درباره پرلیس

اطلاعات عمومی - پرلیس -Perlis- یکی از ایالت های بسیار زیبای کشور مالزی است. پرلیس در واقع کوچک ترین ایالت  کشور مالزی است. این شهر مملو از مناظر طبیعی بسیار چشمگیر است  و افراد بسیاری برای تفریح و لذت بردی از طبیعت به آنجا سفر می کنند. اسن شهر با اینکه کوچک است اما امکانات بسیار خوبی دارد. همه گردشگرانی که از نقاط مختلف جهان به مالزی سفر می کنند، خوب است به پرلیس نیز سفر کنند. این شهر مملو از زیبایی های دست ساز بشری و طبیعت بکر و دست نخورده است.
برای آگاهی بیشتر با کوچک ترین شهر کشور مالزی با ما همراه باشید.

اطلاعات گردشگری - برای دسترسی به ایالت پرلیس از کوالالامپور - مرکز کشور مالزی - خط راه آهن و اتوبوس وجود دارد. برای این شهر هیچ پرواز مستقیمی وجود ندارد. همان طور که بالا نیز اشاره  کردیم، پرلیس کوچک ترین شهر مالزی است. پس چندان دور از انتظار نیست که فرودگاه نداشته باشد. اگر طولانی بودن مسیر برای عده ای چندان جالب نیست، یا مدت سفرشان کوتاه است و می خواهند به بهترین نحو از آن استفاده کنند، می توان با هواپیما به Alor Setar رفت و از آنجا تا پرلیس حدود 45 دقیقه با تاکسی راه است.

مکان های دیدنی شهر پرلیس - Kangar: مرکز ایالت پرلیس است و در منطقه « rice bowl» قرار دارد. همه اطراف این شهر با ساقه های برنج های زرد یا سبز - بسته به فصل - پوشیده شده است. به همین دلیل به آن کاسه برنج می گویند. داخل شهر نیز مملو از ساختمان های مدرن و شیک است اما همچنان بافت محلی خود را نیز حفظ کرده است. Tasik Melati: در فاصله 8 کیلومتری شمال کنگار قرار دارد. بیش از 150 جزیره شنی در اطراف دریاچه قرار دارد.
Arau:  در فاصله 10 کیلومتری از کنگار قرار دارد. Arau در واقع یک شهر سلطنتی است.
از دیگر مکان های دیدنی این ایالت کوچک اما زیبا شامل، Hutan Lipur Bukit Air، مزرعه مارها و خزندگان، کلوب گلف پوترا، پارک تفریحی Gua Kelam، موزه Kota Kayang، تامان هربا، کوآلا پرلیس، پارک ایالتی پرلیس، Chuping و Padang Besar هستند.

درباره پرلیس - ایالت پرلیس میان Kedah در شرق و جنوب و تایلند از شمال قرار دارد. آبهای آرام تنگه مالاکا نیز سواحل غربی این ایالت را پوشش داده اند. مرکز ایالت پرلیس، شهر کنگار (Kangar) است. افرادی که با قطار به سمت ایالت پرلیس می آیند، باید در شهر Arau پیاده شوند. این شهر 10 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. کل مساحت ایالت پرلیس حدود 795 کیلومتر مربع است.

تاریخچه - پرلیس قبلا تحت حکومت پادشاهی Kedah قرار داشت که در سال 1821 جزو مناطق تایلند به شمار می رفت. بعدها در سال 1842، زمانی که پادشاه کداه به این تایلند برگشت، استان پرلیس به عنوان ایالتی از تایلندی ها انتخاب شد. در سال 1990، بعد  از پیمان Anglo – Siamese Treaty، ایالت پرلیس از تایلند جدا و در اختیار انگلیس قرار گرفت.  در جنگ جهانی دوم، پرلیس دوباره به تایلندی ها بازگردانده شد. سرانجام در سال 1957 میلادی به عنوان یکی از ایالت های مالزی اعلام شد.

آب و هوا - آب و هوای ایالت پرلیس از ژانویه تا آوریل گرم و خشک است. از سپتامبر تا دسامبر خنک تر است و بهترین زمان برای مسافرت به آنجاست. دمای هو، بین 21 تا 23 درجه سانتی گراد متغیر است. میزان بارندگی در شهرهای این ایالت حدود دو هزار تا دو هزار و 500 میلی لیتر است.
جمعیت - جمعیت ایالت پرلیس حدود 217 هزار و 500 نفر است.
تعطیلات رسمی - تعطیلات رسمی مالزی شامل موارد زیر هستند:
 • روز سال نو - اول ژانویه
 • روز قلمرو فدرال- اول فوریه
 • سال نوی چینی
 • Mawlid al-Nabi 
 • روز Wesak
 • روز کار - اول می
 • تولد پادشاه
 • روز Merdeka - 31 آگوست
 • Hari Raya Puasa 
 • Deepavali
 • Hari Raya Qurban
 • اول محرم
 • کریسمس در 25 دسامبر

مکان های دیدنی پرلیس

گوآ کِلام

بازدید از غار گوآ کِلام -Gua Kelam-، یکی از جذاب ترین و هیجان انگیزترین تجربه هایی خواهد بود که یک انسان در طول زندگی خود دارد. این غار بسیار زیبا و جالب توجه است. غار گوآ کِلام یکی از زیباترین گردشگاه های کشور مالزی است. هر ساله گردشگران فراوانی از نقاط مختلف جهان به این غار برای کشف ناشناخته ها و لذت بردن از فضای مخوف و ناشناخته آن می آیند. غار گوآ کِلام را باید جزو آن دسته از مکان هایی دانست که فقط در شرق می توان آنها را دید.

مزرعه مارها و خزندگان

بیشتر جاذبه های کشور مالزی را سواحل، بناهای تاریخی، موزه ها و معابد مختلف و مکان های تفریحی زیبا تشکیل می دهند. اما جاذبه های متنوعی نیز دارد که از جمله آنها می توان به مزرعه مار و خزندگان -Snake and Reptile Farm-اشاره کرد. این مزرعه جایی است که نمونه آن را در مالزی یا دیگر کشورهای ندیده ایم. این مزرعه مجموعه ای از خزنده هایی همچون مارهای بزرگ و شگفت انگیز، تمساح و ... است. افرادی که علاقه فراوانی به طبیعت دارند، حتما از بازدید این مزرعه هیجان زده خواهند شد.

شهرهای مالزی

پنانگ

ایالت پنانگ -Penang-، یکی از زیباترین ایالت های مالزی است. پنانگ شهری ساحلی با شن های طلایی و دریای تمیز و آبی است. جزیره فوق العاده آن با یک نوار باریک به طول سه کیلومتر که به پل پنانگ مشهور است، متصل است. این مکان مکانهای تاریخی و مذهبی نیز برای بازدید کنندگان و گردشگران دارد. ایالت پنانگ، زیبا با سواحل ماسه های طلایی و آرام دریاها آبی عمیق است.

کوالالامپور

شهر زیبای کوالالامپور-Kuala Lumpur- در ساحل غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است.این شهر تلفیقی از فرهنگ و سنت قدیمی و بافت مدرن شهری است. از جمله جذابیت های شهر کوالالامپور، بلندترین برج های دوقلوی جهان و برج پتروناس هستند که سالیانه گردشگران فراوانی را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کنند.

مالاکا

مالاکا-Malaca- یکی از شهرهای کشور مالزی و در واقع مرکز تجاری این کشور است. البته مالاکا را یکی از شهرهای بسیار زیبای مالزی نیز می دانند. زیبایی آن رامی توان در بناهای مذهبی،تاریخی و معماری ساختمان هایش دانست. در مالاکا موز ه ها و بناهای تاریخی فراوانی که توسط هلندی ها بنا شده است، وجود دارد. آب و هوای مالاکا نیز بسیار دلچسب و معتدل است و مسافران از بدن در آنجا لذت خواهند برد.

صباح

ایالت صباح -Sabah- در کشور مالزی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است. این شهر مناظر طبیعی سیار زیبایی دارد که گردشگران فراوانی را هر ساله از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند. همچنین این شهر شامل مناطق معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران نیز می باشد. این ایالت بسیار بزرگ است و انواع فرهنگ های مختلف در آن ساکن هستند.

ساراواک

ساراواک -Sarawak- یکی از زیبایی های بورنئو و در واقع بهشت بورنئو برای دوستداران طبیعت است. این ایالت با جنگل های انبوه و پارک های ملی مختلف پوشیده شده است. رودخانه های زیبایی میان این جنگل های جریان دارند. آب و هوای آن بسیار دلپذیر است و سرسبزی شگفت انگیزی دارد. به طوری که باید گردشگران آن را ببینند و از زیبایی های طبیعی نهایت لذت را ببرند.

کلانتان

ایالت کلانتان-Klantan-، نمونه ای بارز از حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور مالزی است. به همین دلیل، مردم آن را مرکز فرهنگی کشور مالزی یا مهد فرهنگ مالزی می دانند. بیشتر جمعیت این ایالت را مالایی ها تشکیل می دهند. این شهر به دلیل فرهنگ های متفاوت و طبیعت زیبا و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران، یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

ترنگانو

ترنگانو -Tereangganu- یکی از ایالت های کشور مالزی است که طبیعت بسیار زیبایی دارد. این ایالت به دلیل داشتن مناظر طبیعی فوق العاده و جزایر بسیار دیدنی و جذاب، مکانهای تفریحی، تاریخی و مذهبی برای بازدید کنندگان یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی به شمار می رود. این ایالت از شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ و پر ترافیک بسیار دور است.

شهرهای دیگر مالزی

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره پرلیس

 

پرسش ها در باره مالزی