درباره رُم

اطلاعات عمومی - رم -Rome- در ساحل رودخانه تیبر واقع شده ایت. این شهر تاریخی مشهور، پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور ایتالیاست و مردم از آن به عنوان مرکز هنر و معماری یاد می کنند.
شهر زیبای رم، قدمت دوهزار و 500 ساله دارد. این شهر باقی مانده از حکومت 700 ساله روم باستان در اطراف دریای مدیترانه است. رم همچنین مرکز اصلی رنسانس در ایتالیا نیز به شمار می رود. این شهر با چنین قدمت و تاریخچه غنی و ارزشمند، چندان هم عجیب نیست که بیشترین تعداد میراث جهانی یونسکو را داشته باشد.
اطلاعات گردشگری - شهر رم نه تنها مرکز کشور ایتالیاست، بلکه پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر این کشور و همچنین مرکز استان لاتزیو نیز هست. جمعیت این شهر حدود حدود 3 میلیون و 800 هزار نفر است. همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم این شهر تاریخچه و قدمت طولانی دارد و شاید بتوان تاریخ دقیق شکل گیری آن را 22 آوریل سال 753 قبل از میلاد مسیح دانست. رم یک شهر تاریخی واقعا زیباست که در آن انواع مقبره ها، قصرهای دوران رنسانس، کلیساهای عصر باروک و معابد باشکوه قرار دارند. رم، دو فرودگاه بین المللی بزرگ به نام های لئوناردو داوینچی و سیامپینو دارد. فرودگاه داوینچی در 26 کیلومتری جنوب غربی و فرودگاه سیامپنیو در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهر ساخته قرار دارند و از آنها قطارها یا اتوبوس‌های مستقیمی به سمت مرکز شهر وجود دارند که می توانید استفاده کنید. به طور مثال، از فرودگاه داوینچی باید دو قطار عوض کنید تا به مرکز شهر رم برسید. البته اتوبوس های مختلفی نیز با قیمت های مناسب در این فرودگاه ها ایستگاه دارند و می توان از آنها برای ورود به داخل شهر استفاده کرد. بیشتر بخش های این شهر توسط راه آهن های مختلف به یکدیگر وصل شده اند و می توان از خطوط آهن برای جابه جایی استفاده کرد.
علاوه بر خطوط هوایی و زمینی، از طریق دریا نیز می توان خود را به رم رساند. با کشتی های مسافربری و تفریحی می توان به رم رفت. اسکله ای که این کشتی ها در آن لنگر می اندازند، Civitavecchia نام دارد. این شهر مکان های دیدنی بسیاری دارد و برای بازید از آنها می توان از مترو، تاکسی یا اتوبوس استفاده کرد. همچنین می توان از تراموا نیز برای گردش بین مکان های تاریخی شهر استفاده کرد.

تعداد سالانه گردشگران - سالانه حدود 6 میلیون و 300 هزار نفر از شهر رم دیدن می کنند.
درباره رم - رم یکی از شهرهای بسیار با نفوذ دنیا از نظر هنری، سیاسی، آموزشش، مد، موسیقی، فرهنگ غنی، هنر سینما و خوراک است. این شهر همچنین در فهرست یکی از شهرهای بسیاری دیدنی و گردشگری دنیا قرار دارد و توصیه می شود حتما از آن دیدن کنید. به این شهر لقب «شهر ابدی» نیز داده اند.
تاریخچه - شهر رم در حدود قرن هشت پیش از میلاد مسیح پیدا شده است. این شهر در آن زمان تحت حکومت پادشاهان روم باستان قرار داشته است. بعد از 7 پادشاه، حکومت رم به دست مجلس سنای ایتالیا افتاد. این اتفاق مربوط  به سال 510 پیش از میلاد مسیح است که به جمهوری روم تبدیل شد. از 27 سال پیش از میلاد مسیح، این شهر تحت حکمرانی یک امپراتوری قرار داشت که به آن امپراتوری بزرگ روم باستان اطلاق می شود. اوج شهرت رم به دوران حکومت آگوستوس مربوط است.
آب و هوا - رم، آب و هوای مدیترانه ای دارد. در ماه های دسامبر تا فوریه باید منتظر بارش برف بود. در بیشتر مواقع این شهر آب و هوای گرم و معتدل دارد.
جمعیت - بر اساس آمار، شهر رم حدود سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد. بیشتر جمعیت آن را نیز کاتولیک های رومی تشکیل داده اند.
تعطیلات محلی -
 • روز اول ژانویه – سال نو
 • 6 ژانویه -  ظهور و تجلی عیسی مسیح
 • عید پاک
 • دوشنبه عید پاک
 • 25 آوریل – سال‌روز آزادی
 • اول می – روز کار و کارگر
 • دوم ژوئن – روز جمهوری
 • 15 آگوست – روز تجلی جسم مریم مقدس
 • اول نوامبر – روز مقدس مسیحی ها
 • 8 دسامبر – Immaculate Conception
 • 25 دسامبر – روز کریسمس
 • 26 دسامبر – روز اسقف استفان

مکان های گردشگری - رم، مکان های گردشگری متنوعی دارد که از جمله آنها باید به موارد زیر اشاره کرد: موزه واتیکان: این موزه در شهرک واتیکان در شهر رم واقع شده است و یکی از بزرگ ترین موزه های جهان به شمار می رود. شهرک واتیکان حدود دو کیلومتر مساحت و یکهزار نفر جمعیت دارد. این شهرک در مرکز شهر رم قرار دارد و با دیوارهای قرون وسطایی و 6 دروازه بزرگ از دیگر قسمت های شهر جدا شده است. موزه واتیکان، آثار هنری، تاریخی و مجسمه های بی نظیری در خود جای داده است. این موزه در سال 1506 میلادی توسط پاپ ژولیوس دوم بنا نهاده شده است.
کولوسئوم: یکی از باشکوه ترین و عظیم ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی، مسابقات گلادیاتورها و مراسم رسمی مورد استفاده قرار می گرفته است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یک یاز جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود.
قصر رومی: قصر قدیمی رومی میان کاپیوتولاین هیل و پالاتین هیل واقع شده است. این ساختمان، در واقع قصر یکی از امپراطورهای رومی بوده است.
پانتئون: قدیمی ترین معبد شهر رم است که قدمت آن به سال 27 پیش از میلاد مسیح یعنی حدود 2 هزار سال پیش  می رسد. این بنا از جمله ساختمان های تاریخی این شهر به شمار می رود و ارزش تاریخی دارد. در گذشته این معبد، محلی برای پرستش خدایان بوده است.
موزه کاپیتولاین: این موزه به گروهی از بناهای باستانی و موزه های هنری در منطقه کاپیتولاین هیل در رم گفته می شود. این موزه در سال 1471 میلادی، بعد از کشف مجموعه برنزهای باستانی پاپ سیکتوس چهارم پیدا شد.
علاوه بر اینها، مکان های دیگری نیز در شهر رم وجود دارند که بازدید از آنها برای گردشگران بسیار ارزشمند است. از جمله آنها می توان به فواره های تروی، وایا کاندوتی، وایا ونتو، پله های اسپانیایی، ویلا گیلیا، کلیسای جامع سن جان لاتران، کلیسای جامع دی سانتا ماریا موگیور، قصر کوئیرینال، کامپو دی فیوری و قصر باربرینی اشاره کرد.

مکان های دیدنی رُم

کولوسئوم

کولوسئوم -Colosseum- یکی از باشکوه ترین آمفی تئاترهای روم باستان بوده است. این آمفی تئاتر در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این استادیوم، ظرفیت حدود 50 هزار تماشاگر را داشته است و بیشتر برای رویدادهای عمومی و مسابقات گلادیاتورها استفاده می شده است. این آمفی تئاتر در حال حاضر یکی از جاذبه های اصلی شهر رم به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی بسیار زیبا، این مقاله را مطالعه کنید.

تپه پالاتین

تپه پالاتین -Palantine Hill- یکی از تپه های هفت گانه شهر رم در کشور ایتالیاست. این تپه اهمیت تاریخی بسیار در شهر رم دارد و میان کاخ امپراطوری روم باستان و سرکوس ماکسیموس واقع شده است. این تپه را با نام های پالاسیوم یا پالاتیوم نیز می شناسند. بر اساس داستان های اسطوره ای، شهر رم ایتالیا بر فراز این تپه بنا نهاده شده است. در این مقاله در مورد تپه پالاتین بیشتر توضیح می دهیم.

معبد خدایان پانتئون

پانتئون -Pantehon-، نه تنها یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی شهر رم که از قدیمی ترین ساختمان های سراسر دنیاست. این بنا در سال 126 پیش از میلاد مسیح ساخته شده است. دلیل ساخت آن نیز ادای احترام به خدایان رومی بوده است. داخل این بنا مجسمه های متعددی از خدایان رومی های باستان در دورتادور ساختمان قرار دارند.

کلیسای جامع سن پیتر

کلیسای جامع سن پیتر -St Peters Basilica-، یکی از مهم ترین کلیساهای شهر رم در کشور ایتالیا برای کاتولیک های این شهر است. این کلیسای خوش ساخت و زیبا، بزرگ ترین کلیسای جامع دنیا نیز هست. این کلیسا به یادبود سن پیتر ساخته شده است و حدود 6 هزار نفر ظرفیت دارد. کلیسای جامع سن پیتر در مجاورت واتیکان و مرکز شهر رم واقع شده است.

رومن فوروم

رومن فوروم -Roman_Forum-، یک منطقه متمرکز شده در رم بوده است که تمدن روم باستان در آن رونق گرفته است. این میدان باستانی همچون ویترینی برای نمایش تمدن و تاریخ غنی رومی های باستان است. در این میدان می توانید شاهد انواع معماری ها و میراث تاریخی رومی ها باشید.

فواره تِروی

فواره تروی -Trevi Fountain-، یکی از فواره های بسیار زیبا و جذاب شهر رم است. تروی از مشهورترین فواره های سراسر دنیا به شمار می رود. این فواره به سبک باروک ساخته شده است. حدود 26 متر ارتفاع دارد. فواره تروی در میدان تروی و منطقه کوئیریناله رم واقع شده است.

کلیسای جامع سانتا ماریا

سانتا ماریا بزرگ -Santa Maria Maggiore-، یکی از قدیمی ترین کلیساهای جامع کاتولیک در شهر رم در کشور ایتالیاست. سانتا ماریا، یکی از 4 کلیسای بزرگ پاپ اعظم این شهر به شمار می رود و پاپ لیبریوس به عنوان حامی دلیل شکل گرفتن آن بوده است. این تنها ساختمانی است که هسته داخلی خود را به خوبی حفظ کرده است.

شهرهای ایتالیا

ونیز

ونیز -Venice- یکی از شهرهای زیبا ایتالیا و مرکز منطقه وِنتو –Veneto-است. این شهر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور اسپانیاست. ونیز در بزرگداشت الهه رومی به عنوان یکی از رمانتیک ترین شهرهای جهان شناخته شده است که شامل جاذبه ها و مکانهای معروف و تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

فلورانس

شهر فلورانس -Florence- مرکز منطقه توسکانی در کشور ایتالیا و یکی از شهرهای زیبا و تاریخی این کشور است. فلورانس در طول تاریخ مرکز پادشاهی ایتالیا به شمار می رفته است. امروزه دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

پیزا

شهر پیزا -Pisa- در کشور ایتالیا واقع شده است و مرکز ایالت توسکانا در این کشور است. پیزا یکی از جاذبه های گردشگری کشور ایتالیاست و بیشترین دلیل معروفیت آن نیز وجود برج کج پیزاست. البته این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری نیز برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

میلان

شهر میلان -Milan- در شمال ایتالیا واقع شده و مرکز استان میلان و منطقه ای به نام لومباردی است. میلان، دومین شهر بزرگ کشور ایتالیا شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر ایتالیا

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره رُم

 

پرسش ها در باره ایتالیا

 

سفر نامه ها ی ایتالیا