درباره آنکارا

آنکارا شهری با تاریخی غنی - آنکارا -Ankara-، پایتخت ترکیه، در مرکز این کشور و در جنوب شرقی استانبول قرار دارد. این شهر که دومین شهر بزرگ ترکیه به شمار می رود، جمعیتی بالغ بر 4/4 میلیون نفر دارد. آنکارا، مقر حکومتی دولت ترکیه و نیز محل استقرار تمام سفارتخانه های خارجی در این کشور می باشد.
این شهر به واسطه موقعیت مرکزی اش، شهری صنعتی و تجاری محسوب می شود. نام این شهر که در بسیاری از زبان های اروپایی آنگورا شناخته می شد، در سال 1930 میلادی به طور رسمی به نام آنکارا تغییر داده شد.
از جمله دلایل شهرت آنکارا می توان به وجود بزهای مو بلند نژاد آنغوره، پشم مرغوب (موهر)، پشم آنغوره، نژاد منحصربفرد گربه آنغوره، خرگوش سفید، گلابی، عسل و انگور مسقطی در این شهر اشاره کرد. در بافت قدیمی و باستانی آنکارا می توان اماکن تاریخی متعددی متعلق به هیتی ها، فریجین ها، رومیان هلنیستی، عثمانی ها و بیزانسی ها را مشاهده کرد اما در عین حال به دلیل موقعیت استراتژیک آن به عنوان مرکزی برای تجارت و داد و ستد، آنکارا پایتختی است که به صورت هدفمند توسعه یافته و از بافت شهری بسیار مدرن و به روزی نیز برخوردار است. بنابراین، چشم اندازها و نمادهای دنیای قدیم در کنار نمادهای مدرنتیه در کنار یکدیگر قابل مشاهده اند. برای مثال در طول بازار سرپوشیده این شهر می توان ضمن خرید اجناسی با کیفیت مطلوب، طعم فست فودهای آمریکایی را نیز چشید.
حال وهوای شهری آنکارا - اگرچه آنکارا یک شهر دانشگاهی تمام عیار بوده و بیشتر جوانان این شهر قادرند به زبان انگلیسی صحبت کنند اما همراه داشتن یک فرهنگ لغت یا راهنمای زبان ترکی بی فایده نخواهد بود. آب و هوای این شهر در فصل زمستان، سرد و برفی و در تابستان ها خشک و گرم می باشد. اما شب های تابستان در آنکارا بسیار خنک است. اگرچه بهار و پاییز فصول مرطوبی در این شهر محسوب می شوند اما بازهم آنکارا از اقلیمی نیمه خشک برخوردار است. سیستم حمل و نقل عمومی این شهر شامل متروی تک و دو خطه، راه آهن حومه و تاکسی می باشد. متأسفانه در هیچیک از انواع سیستم حمل و نقل عمومی این شهر امکانات خاص افراد معلول درنظر گرفته نشده است. مرکز شهر آنکارا در حوالی میدان کیزیلای، در قلب منطقه تجاری مرکزی این شهر قرار دارد.
اگر در فکر سفر به ترکیه و دیدن آنکارا هستید، به هیچ وجه به لحاظ مکان اقامت مشکلی در این شهر وجود ندارد چراکه اماکن اقامتی متعددی در سطوح مختلف در آنکارا در اختیار گردشگران قرار دارد. گردشگران می توانند برای اقامت هتل های بزرگ و معروفی نظیر شرایتون، رادیسون یا کراون پلازا را انتخاب کنند و یا در منطقه ارگ این شهر، هتل بسیار لوکس آنگورا هاوس را برگزینند که در اصل خانه ای متعلق به دوران عثمانی بوده است. برای آشپزی و پخت غذا نیز می توان تازه ترین انواع ماهی را در طول سال در آنکارا تهیه کرد. در کنار ماهی نیز می توان از نوشیدن راکی لذت برد. همچنین در این شهر می توان انواع غذاهای ملل مختلف نظیر غذاهای دریای سیاه، غذاهای لذیذ چینی و تایلندی و یا فست فودهای آمریکایی را تجربه کرد. با یک پیاده روی کوتاه در آنکارا می توان به مراکز خرید بزرگی نظیر زارا، مانگو یا قلعه آنکارا رسید. قلعه آنکارا قرن هاست که به عنوان مرکزی تجاری برای داد و ستد انواع فرش، چرم و عتیقه جات مختلف فعالیت دارد.
خیابان های آنکارا از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و آمار جرم و جنایت در این شهر بسیار پایین است. اما از نکات منفی این شهر می توان به عدم توجه به حقوق عابرین پیاده توسط وسایط نقلیه اشاره کرد که این موضوع خطر و تهدیدی جدی برای عابران محسوب می شود. بعضی از پیاده روهای این شهر وضعیت چندان مطلوبی نداشته و گردشگران ممکن است به دفعات با کودکانی مواجه شوند که از آنان تقاضای پول و کمک مادی می کنند. برای استفاده از تاکسی بهتر است از تاکسی های استفاده کنید که بر روی تابلوی آنها حرف تی انگلیسی به چشم می خورد. در این تاکسی ها هیچ نیازی به دادن انعام علاوه بر کرایه به راننده نیست اما دقت داشته باشید که تاکسی متر آن فعال بوده و بر روی قیمت پایه قرار داشته باشد در غیراینصورت ممکن است به طور جدی مجبور به پرداخت کرایه بیشتری شوید.
اماکن دیدنی آنکارا - آثار معماری بسیاری در آنکارا وجود دارد که به بهترین شکل ممکن حفظ و نگهداری می شوند. در ذیل به معرفی برخی از جالب توجه ترین نمادهای تاریخی، موزه ها، بقایای آثار باستانی و نیز نقاط دیدنی داخل و اطراف آنکارا پرداخته می شود.
قلعه سیتادل: تصور بر این است که این نماد پایتخت ترکیه در دوران رومی ها ساخته شده باشد. قلعه بیرونی این ارگ شامل بیست برج است که شهر قدیمی آنکارا را احاطه کرده اند. برخی ساختمان ها و خانه های قدیمی در این مجموعه مورد بازسازیو مرمت قرار گرفته اند و امروزه از آنها به عنوان رستوران یا کافه درون مجموعه ارگ استفاده می شود. برای دیدن چشم اندازهایی حیرت آور از شهر باید به قسمت های بالایی ارگ صعود کرد. گشت و گذار در این قلعه قدیمی، انسان را با خود به گذشته و سفر در تاریخ این کشور می برد.
معبد آگوستوس و رم: این مکان بسیار کهن در سال 20 قبل از میلاد و پس از فتح آناتولی مرکزی به دست نخستین امپراطور روم، آگوستوس، ساخته شده است.
آنیت کبیر: این مکان که در منطقه ای از آنکارا تحت عنوان آنیت تپه واقع شده آرامگاه مصطفی کمال آتاترک، بنیانگذار جمهوری ترکیه می باشد. در این مکان مجموعه ای از یادگاری های آتاترک به معرض نمایش گذاشته شده است.
موزه تمدن های آناتولی: در این موزه مجموعه ای از آثار کشف شده متعلق به آسیای صغیر و تمدن های پیشین آناتولی به نمایش گذاشته شده است. در این موزه می توان آثار بسیار قدیمی ای را مشاهده کرد که قدمت آنها از نظر تاریخی عصر پارینه سنگی بازمی گردد.
موزه مجسمه و هنر ملی: در این موزه گالری های متعددی وجود دارد که در آنها نمایشگاه های موقتی از آثار هنرمندان و نیز آثار هنری ترکیه از اواخر قرن هجدهم تا به امروز به معرض نمایش گذاشته شده است.
موزه هنرهای مدرن: در این موزه که در سال 2010 میلادی افتتاح شده، آثار هنرمندان معاصر ترکیه به معرض نمایش گذاشته شده است.
موزه جنگ استقلال:  ساختمان این موزه، مکان نخستین پارلمان جمهوریخواهان ترکیه بوده که جنگ استقلال (22-1921 میلادی) از این پارلمان هدایت و رهبری گردید. همچنین در این موزه می توان مجسمه های مومی رؤسای اسبق جمهوری ترکیه را نیز مشاهده کرد.
بِی پازان: بی پازان که در شمال شرقی آنکارا واقع شده، به دلیل وجود خانه های سنتی، چشمه های طبیعی آب معدنی، بازارها و نانوایی قدیمی آن شهرت دارد. این شهر کوچک آناتولی، یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری محسوب می شود.
حمام کیزیلکا: این مکان که دارای چشمه های آب گرم متعددی است، توسط جنگل زیبایی احاطه شده است.
موزه قوم شناسی آنکارا: این موزه که در مقابل سالن اپرای شهر قرار دارد به نمایش آثار فرهنگی مختلف تمدن های قدیم و جدیدی که در ترکیه شکوفا شده اند، اختصاص دارد. این مکان که در فاصله سال های 1925 تا 1928 میلادی ساخته شده شامل مجموعه ها و گنجینه هایی از فرهنگ عامه تا تاریخ هنر می باشد که توسط افراد مختلف ساخته شده اند.
سالن های موسیقی متعددی برای اجرای انواع موسیقی نظیر موسیقی کلاسیک، اپرا، موسیقی محلی و سنتی در آنکارا وجود دارد. وجود دانشگاه های متعدد در این شهر خود عاملی در جهت برگزاری کنسرت ها و جشنواره های بهاره می باشد. همچنین پارک های محلی زیبا، مراکز خرید متعدد در امتداد جاده اسکی شهیر، سینماها و رستوران های بسیاری در آنکارا وجود دارد. در حقیقت آنکارا شهری است که در آن می توان از تاریخچه آثار باستانی برجای مانده، نمادهای شهری، موزه ها، فرهنگ دوران قدیم و در عین حال چشم اندازهای شهری بزرگ و مدرن لذت برد. بنابراین پیش از سفر به ترکیه و دیدار از آنکارا حتی المقدور سعی کنید تا اطلاعات نسبتاً کاملی راجع به دیدنی های این شهر کسب نمایید تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای بازدید از همه آنها داشته باشید. همواره به یاد داشته باشید که تنها در آنکاراست که می توان گذشته، حال و آینده را در کنار هم مشاهده کرد.

مکان های دیدنی آنکارا

گودول

گودول -Gudul- یک شهرک روستایی آرام است که در ناحیه استان آنکارا در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه، که در 90 کیلومتری شمال غرب شهر آنکارا و در جاده فرعی از راه آهن استانبول قرار دارد.

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا -Ankara Citadel- که قدیمی ترین بخش آنکارا می باشد، از جمله نقاط مهم بازدید برای گردشگران است. این مکان حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی می باشد.

آنیتکابیر

آرامگاه و مقبره به یاد ماندنی کمال آتاتورک -Anitkabir-، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه، در آنکارا است. گردشگران می توانند هر روز به غیر از دوشنبه از 9:00 صبح تا 17:00 از آنیتکابیر بازدید کنند.

مسجد قوجاتپه

مسجد قوجاتپه -Kocatepe Mosqu- بزرگترین مسجد آنکارا، پایتخت ترکیه است. این مسجد در محله قيزيل آي آنکارا بین سال های 1987 - 1967 ساخته شده است.

حمام رومی

حمام رومی -Roman Baths- بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در میان مقاصد توریستی برتر آنکارا قرار دارد. این حمام در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. گردشگران همه ساله به این منطقه می آیند تا شاهد ساخت و ساز آنها باشند.

هاتوشاش

هاتوشاش -Hattusas- پایتخت امپراتوری هیتی بود. این مکان در نزدیکی بغاز کوی که زمانی پایتخت امپراتوری هیتی بود و امروزه بغاز قلعه نامیده می‌شود جای گرفته بود.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی یکی از موزه های جالب توجه جهان است که مجموعه متمایزی شامل نمایشگاه هایی از تمدن های موجود در آناتولی تا امروز دارد که بر طبق زمان دسته بندی شده اند.

شهرهای ترکیه

استانبول

استانبول -Istanbul- یکی از شهرهای ترکیه است که 18% از جمعیت ترکیه در آن ساکنند. این شهر بر روی دو قاره قرار گرفته است و توجه تمام توریست هایی را که به ترکیه می آیند به سوی خود جلب می کند. در این شهر مکان های تاریخی و فرهنگی بسیاری که نشان دهنده فرهنگ این شهر هستند، وجود دارد. به غیر از مکانهای تاریخی، جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان در ای شهر دیده می شود.

آنتالیا

آنتالیا -Antalya- که از نظر تاریخی به نام های آناتولی باستانی یا آتالیا نیز نامیده می شود، یکی از زیباترین شهرهای ترکیه به شمار می رود. مکان های پربیننده این شهر در لیست پربیننده ترین و جذاب ترین اماکن توریستی جهان در مرتبه چهارم قرار دارند. به غیر از این مکانها شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

شهرهای دیگر ترکیه

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره آنکارا

 

پرسش ها در باره ترکیه