درباره ونیز

اطلاعات عمومی - شهر ونیز -Venice- در میان 117 جزیره کوچک و بزرگ در منطقه تالاب ونیزی -Venetian Lagoon- در شمال شرق کشور ایتالیا واقع شده است. این تالاب در امتداد دو رود «پو» و «پیاوه» تشکیل شده است. ونیز از زیباترین شهرهای دنیا به شمار می رود و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند.
ونیز را «شهر روی آب»، «شهر پل ها» یا «شهر کانال های آب» نیز می گویند. همان طور که شاید بدانید همه وسایل نقلیه عمومی و خصوصی در این شهر، قایق هستند. حتی نیروهای آتش نشانی و پلیس نیز برای انجام وظایف خود از انواع قایق های موتوری استفاده می ‌کنند. چندین سال است این شهر تاریخی و زیبا در حال فرورفتن در آب است و همه طرح های جلوگیری از غرق شدن این شهر با عدم موفقیت روبه رو شده اند.
در طول قرون وسطی، این شهر به عنوان یکی از قدرت های دریایی مهم کشور ایتالیا به شمار می رفت. در حال حاضر، ونیز یکی از مراکز مهم تجارت ادویه جات، غلات و ابریشم به شمار می رود.
نزدیک ترین فرودگاه شهر ونیز، فرودگاه Mestre واقع در فرودگاه مارکوپولو است. از این فرودگاه تا شهر ونیز می توان از اتوبوس یا تاکسی های آبی استفاده کرد. همچنین برای رفتن به شهر ونیز می توان از قطار نیز استفاده کرد. نزدیک ترین ایستگاه قطار به ونیز، ایستگاه «سانتا لوسیا ونیزیا» است. از ایستگاه قطار نیز همچون مسیر فرودگاه می توان با کرایه کردن تاکسی ها یا اتوبوس هایی که روی آب حرکت می کنند، به مقصد موردنظر رسید. اما بهترین راه برای مسافرت به شهر ونیز، استفاده از کشتی و راه آبی است.
ونیز تنها شهر دنیاست که پیاده رو نقش اساسی در رفت و آمد مردمانش دارد. از آنجا که در این شهر نمی توان ماشین داشت، بیشتر مسیرهای نزدیک با پای پیاده طی می شوند. حمل و نقل داخلی برای مسیرهای طولانی تر را نیز قایق ها تشکیل می دهند.
جالب است بدانید شهر ونیز به دلیل شکل عجیب؛ سبک زندگی متفاوت و آثار تاریخی، هنری و معماری متنوع و متعددی که دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. همین مسایل باعث شده اند سالانه میلیون ها نفر از سراسر دنیا به این شهر مسافرت کنند.
ونیز از نظر جغرافیایی، هم سطح دریا قرار دارد و همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم در میان 117 جزیره واقع شده است. تعداد این جزیره های با خود ونیز به 118 می رسد. بعضی از این جزیره های کوچک و بزرگ به وسیله پل به یکدیگر وصل شده اند.
صرف نظر از بازارها، پل ها، میدان ها و کانال های آب، چیزهای دیگری که باعث جذب گردشگر به این شهر زیبا می شوند، کلیساها و موزه های تاریخی هستند.
برخی از ثار معماری و تاریخی -  از جمله این آثار معماری و تاریخی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • کلیسای سنت مارک یکی از زیباترین آثار باستانی شهر ونیز است. این کلیسای قدیمی در میدان سِن مارکو قرار دارد.
 • «سن جیووانی ا پائولو»، یک کلیسای دومینیکن است. در این کلیسا می توان مقبره های Doges های قدیم را دید.
 • «سانتا ماریا گلریوزا دی فِراری» یا کلیسای صومعه بزرگ نیز از دیگر دیدنی های ونیز است. در این کلیسا انواع نقاشی ها و ساختارهای معماری و تاریخی زیبایی وجود دارد.
 • «سانتا ماریا دی میراچولی»، کلیسای بسیار ساده اما زیبایی است.
 • موزه «کورِر» موزه ای تقریبا کامل است و در آن انواع مجموعه های جالب نگهداری می شوند.
 • تئاتر «لا فنیس» یکی از سالن های تئاتر تاریخی است در ونیز است.
از دیگر مکان های دیدنی شهر ونیز باید به موزه کورر، محله یهودی نشین ها، مجموعه پگی گوگنهایم، موزه دل ورتو دی مورانو، موزه دل گتو، موزه دارته اروتیکا، گالری دی پالازو چینی و ... اشاره کرد.

تعداد سالانه گردشگران - براساس آمری که در سال 2006 میلادی اعلام شده است، شهر ونیز سالانه حدود 2.9 میلیون نفر گردشگر دارد.
درباره شهر ونیز - ونیز یکی از رمانتیک ترین و عجیب ترین شهرهای دنیاست. این شهر در شمال شرق کشور ایتالیا واقع شده و متشکل از 118 جزیره کوچک و بزرگ است. شهر ونیز تنها شهر دنیاست که در آن وسیله ای به نام ماشین وجود ندارد و همه رفت و آمدها با انواع قایق ها، تاکسی ها و اتوبوس ها دریایی صورت می گیرند.
شهر ونیز به ایتالیایی «ونزیا» نامیده می شود. «ونزیا» نیز در روزهای قدیم به همه منطقه ونتو و فریولی گفته می شد.
ونیز، حدود 600 سال است که وجود دارد و در این همه زمان، تغییر خاصی نکرده است. البته سطح آب هر سال بالاتر می آید و زندگی را برای مردمان آن مشکل می سازد. به طوری که جمعیت زیادی از مردم از این شهر زیبا به دیگر جاهای ایتالیا نقل مکان می کنند.
ونیز، حکومت جمهوری دارد. این حکومت در سال 827 میلادی و توسط دوک بیزانسی تاسیس شده است.
تاریخچه - بسیاری از مورخان و پژوهشگران بر این باورند که شهر ونیز توسط پناهندگان شهرهای رومی در طول تهاجم Huns (هانز) و پادشاهی های آلمانی تاسیس شده است. بعد از جنگ های صلیبی چهارم بود که ونیز به یکی از  قدرت های امپریالیستی منطقه تبدیل شد. این شهر به دلیل واقع شدن در دریای آدریاتیک، یکی از مراکز تجاری بسیار مهم با امپراطوری بیزانس و جهان اسلام بود. در پایان قرن 19 میلادی نیز به عنوان یکی از مرفه ترین شهرهای اروپا شناخته شده بود. ونیز، همان طور که در بالا نیز اشاره کرده بودیم تالابی در میان دو رودخانه است. این تالاب، 800 سال بعد از میلاد مسیح شکل امروزی به خود گرفته است. شواهد تاریخی بر این استوار هستند که رومی های باستان از شهر ونیز به عنوان تفرج گاه خود استفاده می کردند. یکی از تاریخ نویسان قرن 11 میلادی نوشته است، در تاریخ 25 مارس سال 421 با افتتاح کلیسای سن جاکومتو روی پل ریآلتو، شهر ونیز شکل رسمی به خود گرفت.

آب و هوا - شهر ونیز آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب دارد. زمستان های این شهر بسیار سرد است و تابستان های بسیار گرمی نیز دارد.
جمعیت - با توجه به آماری که در سال 2009 میلادی اعلام شد، جمعیت شهر حدود 270098 نفر تخمین زده شده است. بیشتر جمعیت شهر ونیز را مسیحی های کاتولیک تشکیل داده اند. نزدیک به 92 درصد از جمعیت شهر ونیز، ایتالیایی هستند. رومی ها نیز بیشتر جمعیت مهاجران را در این شهر دارند.
تعطیلات محلی -
 • اول ژانویه - سال نو میلادی
 • روز ظهور و تجلی حضرت عیسی
 • دوشنبه عید پاک
 • 25 آوریل - روز آزادی
 • 1 می -  روز کارگر
 • 2 ژوئن -  سالگرد جمهوری
 • 15 آگوست  - روز عروج جسم مریم مقدس به بهشت 
 • 1 نوامبر - روز مقدسین مسیحی (All Saints
  Day)
 • 8 دسامبر  - روزمفهوم معصومیت (Immaculate Conception)
 • 25 دسامبر -  روز کریسمس
 • 26 دسامبر - روز سِنت استفان

مکان های دیدنی ونیز

برج ناقوس کلیسای سنت مارک

ونیز یکی از زیباترین و رمانتیک ترین شهرهای ایتالیاست. این شهر روی آب بنا شده است و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا به آن مسافرت می کنند. با اینکه بیشتر بخش های این شهر را آب تشکیل داده است اما میدان بزرگی دارد و در این میدان برج ناقوس کلیسای سنت مارک -St Mark`s Campanile- قرار گرفته است. این برج یا مناره از جمله دیدنی های شهر ونیز به شمار می رود.

پل ریالتو

پل ریالتو -Rialto Bridge-، نخستین و قدیمی ترین پل ساخته شده بر کانال گراند است. ریالتو به معنای «مرکز معاملات» است. این نام کاملا برازنده این پل قدیمی است زیرا از همان ابتدا محلی برای تجارت و معاملات مختلف بوده است. در حال حاضر نیز مملو از مغازه ها و فروشگاه های مختلف است. پل معاملات یا ریالتو، یکی از جاذبه های گردشگری شهر ونیز در کشور ایتالیاست.

کلیسای جامع سن مارکو

اگر هنر معماری و سازه های زیبایی معماری چیزهایی هستند که شما را جذب و مبهوت خود می کنند، حتما باید از کلیسای جامع سنت مارک یا سن مارکو -St. Mark`s Basilica- دیدن کنید. این کلیسا در شهر رمانتیک ونیز در کشور ایتالیا واقع شده است. سن مارکو، یکی از باشکوه ترین کلیساهای دنیاست. در این مقاله در مورد زیبایی ها و تاریخچه ساخت کلیسای سنت مارک برایتان توضیح داده ایم.

کاخ سانتا سوفیا

کاخ کادورو -Ca` D`oro- یا کاخ سانتا سوفیا از جمله ساختمان هایی است که در راستای کانال بزرگ ونیز، یعنی کانال گراند واقع شده است. معماری این کاخ بسیار زیباست به طوریکه به آن لقب سلطان معماری شهری داده اند. برای رسیدن به این کاخ باید به وسیله اتوبوس ها یا تاکسی های دریایی، در مسیر کانال گراند حرکت کرد. کانال گراند، یکی از کانال های اصلی شهر ونیز در کشور ایتالیاست و بخش اعظم رفت و آمدهای این شهر در آن صورت می گیرند.

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو

کلیسای سانتا ماریا دِلا سَلو -S. Maria Della Salute- که با نام کلیسای Salute (سَلو) به معنای دورود و سلام نیز شناخته می شود، از جمله جاذبه های گردشگری شهر زیبای ونیز است. ونیز این کلیسا به طور اختصاصی برای مریم مقدس ساخته شده است. تاریخ ساخت کلیسای سَلو، قرن 17 میلادی است. این کلیسا برای نجات مردم از بیمار طاعون نذر و ساخته شده است.

شهرهای ایتالیا

رُم

رم -Rome- مرکز و بزرگ ترین شهر کشور ایتالیاست. رم در تمدن غربی ارزش و تاثیر فوق العاده ای دارد. تقریبا همه مردم دنیا این شهر تاریخی را می شناسند و آن را به عنوان مرکز هنر و معماری یاد می کنند. رم دارای جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران است.

فلورانس

شهر فلورانس -Florence- مرکز منطقه توسکانی در کشور ایتالیا و یکی از شهرهای زیبا و تاریخی این کشور است. فلورانس در طول تاریخ مرکز پادشاهی ایتالیا به شمار می رفته است. امروزه دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

پیزا

شهر پیزا -Pisa- در کشور ایتالیا واقع شده است و مرکز ایالت توسکانا در این کشور است. پیزا یکی از جاذبه های گردشگری کشور ایتالیاست و بیشترین دلیل معروفیت آن نیز وجود برج کج پیزاست. البته این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری نیز برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

میلان

شهر میلان -Milan- در شمال ایتالیا واقع شده و مرکز استان میلان و منطقه ای به نام لومباردی است. میلان، دومین شهر بزرگ کشور ایتالیا شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر ایتالیا

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره ونیز

 

پرسش ها در باره ایتالیا

 

سفر نامه ها ی ایتالیا