درباره بوردو

اطلاعات گردشگری - اگر به فکر مکانی مناسب و زیبا برای سپری کردن تعطیات هستید و می خواهید از لحظه به لحظه مسافرت خود لذت ببرید باید به فرانسه سفر کنید. این کشور مملو از دیدنی های دوست داشتنی و زیباست. هر کدام از شهرهای فرانسه جاذبه های ویژه خود را دارند. تقریبا هر قشری از جامعه، از پیر و جوان در این کشور می توانند لحظات شاد و زیبایی را برای خود رقم بزنند. صرف نظر از پاریس و جاذبه هاب مشهورش، باید به دیگر شهرهای فرانسه نیز توجه کرد. یکی از این شهرهای توریستی، بوردو نام دارد.
بوردو -Bordeaux- مرکز  استان Aquitaine است. این شهر پر از هتل های زیبا و مسافرخانه های گوناگون است. هر گردشگری با هر بودجه ای می تواند در این مسافرخانه ها یا هتل ها اقامت کند. از جمله هتل های مشهور شهر بوردئو، می توان به Chateau Lamothe du Prince Noir، Chateau Beau Jardin، Hotel Majestic، Regent Bordeaux و Mercure Bordeaux Chartrons اشاره کرد. این هتل ها همه 5 ستاره هستند و بهترین امکانات و تجهیزات را در اختیار مسافران قرار می دهند. در ضمن مدیریت بسیار خوبی هم دارند. یکی دیگر از دلایل شهرت بسیار شهر بوردو، صنعت شراب سازی آن است.

تعداد سالانه گردشگران - به طور متوسط می توان گفت سالانه حدود یک میلیون نفر از شهر بوردو در کشور فرانسه دیدن می کنند. شهر بوردو یکی شهرهای متمول کشور فرانسه و میراث جهانی یونسکو به شمار می رود.
درباره بوردو - بسیاری از کارخانه های شراب سازی در دنیا در شهر بوردوی فرانسه واقع شده اند. این شهر بزرگ ترین مرکز شراب سازی در دنیاست. شراب گیری از قرن 8 میلادی در این شهر صورت می گیرد. همچین بوردو به عنوان یکی از مراکز مهم تحقیقات بنیادی و توسعه پلاسما و لیزر، یکی از لیزرهای بسیار قدرتمند که لیزرمگاژول نامیده می شود، تحت بررسی در این مرکز است.
این شهر انواع راه های دسترسی، هوایی، زمینی و دریایی را دارد. گردشگران می توانند از طریق دریا، اقیانوس، بندر، فرودگاه بین المللی، ایستگاه قطار اروپایی یا جاده ها و بزرگراه های اصلی به بوردو مسافرت کنند.
بوردو در واقع قطب فناوری پیشرفته و پایتخت شراب در اروپاست. بزرگ ترین و وسیع ترین باغ های انگور فرانسه در این شهر وجود دارند. بوردو همچنین یکی از مراکز اقتصادی جنوب غربی فرانسه است و در زمینه علومی همچون هوانوردی و فضایی بسیار قوی و قدرتمند ظاهر شده است.
شهر بوردو بسیاری از شرکت های بزرگ همچون EADS Sogerma، تالس، Snecma، Dassault، SNPE و ... را در خود جای داده است.
علاوه بر همه اینها، موزه هنرهای زیبا شهر بوردو نیز بسیار شهرت دارد. در این موزه بسیاری از آثار نقاشی هنرمندان بزرگ وجود دارد. پارک ها و فضاهای سبز زیادی همچون پارک بوتانبک بوردو و پارک بوتانیک دولا باستیک اشاره کرد.

تاریخچه - بوردو یکی از شهرهایی است که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد. بوردو یکی از شهرهای قدیمی قرن 18 میلادی است و از لحاظ بافت معماری بسیار برجسته است. در نزدیکی Bourg sur Gironde در شمال بوردو محلی قرار دارد که به ما نشان می دهد 20 تا 30 هزار سال پیش، حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح، زندگی به شکلی در آنجا جریان داشته است. قبلا افرادی در این محل زندگی می کردند که به آنها نئاندرتال  می گفتند. این محل بعد از سکونت Burdigala ها به نام Burdigala شهرت یافت. بعدها نام خود را از رودخانه ای گرفت که همچنان در جنوب این شهر جریان دارد. حدود 60 سال پیش از میلاد مسیح، شهر به دست رومی ها افتاد. در آن زمان، یکی از دلایل شهرت این منطقه تجارت قلع و سرب بود. رومی ها بعدها مرکز این منطقه را به نام بوردو نامیدند.
آب و هوا - بوردو اصولا آب و هوای اقیانوسی دارد. تابستان های آن گرم و زمستان های معتدل دارد. از آنجا که میزان بارندگی در تابستان در این شهر کم است، آب و هوای آن در تابستان، مدیترانه ای نمی شود. زمستان های معتدلش نیز همیشه با وزش بادهایی که از غرب و از سمت اقیانوس اطلس می وزند همراه است. تابستان قریبا شاهد هوای شرجی در  بوردو هستیم . متوسط دمای هوا در تابستان و زمستان به ترتیب حدود 19.51 و 6.53 درجه سانتی گراد است.
جمعیت - جمعیت بوردو  با احتساب منطقه شهری و حومه آن حدود یک میلیون نفر برآورد شده است.
تعطیلات محلی - تعدادی از تعطیلات شهر بوردو شامل موارد زیر هستند:
  • Salon des Antiquaires
  • نمایشگاه عروسی Aquitaine در ماه ژانویه
  • نمایشگاه بین المللی پرش و تعطیلات در یخ در ماه فوریه
  • Escale du Livre در ماه مارس
  • نمایشگاه بهاره بوردو در ماه آوریل
  • Foire de Bordeaux در ماه می
  • جشنواره رودخانه در ماه ژوئن
  • بازار ملی اشیا عتیقه در ماه جولای

مکان های دیدنی بوردو

تئاتر بزرگ بوردو

گراند تئاتر -Le Grand Theatre- در واقع یکی از بزرگ ترین سالن های تئاتر و اپرا در شهر بوردو کشور فرانسه است. این سالن را باید یکی از بهترین و زیباترین معماری های فرانسوی دانست. نمای این سالن به شکل بیضی ساخته است و دریاچه ای در مقابل آن واقع شده است. این ترکیب در شب نمای فوق العاده ای به این ساختمان می بخشد. وقتی نیمه بیضی مانند نمای ساختمان در نور شب در دریاچه منعکس می شود به شکل یک بیضی کامل دیده می شود که بسیار جذاب است. در ستون های متعدد این بنا، مجسمه هایی ساخته شده است که هرکدان نماینده یکی از الهه ها یا خدایان یونانی است.

مارچه دو نوئل

مارچه دو نوئل -Marche de Noel- به معنای بازار کریسمس یکی از بازارچه های خیابانی است که پیش از تعطیلات سال نو برپا می شود. در این بازار انواع مواد غذایی و وسایل و کادوهای موردنیاز برای سال نو به فروش می رسد. این بازاراچه اصولا چهار هفته آخر سال یعنی در طول ماه دسامبر برپاست.

کاخ روهان

کاخ روهان -Le Palais Rohan- با نام هتل شهر نیز شناخته می شود و یکی از شاهکارهای معماری فرانسه به شمار می رود. این کاخ از جمله مکان های گردشگری زیباست که توریست ها به هیچ عنوان نمی خواهند دیدن آن را از دست بدهند.

پل سنگی

پل سنگی بوردو -Pont De Pierre- یکی از زیباترین پل های سنگی کشور فرانسه است. این پل روی رودخانه گارون ساخته شده است. پل سنگی سمت چپ رودخانه گارون را به de la Bastide وصل می کند.

درب کبود

در منطقه Gironde شهر بوردو، یک دروازه بزرگ قرار دارد که ارزش تاریخی دارد. این دروازه را با نام Burgundy یا Porte De Bourgogne می شناسند. این دروازه در واقع در ورودی بوردو از شهر پاریس قرار دارد. شاید به اصطلاح می ایرانی ها بتوان به آن دروازه پاریس هم گفت. این بنای زیبا جزو مکان هایی است که باید هنگام بازدید از بوردو از آن دیدن کنید.

کلیسای سنت میشل

کلیسای سنت میشل -Basilique Saint Michel- در بوردئو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را به عنوان نخستین هنر معماری رومانو در فرانسه می شناسند. این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. این کلیسا در آنسوی سواحل نورماندی فرانسه قرار دارد.

کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند

یکی از بهترین نمونه های معماری فرانسه، کلیسای جامع سن آندره و تور پی- برلند -Cathedral Saint Andre - Tour Pey-Berland- است. این کلیسا در شهر بوردو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را باید یکی از بزرگ ترن کلیساهای شهر بوردو به شمار آورد. کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند نمونه بارز و عالی از طراحی گوتیگ معماری فرانسه است.

شهرهای فرانسه

پاریس

پاریس -Paris-، مرکز کشور فرانسه و یکی از زیباترین شهرهای دنیاست. شهر پاریس را می توان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اروپا به شمار آورد. انواع فرهنگ ها و مردم از نژادهای مختلف در این شهر اقامت دارند. پاریس از جمله شهرهایی است که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

نیس

نیس -Nice- یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر ساحلی از نظر مساحت در ردیف پنجمین شهر بزرگ فرانسه قرار گرفته است. این شهر همچنین از جمله شهرهای پربازدید فرانسه است که گردشگران و مسافران از جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره دیدن می کنن.

مارسی

مارسی -Marseilles- قدیمی ترین و همچنین یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر یکی از بنادر تجاری این کشور به شمار می رود. از نظر گردشگری نیز دارای جاذبه ها و مکانهای دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

تولوز

تولوز -Toulouse- یکی از شهرهای کشور فرانسه است که در ساحل رود گارون قرار دارد. این شهر در حدفاصل بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. این شهر شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد

شهرهای دیگر فرانسه

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.