درباره پوکت

اطلاعات عمومی - پوکت -Phuket- در بخش جنوبی ایالت Changwat تایلند واقع شده است. این جزیره، بزرگ ترین جزیره کشور تایلند است و به وسیله پلی به بخش اصلی تایلند وصل است. این شهر به دلیل سواحل زیبای خود و غواصی در آب های تمیز و شن های سفید، شهرت فراوانی در جهان دارد.
پوکت علاوه بر دریا و ساحل، جنگل های بکر و زیبا و کوه های سرسبز نیز دارد. به طوری که می توان گفت نام پوکت از واژه ای مالزیایی به معنای تپه و کوه گرفته شده است. این جزیره در دریای آندامان و خلیج پاتونگ قرار دارد و هتل ها و رستوران های فراوانی در سواحل آن می توان پیدا کرد.
جزیره پوکت در اقیانوس هند و در 870 کیلومتری بانکوک قرار دارد.
درباره پوکت - جزیره پوکت علاوه بر زیبایی طبیعی و سواحل بسیار جذاب با شنا های سفید و طلایی، از نظر تاریخی نیز پیشینه غنی دارد. این جزیره، همان طور که در بالا اشاره کردیم در دریای آندمان و خلیج پانتوگ قرار دارد.  سواحل این جزیره بسیار وسیع و طولانی هستند . بیشتر مراکز خرید جزیره در آنجا قر ار دارند.
بیش از 70 درصد این جزیره کوهستانی است. از نظر آب و هوا باید گفت، گرم و مرطوب است و گاهی بادهای موسمی می وزند.
بد نیست بدانید بیشترین بخشی که گردشگران از آنها دیدن می کنند و در آنجا سکونت دارند همین جنگل ها و ساحل ها هستند و بخش شهری پوکت بیشتر محل اقامت خود محلی هاست و هتل های کم تری در آنجا دیده می شوند.
پوکت از قسمت غربی به مرکز کشور تایلند وصل است. این پل روی دریای آندمان است. از آنجا که پوکت جزیره ای در میان آب هاست و هیچ خشکی دیگری در اطراف آن نیست، می توانید آن ر ابه قایقی شناوردرون استخری پرآب تشبیه کنیم.

تعطیلات رسمی پوکت - در تایلند روزهای مختلفی به عنوان تعطیلات رسمی وجود دارند. از جمله این تعطیلات می توان به روزهای Makha Bucha، تول ملکه، تولد پادشاه، قانون اساسی، شب سال نو، روز سال نو، تاج گذاری، Chulongkorn و Arsaraha Bucha اشاره کرد.
تعداد سالیانه گردشگران - پوکت جزیره زیبایی است که جذابیت های فراوانی دارد. از سال 1970 میلادی این جزیره میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف دنیا بوده است. مردم از سراسر جهان برای لذت بردن از سواحل زیبای این جزیره و جنگل ها و طبیعت تقریبا بکر آن به پوکت سفر می کنند. تقریبا یک پنجم گردشگرانی که به تایلند سفر می کنند حتما از پوکت هم دیدن می کنند. طبق آماری که از سال 2009 میلادی در دست است، نزدیک به سه میلون نفر هر ساله از این جزیره دیدن می کنند.
اطلاعات گردشگری - هرساله برتعداد افرادی که از جزیره پوکت دیدن می کنند افزوده می شود. به همین دلیل به همین نسبت نیز بر امکانات این جزیره اضافه می شود. یکی از امکانات بسیار خوب جزیره پوکت امکان دسترسی به آن با هر نوع وسیله نقلیه از ماشین و قطار گرفته تا هواپیما و قایق است. پوکت فقط جزیره با سواحل زیبا و جنگل های بکر نیست. در این جزیره هتل ها و گردشگاه های بسیار جذابی وجود دارد که به خصوص هنگام شب به طور خیره کننده ای جذاب و سرگرم کننده هستند. مراکز خرید و پارک ها، رستوران های مختلف و معابدی که در این شهر وجود دارند از کوچک و بزرگ و مرد و زن را سرگرم و خوشحال می کند.
جمعیت - مساحت شهر پوکت حدود 543 کیلومتر مربع است. از نظر بزرگی و مساحت، رتبه 75 را در جهان دارد. کل جمعیت این جزیره حدود سه میلیون و دویست و ده هزار نفر است.از نظر جمعیت، شهر پوکت شصت و هشتمین شهر پرجمعیت دنیاست و از نظر تراکم جمعیت در رتبه 6 جهان است.
آب و هوا - پوکت دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. در بیشتر روزهای سال، آب و هوای آن از داغ به گرم و مرطوب یا  به خشک و بارانی متغیر است. به همین دلیل نمی توان زمان خاصی را برای بازدید از تایلند به گردشگران پیشنهاد کرد. باید بدانید که وزش بادهای گرم جزو جدانشدن همه روزهای سال پوکت است.
تاریخچه - شهر پوکت قبل از میلاد مسیح کشف شده است. اما سه قرن بعد از میلاد در نقشه های  جغرافیایی به آن اشاره شده است. این جزیره ارزش معدنی زیادی دارد. به طوری که در 5 قرن گذشته از طریق استخراج قلع کسب درآمد می کرده است. البته اگر مبالغ حاصله از گردشگران و جاذبه های توریستی آن ر انادیده بگیریم. باید بدانید وقتی تایلند به عنوان کشوری زیبا و یک یاز مقاصد اصلی گردشگری معرفی شد، پوکت نخستین جایی بود که با طبیعت زیبایش جلب توریست کرد.

مکان های دیدنی پوکت

پارک ملی خا فرا تاو

پارک ملی Khao Phra Thaeo، جنگلی حفاظت شده در تایلند و در نزدیکی شهر پوکت است. در این جنگل انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری را می توان دید. در ضمن اینکه آبشارهای زیبایی نیز دارد.

دماغه پرومتِپ - منظره زیبای کاتا

در جنوبی ترین بخش جزیره پوکت، دماغه ای وجود دارد که به دلیل طبیعت زیبا، مناظر خیره کننده و غروب باشکوه خورشید شهرت دارد. این محل به دلیل منظره زیبای دریای آندامان و خلیج کاتا جذابیت بسیاری دارد و مسافران و گردشگرانی که به پوکت سفر می کنند، حتما به این منطقه نیز سر می زنند.

ساحل پاتونگ - ساحل بهشت

یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت تایلند از نظر گردشگری سواحل زیبای این کشور هستند. جذابیت اصلی این سواحل نیز شن های سفید و طلایی آنها است. زیباترین ساحل های تایلند را می توانید در جزیره پوکت پیدا کنید. دو ساحل جذاب و زیبای پوکت، سواحل بهشت (Paradise) و پاتونگ (Patong)نام دارند. این دو ساحل هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف دنیاست.

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری -Phuket Vegetarian Festival- هرساله در شهر پوکت در کشور تایلند برگزار می شود. این مراسم قواعد ویژه خود را دارد که باید مورد توجه شرکت کننده های آن قرار بگیرد. در این مراسم مردم روزه گیاه خواری می گیرند و حق مصرف گوشت و فراورده های گوشتی را ندارند. در کنار این روزه داری که دست کم سه روز ادامه دارد، مراسم دیگری همچون آتش بازی و نواختن طبل و ... نیز برگزار می شود.

مجسمه بودای بزرگ

بودای بزرگ -Big Buddha-، همان طور که از نامش پیداست مجسمه بزرگی از بوداست که در جنوب شهر پوکت و روی تپه های این جزیره ساخته شده است. این مجسمه بزرگ یکی از جاذبه های جزیره پوکت به شمار می رود.

شهر قدیمی پوکت

شهر قدیمی پوکت -Old Phuket Town- همان جایی که است که اکنون با عنوان پوکت شناخته می شود. این شهر یکی از زیباترین شهرهای دنیا برای گردش و مسافرت است. هر ساله میلیون ها نفر از نقاط مختلف جهان به این شهر سفر می کنند.

سالن های نمایش سیمون - فانتاسی پوکت

تایلند جذابیت های فراوانی دارد. به همین دلیل افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان به این کشور مسافرت می کنند. مواردی که در همه شهرهای تایلند مشترک است، علاوه بر هتل ها، استراحتگاه ها، رستوران ها، معبدها، مکان های تفریحی شاد همچون سالن های نمایش، جشن و پایکوبی است. از جمله این سالن ها می توان به نمایش FantaSea پوکت و سالن سیمون اشاره کرد که در شهر پوکت تایلند واقع شده اند.

معابد پوکت - معبد چالونگ

معبد چالونگ -Wat Chalong- و دیگر معابد پوکت جزو مشهورترین معابد تایلند به شمار می روند. معبد چالونگ شهرت بیشتری نسبت به بقیه معبدها دارد. بعد از آن هم می توان به معبد بودای بزرگ اشاره کرد.

شهرهای تایلند

پاتایا

پاتایا -Pattaya- یکی از مهم ترین شهرهای تایلند و یکی از مشهورترین مکان های توریستی این کشور است که دارای جاذبه ها و مکانهای دیدنی و گردشگری و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

چیانگ مای

چیانگ مای -Chiang Mai- یکی از شهرهای اصلی تایلند است. این شهر همچنین یکی از جاذبه های اصلی کشور تایلند برای گردشگران و بازدیدکنندگان نیز به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره این شهر این مقاله را مطالعه کنید.

بانکوک

سال های بسیار دور، در سال 1768 میلادی بعد از سوختن شهر Ayutthaya، مرکز تجاری کوچکی در تایلند به عنوان پایتخت کشور شناخته شد. «شهر فرشته ها» که ما به عنوان بانکوک -Bangkok- آن را می شناسیم، یکی از بزرگ ترین مراکز تجاری و بازرگانی کشور تایلند است که شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر تایلند

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره پوکت

 

پرسش ها در باره تایلند

 

سفر نامه ها ی تایلند