درباره ساراواک

اطلاعات عمومی - ساراواک -Sarawak- یکی از بزرگ ترین ایالت های 13 گانه کشور مالزی است. این ایالت بسیار سرسبز، زیبا و مملو از جاذبه های گردشگری است. بیشترین بخش این ایالت را جنگل های انبوه پوشانده اند. دولت این ایالت، این بخش های جنگلی را به پارک های ملی تبدیل کرده است تا گردشگران از زیبایی های آنها لذت ببرند.
اگر جزو دوستداران طبیعت هستید، باید حتما از ایالت ساراواک که به بهشت بورنئو مشهور است، دیدن کنید.
برای آشنایی بیشتر با ایالت ساراواک، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.
اطلاعات گردشگری پوتسدام - برای مسافرت به ایالت ساراواک می توان از انواع وسایل حمل و نقل استفاده کرد. به طور  مثال، می توان از نقاط مختلف دنیا با هواپیما به کشور مالزی و فرودگاه بین المللی کوچینگ آن رفت. فرودگاه بین المللی کوچینگ، پروازهای مستقیمی به کوالالامپور، سنگاپور،  Johor Bahru و Kinabalu دارد. اصلی ترین وسیله حمل و نقل در ایالت ساراواک، استفاده از قایق است.  البته رودخانه های برخی قسمت های این ایالت با گیاهان دریایی بسیاری پوشیده شده است و رفت آمد بین آنها ممکن نست. در این گونه موارد از هلی کوپتر یا اِیرکرافت ها می توان بین مناطق مختلف جابه جا شد.
وسیله اصلی در شهرهای اصلی این ایالت نیز اتوبوس است.
مرکز ایالت ساراواک - کوچینگ - توسط خط هوایی با شهرها و کشورهای اطراف همچون مانیل، سنگاپور و هنگ کنگ در ارتباط است. این شهر، هر روز به کوالالامپور - مرکز کشور مالزی - پرواز دارد.
البته استفاده از تاکسی و اتوبوس نیز در این استان رایج است. همه جابه جایی ها به هواپیما یا قایق ختم نمی شوند. از آنجا کرایه تاکسی در این ایالت گران است، بهتر است پیش از کرایه کردن تاکسی هایی که از تاکسی‌متر استفاده نمی کنند، سر یک قیمت واحد با هم به توافق برسید.
از جمله مکان های دیدنی ایالت ساراواک شامل، موزه، یکشنبه بازار، گشت و گذار در اطراف رودخانه Kuching Skrang در بیرون از شهر کوچینگ، دهکده فرهنگی ساراواک، ساختمان دادگاه عدالت، آبنمای کوچینگ، پیک نیک پرمای، دهکده ماهیگیری و ... هستند.

درباره ایالت ساراواک - بهشت بورنئو - ساراواک - بیش از 124 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. این ایالت در امتداد سواحل شمال غربی بورنئو قرار دارد. حدود 75 درصد مساحت  این ایالت بسیار وسیع را جنگل ها و پارک های ملی پوشانده اند. مرکز ایالت ساراواک، شهر کوچینگ است. کوچینگ یکی از زیباترین شهرهای کشور مالزی است. در این شهر، انواع ساختمان های سلطنتی و مناظر طبیعی را می توان دید. فرهنگ مردم ساراواک به صدها سال پیش بر می گردد. فرهنگ و سنت مردم این ایالت بسیار غنی است و به سال ها پیش بر می گردد.
ایالت ساراواک، مجموعه ای از گروه های قومی و نژادهای مختلف است. دین رسمی و اصلی مردم این منطقه، اسلام است. البته ادیان دیگری نیز در ایالت ساراواک وجود دارند که از جمله آنها می توان به آیین هندو ، بودا و مسیحیت اشاره کرد.

تاریخچه - نمی توان به طور دقیق گفت نخستین ساکنان بورنئو چه کسانی بوده اند و متعلق به چه رده تاریخی هستند. اما استخوان های پیدا شده از انسان ها نشان می دهند که دست کم، 50 هزار سال پیش مردم در این سرزمین زندگی می کردند. البته با توجه به یافته های تاریخی، این آثار و استخوان ها برای اجداد و نیاکان مردم بورنئو نیستند. اما به هرحال، ساراواک پیشینه غنی و تاریخ قدیمی دارد. در حدود سیصد سال پیش، سلطان برونئی در این منطقه حکومت می کرده است. سال 1963 میلادی، ساراواک استقلال خود را به دست آورد. در آن زمان، ایالت ساراواک به مالای که امروزه با نام مالزی شناخته می شود، تعلق گرفت.

آب و هوا - ایالت ساراواک، آب و هوای استوایی دارد. دمای آن در طول فصل های مختلف سال، بین 23 تا 32 درجه سانتی گراد متغیر است. هوا، بین ماه های مارس تا سپتامبر کمی گرم و خشک است. رطوبت هوا بین 85 تا 95 درصد متغیر است. میزان بارندگی در این ایالت در طول سال، بین 3,300 و 4,600 میلی متر متغیر است. بیشترین میزان بارندگی بین ماه های نوامبر تا فوریه صورت می گیرد.

جمعیت - جمعیت ایالت ساراواک حدود دو میلیون نفر است و سه گروه قومی مختلف عمده این جمعیت را تشکیل می دهند .
تعطیلات رسمی - تعطیلات رسمی مالزی شامل موارد زیر هستند:
 • روز سال نو -اول ژانویه
 • روز قلمرو فدرال - اول فوریه
 • سال نوی چینی
 • Mawlid al-Nabi
 • روز Wesak
 • روز کار - اول می
 • تولد پادشاه
 • روز Merdeka - 31 آگوست
 • Hari Raya Puasa
 • Deepavali
 • Hari Raya Qurban
 • اول محرم
 • کریسمس در 25 دسامبر

اطلاعات عمومی - ایالت ترنگانو -Tereangganu-، یکی از ایالت های بسیار زیبای کشور مالزی است و مناظر شگفت انگیزی دارد. ترنگانو مملو از جنگل های انبوه و استوایی، جزایر عجیب و زیبا، سواحل و آب های تمیز، آبشارهای خیره کننده و دهکده های ماهیگیری جالب و عجیب است.
پیش از بازدید از ایالت ترنگانو، خوب است در مورد مکان های دیدنی آن، چگونگی دسترسی به آنجا، اطلاعات گردشگری و مکان های دیدنی اش بدانید.

اطلاعات گردشگری - بیشتر مکان های ترنگانو دسترسی بسیار آسانی دارند. یعنی هر نوع وسیله نقلیه ای که نیاز باشد در این ایالت وجود دارد. گردشگران می توانند با اتوبوس، تاکسی یا هواپیما به همه جاهای این استان سر بزنند و از زیبایی های آنها دیدن کنند. هر روز سرویس های فراوانی از مرکز کشور مالزی - کوالالامپور - به ایالت کوالا ترنگانو وجود دارد. فرودگاه سلطان محمود در استان ترنگانو در اصل 18 کیلومتر از مرکز شهر ترنگانو فاصله دارد. این فرودگاه هر روز برای کوالالامپور پرواز دارد و این باعث سهولت رفت و آمد به این استان بسیار زیبا شده است.
برخی ازدیدنی های این استان - اسکله: کوالا ترنگانو یکی از دیدنی های این استان است. برای رفتن به آنجا باید از قایق استفاده کرد.
مجموعه موزه ایالتی استان ترنگانو: متشکل از ساختمان اصلی موزه، موزه خانه سنتی ماهیگیری، موزه دریایی، باغ گیاهان دارویی و چهر خانه سنتی است.
مرکز Sutera Semai: در 6 کیلومتری کوالا ترنگانو در چندرینگ واقع شده است. این مرکز، یکی از مشهورترین مراکز ابریشم بافی در کشور مالزی است.
طراحی روی پارچه: طراحی روی پارچه یکی از شغل های بسیار مشهور در کشور مالزی است. این شغل در واقع هنری ظریف است.
Bukit Puteri: تپه ای تاریخی است که 200 متر ارتفاع دارد. گردشگران از بالای این تپه می توانند بقیه جاهای شهر را ببینند و از مناظر آن لذت ببرند.
از دیگر جاذبه های این ایالت می توان به مسجد تنکو تنگا زاهارا، مرکز خرید و ... اشاره کرد.

درباره ایالت ترنگانو - ایالت ترنگانو، زیباترین ساحل ها را دارد. شن های سفید و طلایی و آب های شفاف و کریستالی از جمله مشخصه های این ساحل ها هستند. امتداد خط ساحلی این ایالت حدود  225 کیلومتر است. از شمال به Besut  و از جنوب به Kemaman می رسد.  این ایالت همه زیبایی هایی که در دیگر جاهای کشور مالزی وجود دارند را به طور یکجا دارد. مرکز ایالت ترنگانو، کوالا ترنگانو نام دارد. در این شهر از دود و ترافیک و دردسرهای شهرنشینی خبری نیست. این ایالت 7 تقسیم بندی جداگانه دارد. این تقسیم های شهری شامل دانگان، بسوت، مارانگ، هولو ترنگانو، کمامان، ستیو و کوالا ترنگانو هستند.

تاریخچه - قدمت و پیشینه ایالت ترنگانو به سال 1726 میلادی بر می گردد. قانون های اولیه این استان در زمان سلطان زین العابدین بر می گردد. بعدها، جانشین او یعنی منصورشاه نیز نقش بسیار پررنگی در متوقف کردن فعالیت Bugis ها در این منطقه داشت. تا سال 1909 میلادی، سیامی ها تحت سلطه ترنگانو قرار داشتند. بعدها در جولای سال 1909 میلادی، معاهده تایلند و انگلیس بسته شد و قدرت بریتانیا در ترنگانو مستقر شد.
در سال 1945 میلادی، ترنگانو و 9 ایالت دیگر  به اتحادیه مالزی پیوستند. در سال 1948 میلادی، ترنگانو رسما به کشور مالزی پیوست و تحت قوانین آن قرار گرفت. در سال 1957 نیز به طور کلی استقلال خود را به دست آورد و امروزه به یکی از جاذبه های بسیار زیبای مالزی تبدیل شده است.

آب و هوا - ایالت ترنگانو آب و هوای گرمسیری دارد. دمای هوا در این استان، حدود 30 درجه سانتی گراد است. اما خوب است بدانید باران های پراکنده و رعد و برق جزو جدانشدنی آب و هوای ترنگانو هستند.
جمعیت - ایالت ترنگانو بیش از یک میلیون جمعیت دارد. در این ایالت نیز همچون دیگر استان های کشور مالزی، نژادها و قوم های مختلفی ساکن هستند. در ایالت ترنگانو، بیشتر جمعیت آن را مالایی ها تشکیل می دهند. اما چینی ها و هندی ها نیز در آنجا زندگی می کنند و بخشی از جمعیت ترنگانو را تشکیل داده اند.
تعطیلات رسمی - تعطیلات رسمی مالزی شامل موارد زیر هستند:
 • روز سال نو - اول ژانویه
 • روز قلمرو فدرال-اول فوریه
 • سال نوی چینی
 • Mawlid al-Nabi
 • روز Wesak
 • روز کار - اول می
 • تولد پادشاه
 • روز Merdeka - 31 آگوست
 • Hari Raya Puasa
 • Deepavali
 • Hari Raya Qurban
 • اول محرم
 • کریسمس در 25 دسامبر

مکان های دیدنی ساراواک

پارک ملی جیونانگ مولو

پارک ملی جیونانگ مولو -Gunung Mulu National Park-، یکی از جاذبه های گردشگری ایالت ساراواک است. این پارک جذابیت های فراوانی و مناظر فوق العاده زیبای بسیاری دارد.

دهکده فرهنگی ساراواک

دهکده فرهنگی ساراواک -sarawak cultural village- یکی نقاط گردشگری بسیار زیبا در کشور مالزی و ایالت ساراواک است. این دهکده مملو از مکان ها و میراث هایی است که فرهنگ مالایی را نشان می دهند. در واقع این دهکده، جایی برای حفظ و نمایش فرهنگ اصیل کشور مالزی است.

شهرهای مالزی

پنانگ

ایالت پنانگ -Penang-، یکی از زیباترین ایالت های مالزی است. پنانگ شهری ساحلی با شن های طلایی و دریای تمیز و آبی است. جزیره فوق العاده آن با یک نوار باریک به طول سه کیلومتر که به پل پنانگ مشهور است، متصل است. این مکان مکانهای تاریخی و مذهبی نیز برای بازدید کنندگان و گردشگران دارد. ایالت پنانگ، زیبا با سواحل ماسه های طلایی و آرام دریاها آبی عمیق است.

کوالالامپور

شهر زیبای کوالالامپور-Kuala Lumpur- در ساحل غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است.این شهر تلفیقی از فرهنگ و سنت قدیمی و بافت مدرن شهری است. از جمله جذابیت های شهر کوالالامپور، بلندترین برج های دوقلوی جهان و برج پتروناس هستند که سالیانه گردشگران فراوانی را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کنند.

مالاکا

مالاکا-Malaca- یکی از شهرهای کشور مالزی و در واقع مرکز تجاری این کشور است. البته مالاکا را یکی از شهرهای بسیار زیبای مالزی نیز می دانند. زیبایی آن رامی توان در بناهای مذهبی،تاریخی و معماری ساختمان هایش دانست. در مالاکا موز ه ها و بناهای تاریخی فراوانی که توسط هلندی ها بنا شده است، وجود دارد. آب و هوای مالاکا نیز بسیار دلچسب و معتدل است و مسافران از بدن در آنجا لذت خواهند برد.

پرلیس

کشور مالزی مملو از مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری، مذهبی، تاریخی فراوان برای بازدید کنندگان و گردشگران است. برخی از این جاذبه ها مناطق کوچکی هستند که دولت به آنها حسابی رسیدگی کرده و آنها را به تفریح گاه های زیبا تبدیل کرده است. از جمله شهرهای کوچکی که سالانه توریست های فراوانی به سمت خود جذب می کنند، پرلیس -Perlis- است.

صباح

ایالت صباح -Sabah- در کشور مالزی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است. این شهر مناظر طبیعی سیار زیبایی دارد که گردشگران فراوانی را هر ساله از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند. همچنین این شهر شامل مناطق معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران نیز می باشد. این ایالت بسیار بزرگ است و انواع فرهنگ های مختلف در آن ساکن هستند.

کلانتان

ایالت کلانتان-Klantan-، نمونه ای بارز از حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور مالزی است. به همین دلیل، مردم آن را مرکز فرهنگی کشور مالزی یا مهد فرهنگ مالزی می دانند. بیشتر جمعیت این ایالت را مالایی ها تشکیل می دهند. این شهر به دلیل فرهنگ های متفاوت و طبیعت زیبا و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران، یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

ترنگانو

ترنگانو -Tereangganu- یکی از ایالت های کشور مالزی است که طبیعت بسیار زیبایی دارد. این ایالت به دلیل داشتن مناظر طبیعی فوق العاده و جزایر بسیار دیدنی و جذاب، مکانهای تفریحی، تاریخی و مذهبی برای بازدید کنندگان یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی به شمار می رود. این ایالت از شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ و پر ترافیک بسیار دور است.

شهرهای دیگر مالزی

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره ساراواک

 

پرسش ها در باره مالزی