته شده ‌اند که از جمله آنها باید به تالار آینه اشاره کرد. تالار آینه مملو از آینه کاری های زیباست و در سال 1299 هجری قمری در غرب تالار سلام ساخته شده است. این تالار از مشهورترین تالارهای کاخ گلستان و معمار آن محمد تقی خان معمار باشی بوده است.

موزه برادران اميدوار
موزه برادران اميدوار در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد قرار دارد. در این موزه انواع آلات و ادوات شکار انسان های بومی، اسکيیمو، آمازون، آفریقا، ظرف های سفالین فرهنگ اینکا، حیوانات و جانوران تاکسیدرمی شد، مرجان، فسیل، و عکس های سفر برداران امیدوار را می توان مشاهده کرد. این موزه پیش از انقلاب کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها بوده است.

مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد
کاخ و موزه سعدآباد، مجموعه فرهنگی تاریخی بزرگی است که مساحتی حدود 300 هکتار زمین سرسبز را به خود اختصاص داده است. در مجموعه فرهنگی سعدآباد علاوه بر کاخ ها و کوشک های برجا مانده از پادشاهان قاجار و پهلوی شامل قنات ‌ها، باغستان‌ ها، گلخانه‌ ها و چشمه نیز هست.

کاخ موزه سبز
کاخ موزه سبز با نام اصلی کاخ شهوند، عمارتی دو طبقه است و نمای آن به طور کامل از بیرون پیداست. ساخت این کاخ در سال 1307 خورشیدی پایان یافته و طراح و معمار آن نیز استاد جعفر کاشانی بوده است. این کاخ در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در شمال شهر تهران واقع شده است.

کاخ سلطنت آباد - کاخ فیروزه
کاخ سلطنت آباد و کاخ فیروزه، دو کاخی هستند که در زمان ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده اند. کاخ فیروزه محل استراحت و ناهارخوری شاهان قاجار هنگام تفریح و شکار بود. کاخ سلطنت آباد نیز در سال 1305 خورشیدی به دستور ناصرالدین شاه در جلگه شرقی روستای رستم آباد ساخته شد.

کاخ ملکه مادر - کاخ احمدشاهی
در این مقاله در مورد دو کاخ از 18 کاخ موجود در مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد صحبت می کنیم. کاخ های مورد بحث در این مطلب، کاخ ملکه مادر و کاخ احمد شاهی هستند. هر دو این کاخ ها در حال حاضر غیرقابل بازدید هستند. البته بازدید از کاخ ملکه مادر که در حال حاضر آن را با نام ساختمان جمهور یاد می کنند فقط در روز پیروزی جمهوری اسلامی، یعنی 22 بهمن برای عموم آزاد است.

موزه سینمای ایران
موزه سینمای ایران در حال حاضر در باغ فردوس – رو به روی زعفرانیه - قرار دارد. اما باید بدانید، ابتدا در سال 1377 خورشیدی در خیابان لاله‌زار، کوچه پیرنیا ساخته و افتتاح شد. اما در سال 1381 خورشیدی به مکان کنونی خود، یعنی باغ فردوس منتقل شده است. هدف از ساخت این موزه، گردآوری، حفظ، ثبت و عرضه میراث سینمای ایران است.

پرسش و پاسخ
سوال شما درباره این موضوع
نام شما
ایمیل شما
 
تجربه شما از این موضوع
 
نام شما
ایمیل شما
تجربه خود را بنویسید