درباره خرم‌آباد

درباره خرم آباد - شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، دارای ۳۵ محله، ۹ کوی و ۵ شهرک است. قدیمی ترین محله‌های این شهر، محله پشت بازار، درب دلاکان و درب بابا طاهر است که در غرب شهر و در نزدیکی فلک‌الافلاک قرار دارند.
محله گل‌دشت از نظر وسعت بزرگترین محله شهر خرم‌آباد است و در جنوب این شهر واقع است. شمالی‌ترین محله شهر دره گرم و جنوبی‌ترین محله آن محله‌ای به نام ماسور می‌باشد. بسیاری از ادارات و سازمان‌های دولتی شهر، در بلوار ۶۰ متری و بلوار مدیریت - در شمال شهر- قرار دارند. معروفترین محله‌های این شهر که مراکز خرید نیز در آن واقع شده شامل سبزه‌ میدان، شهدا، چهار راه بانک، چهار راه فرهنگ و مطهری می‌ باشد.
آب و هوا - شهرستان خرم آباد آب و هوایی  معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و به همین دلیل در فصل بهار دارای بالاترین میزان بارندگی بوده و میانگین دمای سالانه 17.2 و میانگین بارش سالانه این شهر 525.6 می‌باشد. همچنین وجود منابع آب‌های زیر زمینی و چشمه‌های درون شهری از ویژگی‌های مهم جغرافیایی این شهر است.
موقعیت جغرافیایی - شهر کوهستانی خرم آباد با مساحتی برابر با 6،233 متر مربع، در مختصات 33،48 شمالی و 48،35 درجه شرقی و در ارتفاع ۱۱۴۷،۸ متری از سطح دریا و در میان درههای زاگرس قرار دارد. اطراف این شهر را کوههایی با شرایط تقریباً یکسان محاصره کرده و از شمال به کوه کمره‌سی، از غرب به سفیدکوه و از شرق به کوه مدبه محدود می‌شود.
این شهر همچنین رودخانه‌ای به نام خرم‌رود دارد که از به هم پیوستن دو رود دیگر در نزدیکی پل صفوی و مرکز شهر به وجود آمده است. نام قدیمی این رودخانه گلال بوده و در گویش لری به معنی رودخانه است.
خرم آباد از لحاظ جغرافیایی، از شمال به شهرستان سلسله، از شمال شرق به بروجرد، از شرق به شهرستان‌های دورود و الیگودرز، از جنوب به اندیمشک و از غرب و جنوب غرب به شهرستان‌های کوهدشت، دوره و پلدختر متصل می‌شود.
جمعیت - خرم آباد که بیست و دومین شهر پر جمعیت ایران به شمار می‌رود، جمعیت آن بر طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 کمتر از پانصد هزار نفر است.
فرهنگ - ساکنان این منطقه مردمی خونگرم و سخت کوش هستند و محصولات آنها نان ساجی، صنایع چوبی، کاک، گلیم، جاجیم، ترخینه است. شهرستان خرم‌آباد دارای ده بیمارستان، پنج کتابخانه عمومی، دو سینما، ده هتل، ده پارک درون‌شهری و شش مرکز آموزش عالی است.
زبان - خرم آباد بزرگترین شهر لرنشین ایران می‌باشد و گویش اصلی مردم این شهر و روستاهای اطراف آن لری خرم‌آبادی است. اهالی خرم‌آباد علاوه بر این گویش، به دو زبان فارسی و لکی نیز با یکدیگر گفتگو می‌کنند. گویش لکی در سال‌های بعد از انقلاب ۵۷ به دلیل مهاجرت بالای روستائیان و عشایر به شهر خرم‌آباد، در این شهر رواج پیدا کرد و هم اکنون عده‌ای از مردم شهر - بیشتر در مناطق شمالی خرم‌آباد زندگی می‌کنند - با زبان لکی صحبت می‌کنند.
دین و مذهب - مردم خرم آباد مسلمان بوده و بیشتر ساکنان این منطقه شیعه هستند.
تاریخچه - شهری که امروزه خرم آباد نام دارد، از نخستین سکونت گاههای مردم ایران به شمار می‌رود. در محل کنونی خرم‌آباد از دوره عیلامیان شهری با نام خایدالو وجود داشته و شهر شاپورخواست به دستور شاپور اول ساسانی بر خرابه‌های آن و در حدود محل کنونی شهر ساخته شده است.
آثار تاریخی باقی مانده نشان دهنده آنست که خرم‌آباد یکی از شهرهای مهم غرب ایران در دوره ساسانیان بوده و قلعه فلک‌الافلاک یا دژ شاپورخواست نماد شهر آن دوران بوده است. خرم‌آباد همچنین یکی از پایتخت‌های هزار اسپیان و آل حسنویه بوده است.
لازم به ذکر است بنابر نوشته‌های پیشینیان نام قدیمی خرم آباد، شاپورخواست و خایدالو بوده است.
اطلاعات گردشگری - خرم‌آباد با تهران ۴۹۰ کیلومتر و تا اهواز ۳۹۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهرستان بر سر جاده تهران ـ خوزستان قرار گرفته و دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است. همچنین دو جاده‌ای که مناطق شمال و غرب ایران را به جنوب و استان خوزستان متصل می‌کنند از خرم‌آباد می‌گذرند.

جاذبه‌های تاریخی
- از جاذبه های تاریخی خرم آباد می‌توان به قبرستان قدیمی آن اشاره کرد که مقبره زین ابن علی در آن واقع شده‌ است. بنابر متون تاریخی زین ابن علی درگزینی، وزیر طغرل دوم سلجوقی بوده که در سال ۵۲۷، در شاپورخواست (خرم آباد کنونی) به دار آویخته شده ‌است. همچنین آرامگاه باباطاهر که برخی آن را مقبره باباطاهر عریان ذکر می‌کنند، متعلق به دوره سلجوقی می‌باشد که در دوره‌های بعد مرمت و بازسازی شده ‌است.
از دیگر جاذبه‌های تاریخی این شهر می‌توان قلعه فلک‌الافلاک، گرداب سنگی، غار اشگفت قمری، پناهگاه پاسنگر، کاروانسرای میرزا سید رضا (بازار طلا فروشان)، پل آجری، نگارخانه میرملاس، غار منقوش دوشه، آرامگاه باباطاهر، پل شکسته، مناره آجری، آسیاب گبری، کتیبه، غار کنجی، و امامزاده زید بن علی و بقعه شجاع الدین خورشید را نام برد.
جاذبه‌های گردشگری - خرم آباد که عنوان شهر نمونه گردشگری را از سوی دفتر منطقه‌ای سازمان ملل به خود اختصاص داده و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد، در دره‌ای خوش آب و هوا و پر آب واقع شده ‌است. همین موقعیت مناسب جغرافیایی و نیز وجود چشمه‌های فراوان باعث به وجود آمدن منطقه‌ای بکر، دیدنی و طبیعی شده است که از آن جمله می‌توان به دریاچه کیو، سراب‌ چنگایی(نیلوفر)، پل کشکان، آبشار نوژیان، آبشار وارک، آبشار گریک، آبشار بیشه و تنگ شبیخان (سراب ماهی بازان) اشاره کرد. در اطراف شهر خرم‌آباد نیز گردشگاههای بسیاری وجود داردکه از جمله آنها می‌توان به پارکها و هتل‌های این شهر اشاره کرد.
  • پارکها - خرم‌آباد دارای ۱۰ پارک درون‌شهری ویک تفرجگاه کوهستانی است که عبارتند از :پارک کوهستانی چهارده معصوم، پارک شریعتی، پارک کیو، پارک زیباکنار، پارک معلم، پارک دانشجو، پارک بهشت، پارک شهر، پارک زیتون، پارک شقایق، پارک صخره‌ای، پارک جنگلی شوراب و پارک جنگلی مخمل کوه.
  • هتل‌ها - خرم‌آباد در حال حاضر ۱۰ هتل دارد که از آن جمله می‌توان هتل استقلال، هتل شقایق، هتل شهرداری، هتل جهانگردی، هتل عطر، هتل آپارتمان تابان، هتل ارشیا، هتل فردیس، هتل کارون و هتل سالیز را نام برد.

مکان های دیدنی خرم‌آباد

دریاچه گهر

استان لرستان یکی از زیباترین چشمه های کوهستانی ایران را در خود دارد. این دریاچه ی زیبا یک مجموعه تفریحی کامل است چون هم طبیعت، بسیار سخاوتمندانه دریاچه، کوه، دره،جنگل را در کنار هم قرار داده و هم مسئولین با فراهم آوردن امکانات لازم سبب آسایش خاطر مسافران شده اند.

آبشار بیشه - آبشار آب سفید

آبشار آب سفید الیگودرز لرستان که آبی به سفیدی برف دارد میان کوه عظیمی به نام قالی کوه قرار دارد و منظره ای بی نظیر را برای جذب گردشگران کشور و جهان ایجاد کرده است و آبشار بیشه در میان جنگل های سرسبز زاگرس تجلی گاه رنگ های متفاوت و زیبای طبیعت در میان صدای دل انگیز آب زلال چشمه هاست.

دریاچه کیو - دریاچه شط تِمی

دریاچه کیو در کنار پارکی به همین نام با امکانات تفریحی فراوان و کامل خود سالانه در همه فصول میزبان دوستداران طبیعت است. دریاچه تمی دریاچه ای آرام در اطراف یخچال های طبیعی کینو است که قله های برفی آن در میان جنگل های بلوط اطراف خودنمایی می کنند.

مخمل کوه

در شمال شرقی خرم آباد، دره زیبای مخمل کوه (مشهور به تنگه شبیخون) قرار دارد که از مناطق دیدنی و جذاب گردشگری است. این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر قسمت‌های آن پوشیده از گلسنگ است.

آبشار گریت - آبشار چکان

آبشار گریت یا سرکانه یا تاف هفت چشمه یکی از مجموعه آبشارهای استان لرستان است. آبشار چکان در دره ای به همین نام با داشتن چند مسیر دسترسی یکی از عجایب طبیعت استان لرستان است.

اشترانکوه

یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس، اشترانکوه در شرق استان لرستان است. اشترانکوه در استان لرستان از شمال به شهرستان ازنا، از شرق و جنوب به الیگودرز و از غرب به دورود ختم می شود.

آبشار افرینه - آّبشار وارک

آبشار زیبا و پرآب افرینه در شهر خرم آباد هرساله پذیرای مسافران زیادی است. آبشار پرآب و دو بخشی وارک در این منطقه بکر و زیبا در دل طبیعت بی نظیر خرم آباد با وجود داشتن مسیر دسترسی تقریبا مشکل خود محل مناسبی برای گذراندن ایام و دل کندن از هیاهوی شهرنشینی است.

نان و غذاهای محلی خرم آباد

کلوچه اردی، گیپه و خورش قلیه ترش از جمله غذاهای محلی خرم آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات خرم اباد

از مهمترين سوغاتی هاي خرم‌آباد مي‌توان به نوعي نان محلي به نام نان ساجي، لبنيات، كاك، ترخينه و عسل اشاره كرد.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک قطب آثار باستان شناسی شهر خرم آباد است که با آثار دیگر و اطراف این قلعه پیوستگی دارد. این قلعه که به دوران ساسانیان مربوط می شود در هر برهه از تاریخ مورد استفاده خاصی داشته و در تاریخ کشور از خود اثری برجای گذاشته است.

پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته در جنوب خرم آباد تجلی علم و هنر نیاکانمان است که از لرستان به تیسفون می رسد.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.