درباره تولوز

اطلاعات عمومی - شهر تولوز-Toulouse- علاوه بر جاذبه گردشی بودن، یکی از مراکز صنایع پیشرفته کشور فرانسه و همچنین اروپا نیز هست. این شهر در صنایع مختلف همچون الکترونیک، صنایع پزشکی، علوم غذایی، فناوری اطلاعات و ... بسیار فعال است. تولوز در فاصله حدود 600 کیلومتری از شهر پاریس قرار دارد. همان طور که در بالا نیز گفتیم، بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس واقع شده است. تولوز قبلا مرکز استان قدیمی Languedoc بوده است اما در حال حاضر، یکی از شهرهای اصلی منطقه Mid-Pyrénées یکی از بزرگ ترین مناطق شهری پاریس است. بخش Haute-Garonne نیز تولوز را یکی از شهرهای اصلی خود به شمار می آورد. این شهر ششمین شهر بزرگ کشور فرانسه است.

اطلاعات گردشگری - تولوز در ساحل رودخانه گارون واقع شده است. این شهر از جمله شهرهای زیبای فرانسه است که در فاصله 590 کیومتری از پاریس قرار دارد. این شهر هتل های بسیاری دارد و پیدا کردن مکانی مناسب برای اقامت در آن به هیچ وجه دشوار نیست. هر فردی با هر بودجه ای می تواند یکی از هتل ها یا مسافرخانه های این شهر را انتخاب و در آن سکنی گزیند. مسافرت به این شهر از هر طریقی میسر است. از هر سه راه دریا، هوا و زمین می توان به تولوز سفر کرد. این شهر فرودگاه، بندر و ایستگاه های قطار، تاکسی و اتوبوس دارد. یعنی در کل به هر طریقی که تصور کنید می توانید به این شهر سفر کنید. هر گردشگری با هر بودجه ای که دارد می تواند در این شهر اقامت آسان و لذت بخشی داشته باشد.

تعداد سالانه گردشگران - بیش از یک میلیون نفر در سال از شهر تولوز دیدن می کنند.
درباره شهر تولوز - تولوز با جمعیت حدود 1,102,882 نفر یکی از شهر های بزرگ و پرجمعیت کشور فرانسه به شمار می رود. این شهر در مقام ششم بزرگ ترین شهرهای فرانسه است. بیشتر شهرت شهر تولوز برای شرکت های هوافضا، ایرباس، مراکز فضایی CNES تولوز و سیستم های ماهواره های واقع در شهر است. همچنین باید بدانید شرکت های بزرگی همچون Thales Alenia و Alenia که کارخانه های بزرگ تولید کننده ماهواره در دنیا هستند، در شهر تولوز واقع شده اند. دانشگاه تولوز یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور فرانسه و شاید بتوان گفت از قدیمی ترین دانشگا های سراسر اروپاست. این دانشگاه در سال 1229 میلادی ساخته شده است و حدود 97 هزار دانشجو دارد. این دانشگاه سومین دانشگاه بزرگ اروپاست و میان شهرهای لیون و پاریس قرار دارد.

تاریخچه - تولوز از قرن 8 میلادی حالت مسکونی دارد. مردم از قرن ها پیش در این شهر زیبا زندگی می کنند. اهمیت تجاری آن از همان اوایل به وجود آمدنش تقریبا مشخص بود زیرا این شهر در ساحل دریای مدیترانه وجود دارد. از طریق دریا می توان با دیگر شهرهای اطراف در ارتباط بود و مفهوم تجارت در آن شکل واقعی به خود می گیرد. نام این شهر قدیمی در ابتدا  Tolosa بوده است. نام فعلی آن با نام تولوزا چندان متفاوت نیست. گویا مورخان قصد داشتند این محل را به نام Aquitanin بنامند اما با اینکه دولت های متفاوتی همچون سلتیک، آلمانی و رومی بر این شهر حکومت کرده اند، اما در طول قرن ها تغییری نکرده است. تولوز، حدود 118 سال قبل از میلاد مسیح مورد حمله رومی ها قرار گرفت. آنها تجارت خود را از این منطقه شروع کردند.
استعمار Narbo Martius در همان سال آغاز شد و در همان سال از حدود 18 مایل آن طرف تر از تولوز مدرن امروزی این منطقه به محل اصلی تجارت آنها بدل شد. تجارت در سراسر اقیانوس اطلس بعد از اشغال این شهر توسط نظامی های رومی رونق گرفت و یک پایگاه نظامی نیز در آنجا تاسیس شد. البته، حتی بعد از مستعمره شدن نیز با دولیت محلی اداره می شد و از نیمه مستقل بوودن خود خرسند بود.
در 21 سپتامبر سال 2001 میلادی، ماده شیمیایی به نام AZF در شهر تولوز منفجر و منجر به کشته شدن 29 نفر و مجروح شدن هزاران نفر شد و اموال بسیاری نیز از بین رفتند.
در این انفجار بیش از 35 هزار نوع و گونه مختلف گیاهان و همچنین خانه ها و آپارتمان های بسیار از بین رفت. این بدترین بحرانی بود که شهر تولوز تا به حال با آن مواجه بوده است. ساختمانی که انفجار در آن صورت گرفته بود، حاوی مقادیر زیادی نیترات آمونیوم بوده و ریشه اصلی انفجار نیز همین مساله بوده است.

آب و هوا - آب و هوای شهر تولوز معتدل است. البته به دلیل نزدیک به اقیانوس، می توان تا حدی آن را اقیانوسی و مدیترانه ای نیز نامید. اما در کل آب هوای خوب و معتدلی دارد.
جمعیت - در سال 2004 میلادی، جمعیت شهر تولوز حدود 1,102,882 نفر برآورد شده است. تراکم جمعیت آننیز حدود 651,209 نفر است که باز این آمار نیز مربوط به سال 2004 میلادی می باشد.
تعطیلات رسمی - در تولوز هرساله نمایشگاه بین المللی برگزار می شود که فضای بسیار خوبی دارد. این روز تعطیل است و مردم با شادی و هیجان فراوان در این نمایشگاه حضور دارند. یکی دیگر از تعطیلات تولوز مربوط به جشنواره گارون است.  در روز جشنواره شهر تولوز تعطیل است و بیشتر مردم به جشن و پایکوبی مشغول هستند. دیگر تعطیلات این شهر، به تعطیلات رسمی کشور فرانسه همچون تعطیلات سال نو، روز کریسمس، روز پیروزی، Day of Accession و تعطیلات عمومی مربوط است.

مکان های دیدنی تولوز

کلیسا اس تی سرنین

کلیسا St Sernin در شهر تولوز، یکی از کلیساهای صومعه مانند در فرانسه است. این کلیسا با آجرهای بسیار عریض ساخته شده است و از جمله قدیمی ترین کلیساهای شهر تولوز به شمار می رود.

ساختمان پارلمان ملی تولوز

ساختمان پارلمان ملی تولوز -Capitole De Toulouse-، ساختمانی اداری در شهر تولوز در کشور فرانسه است. این ساختمان از جمله قدیمی ترین آثار معماری در تولوز است. این بنا در قلب شهر تولوز واقع شده است و به همه شهر دسترسی دارد.

کانال میدی

کانال «میدی» -Du Midi- در شهر تولوز در جنوب فرانسه قرار دارد و یکی از طولانی ترین کانال های کشور فرانسه به شمار می رود. این کانال در واقع دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس به هم وصل می کند.

شهرهای فرانسه

پاریس

پاریس -Paris-، مرکز کشور فرانسه و یکی از زیباترین شهرهای دنیاست. شهر پاریس را می توان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اروپا به شمار آورد. انواع فرهنگ ها و مردم از نژادهای مختلف در این شهر اقامت دارند. پاریس از جمله شهرهایی است که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

نیس

نیس -Nice- یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر ساحلی از نظر مساحت در ردیف پنجمین شهر بزرگ فرانسه قرار گرفته است. این شهر همچنین از جمله شهرهای پربازدید فرانسه است که گردشگران و مسافران از جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره دیدن می کنن.

بوردو

در جنوب غربی فرانسه شهری ساحلی قرار دارد که بوردو -Bordeaux- نام دارد که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. بوردئو، اصلی ترین بخش Gironde است. بوردو همچنین پایتخت منطقه Aquitaine نیز هست. اهالی بوردو را بوردئالایس می نامند.

مارسی

مارسی -Marseilles- قدیمی ترین و همچنین یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر یکی از بنادر تجاری این کشور به شمار می رود. از نظر گردشگری نیز دارای جاذبه ها و مکانهای دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر فرانسه

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.