درباره اصفهان

اطلاعات عمومی - اصفهان شهری باستانی شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز مرکز شهرستان اصفهان است. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.
اصفهان از نظر جمعیت، سومین شهر بزرگ و توسعه‌یافته ایران و یکصد و هفتاد و یکمین شهر پرجمعیت دنیا است. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري (1388) استان اصفهان از 23 شهرستان ، 45 بخش ، 98 شهر و  720 دهياري تشکیل شده‌است.
اصفهان شهری تاریخی و توریستی در مرکز فلات ایران و از بزرگترین شهرهای ایران و جهان است. این شهر در مسیر اصلی شمال به جنوب و شرق به غرب ایران واقع شده‌ و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۵۷۰ متر است. در قسمت شمالی و شرقی به کویر محدود می‌شود و از غرب و جنوب نیز به رشته کوه‌های زاگرس منتهی می‌شود. کوهستان کرکس در پنجاه کیلومتری شمال و زردکوه بختیاری در جنوب غربی آن قرار دارد. وجود رودخانه‌هایی چون زاینده‌‌رود که از زردکوه سرچشمه گرفته، دلیل پیدایش این شهر بوده‌است.
استان اصفهان از نظر اقتصادي، موقعيتی ویژه در سطح كشور دارد؛ به‌گونه‌اي كه 2/3درصد اراضي زير كشت آبي و ديم كشور و 5/6 درصد از كل واحدهاي كشاورزي را به خود اختصاص داده‌ است. این استان در توليد چند محصول به‌ویژه گندم آبي، از بالاترين ميزان عملكرد در واحد سطح در كل كشور برخوردار است و با حدود ده‌هزار واحد توليدي صنعتي، رتبه دوم کشور را دارد. علاوه بر اين، اصفهان با استخراج سالانه بيش از 17 ميليون تن مواد معدني(رتبه سوم) و بهره‌برداری از حدود 4/5 ميليون تن سنگ تزئيني (رتبه اول)، در مجموع پس از استان تهران در رتبه دوم كشوری از نظر ميزان اشتغال، ارزش افزوده و ارزش توليدات صنعتي قرار دارد.
زبان - مردم اصفهان به زبان فارسی و گویش اصفهانی صحبت می‌کنند.
نژاد و قومیت های اصفهان - در گذر تاریخ نژادهای مختلف در اصفهان گرد آمده‌اند، چنان که اکنون قرن‌هاست این نژادها در اصفهان زندگی می‌کنند:
  • نژاد ایرانی
  • نژاد گرجستانی
  • نژاد ارمنی
  • نژاد عرب
  • نژاد یهود

مذهب - بیشتر مردم اصفهان مسلمان هستند اما از قرن‌ها پیش، ارامنه، یهودیان و زرتشتیان نیز در این استان زندگی می‌کرده‌اند.
اطلاعات گردشگری - اصفهان در ۴۲۵ کیلومتری تهران قرار دارد. طول جغرافيايی آن ۵۱درجه و ۳۹دقيقه و ۴۰ثانيه شرقی و عرض جغرافيايی آن ۳۲درجه و ۳۸دقيقه و ۳۰ثانيه شمالی است.
اصفهان، نصف جهان از زیباترین و پرجاذبه ترین شهرهای ایران است. آثار تاریخی بسیاری از دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی، در کنار صنایع دستی هنرـ صنعتگران استادکار این شهر که در جهان بی‌نظیر است، همواره گردشگران پرشمار خارجی و داخلی را به این شهر کشانده‌است.
جاذبه‌های تاریخی - اصفهان سرشار از آثار هنری و تاریخی است که برجسته‌ترین آنها میدان نقش‌جهان، مسجد امام، خانه خان (خوراسگان)، امامزاده ابوالعباس (خوراسگان) مسجد شیخ لطف‌الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهلستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌قاپو، کاخ هشت‌بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، مدرسه چهارباغ و هتل عباسی هستند.
همچنین در این شهر کلیساها و کنیسه‌های بسیاری وجود دارد که بخش عمده‌ای از کلیساها در منطقه جلفا هستند. برخی از کلیساهای شهر از سده هفده میلادی برجای مانده اند که کلیسای هاکوپ مقدس قدیمی‌ترین آنها است.
جالب است بدانید که در روستای مشهد کاوه اصفهان، آرامگاهی وجود دارد که مردم آن را آرامگاه کاوه آهنگر می‌دانند و اهالی این روستا بر این باورند که نواده کاوه آهنگرند. همچنین، در نزدیکی آبادی جمالو دژ خرابه‌ای به نام مزدکیان وجود دارد که مردم، آن را زادگاه مزدک، بنیان‌گذار آیین مزدکی می‌دانند.
جاذبه‌های طبیعی - اصفهان در منطقه‌ای نیمه‌کویری در مرکز ایران و در کنار رودخانه زاینده‌رود قرار گرفته است. زاینده‌رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران از کوه‌های بختیاری سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می‌گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زاینده‌رود است. از دیگر مناطق طبیعی دیدنی اصفهان می‌توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره کرد.
صنایع دستی استان اصفهان - اصفهان با پروراندن 178 گونه صنایع‌دستی، رتبه اول را در ایران دارد. قالي‌بافي، خاتم‌سازی، ميناكاري، مينياتور، منبت‌كاري، قلاب‌دوزي، نقاشي وتذهيب، سكمه‌دوزي، مليله‌سازی، خراطي، نمدمالي، پوست‌دوزي، نقره‌سازي، قلمزني، قلمكاري، كاشي وسراميك و زري دوزي از جمله این هنرها هستند.
غذاهای سنتی و سوغات - اصفهان غذاهای سنتی متنوعی دارد که «بریانی» و «خورش ماست» از بقیه معروف‌تر هستند. همچنین معروف‌ترین سوغات اصفهان «گز»، «پولکی» و صنایع دستی به‌ویژه قابهای خاتم‌کاری و میناکاری، پارچه های قلمکاری شده و آثار مختلف قلمزنی است.
درباره اصفهان - اصفهان یکی از شهرهای بزرگ و توسعه‌یافته ایران به شمار می‌رود. این شهر دارای بیش از ده دانشگاه، سی بیمارستان و صدها درمانگاه و آزمایشگاه و مراکز بهداشتی دارویی است. فرودگاه بین المللی شهید بهشتی در 18 کیلومتری شهر، روزانه 40 هزار مسافر را جابه‌جا می کند. قطار شهری (مترو) و خطوط تندروی اتوبوس شهری از تسهیلات حمل و نقل این شهر هستند.
اقتصاد سنتی استان مبتنی بر صنایع دستی است که امروزه رونق خوبی نیز در بخش جهانگردی دارد. صنایع بزرگی چون ذوب‌آهن، مجتمع فولاد مبارکه، پالایشگاه، پلی‌اکریل و همچنین کارخانجات متعدد سرامیک و کاشی‌سازی و معادن سنگ و سنگبری از علل صنعتی شدن و اقتصاد قوی استان محسوب می‌شود. از صنایع دیگر استان، می‌توان به این موارد اشاره کرد: ظروف چینی، سرامیک، تولید لوازم خانگی، کارخانه تولید سیمان، ورق موجدار، صنایع خودروسازی، صنایع نظامی، صنایع هواپیماسازی، ساخت لوازم و تاسیسات گازی، صنایع مواد غذایی، فرآورده‌های لبنی، ریسندگی و نساجی.
تاریخچه اصفهان - اصفهان از روزگاران کهن تاکنون، نام‌های صفاهان، صفویان، پارتاک، پارک، پاری، پاریتاکن، پرتیکان، جی، رشورجی، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابیان، گابیه، گبی و گی را به خود دیده‌است.
بیشتر نویسندگان بر این باورند که چون این ناحیه پیش از اسلام، به ویژه در دوران ساسانیان، مرکز گردآمدن سپاه و تعلیم و اعزام نیروی کمکی بوده و سپاهیان مناطق جنوبی ایران، مانند بختیاری، فارس، خوزستان، سیستان و... در این ناحیه گرد آمده و به سوی محل نبرد حرکت می‌کردند، آنجا را اسپهان یا سپاهان گفته، سپس عربی شده و به صورت «اصفهان» درآمده‌است.
در سده‌های آغازین اسلامی، منابع اسلامی از دو شهر در مکان فعلی شهر اصفهان نام می‌برند؛ شهری به نام جی در مکان فعلی محله جی و دیگری شهری در سه کیلومتری غرب جی با نام یهودیه که جمعیتی قابل توجه از یهودیان را در خود جای داده بود.
در سال ۳۱۹ ه.ق. مردآویج زیاری با سپاهش از گیلان، اصفهان را به پایتختی برگزید. در سال ۳۲۷ قمری این شهر به دست رکن‌الدوله دیلمی افتاد که وی نیز اصفهان را پایتخت خود قرار داد. پس از آن، شهر اصفهان پیشرفت پیشین خود را بازیافت و کانون گرد هم آمدن دانشوران و سرایندگان شد.
در دوره سلجوقی نیز این شهر به عنوان پایتخت سلجوقیان برگزیده شد. اما اوج شکوفایی اصفهان به زمان صفویان بر می‌گردد؛ هنگامی که شاه اسماعیل اول پایتخت صفویه را از قزوین به این شهر منتقل کرد.  ناصر خسرو در گذر از اصفهان در سال ۴۴۴ هجری قمری مصادف با ۴۳۲ خورشیدی این شهر را نیکوترین و جامع‌ترین و آبادترین شهر سرزمین پارسی‌گویان شرح داده است.
این شهر در میان سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در قرن شانزدهم میلادی در میان حکومت صفویان هنگامی که برای دومین بار پایتخت ایران شد، رونق فراوانی گرفت و آثار این رونق و شکوه در بناهای به جای مانده از آن دوران مشهود است. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که تعدادی از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.
اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد. این شهر به داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصر به فرد معروف است. این امر باعث شده است که در فرهنگ ایرانی، اصفهان نصف جهان لقب بگیرد. میدان نقش جهان یکی از بزرگترین میدان‌های دنیاست و نمونه برجسته‌ای از معماری اسلامی است که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.
آب و هوا - آب و هواي استان از نوع بياباني است كه وجود رشته كوههاي زاگرس در قسمت غرب آن مانع نفوذ رطوبت به نواحي مركزي و شرق استان می‌شود. از طرفي وجود نواحي پست و كويري شرق استان، هواي بخش وسيعي از آن را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد.
متوسط بارش سالانه این استان 160 ميليمتر و متوسط بارش شهر اصفهان حدود 120 ميليمتر است . تنوع رژيم حرارتي در استان تحت تاثير مناطق كوهستاني و كويري و وزش بادهاي غربي است به طوري كه ميانگين درجه حرارت سالانه در مناطق غرب و جنوب به حدود 4 درجه سانتيگراد مي‌رسد . در بين مناطق استان، خور با ميانگين دماي سالانه 19/5 درجه سانتيگراد گرم‌ترين و سميرم با دماي ميانگين سالانه 10/6 درجه سانتيگراد سردترين منطقه استان اصفهان به‌شمار می‌رود.
چندين رودخانه از جمله رودخانه‌هاي ماربر در سميرم، مرغاب نجف آباد، گلپايگان و غيره در سطح استان جريان دارد اما يكي از بزرگترين رودخانه‌هاي داخلي فلات مركزي ايران زاينده‌رود است كه از ارتفاعات زردكوه بختياري سرچشمه گرفته و سپس با جهت غرب به جنوب شرق استان به تالاب گاوخوني واقع در شهر اصفهان مي ريزد که نقش بسزايي در شادابي و سرسبزي شهرهاي اطراف به ويژه از نظر محيط زيست و اقتصادي ايفا مي‌كند.
جمعیت و مساحت اصفهان - در زمان پهلوی اول، برای اولین بار در ایران، به سبک اروپایی از مردم اصفهان سرشماری به‌عمل آمد که نتیجه ۲۰۴ هزار و ۶۰۰ تن بود. اما بر اساس سرشماری سال 1390، جمعیت استان اصفهان 4879312 نفر است. همچنین مساحت این استان 107,029 کیلومتر مربع ( معادل 6/57 درصد از مساحت كشور) است. این شهر سومین شهر پرجمعیت ایران است.
روز و نماد اصفهان - در سال ۱۳۸۴ از سوی جمعی از اصفهان‌شناسان، اول آذرماه هر سال به‌عنوان «روز نکوداشت اصفهان» گزینش و تصویب شد که ‌دلیل آن نیز این بود که برپایی باروی حفاظتی یا حصار بزرگ اصفهان (در زمان دیلمیان) برای تضمین امنیت این شهر در آذرماه رخ داده و این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ اصفهان به شمار می‌رود. همچنین، نگاره تاریخی منقوش بر کاشی‌کاری‌های سردر قیصریه اصفهان که با اقتباس از صورت فلکی برج قوس (آذرماه) طراحی شده‌است، به عنوان نماد اصفهان برگزیده شد.

مکان های دیدنی اصفهان

 

غار كلهرود

غار زيباي كلهرود، غاري طبيعي و غيرآهكي و از طولاني‌ترين غارهاي ايران در نزديكي روستاي زيباي كلهرود در 110 كيلومتري اصفهان قرار دارد.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت اول

قلم زنی، خوشنویسی، مینا کاری، قلمدان سازی و سفره قلمکاراز چمله هنرهای دستی اصفهان است. هنر قلم زنی که از دیرباز در اصفهان رواج كامل داشته، درحقیقت نوعی حكاكی بر روی فلزات است.

غذاهای محلی اصفهان

از غذا و دسرهای مخصوص اصفهان می توان به خورش ماست، حلیم بادمجان، بریانی و آبگوشت بالوبیا سفید اشاره کرد.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت دوم

قالیبافی، خاتم سازی، زری بافی و مینیاتور از جمله صنایع دستی اصفهان است. خاتم سازی در واقع هنر آرایش سطح اشیا چوبی به صورتی شبیه به موزائیك با مثلثهای كوچك است.

هنرهای دستی اصفهان - قسمت سوم

کاشی سازی، گچبری، گره چینی و مشبك، صحافی و جلد سازی جزو صنایع دستی اصفهان می باشد. یكی از هنرهائی كه در عصر صفویه به اوج رسید و هنرمندان اصفهان در تكامل آن ابتكار و خلاقیت بی مانندی از خود نشان دادند صحافی و جلد سازی بود.

سوغاتی های اصفهان

علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى و گلاب قمصر کاشان از سوغاتى هاى مشهور شهر اصفهان است.

بازار قیصریه

بازار سنتی اصفهان، که یکی از زیباترین و قدیمی ترین بازارهای ایران و جهان است ورودی های متعددی دارد اما ورودی اصلی آن، سر در قیصریه واقع در میدان امام یا میدان نقش جهان می باشد.

آتشگاه

آتشگاه یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام در اصفهان می باشد که در انتهای خیابانی به همین نام و بر فراز تپه ای واقع شده است. این بنا که ساخت آن را مربوط به دوره ساسانیان یا پیش از آن می دانند، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

کليساي مريم

کليساي مريم متعلق به دوره صفوي و دومين کليساي بزرگ شهر اصفهان است که هنوز هم در آن مراسمي برپا مي شود. نقاشي ها و کاشي کاري هاي ديوارهايش بر اهميت آن افزوده و تشکيل يک هشتي داده است. توجه بيش از حد زنان به اين کليسا به دليل نام حضرت مريم نيز جالب توجه است.

مسجد سید

مسجد سید یکی از بزرگترین و معروف ترین مساجد اصفهان است که از جمله آثار تاریخی برجای مانده از دوره قاجار محسوب می شود. ساخت این بنا توسط یکی از علمای بزرگ اصفهان به نام آیت الله سید محمدباقر شفتی آغاز گردید که پس از فوت ایشان، فرزند و نوه ی وی ان را ادامه دادند. کل عملیات ساخت مسجد همراه با تزئینات بکار رفته در آن در حدود 130 سال بطول انجامیده است.

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان از جمله مساجد بسیار قدیمی اصفهان است که مکان آن حتی پیش از اسلام نیز کاربری مذهبی داشته است. این مسجد که در طول تاریخ خود تغییرات زیادی را در زمان حکومت های مختلف متحمل شده، امروزه یکی از جاذبه های گردشگری تمام عیار اصفهان محسوب می شود.

مسجد حکیم

مسجد حکیم از جمله آثار تاریخی اصفهان است که در قرن چهارم هجری و در زمان حکومت شاه عباس دوم صفوی ساخته شده است. بانی این مسجد حکیم شاه، حکیم محمد داوود خان بوده است. مسجد حکیم به دلیل ساختار گلی و نیز وجود خط نوشته های متعدد در گوشه و کنار بنای آن، از شهرت خاصی برخوردار است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله از جمله مساجد باشکوه اصفهان و از آثار برجای مانده از دوران صفوی می باشد. این مسجد که در میدان امام یا نقش جهان قرار دارد، از شهرت بسیاری برخوردار است. گنبد زیبا و کاشیکاری شده این مسجد، یکی از زیباترین گنبدهای جهان می باشد. همه ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مسجد دیدن می کنند.

منارجنبان

بنای منارجنبان یکی از شگفت انگیزترین آثار تاریخی اصفهان محسوب می شود. ویژگی این بنا که از یک ایوان و دو مناره تشکیل شده این است که تکان دادن یکی از مناره ها سبب تکان خوردن دیگری و نیز کل بنا به طور کاملاً محسوس می شود. این بنا که از آثار قرن هشتم هجری به شمار می رود، از مهمترین جاذبه های گردشگری اصفهان می باشد.

مدرسه چهارباغ اصفهان

مدرسه چهارباغ یکی از مدارس معروف اصفهان می باشد که از آخرین بناهای عهد صفوی به شمار می رود. این مکان که از ابتدا به عنوان محل تحصیل طلاب عمل می کرده، از ویژگی های معماری بسیار شاخصی برخوردار است. کاشیکاری های این مدرسه زبانزد می باشد. مدرسه چهارباغ با اسامی دیگری نظیر مدرسه سلطان و مدرسه مادرشاه نیز شناخته می شده است.

کلیسا وانک

شهر اصفهان از جمله شهرهای ایران است که بخشی از جمعیت آن را اقلیت دینی ارامنه تشکیل می دهد. این افراد که در زمان شاه عباس اول صفوی به این منطقه کوچ داده شدند، اقدام به ساخت تعدادی کلسیا کردند. از معروفترین کلیساهای این شهر، کلیسای وانک می باشد که از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت از جمله کاخ های برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان می باشد. این کاخ در نیمه دوم قرن هجری و در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. بنای دو طبقه کاخ هشت بهشت دارای اتاق ها، رواق ها و راهروهای متعددی است که توسط دو راه پله به یکدیگر متصل اند. امروزه وجود پارکی وسیع و زیبا در کنار این کاخ، گردشگران بسیاری را به این مکان جلب می کند.

کبوترخانه

از جمله آثار تاریخی اصفهان که شاید کمتر نام شان به گوش بخورد، کبوترخانه ها می باشد. این سازه های شگفت انگیز و جالب که قدمتی در حدود هفت قرن دارند، بویژه در دوره صفوی از رونق بسیاری برخوردار بودند. کبوترخانه های اصفهان که برخی آنها گنجایش چهل هزار قطعه کبوتر داشته اند، در میان معروفترین کبوترخانه های جهان جای داشته اند. امروزه نیز در اطراف اصفهان تعدادی کبوترخانه به چشم می خورد.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از باشکوه ترین آثار تاریخی برجای مانده از دوره صفوی است. ساخت این بنا به دستور شاه عباس اول آغاز گردید اما در زمان حکمرانی سایر پادشاهان صفوی نیز بخش هایی به آن افزوده و تکمیل گردید.

مسجد امام

مسجد امام از معروفترین و باشکوه ترین مساجد اصفهان می باشد که از آثار دوره صفوی محسوب می شود. این مسجد که در میدان امام یا نقش جهان واقع شده، از جاذبه های گردشگری مهم اصفهان است که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون از جمله آثار برجای مانده از دوره صفوی در اصفهان است که به دلیل تعدد ستون های موجود در آن، بدین نام خوانده میشود. وجود نقاشی ها، مینیاتورها، نسخ خطی، ظروف و سفالینه ها، سکه و جاذبه های بصری فراوان در معماری این بنا، همه ساله گردشگران بسیاری را به این مکان می کشاند.

سی و سه پل

از میان پل های تاریخی اصفهان که بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده به جرأت می توان گفت که سی و سه پل از معروفترین شان به شمار می رود. سی و سه پل، طولانی ترین پل موجود بر روی زاینده رود است که در زمان حکومت شاه عباس اول صفوی و توسط یکی از سرداران وی به نام الله وردی خان ساخته شده است.

حمام علیقلی آقا

دوره حکومت پادشاهان صفوی، دوره رونق هنر و معماری در اصفهان محسوب می شود. از جمله بناهایی که در ساخت آن در این دوران از اهمیت چشمگیری برخوردار بوده، حمام های عمومی اصفهان بوده است. مجموعه حمام علیقلی آقا از جمله این حمام ها است که با قدمتی در حدود 310 سال، به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

پل مارنان

پل مارنان یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان می باشد که برخی تاریخ ساخت آن را به دوره ساسانی نسبت می دهند. این پل که با اسامی مختلفی چون پل ماربین یا پل سرافراز نیز شناخته می شده، امروزه به یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان تبدیل شده است.

پل شهرستان

پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل هایی است که در دوران پیش از اسلام بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل که زمان ساخت آن را متعلق به دوره ساسانی می دانند، بارها در زمان حکومت سلسله های دیگری نظیر سلجوقیان، آل بویه و صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پل خواجو

یکی از معروف ترین پل های زاینده رود، پل خواجو می باشد که در سال 1060 هجری قمری به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است. این پل بواسطه ویژگی های معماری و تزئینات بکار رفته در ساخت آن از سایر پل های موجود بر روی زاینده رود معروف تر است.

پل چوبی

پل چوبی که نام صحیح آن جوئی می باشد، از جمله پل های قدیمی ساخته شده بر روی زاینده رود است که به دستور شاه عباس دوم صفوی و برای کاربری سلطنتی ساخته شده است. این پل که در بین دو پل خواجو و سی و سه پل واقع شده، از جمله جاذبه های گردشگری اصفهان به شمار می رود.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.