درباره کرمانشاه

درباره کرمانشاه - شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. این شهر که قدمت آن به سده چهارم میلادی باز می‌گردد، در عصر ساسانیان به عنوان دومین پایتخت بسیار مورد توجه حکومت بود.
کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.
علت نامگذاری - کرمانشاه در عصرهای مختلف و با تغییر حکومت‌ها، نامهای متفاوتی به خود گرفته است. اولین بار در دوران باستان و در زمان فرمانروایی کاسی‌ها این شهر را به نام الیپی می‌خوانند و در دوران هخامنشیان از کرمانشاه به نامهای کامبادن، کارمیسین، کارمیشین، کرمینشان یاد می‌کردند. پس از اسلام، اعراب نام کرمانشاه را به قرمسین تغییر داده و در دوره‌های بعدی این شهر را کرمانشاهان و کرمانشاه نام نهادند.
نام کرمانشاه پس از پیروزی انقلاب ۵۷ به قهرمانشهر و بعدها به باختران خوانده شد؛ ولی از آن‌جایی که این امر با اعتراضات گسترده مردم همراه شد، با تصویب قانون جدید به نام قدیمی خود یعنی کرمانشاه بازگشت.
آب و هوا - شهرستان کرمانشاه، شهری خوش آب و هواست که دارای اقلیم معتدل کوهستانی است. موقعیت اکولوژیکی این شهر با توجه به میزان متوسط بارندگی و رطوبت نسبی سالیانه، به نحوی است که دامنه کوهها و دشت‌های آن اکثراً پوشیده از جنگل و مرتع بوده و تنها بخش‌هایی از نقاط زمین‌ زارعی آبی و دیمی می‌باشد.
کرمانشاه با میانگین دمای سالانه حدود ۱۴درجه سانتیگراد دارای میزان بارش سالانه ۴۵۶٫۸ میلی‌متر است.
همچنین بیشترین ساعات آفتابی این شهر با 2999 ساعت در ماههای تیر و مرداد و کمترین آن در ماه‌های دی و بهمن است.
موقعیت جغرافیایی - کرمانشاه با مساحتی حدود ۲۴۵۰۰ کیلومتر مربع و موقعیت جغرافیایی ۴۷ درجه و ۴ دقیقه شرقی و ۱۹ درجه و ۳۴ دقیقه شمالی، در دروازه زاگرس و ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر از شمال به کوه فرخشاد، از شمال غربی به کوه طاق بستان و از جنوب به سفید کوه منتهی شده و یکی از مهمترین راههای ارتباطی شرق و غرب و قدیمی‌ترین راه عبور زائران عتبات عالیات است.
کرمانشاه در مسیر زمینی با بغداد ۳۹۰ کیلومتر، تا تهران ۵۹۰ کیلومتر، تا مرز خسروی (مرز ایران و عراق) حدود ۲۰۰ کیلومتر و فاصله هوایی آن تا تهران ۴۱۳ کیلومتر است.
زبان - بیشتر اهالی شهرستان کرمانشاه به زبان کردی و لهجه فارسی کرمانشاهی و عده‌ای نیز به زبان کردی و گویش کلهری محاوره می‌کنند. علاوه بر این، در این شهر گویش‌های دیگر چون سورانی، زنگنه، سنجابی، گورانی، اورامانی و لکی رواج دارد.
فرهنگ و مردم - شهرستان کرمانشاه دارای 9 مرکز دانشگاهی، دو سینما، چهار حوزه علمیه، هشت کتابخانه عمومی، یازده کانون فرهنگی، هفتاد و شش باب مسجد، چهارده موزه و فرودگاه بین المللی «اشرفی اصفهانی» می‌باشد.
همچنین صنایع دستی این شهر شامل گلیم، گیوه، جاجیم، انواع آلات موسیقی(دف، تنبور، تار، دیوان و سه‌تار) و چرم، غذاهای محلی آنان آش ترخینه، خورش خلال بادام، دنده کباب کرمانشاهی، سیب پلو، آش عباسعلی، آبگوشت محلی کرمانشاهی، آبگوشت باغی و سوغاتی مشهورشان شامل نان برنجی، کاک، روغن کرمانشاهی و نان خرمایی است.
موقعیت اقتصادی - شهرستان کرمانشاه به دلیل آنکه مرکز کشاورزی ایران محسوب می‌شود، بیشترین درآمد اقتصادی خود را از این راه کسب می‌کند. در حوالی این شهرستان همچنین دو شهرک صنعتی قرار دارد که بیش از 256 واحد صنعت و تولیدی در آن احداث شده‌ است.
از مهمترین کارخانه‌های کرمانشاه می‌توان به کارخانه‌های قند، پالایشگاه کرمانشاه، پالایشگاه نفت آناهیتا، مجتمع پتروشیمی کرمانشاه، کارخانه سیمان غرب، کارخانه سیمان سامان، کارخانه اسید سیتریک کرمانشاه (تنها کارخانه اسید سیتریک خاورمیانه) اشاره کرد.
صنایع - از مهمترین واحدهای صنعتی این شهرستان می‌توان پتروشیمی کرمانشاه، مجتمع شیمیایی بیستون، باختر بیوشیمی و کیمیای غرب‌گستر، سیمان غرب، چینی کرد، کاشی بیستون را نام برد که بزرگترین صنعت کارخانه‌ای این شهر تصفیه خانه نفت می‌باشد. عمده‌ترین ذخائر معدنی این شهر نیز عبارتند از آهن، سرب،گوگرد، آلومیت، کوارتزیت.
دین و مذهب - مردم شهرستان کرمانشاه مسلمان بوده و حدود 95 درصد آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند. اقلیت‌های مذهبی این شهر در مجموع ۰/17 درصد از کل جمعیت را در بر گرفته که مهمترین آنها زردشتیان، مسیحیان و کلیمیان می‌باشند.
تاریخچه - شهر تاریخی کرمانشاه با قدمتی حدود 12 هزار سال، به دلیل وضعیت مناسب اقلیمی و قرارگیری در میانه‌های  رشته کوه البرز، برای سکونت انسان‌های دوره‌های قبل بسیار مورد توجه بوده است. آثار باقی مانده از سکونت‌های پیش از تاریخ، نشانگر این است که کرمانشاه، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا می‌باشد.
جالب است بدانید مردم این شهر در دوران باستان بسیاری از نخستین‌های تاریخ را به نام خود ثبت کرده‌اند: نخستین انسان‌هایی که در حدود ۹ هزار سال پیش با گرم شدن زمین غارنشینی را ترک کرده و به زندگی یکجانشینی روی آوردند، نخستین خشت خام را بومیان این منطقه برای ساخت خانه و صنعت تولید کردند، نخستین روستای خاورمیانه در دوران نوسنگی از ۹۸۰۰ تا ۷۴۰۰ قبل از میلاد، در این مکان شکل گرفته ‌است.
همچنین آثار به جای مانده از دوران پیش از تاریخ، نشان دهنده این است که مردمان این شهر در عصر باستان با اختراع سفال، نخستین انسان‌هایی بودند که به فعالیت‌های صنعتی روی آوردند.
اطلاعات گردشگری - جاذبه‌های تاریخی - یکی از مهمترین آثار کرمانشاه کتیبه بیستون می‌باشد که بزرگترین سند به جای مانده از عصر هخامنشیان است. از دیگر آثار تاریخی این شهر می‌توان تکیه معاون الملک، تکیه بیگلربیگی، بقعه بابا یادگار، اویس قرنی، بازار کرمانشاه، موزه پارینه سنگی زاگرس، موزه سنگ طاق بستان، موزه مردم شناسی، موزه پوشاک و زیورآلات، مقبره احمدبن اسحاق قمی، امامزاده احمدبن محمدباقر، آرامگاه میرعبیدالله، مسجد عمادالدوله، مسجد جامع کرمانشاه، مسجد جامع شافعی، مسجد حاج شهباز خان، مسجد شاهزاده، مسجد دولتشاه، مجموعه تاریخی بیستون، خانه خواجه باروخ، مجموعه تاریخی طاق بستان و معبد آناهیتا را نام برد.
گفتنی است مجموعه تاریخی بیستون دارای آثار تاریخی چون فرهاد تراش، غار مر آفتاب، کتیبه بلاش، غار مر تاریک، کاروانسرای صفوی، پل خسروی و مجسمه هرکول می‌باشد.
جاذبه‌های گردشگری - جاذبه‌های گردشگری کرمانشاه شامل کوهستان و جنگل دالاهو، جنگل شاهو، جنگل‌ مرخیل پاوه، جنگل چهار زبر، سراب نیلوفر، چشمه سهراب، سراب گزنهله، سراب فش، سراب یاوری، سراب خضرالیاس، سراب قنبر، سراب نجوبران، غارها قوری قلعه، غار کاوات، غار پراو، پناهگاه حیات‌وحش بیستون، قلاجه، دشت‌ بیستون، ماهیدشت و دشت کرند رودخانه قره‌سو، رودخانه آبشوران، رودخانه چم‌بشیر، دریاچه طاق بستان، پارک شرقی، پارک غربی، پارک کوهستان، پارک شاهد، پارک شیرین و پارک لاله می‌شود.

مکان های دیدنی کرمانشاه

گودین تپه

گودین تپه نزدیکی روستایی به همین نام در استان کرمانشاه مجموعه ای از هفت دوره زمانی از تاریخ ایران باستان تا دوران اسلامی است.

غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در بخش روانسر استان کرمانشاه بزرگترین غار خاورمیانه است. این غار از دو بخش بازدید عمومی و غارنوردی تشکیل شده که باعث شده هرساله افراد مختلفی به دیدن زیبایی های درون آن بشتابند.

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر که یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود، در فصول گرم سال مملو از گل‌های نیلوفر می‌شود که غنچه‌ها و برگ‌های آن سر از آب برآورده و سطح وسیعی از روی آب را می‌پوشاند.

تپه سراب

تپه تاریخی سراب، تپه‌ای است که به صورت برجستگي كوچكي در داخل زمينهاي زراعي روستاي "ده پهن" قرار دارد. در نتيجه كاوش در اين محوطه سكونتگاههاي مدوري که سقف آنها از نی و گل ساخته شده بود، شناسايي شد كه كف آنها از سطح زمينهاي اطراف پايينتر بود.

تپه آسیاب

تپه باستانی آسیاب در پنج کیلومتری شرق شهرستان کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو قرار دارد که شواهد موجود و بررسی آثار باقی مانده، نشان از قدمت کهن این اثر تاریخی است.

معبد آناهیتا

معبد آناهيتا که بزرگترین بنای سنگی ایران می باشد، در مركز شهر كنگاور بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است. معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است.

بیستون

بیستون در فاصله 32 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. این منطقه به علت شرایط جغرافیایی، همیشه نقطه شروع زندگی قبیله ها بوده است و این مهم ترین دلیل شکل گیری آثار باستانی در این منطقه می باشد. اگر بخواهید آثار باستانی این منطقه را از نزدیک ببینید، باید لااقل به 30 منطقه سر بزنید.

کتیبه بیستون

کتیبه بیستون یکی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است که در ارتفاع هفتاد متری از سطح زمین و بر دامنه کوه بیستون کرمانشاه حک شده است.

کتیبه‌های کوچک بیستون

علاوه بر کتیبه بزرگ بیستون، یازده کتیبه دیگر نیز که به کتیبه‌های کوچک معروفند بر صخره بیستون نقل گردیده‌اند. این کتیبه‌ها به سه خط و زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی تنظیم شده‌اند.

نقش برجسته بیستون

نقش برجسته بیستون کرمانشاه که طول آن حدود 6 متر و عرضش حدود 3 متر و 20 سانتیمتر می‌باشد، نشانگر پیروزی داریوش یکم بر گوماته مغ و به بند کشیدن یاغیان است.

طاق بستان

محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه‌اي در شمال حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است. در اين محوطه، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های پادشاهان ساسانی و دو طاق (ايوان) سنگي بنام‌هاي طاق كوچك و بزرگ است. گردشگران از دیدن این مکان تاریخی و دیدنی لذت می برند.

سر ستون های بیستون در طاق بستان

طاق‌بستان مجموعه‌ای از نقش برجسته‌ها و کتیبه‌های دوره ساسانی است که در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد و که در شمال شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

مجسمه هرکول

در دوران اشکانیان (پارتیان)، ورثرغنه یکی از محبوب‌ترین خدایان بود که اغلب به صورت پیکره‌های گلی و سنگی نشان داده میشد. نمونه‌ای از این پیکره‌ها مجسمه هرکول (ورثرغنه) ‌است که به صورت شخص نیرومندی با مو و ریش مجعد در حال استراحت بر روی پوست شیر نشان داده شده‌ است.

تکیه معاون‌الملک

تکیه معاون الملک در بافت قدیم شهر کرمانشاه به جهت داشتن تصاویر بی نظیری از شخصیت های مذهبی و دینی و رجال سیاسی کشور در کاشی کاری های وسیع و بی نظیرش هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند که تحسین گر هنر دست معماران و هنرمندان ایرانی هستند.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.