درباره کیش

درباره کیش - جزیره کیش یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است. این جزیره بیضی شکل در ۱۲ کیلومتری کرانه شیبکوه واقع شده که نام قدیم آن «قیس» بوده است.
این جزیره که از جاذبه‌های دیدنی استان هرمزگان به شمار می‌رود، سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.
آب و هوا - جزیره کیش که جزء مناطق گرم و خشک محسوب می شود و بسیار تحت تاثیر آب و هوای بیابانی است؛ همین امر باعث می‌شود که این جزیره تابستانی گرم و طولانی و زمستانی با هوای ملایم و کوتاه داشته باشد.
این جزیره به این دلیل که تحت تاثیر هوای شمال غربی و جنوبی است، خشک و کم باران بوده و بارش‌ها عمدتاً به صورت رگبار و سیلابی آن هم در فصل زمستان انجام می‌گیرد. اما در تابستان میزان رطوبت به قدری بالاست که به 100درصد نیز میرسد.
موقعیت جغرافیایی - جزیره بیضی شکل کیش که یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس لقب گرفته با کرانه جنوبی ایران 18 کیلومتر و تا بندرعباس 300 کیلومتری فاصله دارد.
این جزیره با وسعتی برابر با 90 کیلومتر، دارای 15 کیلومتر طول در محور شرقی ـ غربی و 7 کیلومتر عرض در محور شمالی ـ جنوبی است و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا حدود 32 متر و بلندترین نقطه آن که در شرق این جزیره واقع شده حدود 45 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
جمعیت و سطح سواد - جمعیت جزیره کیش بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1385 برابر 20922 نفر بوده که 82 درصد آن در سالهای اخیر به این جزیره مهاجرت کرده‌اند.
میزان باسوادی در کیش نیز بیش از 92 درصد و میزان اشتغال بالای 98 درصد است.
فرهنگ - ساکنان این منطقه مردمی خونگرم و سخت کوش هستند و اکثریت آنها از لباس‌های سنتی استفاده می‌کنند. لباس محلی مردانه «دشداشه» و «غتره» می‌باشد و زنان «ملفع» پوشیده، «بطوطه» یا (برقع) روی صورتشان می‌کشند.
شغل اصلی اهالی، ماهیگیری، دامداری، دریانوردی و تجارت است و در گذشته به صید مروارید نیز می‌پرداختند. غذاهای محلی این جزیره شامل انواع «قلیه»، «مضروبه»، «هریسه» و «مچبوس» است که بیشتر این غذاها با ماهی تهیه می‌شوند.
مهمترین اعیاد، عید قربان و عید غدیر بوده و ساز اصلی و محلی آنان «دهل»، «نی انبونه» و «حبان» است.
نژاد و زبان - بومیان جزیره از نژادهای دراویدی، نوردیک، سامی و سیاهپوست بوده و به زبان‌های فارسی و عربی صحبت می‌کنند.
پوشش گیاهی - جزیره کیش جزء مناطق نیمه حاره‌ای جنوب ایران است، به همین دلیل پوشش گیاهی آن به نحوی است که بسیار در برابر خشکی هوا مقاومند. درختان این منطقه به دو گروه درختان بومی چون: کهور ایرانی، کنار، لور، گز، کرت، بمبرلاری، نخل خرما و درختان غیر بومی مانند: گل کاغذی، نخل زینتی، اکالیپتوس، مورد، موز، لیموترش و نارگیل (در دهه‌های اخیر به این جزیره آورده شده‌اند) تقسیم می‌شوند.
حیات وحش - در جزیره کیش حیات وحش به گروه های زیر تقسیم می‌شود:
  • پستانداران؛ از مهمترین حیوانات این گروه می‌توان آهوی ایرانی را نام برد که شکار آنها ممنوع است. گربه، خدنگ، خارپشت ایرانی، موش، جربیل بلوچستان و دلفین معمولی نیز از دیگر پستانداران آبزی جزیره هستند.
  • پرندگان؛ بسیاری از پرندگان بدلیل شرایط مناسب آب و هوایی به این منطقه مهاجرت می‌کنند، مانند: فلامينگو، بلبل، چکاوک کاکلی، شاهين،عقاب ماهیگیر، حواصیل خاکستری، سبز قبای هندی و ...
  • خزندگان؛ تنوع خزندگان در جزیره بسیار کم است و عمدتاً شامل لاک پشتها، مارمولک ها و مارهاست.
  • ماهیان؛ جزیره کیش به دلیل موقعیت قرار گیری در آبهای آزاد از نظر ماهی تنوع زیادی دارد که شامل: ماهى شير، سُرخو، سه كله، كافُر، شهرى، جاش سال، جاش طلايى، جت، هوور، كوسه، نيزه، هامور، زرده، صافى، طوطى، حلالى، گرفه، زل، ماهى طوطى، خروس دريايى(دیج ماهی) و ... می‌شود.
  • مرجان‌ها؛ مرجان‌ها جانوراني گياهي شكل و استوانه‌اي از گروه كيسه تنان هستند و اغلب دسته جمعي زندگي مي‌كنند. این آبزیان در مناطق گرمسير جهان نقش بسيار مهمي در تداوم حيات اقيانوس‌ها دارند.

دین و مذهب - ساکنان این جزیره مسلمان بوده و آنها اعم از شيعه و سني در كمال صلح و آرامش با هم زندگي مي‌كنند. این منطقه داراي 7 مسجد و حسينيه است که مسجد امير(ع)، مسجد خاتم الانبياء و مسجد نور جزء بزرگترين مساجد كيش به شمار می‌روند.
تاریخچه - بنابر مکتوبات تاریخ، در عصر مغولان جزیره کیش جزء شهرهای بزرگ و مهم محسوب میشده و نام آن همیشه در کنار شهرهای بزرگ ذکر میشده که ویرانه‌های شهر حریره گواهی بر این ادعاست.
همچنین در سال 1349 جزیره کیش توسط هیئت کارشناسی بررسی شد و این منطقه بدلیل موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب، مرکز بین المللی توریستی تجاری قرار گرفت و در سال 1371 عنوان سازمان منطقه آزاد کیش را از آن خود ساخت.
اطلاعات گردشگری - جاذبه‌های تاریخی - از جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به حریره، پایاب و شهر  زیر زمینی کاریز اشاره کرد.
حریره شهری ویران و خالی از سکنه است که روزگاری بانویی به همین نام در این شهر زندگی میکرده و اکنون بخشی از عمارت این بانو مرمت و بازسازی شده است. مهمترین آثار مشکوفه در این مجموعه عمارت اعیانی، آب انبار، حمام، بقایای مسجد جامع و قنات می‌باشد.
جاذبه‌های گردشگری - این جزیره به دلیل موقعیت گردشگری مناسب و نیز دارا بودن بیش از ۸۲۰۰ تخت اقامتی، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. جزیره کیش علاوه بر آثار تاریخی مذکور جاذبه‌های گردشگری چون: جاده كرانه، روستاي باغو، پارک‌های ساحلی و تفریحی(همچون پارك ساحلى، پارك پرندگان، پارك آهوان، پارك وحش و پارك دلفينها)، اسكله و کشتی‌های تفريحى، ساحل مرجانی، سواحل ماسه‌ای ـ مرجانی و کشتی به گل نشسته یونانی را داراست.
از دیگر جاذبه‌های گردشگری – تفریحی این منطقه می‌توان به پلاژهای بانوان و آقایان، امکانات سوارکاری، جت ‌اسکی و اسکی روی آبنیز، پیست ج۷۰ کیلومتری دوچرخه‌سواری، کارتینگ، گذر هنرمندان، مجموعه موجودات تاکسیدرمی شده، آموزش و پرواز با گلايدر، باگی، باشگاه سوارکاری، شهربازی، غواصی، منطقه جنگلی، نمایشگاه خزندگان، مراکز فرهنگی و تالارها، کتابخانه دیداری و شنیداری، آکواریوم، بازارهاى كيش و نیز وجود بزرگترین پرچم ایران و نبود هرگونه چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌های شهر اشاره کرد.
در زیر دو نمونه از این جاذبه‌ها به اختصار آورده شده است:
  • منطقه جنگلي كيش: این منطقه جنگلي در جنوب شرقي جزيره قرار دارد. جنگل مصنوعي کیش كه اغلب درختان آن در سال 1371 كاشته شده‌اند، حدود 600 هكتار وسعت دارد. آكاسيا، درمان عقرب، اوكاليپتوس، ابريشم مصري، كهور، كنار، لور، گز، خرما و تمرهندي انواع درختان موجود در منطقه جنگلي است.
  • گذر هنرمندان: سازمان منطقه آزاد كيش مجموعه‌اي را با عنوان گذرهنرمندان در سال 1378 افتتاح كرد. در اين گذر تنديس چهره‌هاي شاخص رشته‌هاي مختلف هنري نصب و در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.

مکان های دیدنی کیش

پارک دلفین ها

پارک دلفین ها تنها پارک از این نوع در کشور است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده است. به بازدیدکنندگان در این پارک به جهت نزدیکی با حیوانات نادر و زیبای جهان و نبود حصار میان انسان با حیوانات احساس خوشایندی دست می دهد.

غواصی - اسكوترهاي زير دريايي

گردشگران و خصوصا جوانان در سفر به جزیره زیبای کیش از آب و هوای این جزیره با انجام ورزش های مختلف دریایی و هوایی و زمینی و امکانات موجود در این جزیره استفاده می کنند. وجود انواع مختلف این ورزش ها و خاص بودن آن ها فرصتی بی نظیر و هیجان انگیز را برای همه بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

كلوپ‌های غواصي و دريايي کیش

جزیره کیش به دلیل برخوردار بودن از مراکز آموزشي و تفريحي غواصي، به قطب غواصي کشور تبديل شده‌است که لیست كلوپ‌های غواصي و دريايي و مراكز ورزش‌های دريايي جزيره در این وبلاگ ذکر شده است. در ضمن در تمام فصلها امكان ورزش‌هاي دريايي براي مسافران فراهم است.

ورزش‌های زمینی و ساحلی کیش

در جزیره کیش امکانات فراوانی برای ورزش و تفریح وجود دارد. اسب‌سواری، بيليارد، بولينگ و ماهیگیری از جمله ورزشهای کیش هستند.

شهر زیرزمینی کاریز

مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش (کاریز) یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش است و سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می‌کنند.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.