درباره پیزا

اطلاعات عمومی - پیزا -Pisa- مرکز ایالت پیزا در ایتالیاست. این شهر در نزدیکی رودخانه آرنو و چسبیده به لیگوریان قرار دارد. در شهر پیزا بیش از 20 کلیسای تاریخی، پل های متعدد و قصرها و مکان های تاریخی زیبایی است که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می روند. یکی از مهم ترین جاذبه های شهر پیزا بعد از برج کج پیزا، دانشگاه بزرگ آن است. این دانشگاه در قرن 12 میلادی ساخته شده است و سالانه افراد بسیاری از آن دیدن می کنند.
اطلاعات گردشگری - فرودگاه بین المللی گالیلو گالیله در شهر پیزا، پروازهای داخلی و خارجی متعددی در طول شبانه روز دارد. این فرودگاه، فرودگاه اصلی توسکانی نیز هست. این فرودگاه بیرون از شهر اما در نزدیکی آن قرار دارد. گردشگران می توانند حتی با پای پیاده نیز در عرض 20 دقیقه به مرکز شهر برسند. البته سرویس های حمل و نقل همچون قطار، اتوبوس و تاکسی نیز در فرودگاه وجود دارند. قطار هر دو ساعت یک بار به داخل شهر سرویس دارد. اتوبوس ها نیز هر 15 دقیقه یک بار به سمت مرکز شهر حرکت می کنند.
بهترین انتخاب برای گردشگران برای گشت زدن در اطراف شهر پیزا، استفاده از اتوبوس های داخل شهری است. اتوبوس ها تقریبا به موقع در ایستگاه ها حاضر می شوند و از تاکسی بسیار ارزان تر است. تاکسی هایی نیز در سطح شهر وجود دارند که می توانید برای جابه جایی آنها را کرایه کنید.
شهر پیزا بیشتر برای برج کجش در دنیا شهرت دارد. تقریبا همه مردم دنیا دست کم یک بار نام برج پیزا را شنیده اند. بیشتر گردشگران هنگام ورود به شهر پیزا، بسیار تمایل به بازدید از برج پیزا دارند. شاید نخستین دلیل آنها از مسافرت به پیزا، برج کج آن باشد. برج پیزا، قدیمی‌ ترین برج جهان است. طول آن  85 متر و  وزن 14 هزار و 500 تن وزن دارد. این برج در دوره رنسانس در شهر پیزا در ایالت ساخته شده است. حدود 176 سال ساخت این بنا طول کشیده است. گفته می شود، این برج هرساله 5/2 سانتی متر به سمت زمین کج تر و نزدیک می شود به طوری که شاید تا حدود 80 سال دیگر به طور کلی سقوط کند.
برج پیزا در شهر پیزا، جزو میراث جهانی یونسکوست. در شهر پیزا بناهای معماری متعدد و موزه های جذابی وجود دارند و سالانه افراد بسیاری از آنها دیدن می کنند. این شهر را می توان از نظر تاریخی به 4 بخش مجزا تقسیم کرد. پیزا دی میراکلی که یکی از میراث های جهانی یونسکو نیز هست، یکی از مناطق گردشگری مهم در شهر پیزاست. پیزا دی کاوالییری نیز میزبان آثار تاریخی و یادبوهای متعددی است.
توره پندانته یکی از برج خهای ناقوس واقع شده در شهر پیزا در کشور ایتالیاست. این برج در سال 1173 میلادی برای کلیسای جامع ساخته شده است. پروژه ساخت این برج در سال 2001 میلادی پایان یافت.
دومو دی پیزا، یک کلیسای جامع است و در آن آثار هنری زیبایی از دلا روبیا و جیامبوبوگنا نگهداری می شوند. باتیسترو، طاقی بزرگ است که به سبک رومی ساخته شده و با مجسمه های فراوان تزیین شده است.
کامپو سانتو، یک گورستان بزرگ  است که هنرهای جالبی از رومی های باستان در خود دارد.
علاوه بر مکان های نام برده شده، جاهای دیگری نیز در این شهر وجود دارند که ارزش بازدید و وقت گذاشتن را داشته باشند. از جمله می توان به موزه دل اپرا دل دومو، موزه دله سینوپی، قصر دل کاروواما، پالازو دل اورولوجیو، چیسا دی سانتا استفانو، سانته سپولوکرو، سانتا ماریا دلا اسپینا، لا سیتادلا و توتوموندو نیز اشاره کرد.

تعداد سالانه گردشگران - سالانه حدود 1.914 میلیون نفر از شهر پیزا دیدن می کنند. البته این آمار برای سال 2008 میلادی است.
درباره شهر پیزا - هنوز ریشه این شهر نامعلوم است و باستان شناسان تاریخ مشخصی برای آن در دست ندارند. نسخه های تاریخی مختلفی در مورد شهر پیزا وجود دارد. برخی از محققان معتقد هستند، شهر پیزا توسط مردمی که در ساحل آلفئوس زندگی می کردند کشف شده است. اما اهمیت پیزا به عنوان یک قدرت دریایی همیشه در تاریخ ثبت شده است. این شهر یکی از قدرت های منطقه در زمان رومی ها بوده است. سربازهای رومی در آن زمان در شهر پیزا تمرینات دریایی خود را انجام می دادند. این شهر در سال 189 پیش از میلاد مسیح جزو مستعمارت امپراطوری روم شد.
تاریخچه - بر اساس یافته های باستان شناسی، قدمت شهر پیزا به 500 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. بیشتر این شهر ریشه در اتروسکان دارد. سرویوس در آثار تاریخی خود  اشاره کرده است که پیزا در سال 1300 پیش از میلاد مسیح توسط پادشاه پیسی ساخته شده است.
آب و هوا - پیزا نیز همچون دیگر شهرهای منطقه جنوبی و مرکزی کشور ایتالیا، آب و هوای مدیترانه ای دارد.این شهر در طول سال آب و هوای معتدل و گرم دارد.
جمعیت - بر اساس آماری که در سال 2007 میلادی منتشر شده است، شهر پیزا حدود 87 هزار و 500 نفر جمعیت دارد. جمعیت اصلی این شهر را ایتالیایی ها و کاتولیک های رومی تشکیل می دهند.
تعطیلات رسمی -
 • روز اول ژانویه – سال نو6
 •  ژانویه -  ظهور و تجلی عیسی مسیح
 • عید پاک
 • دوشنبه عید پاک
 • 25 آوریل – سال‌روز آزادی
 • اول می – روز کار و کارگر
 • دوم ژوئن – روز جمهوری
 • 15 آگوست – روز عروج جسم حضرت مریم به بهشت
 • اول نوامبر – روز مقدس مسیحی ها
 • 8 دسامبر – Immaculate Conception
 • 25 دسامبر – روز کریسمس
 • 26 دسامبر – روز اسقف استفان

مکان های دیدنی پیزا

اورتو بوتانیکو

باغ گیاه شناسی -Orto Botanico di Pisa- شهر پیزا در دانشگاه این شهر واقع شده است. این باغ از جمله قدیمی ترین باغ های بوتانیک جهان به شمار می رود. این باغ در سال 1543 میلادی توسط یک شهروند گیاه شناس و پزشک اهل پیزا به نام «لوکا قینی» کشف شده است.

باتیسترو د سن جیوانی

تعمیدگاه سن جان جیوانی یکی از بناهای تاریخی بسیار زیبا و البته مذهبی شهر پیزا در کشور ایتالیاست. از نکات برجسته این ساختمان باید به معماری کاملا آکوستیک آن اشاره کرد. این تعمیدگاه که با نام باتیسترو د سن جیوانی نیز شناخته می شود، در نزدیکی پیزا دل دومو (کلیسای جامع) شهر پیزا واقع شده است.

کامپوسانتو

کامپوسانتو -Campo Santo- به معنای گورستان مقدس است که با نام گورستان به یادماندنی و تاریخی نیز یاد می شود. کامپوسانتو در شهر پیزا در کشور ایتالیا واقع شده است. این گورستان روی خاک مقدس که از گولگوتا آورده شده، ساخته شده است. این قبرستان محلی برای کفن و دفن افراد سرشناس و درجه بالای شهر پیزا است.

کلیسای جامع پیزا

کلیسای جامع پیزا -The Duomo Cathedral- که با نام دومو د پیزا نیز شناخته می شود، یکی از شاهکارهای معماری ساخته شده در زمان رنسانس در شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این کلیسا درست در پشت برج کج پیزا واقع شده است. این کلیسا به لحاظ معماری زیبایش، سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می کشاند.

برج کج پیزا

برج کج پیزا -Leaning Tower- یکی از جاذبه های گردشگری شهر پیزا در کشور ایتالیا به شمار می رود. این برج بیشتر از آنکه برای معماری خود شهرت پیدا کند، برای کج بودنش شهرت پیدا کرده است. برج کج پیزا در دوره رنسانس ساخته شده است. مدت زمان تکمیل این سازه حدود 176 سال به طول انجامیده است. برج پیزا نمونه بسیار خوبی از معماری دوره رنسانس به شمار می رود.

شهرهای ایتالیا

ونیز

ونیز -Venice- یکی از شهرهای زیبا ایتالیا و مرکز منطقه وِنتو –Veneto-است. این شهر یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کشور اسپانیاست. ونیز در بزرگداشت الهه رومی به عنوان یکی از رمانتیک ترین شهرهای جهان شناخته شده است که شامل جاذبه ها و مکانهای معروف و تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

رُم

رم -Rome- مرکز و بزرگ ترین شهر کشور ایتالیاست. رم در تمدن غربی ارزش و تاثیر فوق العاده ای دارد. تقریبا همه مردم دنیا این شهر تاریخی را می شناسند و آن را به عنوان مرکز هنر و معماری یاد می کنند. رم دارای جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران است.

فلورانس

شهر فلورانس -Florence- مرکز منطقه توسکانی در کشور ایتالیا و یکی از شهرهای زیبا و تاریخی این کشور است. فلورانس در طول تاریخ مرکز پادشاهی ایتالیا به شمار می رفته است. امروزه دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

میلان

شهر میلان -Milan- در شمال ایتالیا واقع شده و مرکز استان میلان و منطقه ای به نام لومباردی است. میلان، دومین شهر بزرگ کشور ایتالیا شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر ایتالیا

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره پیزا

 

پرسش ها در باره ایتالیا

 

سفر نامه ها ی ایتالیا