درباره لاهیجان

درباره لاهیجان عروس گیلان - شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان و صد و نهمین شهر پرجمعیت ایران می‌باشد؛ به لحاظ موقعیت جغرافیایی و ویژگی‌های تاریخی یکی از شهرهای مهم گیلان به شمار می‌رود و به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.
علت نامگذاری - لاهیجان به معنی شهر ابريشم و مكان ابريشم می‌باشد و بنابر روایتی قدیمی اين شهر توسط لاهيج بن سام بن نوح ساخته شده است. این شهرستان همچنین در گذشته به دارالاماره يا دارالامان معروف بوده و بعدها به نام لاهيجان المبارك ناميده شد.
آب و هوا - شهرستان لاهیجان بدلیل قرار گرفتن بین دریای خزر از شمال و سلسله جبال البرز از جنوب - كه از جنگل و مه غلیظ و در ارتفاعات پوشیده از برف است- آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد، یعنی در بخش جلگه‌ای معتدل و مرطوب و در قسمت‌های کوهستانی سردسیر و مطبوع می‌باشد. هوای معتدل این منطقه از نوع معتدل خزری است و رطوبت نسبی آن ۷۶ تا ۷۹ درصد بوده و گاهی اوقات به 100 درصد نیز می‌رسد.
موقعیت جغرافیایی - لاهیجان با وسعتی حدود 3 هزار و 584 کیلومتر مربع، تقریباً ۴ درصد از مساحت استان گیلان و 35/0 درصد از مساحت ایران را شامل می‌شود؛ به همین دلیل در بین شهرستانهای این استان دارای رتبه دهم است. این شهرستان همچنین دو بخش رودبنه و مرکزی و هشت دهستان به نامهای رودبنه، لیالستان، شیرجوپشت، آهندان، بازکیاگوراب، لفمجان، چوشل، و لیل دارد.
شهرستان لاهیجان با حدود 2 متر ارتفاع از سطح دریای خزر، در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه و صفر دقیقه شرقی و ۳۷ درجه و ۱۱ دقیقه شمالی عرض جغرافیایی قرار دارد. این شهر همچنین از شمال به دریای خزر، جنوب به دیلمان، جنوب غربی به سیاهکل، شرق به لنگرود و از غرب به آستانه اشرفیه متصل می‌شود.
هموارترین نقطه جلگه‌ای این منطقه بخش‌های شمالی آن است که در مجاورت دریا واقع شده و از شمال به سمت جنوب بر ارتفاعش افزوده می‌شود. همچنین بخش غربی کوه‌های البرز، شرق و جنوب لاهیجان را احاطه کرده و از آن جمله می‌توان به شیطان کوه، گمل و عطا کوه اشاره کرد که شیب تند دامنه‌های این کوه‌ها به سمت دریای خزر و شیب کم آن به سمت دره شاهرود است. همچنین خاکهای این منطقه به دلیل آنکه حاصل جلگه‌های آبرفتی رودخانه‌ای و رسوبی می‌باشد، دارای ارزش کاربری کشاورزی مناسبی است.
جمعیت - جمعیت این شهرستان بر طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390، 168هزار و 829 نفر برآورد شده ‌که حدود 71 هزار و 132 از آن ‌را جمعیت روستایی و 97 هزار و 697 را شهرنشینان تشکیل می‌دهند.
فرهنگ و مردم - لاهیجان به لحاظ فرهنگی یكی از شهرهای مهم استان گیلان بوده و حدود 90 درصد مردم این شهر باسواد هستند. ساکنان این شهر بیشتر گیلکی هستند و گالش به ساکنان ارتفاعات این منطقه گفته می‌شود که آن‌ها نیز تیره‌ای از گیلکان بوده و زبانشان گیلکی است.
شغل اصلي مردم لاهيجان تجارت محصولات كشاورزي و دامداری است و محصولات عمده آنان چای، برنج، گندم و همچنین  پیله ابریشم و کنف است. ساکنان این شهر همچنین به حرفه صنایع دستی مشغولند و صنایع دستی آنها  شامل بامبو بافی، حصیر بافی، صنایع چوبی می‌باشد.
موقعیت اقتصادی - لاهیجان به دلیل موقعیت طبیعی ویژه‌ای که دارد از لحاظ اقتصادی منطقه‌ای كشاورزی ـ صنعتی است. كشت چای نیز در سال 1278 شمسی توسط محمد میرزای چایكار (معروف به كاشف السلطنه) در این منطقه رواج پیدا کرد. همچنین وجود صنایع دستی بامبو بافی، شالبافی، خراطی، سفالگری، برنجكوبی، كلوچه پزی، پیله خشك كنی و ده‌ها كارخانه صنعتی دیگر که جزء مراكز مهم اقتصادی لاهیجان به شمار می‌روند، موجب گسترش و رونق اوضاع اقتصادی این شهرستان شده است.
سوغات لاهیجان - سوغاتی‌های این شهر شامل: چای، کلوچه سنتی و محلی، برنج، ماهی‌، زیتون، محصولات غذایی چون انواع مربا و ترشی‌ها (مخصوصاً سیر ترشی) رب های ترش و معروف و نان های محلی و سنتی می‌باشد.
گفتنی است لاهیجان زادگاه شخصیت‌های مشهوری چون يوحنا ديلمي، يحیي ابن زياد (فرا ديلمي)، يحيی ديلمي، شيخ زاهد گيلاني، شمس الدين محمد بن يحيي بن علي لاهيجي (اسيري لاهيجي)، ملا عبد الرزاق حکیم لاهیجی (صدر) و چند تن از مشاهیر دیگر بوده است.
زبان - زبان اصلی و گفتاری مردم لاهیجان، گیلکی (بیه پیش) با لهجه شرقی است که از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ای ویژگی‌های دستوری با زبان گیلکی شهرهای رشت و فومن با لهجه غربی صحبت می‌کنند، متفاوت می‌باشد.
دین و مذهب - مردم شهرستان لاهیجان مسلمان بوده و بیشتر ساکنان این منطقه شیعه هستند.
تاریخچه - آثار کشف شده از سومری‌ها نشان دهنده آن است که در حاشیه دریایی که بعداً «کاسپین» نام گرفت، مردم گیلان نیز زندگی خود را آغاز کرده‌اند. باتوجه به اینکه لاهیجان جزء قدیمی‌ترین شهرهای گیلان به شمار می‌رود، بنای اولیه آن قلعه‌ای است که در 6 کیلومتری شرق لاهیجان کنونی در عصر اشکانیان ساخته شده و به آن «دارالامان» یا «دارالعماره» می‌گفتند. «کهن دژ» یا قلعه دارالامان در قرن هفت هجری پس از حمله مغول به کلی ویران گردید و بعدها به عنوان معدن از آن استفاده شد. در سال 709 هجری قمری لاهیجان به وسیله سلطان اولجایتو اشغال شد و این امر نابودی شهر را در پی داشت، به همین دلیل در سال 729 شهر دیگری بنا شد.
لازم به ذکر است در قرن حاضر چندین سکه از دوران ابو سعید بهادرخان اولجایتو، فتحعلیشاه قاجار و شاه طهماسب صفوی کشف گردید که نشان دهنده این است که در این دوران  ضرابخانه‌ای برای ضرب سکه وجود داشته است.
اطلاعات گردشگری - جاذبه‌های تاریخی - در شهرستان لاهیجان 26 اثر تاریخی به ثبت رسیده است که از جمله این بناها می‌توان به مقبره چهار پادشاهان، بقعه شیخ زاهد گیلانی، مسجد جامع، حمام گلشن، مسجد اکبریه، بقعه متبرکه و باستانی آقا سیدعلی کیا (فرزند امام کاظم)، بقعه میرشمس‌الدین، بقعه امیر شهید، موزه تاريخ چاي ايران، آرامگاه كاشف السلطنه، خانه صادقی و پل خشتی اشاره کرد که این آثار مذکور از مهمترین آثار بوده و بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند.
جاذبه‌های گردشگری - این شهرستان به دلیل برخورداری از جاذبه‌های طبیعی جزء مناطق مهم و توریستی مناطق شمال ایران است. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان، کوه و آبشار شیطان کوه، استخر لاهیجان، بام سبز، تله كابین، پارك بعثت (باغ ملی)، روستای سرچشمه، روستای ماهی موشه، پارك جنگلی میر صفا، روستای گردکوه، تالاب بین المللی امیر كلایه، سواحل امیر آباد را نام برد.

مکان های دیدنی لاهیجان

شیطان کوه

مردم لاهیجان تفرجگاهی زیبا را در شهر خود دارند که به آن بام سبز یا شیطان کوه می گویند. این محوطه سرسبز شهر لاهیجان برفراز قله شیطان کوه است. با صعود به این قله محوطه ای سرسبز به سویتان گشوده می شود که در یک سوی آن باغات چای و در سوی دیگر دره بام سبز خودنمایی می کند. آبشار شیطان کوه و استخر لاهیجان از دیدنیهای این مکان می باشد.

آبشارماهی موشه

روستای آهندان اخیرا در تعطیلات نوروزی مسافران زیادی را دل خود جای داده است. این روستا که خصوصا محل گذراندن روز سیزده بدر مردم اهالی شده است با داشتن جاذبه های گردشگری فراوان مکان خوبی برای دور شدن از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد.

پارک بعثت - پارک جنگلی میر صفا

پارک بعثت در مرکز شهر لاهیجان برای مردم این شهر بسیار خاطره انگیز است و شهرداری نیز با ایجاد تغییرات زیاد در آن در نگهداری از آن تلاش می کند. پارک جنگلی میر صفا نیزاز پارکهای دیگر در لاهیجان است.

تله کابین لاهیجان

در شهر لاهیجان برای بهتر دیدن مناطق سرسبز شهر بهتر است با تله کابین لاهیجان و از بالا و با عبور از بام سبز و شیطان کوه به تماشای زیبایی های بی نظیر طبیعت بپردازید. این تله کابین در بام سبز لاهیجان با امکانات ایستگاهی و رفاهی فراوان خاطره خوشی را برایتان رقم خواهد زد.

حمام گلشن

در دوران ایران قدیم استفاده از حمام داخل منازل کمتر رواج داشته و بدین جهت در بافت های قدیمی شهرهای کشور حمام های عمومی فراوانی دیده می شود و حمام گلشن لاهیجان یکی از آن هاست.

تالاب امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه لاهیجان باوجود داشتن جاذبه های گردشگری گیاهی، آبزیان و حیات وحش در محدوده آب های شیرین کنار ساحل دریای خزر قرار گرفته است که با توجه بیشتر سازمان محیط زیست از این منطقه بر جذابیت آن افزوده خواهد شد.

بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهارپادشاهان یا چهار اوليا بقاع چهار تن از حکام کیایی است که در جنگ قرن هفتم در شهر رشت کشته شده و به لاهیجان منتقل و در آن جا مدفون شده اند. این بقعه در کنار مسجدی در بافت قدیمی شهر قرار دارد.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد در میان انبوه جنگل های لاهیجان قرار دارد و به یکی از اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی منسوب شده است. این بقعه یکی از مظاهر هنر کاشی کاری نیز به شمار می رود.

موزه تاریخ چای ایران

در سال ۱۳۱۹ هجری قمری، چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مشهد

مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.