درباره شیراز

اطلاعات عمومی - شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن است.این شهر به واسطه نزدیکی به تخت جمشید و آپادانا که بناهای برجای مانده از تمدن کهن ایران هستند، از مهمترین شهرهای ایران به‌شمار می‌رود.
شیراز در بخش مرکزي استان فارس و در منطقه کوهستاني زاگرس با ارتفاع 1486 متري از سطح دريا واقع شده و آب و هوايی معتدل دارد.
از شيراز در اسناد تاريخي، با نام‌هاي گوناگونی مانند «تيرازيس»، «شيرازيس» و «شيراز» یاد شده‌است. قدمت شیراز به دوران ساسانیان و شاید پیش از آن بازمی‌گردد.
شیراز به شهر شعر و ادبیات در ایران معروف است. حافظ شیرازی و سعدی از شعرای بزرگ ایران، اهل شیراز بوده‌اند. شیراز همچنین به شهر باغ و گل و بلبل نیز شهره است و از قدیم باغ‌های زیبایی در آن وجود داشته که امروز این باغها از جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر به‌شمار می‌آیند و معروف‌ترین آنها عبارتند از: باغ ارم، باغ عفیف‌آباد، باغ دلگشا و باغ جهان‌نما.
اين شهر به سبب جاذبه‌هاي تاريخي، فرهنگي، مذهبي و طبيعي فراوان، همواره میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور بوده‌است.
زبان - زبان مردم شیراز، پارسی با گویش شیرازی است.
نژاد و قومیت های شيراز - بیشتر مردم شیراز اصالت آریایی دارند.
مذهب مردم - بیشتر مردم شیرازمسلمان هستند اما یهودیان و ارامنه نیز از سده‌ها پیش، در  این شهر می‌زیسته‌اند.
اطلاعات گردشگري - شهر زیبای شیراز، مرکز استان فارس در جنوب غربی ایران ۴۰ کیلومتر طول و عرضی متفاوت بین ۱۵ تا ۳۰ کیلومتر با مساحت ۱۲۶۸ کیلومتر مربع قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۸۰ تا ۱۶۷۰ متر است. فاصله شیراز تا تهران حدود 919 کیلومتر است.
جاذبه‌های گردشگری - شیراز یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران بوده و با جاذبه‌های تاریخی فراوان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده‌است. از جاذبه‌های تاریخی شهر شیراز می‌توان به آتشکده صمیکان، آرامگاه حافظ، آرامگاه خواجوی کرمانی، آرامگاه سعدی، ارگ کریم‌خان، باغ ارم، باغ تخت، باغ چهل‌تن، باغ دلگشا، باغ عفیف‌آباد، باغ نارنجستان قوام، باغ هفت‌تن، خانه صالحی، چاه مرتاض علی، حمام باغ نشاط، عمارت باغ ایلخانی، عمارت باغ نشاط، عمارت دیوانخانه، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر، مسجد نصیرالملک، قصر ابونصر، قلعه کک‌ها، مدرسه آقاباباخان، مدرسه خان، موزه پارس، موزه هفت‌تنان، نقش‌برجسته بهرام اشاره کرد. امامزاده علی بن حمزه و شاه‌چراغ نیز هرساله بسیاری از زائران را به این شهر فرامی‌خواند.
جاذبه‌های طبیعی - آبشار کوهمره سرخی، برم‌دلک، پارک قلعه‌بندر، پارک ملی بمو، باغ پرندگان شیراز، پیربناب، چشمه جوشک، چشمه خارگان، چشمه ریچی، دریاچه دشت ارژن، دریاچه مهارلو، رکن‌آباد، رودخانه قره‌آغاج، روستای قلات، کوه سبزپوشان، گردشگاه آتشکده، گردشگاه چاه‌مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه هفت‌برم، از جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز هستند.
چشمه‌های طبیعی موجود در اطراف شیراز نیز به‌دلیل خواص آب‌درمانی، گردشگران بسیاری را جذب خود می‌کند.
امكانات رفاهي - شهر شیراز دارای ۱۳۱ مهمان‌پذیر و مهمان‌سرا و ۳۴ هتل است که این تعداد شامل هتل‌های چمران، پارس، هما و پرسپولیس پنج ستاره، ۲۶ هتل چهار، سه، دو و یک ستاره و ۴ هتل آپارتمان می‌شود.
امکانات حمل و نقل - شیراز پس از تهران دومین شهر ایران است که دارای فرودگاه بین‌المللی شد. ایستگاه راه‌آهن شیراز که اکنون یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود نیز در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و چهار باب پایانه مسافری برون‌شهری هم نزدیک به ابتدای ۴ محور اصلی خروجی شهر قرار دارند.
پیست اسکی - مجموعه تفریحی ورزشی پولادکف به عنوان دومین پیست بزرگ بین‌المللی کشور در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شیراز و در ارتفاع ۲۸۵۰ متری از سطح دریا واقع شده و دارای قله‌ای به ارتفاع ۳۴۰۰ متر از سطح دریا است. این مجموعه تفریحی دارای امکاناتی از قبیل تله‌کابین، تل‌اسکی، رستوران، فست‌فود، کافی‌شاپ، مهمان‌سرا، هتل، موتوربرفی، ماشین‌های کوهستان، چرخ‌های هوشمند، قایق‌های پدالو، اسب سواری، دوچرخه سواری و آموزشگاه اسکی است.
سوغات - شیراز تحفه‌های بسیار دارد. عرقیات و آبلیمو، کلوچه و مسقطی، نان یوخه، انار و انجیر، ترشی‌جات، بهار نارنج، چرم، حصیر، حنا، خاتم‌کاری، سفیداب، ظروف سفالی، فلزکاری، قالی، کنده‌کاری، گبه و گلیم، منبت‌کاری و نمد از جمله سوغات‌‌های این شهرند.
درباره شیراز - شهر شیراز در ۲۹ درجه و ۳۶ دقیقه شمالی و ۵۲ درجه و ۳۲ دقیقه جغرافیایی قرار دارد. این شهر از غرب به کوه‌ ‌دراک، از  شمال به کوه‌هاي بمو، سبزپوشان، ‌چهل‌مقام و باباکوهي از رشته‌کوه‌هاي زاگرس محدود ‌شده‌ و در منطقه‌اي به‌وسعت 1268 کيلومتر مربع گسترده و به 9منطقه شهري تقسيم شده‌است. رودخانه خشک شیراز رودخانه‌ای فصلی است که پس از عبور از شهر شیراز به دریاچه مهارلو می‌ریزد. شیراز با پنج شهر جهان، پیمان خواهرخواندگی دارد: دوشنبه (تاجيكستان)، نیکوزیا (قبرس)، چونگ‌کینگ (چین)، وایمار(آلمان)، مالاکا (مالزی).
روز شيراز - با تصویب شورای شهر شیراز و تایید مجلس شورای اسلامی روز میانی بهار، ۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده‌است. به همین مناسبت، همه‌ساله برنامه‌های ویژه‌ای از طرف شهرداری شیراز در این روز برگزار می‌گردد.
اقتصاد شيراز - شیراز در طول تاریخ به واسطه مرکزیت نسبی‌اش در منطقه زاگرس جنوبی و واقع بودن در یک منطقه به نسبت حاصلخیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان و یکجانشینان و عشایری مانند ایل قشقایی بوده‌است. همچنین به علت فراوانی آب این منطقه نسبت به بیابان‌های اطراف، کشاورزی همواره بخش مهمی از اقتصاد این شهر بوده‌است. تولیدات کشاورزی این شهرستان عبارت‌اند از: انگور، نارنج، خرمالو، ازگیل، شلیل، انار و گندم. از صنایع مهم شیراز نیز می‌توان صنایع الکترونیک، پالایشگاه نفت، مجتمع پتروشیمی، کارخانه سیمان، صنایع لاستیک‌سازی، صنایع لبنیات و صنایع نساجی را نام برد.
تاريخچه - شيراز در ميان افسانه‌ها
بنابر يك روايت سنتي در محل شهر شيراز شهري به نام فارس بوده‌است که برگرفته از نام فارس پسر ماسور، پسر شِم، پسر نوح است. همچنین در اسطوره‌ها و روايات سنتي، این شهر توسط شیراز فرزند تهمورث، پادشاه پيشدادی بنا شده‌است. اما به لحاظ تاریخی، سکونت دائمی در شهر شيراز به دوران ساساني و حتي پیش از آن مي‌رسد. هرچند اولين اشارات معتبر در مورد اين شهر به اوايل دوران اسلامي برمي‌گردد.
به نظر می‌رسد نام شهر شيراز برگرفته از نام قلعه‌اي در اطراف شيراز کنوني در محل قصر ابونصر  بوده‌باشد. آن‌گونه که پيدا است در هنگام بناي شهر، نام اين قلعه بر شهر شيراز نهاده شده‌است. در کاوش‌هاي باستان‌شناسي تخت جمشيد، روي چند فقره از خشت‌نبشته‌هايي عيلامي به قلعه‌اي به نام «تيرازيس» يا «شيرازيس» اشاره شده‌است. همچنين مهرهايي مربوط به اواخر ساساني و اوايل اسلام، در نزديكي قصر ابونصر يافت شده‌است که نام «شيراز» را با خود دارد. براساس تحقيقات تدسکو شيراز به معناي مرکز انگور خوب است. اما بر سر وجه تسمیه شیراز، اختلاف دیدگاه‌ بسیاری وجود دارد.
تاريخ‌نگاران اسلامي بر اين عقيده هستند که شيراز در قرن اول هجري توسط عبدالملک مروان بنيان نهاده‌شده‌، اما نشانه‌هايي از سکونت پيش از اسلام در اين محل يا نزديك آن وجود داشته‌است. آثار مکشوفه عيلامي در جنوب شرقي شيراز و تعدادي لوح‌هاي عيلامي مکشوفه در پارسه (تخت جمشيد)، به کارگاه‌هاي مهمي در تيرازيس يا شيرازيس اشاره مي‌کنند که بي‌شک همان شيراز امروزي بوده‌است.
به نظر می‌رسد شيراز تا پايان دوره ساساني شهري با جمعيت فراوان و احتمالاً مرکزي اداري بوده‌است. اين شهر در زمان داريوش زيرمجموعه پارسه بوده‌است. اما در پی یورش ویرانگر اسكندر به ایران ، شهر پاسارگاد ویران شد و مردم پارس مجبور به ساخت شهر «استخر» و سكونت در آن شدند. اما در گذر تاریخ، استخر نیز رو به زوال گذاشت و شهر شیراز رونق یافت. در دوران بني‌اميه با کم‌رونق شدن شهر استخر، پايتخت قديمي استان فارس به محل فعلي منتقل مي‌شود.
شيراز در دوران صفاريان، آل بويه و زنديه، پايتخت ايران بود. در قرن چهارم و پنجم هجري قمري، سلسله آل بويه، شيراز را به پايتختي برگزيدند و مساجد، قصرها، کتابخانه و کانال آبرساني از رودخانه کر در آن بنا کردند. در اين دوران، شيراز به بزرگترين شهر استان فارس (شامل يزد و سواحل شمالي خليج فارس) تبديل شده‌بود. از نيمه قرن ششم هجري (12 ميلادي) نیز اتابکان فارس (سَلغُريان) بر شيراز حاکم شدند. در دوره آنها شيراز شکوفا شد و بناهاي متعددي نظير مدرسه، بيمارستان، بازار اتابک ساخته شد. در قرن سيزدهم ميلادي نیز، شيراز مرکزي پيشرو در علم و هنر بود و به‌خاطر تشويق حاکمان و وجود دانشمندان و هنرمندان، اين شهر توسط جغرافي‌دانان قديمي «دارالعلم» ناميده می‌شد.
آب و هوا - شیراز در جنوب غرب کشور قرار گرفته و آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و میانگین سالانه دمای آن ۱۸درجه سانتی‌گراد است. میزان بارندگی سالیانه شهر شیراز 8/337 میلی‌متر است.
جمعيت و مساحت - جمعيت شهر شيراز در سال 1390 و براساس تصحيحات انجام شده برمبناي محدوده جغرافيايي «محدوده و حريم شهر شيراز براساس مصوبه شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران در تاريخ 25/3/1388» 1.517.653 نفر است.

مکان های دیدنی شیراز

 

آبشار مارگون

منطقه نمونه گردشگری آبشار مارگون واقع در سپیدان استان فارس لقب زیباترین آبشار استان فارس، ایران و خاورمیانه و مرتفع ترین آبشار چشمه ای جهان را به خود اختصاص داده و منشأ آب زلال و خنک این آبشار بی نظیر، از هزاران چشمه موجود در بدنه صخره کوه می باشد. علاوه بر آبشار منطقه اطراف نیز دارای طبیعت بسیار خاص، بکر و زیبایی است.

باغ عفیف آباد

باغ گلشن در دوران صفویه بنا شد که پس از این سلسله ویران گردید و در سال 1284 ه. ق قوام دوم این باغ را آباد نمود و عمارت کنونی آنرا ساخت که پس از مرگش به عفیفه خانم خواهرزاده قوام به ارث رسید و بهمین جهت نام عفیف آباد را بر آن نهادند.

باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغهای شیراز، که قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد. این باغ نیز مورد توجه پادشاهان مختلفی بوده است. این باغ در نزدیکی قلعه ای با نام کهندژ و مجاورت آرامگاه سعدی و جنوب تنگ آب خان قراردارد. کاریز سعدی نیز از این باغ می گذرد.

باغ جهان نما

باغ جهان نما یکی از زیباترین و کهن ترین باغهای شهر شیراز است و همواره مورد توجه پادشاهان بوده است. عمارت کوشک این باغ توسط کریمخان زند مشابه باغ نظر، در مرکز باغ و به صورت هشت ضلعی و سبک کلاه فرهنگی و از جنس آجر است.

باغ ارم

باغ ارم باغی تاریخی و از زیباترین باغ های شهر شیراز که دارای طبیعتی منحصر به فرد و بی نظیر است. از تاریخ این باغ اطلاعات کاملی در دست نیست. این باغ دارای چند عمارت می باشد که عمارت اصلی در سه طبقه در مغرب باغ قرار گرفته است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شیراز قرار دارد. عمیق ترین قسمت آن حدود 2 تا 3 متراست آب آن بسیار شور و یکی از بزرگ‌ترین منابع نمک ایران به شمار می رود. گونه های مختلفی از جانوران وگیاهان درآن دیده می‌شود.

بهشت گمشده

بهشت گمشده جایی در نزدیکی مرودشت شهر شیراز قرار دارد که طبیعت زیبایی دارد و زیستگاه پرندگان و پستانداران زیادی است.

غذاهای شیرازی - قسمت دوم

کوفته گشنیز ، آب پيازک (اشکنه)، قورمه به، کوفته هلو، دوپیازه، یخنی نخود و یخنی عدس کلم از غذاهای محلی شیراز هستند که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت چهارم

آش سبزی، آش کارن، آش ماست، آش دوغ و آش انار از نمونه های آش شیرازی هستند که طرزتهیه آنها در این وبلاگ آورده شده است.

غذاهای شیرازی - قسمت سوم

بادام سوخته، رنگينک، حاجی بادام، شکر پنیر، حلوای کاسه و دوای آرد و روغن از جمله دسرهای شیرازی میباشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

غذاهای شیرازی - قسمت اول

قنبر پلو، شکر پلو، کلم پلو شیرازی، پاچه پلو، رب پلو، دمپخت جزو غذاهای محلی شیراز هستند.

سوغاتی های شیراز

در شیراز بهترین و تازه‌ترین عرقیات که هرکدام علاوه بر طعم، خواص دارویی و درمانی ویژه‌ای نیز دارند تهیه می‌شود.

پیست اسکی پولادکف

پیست اسکی پولادکف در شهرستان سپیدان شیراز با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری فراوان در تمام سال پذیرای تعداد زیادی از مردم است.

نقش رجب

در شمال شرقی شیراز و در مسیر پاسارگاد به نقش رستم در شکافی از کوهی نه چندان بلند چهار نقش برجسته منسوب به دوره ساسانی دیده می شود که برای بزرگداشت پیروزی آنان بر دشمن و گرفتن دیهیم پادشاهی از اهورامزدا حکاکی شده و دارای چند کتیبه نیز است. به مجموعه این سنگ نگاره ها نقش رجب می گویند.

کاخ سروستان

کاخ ساسانی سروستان به احتمال قریب به یقین از آثار تاریخی دوره ساسانیان (پادشاهی بهرام گور پنجم) می باشد که توسط مهرنرسی، وزیر بهرام بنا شده و دارای جنبه ی تقدس بوده است.

دروازه قرآن

دروازه قرآن یکی از آثار مهم تاریخی ایران واقع در تنگه الله اکبر شیراز، در زمان عضد الدوله دیلمی ساخته شد. این بنا به جهت قرار گرفتن قرآن در بالای آن به دروازه قرآن، و همچنین به جهت ساختمان طاق مانند آن به طاق قرآن نیز مشهور است. دروازه قرآن در طول تاریخ چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد ملقب به حافظ در 726 ه.ق در شهر شیراز چشم به جهان گشود. در دوران جوانی قرآن را تمام حفظ کرد. شغل اصلی او دیوانی و سپس شاعری بود. حاصل 69 سال زندگی پربار او "دیوان حافظ" شامل 500 غزل، 42 رباعی و محدودی قصیده است. حافظ پس از وفات در مکان مورد علاقه خود که امروز به حافظیه مشهور است به خاک سپرده شد.

آرامگاه سعدی

شیخ مُصلِح الدین مُشرف بن عَبدُالله سعدی در بین سالهای 606 -571 ه.ق در شیراز و خانواده ای متدین به دنیا آمد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به مدرسه نظامیه بغداد رفت. تجربیات ارزشمند خود را که حاصل سفر به نقاط مختلف دنیا بود در دو اثر با نامهای بوستان و گلستان به رشته تحریر درآورد. شیخ در سال 691 ه.ق چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود دفن گردید.

حمام وکیل

یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند ترین حمامهای تاریخی ایران حمام وکیل واقع در مرکز شهر شیراز است. این حمام از پیشرفته ترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. حمام که در سال 1187 هجری قمری به دستور کریمخان ساخته شد وحدود 11 هزار متر مربع مساحت دارد.

سرای مشیر

سرای مشیر نام مکان تاریخی در شهر شیراز واقع در جنوب بازار وکیل و از آثار باستانی دوره قاجار است. ابوالحسن خان مشیر الملک این بنا را در سال 1282 ه ق احداث کرده است.

آرامگاه خواجوی کرمانی

کمال‌الدین ابوالعطاء محمودبن علی‌بن محمود کرمانی با تخلص خواجو در سده هفتم هجری در کرمان به دنیا آمد. او علاوه بر تبحر در شاعری، ریاضیدان، موسیقی دان، منجم و هیئت شناس زبده ای بوده و آثار متعددی نظیر مثنوی های شش گانه، دیوان و .... از او برجای مانده است. آرامگاه او در شیراز و کنار دروازه قرآن می باشد.

آرامگاه بی بی دخترون

بقعه بی بی خدیجه در شیراز، آرامگاه یکی از فرزندان امام سجاد، امام چهارم شیعیان است می باشد.این بقعه بدستور همسر امیر مبارزالدین، موسس سلسله آل مظفر ساخته شد. اما بعدها بر اثر زلزله تخریب و مجددا توسط محمد قلی خان ایلخانی مرمت و تجدید بنا گردید.

بازار وکیل

بازار وکیل بدستور کریمخان زند و مشابه بازار قیصریه لار و بازار اصفهان دوره شاه عباس، ساخته شده و از معروفترین بازارهای ایران است که تمامی امورات تجاری، مبادلات بازرگانان در این بازار انجام می شد. و براساس نوع اصناف و کاربری ها به بازارهای کوچکتر و مختلفی تقسیم شده است. بازار وکیل همچنان پابرجاست و کسب و کار در آن ادامه دارد.

آرامگاه شاهچراغ

سید امیر احمد فرزند ارشد امام موسی کاظم (ع) با مشهوریت خاص شاهچراغ در ششم ذیقعده متولد گردید. او با قافله هایی از خانواده و دوستداران برای دیدن امام رضا (ع) به ایران سفر می کند و مأمون از ترس انهدام حکومتش، دستور به توقف این قافله ها را می دهد و سید امیر در جنگ حاکم شیراز برعلیه بنی هاشم بشهادت رسید و در شیراز به خاک سپرده شد.

ارگ کریمخانی

ارگ کرمیخانی در سال 1180 ه.ق بدستور کریمخان زند در شیراز و با دو هدف عمده سکونت و پادشاهی زندیه بنا گردید. این ارگ از لحاظ بنای بیرونی کاملا نظامی و از لحاظ بنای درونی کاملا سکونی و با زیباییها و جلوه گری های خاصی ساخته شده است.

کاخ اردشیر بابکان

کاخ اردشیر بابکان 1800 سال پیش توسط اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانیان بنا شد. این کاخ یکی از مهم‌ترین و اولین بناهای دوره ساسانی می باشد که هنوز آثار آن باقی است. از آنجایی که این بنا در کنار چشمه بنا شده و همچنین وجود آتشدان بالاتر از کاخ، به آتشکده فیروزآباد نیز معروف است. بررسیها احتمال کاخ بودن این بنا را نشان می دهند.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.