درباره مشهد

درباره مشهد - مشهد مقدس که مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد، به دلیل آنکه حرم علی بن موسی‌الرضا (هشتمین امام شیعیان)، در این شهر قرار دارد، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج از کشور است.
آب و هوا - شهر مشهد آب و هوایی معتدل و متمايل به سرد و خشك دارد و وزش بادها در بیشتر اوقات در جهت جنوب شرقی به شمال غربی است. این شهر در ناحیه‌ای بسیار حاصلخیز قرار گرفته و رود كشف رود از 5 كيلومتري شمال اين شهر مي‌گذرد.
حداکثر دمای شهر مشهد در تابستان‌ها حدود ۴0 درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان‌ها حدود 18 درجه زیر صفر گزارش شده و ميانگين بارندگي ساليانه آن 260 میلی متر است.
موقعیت جغرافیایی - شهرستان مشهد که در شمال شرق ایران واقع شده، با حدود 985 متر ارتفاع از سطح دریا تا تهران 966 کیلومتر فاصله دارد.
این شهر در طول جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشته کوههای بینالود و هزار مسجد واقع شده است.
مشهد همچنین از ‌شمال به جمهوري تركمنستان، از شمال غربی به شهرستان درگز، از غرب به شهرستان‌هاي چناران و نيشابور، از شرق به شهرستان‌هاي سرخس و تربت جام و از جنوب به شهرستان‌هاي فريمان و تربت حيدريه متصل می‌شود.
جمعیت - شهر مشهد در سالهای اخیر از رشد جمعیت بالایی برخوردار بوده‌ است. بر اساس نخستین سرشماری رسمی ایران که در سال ۱۳۳۵ انجام گرفت، این شهر با 989,241 نفر جمعیت پس از شهرهای تهران، تبریز و اصفهان، چهارمین شهر پرجمعیت ایران گزارش شد.
جمعیت کنونی این شهر بنابر آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن حدود 295,009,3 نفر اعلام شده است.
زبان - مردم مشهد به زبان فارسی و گویش مشهدی صحبت می‌کنند.
فرهنگ و مردم - در شهرستان مشهد، توليدات هنري حرف اول را در اقتصاد این شهر می‌زند و بسیاری از مردم این منطقه در بخش صنايع دستي مشغولند.
رايج‌ترين صنايع دستي مردم مشهد و حوالی این شهر شامل؛ سفالگري، فيروزه تراشيده شده، فرآورده‌هاي چوبي و فلزي، سبد و حصيربافي، پوستين دوزي، بافت فرش، قاليچه، گليم، شعربافي، نمد مالي، سنگ تراشي، قلم‌زني روي سنگ، نقاشي روي چرم و غیره است.
موقعیت اقتصادی - روند بازرگاني حاكم بر اقتصاد ايران، تأثیر بسیاری بر بازرگاني استان خراسان، به ويژه شهرستان مشهد گذاشته و از سالیان قبل نیز فرآورده‌هاي كشاورزي و صنايع دستي بخش بزرگ توليد این شهر را به خود اختصاص داده بود.
اقتصاد این شهر مذهبی بیشتر بر روی پایه صادرات زعفران، کشمش، زرشک، چغندر قند، نبات، غلات، آجیل، خشکبار، محصولات جالیزی، چرم صنعتی (به صورت زینتی) و صنعت فرش می‌چرخد و از سویی مشهد دومین قطب تولید خودرو در ایران محسوب می‌شود.
صنایع مشهد - شهر مشهد به جهت موقعیت مذهبی، صنعتی و اقتصادی خود و نیز به دلیل قرارگیری بر سر راه ابریشم، به نوعی پایتخت اقتصادی و مرکز مبادلات میان قاره‌ای آسیای میانه به شمار می‌رود.
از عمده‌ترین صنایع این شهر می‌توان به صنایع غذایی، پوشاک، چرم، نساجی، تولید مصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی اشاره کرد که از این بین حدود ۴۰ درصد صنایع مشهد متعلق به صنایع غذایی، صنایع فلزی و صنایع دستی اشاره کرد. گفتنی است حرفه قالیبافی با قدمتی 500 ساله یکی از صنایع دستی مشهور شهرستان مشهد می‌باشد.
مراکز تجاری - بزرگترین مراکز تجاری این شهر؛ زیست‌خاور، یاقوت مصلی، الماس شرق، وصال، پروما، تابان، کیان سنتر، بازار رضا، آفتاب، گوهرشاد، بازار مرکزی، شهر شب، مجتمع تک، مجتمع تابان، مجتمع آلتون، مجتمع وصال، رویال سنتر، قسطنطنیه، ونک، شهدا، مجد و کوهسنگی می‌باشد.
دین و مذهب - شهر مشهد به دلیل وجود حرم مطهر امام رضا(ع) مهمترین قطب مذهبی و پایتخت معنوی ایران لقب گرفته است. اهميت ويژه این شهر به خاطر جايگاه زيارتي آن، موجب می‌شود كه گروه گروه مردم مسلمان چه از شهرهای دیگر ايران و چه از ديگر كشورهاي اسلامي برای زیارت خود را به این شهر مقدس برسانند و حتی جالب است که علاوه بر زائران و جهانگردان مسلمان، بسياري از جهانگردان غير مسلمان نيز آرزوي زيارت و دیدار ‌اين زيارتگاه را دارند.
علاوه بر حرم امام رضا(ع)، دیگر مسجدها، حسینیه‌ها و امامزادههای این شهر نیز زیارت کنندگان بسیاری دارند که از آن جمله می‌توان، مسجد جامع گوهرشاد، مسجد هفتاد و دوتن، مسجد و حسینیه کرامت، امامزاده یحیی بن زید، آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ نخودکی، مسجد بالاسر، مسجد حوض لقمان، مسجد ملاحیدر، گنبد خشتی و گنبد سبز را نام برد.
تاریخچه - حوالی رودخانه کشف‌رود در نزدیکی مشهد کنونی، شهری به نام توس قرار داشت ‌که باتوجه به موقعیت جغرافیایی مناسب برای سکونت، بسیار مورد توجه بوده است. در اسطوره‌های ایرانی بنای اصلی این شهر را به جمشید و تجدید بنای آن را به توس، پهلوان و سپهسالار کیانی نسبت می‌دهند. در خصوص تاریخ این شهر پیش از اسلام به جز چندین افسانه، ‌اطلاعات زیادی در دست نیست، اما باتوجه به اسناد موجود، می‌توان حدس زد که این شهر در اواخر حکومت ساسانیان، یکی از مرزداری‌های سر راه گرگانو نیشابور به مرو و بلخ، و از ولایت‌های مشهور در خراسان بزرگ بوده ‌است.
شهر بزرگ توس دو منطقه بسیار مهم به نام‌های نوغان و طابران داشت که آب و هوایی مطبوع، کشتزارهایی پربار، قنات‌هایی سرشار و بوستان‌هایی شاداب و سرسبز داشتند. در بهار سال ۱۹۳ هجری قمری هنگامی که هارون برای سرکوب شورشیان سمرقند به نوغان رسید، مریض شد و سپس فوت کرد. وی وصیت کرده بود که پس از مرگ او را در باغ مجاور محل اقامتش دفن کنند. مأمون جانشین هارون، پس از گذشت چند سالی از خلافتش در اثر طغیانی که علیه وی در عراق پدید آمد، به قصد آنکه نظر شیعیان را به خود جلب کند «علی ابن موسی الرضا» را به جانشینی خود انتخاب کرد. امام رضا(ع) پس از یک سال ماندن در مرو به بغداد سفر کرد و هنگامی که به روستای نوغان رسید به خانه امیر سناباد رفت، که در این خانه ایشان را مسموم کردند. علی ابن موسی الرضا در سال ۲۰۲ یا ۲۰۳، پس از سه روز خوابیدن در بستر درگذشت و پیکرش را در باغ حمید بن قحطبه (حوالی روستای سناباد) دفن کردند، از همان زمان بود که این منطقه به نام مشهد الرضا و بعد به اختصار مشهد نام گرفت.
گفتنی است؛ مکانی که اکنون به نام شهر توس معروف است و آرامگاه فردوسی، حماسه سرای نامدار ایران در آن قرار دارد، تنها بخشی از توس قدیم، یعنی همان طابران است.
اطلاعات گردشگری - مشهد با دارا بودن بیشترین هتلها در سطح کشور، قطب مهم گردشگری ایران است و به همین خاطر برگزاری نمایشگاههای گردشگری موجب آشنایی بیشتر بازدیدکننگان با استان خراسان و به ویژه شهر مشهد می‌شود.
شهر مشهد از لحاظ حمل و نقل در شرایط خوبی است. در این کلانشهر 75 کیلومتر بزرگراه داخل شهری، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد با مسیرهای پروازی داخلی و خارجی متعدد و قطار شهری (مترو) فعالیت می‌کنند.
لازم به ذکر است؛ خط مترو مشهد در حال حاضر دارای یک خط می‌باشد که غرب و شرق شهر را به هم متصل کرده و در آینده به چهار خط افزایش می‌یابد. این قطار شهری در روز ۲ اسفند ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسیده است.
جاذبه‌های تاریخی - از شهرستان سناباد و توس قدیم آثاری به یادگار مانده که قدمت بیشتر آنها به پس از قرن هشتم هجری باز می‌گردد. از آن‌جمله این آثار می‌توان مسجد گوهرشاد، گنبد هارونیه، میل اخنگان، مسجد هفتاد و دو تن، گنبد خشتی و مصلی طرق را نام برد. همچنین بنای چهار طاقی بازه هور از قدیمی‌ترین بناهای موجود است که مورخان زمان ساخته آن را قرن سوم میلادی برآورد کرده‌اند.
از دیگر آثار تاریخی این شهر می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
آرامگاه شيخ بهايي، آرامگاه فردوسي درشهر توس، آرامگاه نادرشاه افشار، خواجه ابا صلت، خواجه ربيع، خواجه مراد، سقاخانه زرين، كاخ خورشيد، مسجد شاه، مدرسه بالاسر، مدرسه پيري زاد و مدرسه عباسقلی خان.
جاذبه‌های گردشگری - از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به ییلاقات اطراف مشهد (به خصوص شاندیز و طرقبه)، زشک، نغندر، جاغرق، منطقه ییلاقی خور(قزلق)، چالی دره، باغ وحش و پارک جنگلی وکیل‌آباد، شهربازی و بوستان ملت، پارک بانوان، آبشار اخلمد و کنگ، آبشار ارتکند، پارک جنگلی نه دره، بازار بعثت طرقبه، سد ارداک، هفت حوض، چشمه گیلاس، پارک کوه‌سنگی، کوهستان پارک شادی، سرزمین موج‌های آبی موزه‌های آستان قدس رضوی، بازار رضا، بازار بین المللی و بازار خیام اشاره کرد.

مکان های دیدنی مشهد

اُرتکند

منطقه ییلاقی ارتکند در شمال شهر مشهد قرار دارد که مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بسیار جذاب و زیباست. آبشار انتهایی این مسیر آبی زلال و سرد دارد و گذراندن چند ساعتی در آن لذت بخش است.

بوستان ملت

بوستان ملت در نزدیکی میدان آزادی برای مردم مشهد چیزی فراتر از چند اصله درخت کهن سال است. این پارک مجموعه ای از امکانات رفاهی و فرهنگی و ورزشی است که برای تمام اقشار جامعه امکانات و تجهیزات دارد.

آبشار اخلمد

منطقه اخلمد یکی از روستاهای قدیمی خراسان رضوی است که آب و هوا و طبیعتی بی نظیر دارد. علاوه بر مسافران بین راهی سنگنوردان نیز برای استفاده از دیواره های طبیعی ابشارهای این منطقه به این جا می آیند و از موقعیت بکر آن بهره می برند.

غار مغان

غار مغان در استان خراسان رضوی و در روستایی به همین نام یکی از غارهای بسیار پر پیچ و خم کشور است که پیمایش آن به مهارت و لوازم مناسب و راهنمایی حرفه ای نیاز دارد. غارنوردان با عبور از خطرات داخل غار سنگ های زیبای استالاگمیت، برکه ها و چاه ها و زیبایی های بسیار دیگری را مشاهده می کنند.

ییلاقات شاندیز - روستای زشک

منطقه ییلاقی شاندیز باغ ها و رودخانه ها و آب و هوایی مطبوع دارد که هرساله مسافران و زایران زیادی را در دل خود جای می دهد. به همین سبب در این منطقه علاوه بر مناظر طبیعی و باستانی خدماتی برای رفاه حال گردشگران نیز ایجاد شده که بر استقبال بازدیدکنندگان افزوده است.

باغ وحش وکیل

باغ وحش وکیل آباد در محدوده ییلاقی وکیل آباد مشهد قرار دارد که از لحاظ گونه های حیوانی غنی ترین مجموعه در کشور به شمار می رود. این مجموعه به جز نگهداری از حیوانات در جهت حفظ و تکثیر حیوانات نادر و در حال انقراض و حیوانات انحصاری خود نیز تلاش می کند.

سوغاتی های مشهد

ادویه هفت قلم، زعفران و زرشک، انگشتر و زینت آلات فیروزه و عقیق-نقل، نبات، سوهان، عطریات، جام چهل کلید، عبای روحانی و نمازی، انواع خشکبار، سجاده، جانماز، مهر و تسبیح، نقل، نبات، سوهان و خلعت آخرت از جمله سوغاتیهای مشهد برای گردشگران است.

غذای محلی مشهد

کوکو شیرین مشهدی، دیگچه، قروتی، شله، غذای اصیل مشهدی، غذای مشهدی و شیشلیک از غذاهای محلی مشهد می باشد که به گردشگران پیشنهاد می شود.

کوه سنگی

کوه سنگی دومین پارک بزرگ شهر مشهد است که به دلیل داشتن دو کوه سنگی و آب و هوای لطیف و چشم انداز زیبای بالای کوه هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

بارگاه امام رضا علیه السلام

بارگاه امام رضا علیه السلام در شهر مقدس مشهد ملجا و پناهگاه شیعیان جهان است که چند سال پس از شهادت ایشان مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و توسعه یافته است.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه شاعر حماسه سرای ایرانی در باغ خودش قرار دارد. سال ها پس از مرگ وی در قرن معاصر نسبت به ساخت بنایی در خور شان وی اقدامات و تلاش هایی صورت گرفت و بنایی برای وی ساخته شد. این بنا سی سال بعد بازسازی شد و چند سال بعد نیز شاعر معاصر خراسانی در کنار فردوسی آرمید.

گنبد هارونیه

گنبد یا زندان هارونیه بنایی است که ارتباطی به هارون الرشید یا امام محمد غزالی ندارد. این بنا چون تنها اثر برجای مانده از توس باستان است بسیار اهمیت یافته است. این بنای آجری در شهر تابران در شمال شرق مشهد با تزیینات و گچ بری های مختصر خود برای باستان شناسان بسیار مهم است.

بند گلستان

یکی از اماکن توریستی و دیدنی شهر مشهد بند گلستان و دریاچه پشت سد می یاشد که در فصول بهار و زمستان بسیار پرآب است.

آرامگاه نادرشاه افشار

مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد دومین محل گردشگری این شهر است. این مکان در باغی مصفا ساخته شده و شامل آرامگاه و مجسمه نادر و موزه هایی از دوران نادری تا معاصر است.

شهرهای ایران

تهران

تهران پایتخت کشور ایران و مرکز استان بزرگ تهران است. این شهر در بخش مرکزی کشور ایران واقع شده و هجدهمین شهر پرجمعیت جهان به شمار می رود. این شهر شامل مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

اصفهان

اصفهان شامل مکانهای دیدنی و معروف مانند اماکن گردشگری، تفریحی، طبیعی ، تاریخی و غیره برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. استان اصفهان از شمال به استانهاي مركزي ، قم و سمنان ، از جنوب به استانهاي فارس و كهگيلويه و بويراحمد، از مشرق به استانهاي يزد و خراسان و از غرب به استانهاي لرستان و چهارمحال و بختياري محدود می‌شود.

شیراز

شيراز، شهر سعدی و حافظ، يکي از شهرهاي بزرگ ایران و تاریخي‌ترین شهر آن، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

یزد

یزد، شهر بادگیرها، مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، مذهبی و معماري بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

شهرهای دیگر ایران

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرگان

گرگان مرکز استان گلستان در شمال شرق ایران و دومین شهر پرجمعیت بزرگ شمال کشور است. گرگان از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است. این شهر تا سده هفتم هجری به نام ایالت گرگان شهرت داشت و پس از آن تا آغاز سده دهم به نام استرآباد و در نوشته‌های دوران اولیه اسلامی به نام جرجان ناميده مي‌شد.

تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و یکی از شهرهای بزرگ ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر سرزمین آذربایجان و منطقه شمال‌غرب ایران بوده و به‌عنوان قطب اداری، ارتباطی، بازرگانی، سیاسی، صنعتی، فرهنگی و نظامی این منطقه شناخته می‌شود.

کیش

جزیره کیش که یکی از جزایر خلیج فارس، از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، یکی از مکانهای گردشگری و دیدنی برای توریست ها می باشد.

خرم‌آباد

شهرستان خرم آباد که مرکز استان لرستان می‌باشد، آب و هوایی معتدل، مدیترانه‌ای و نیمه مرطوب دارد و یکی از شهرهای توریستی ایران می‌باشد.

کرمانشاه

شهرستان کرمانشاه که مرکز استان کرمانشاه می‌باشد، بزرگترین شهر کردنشین و مهمترین شهر در غرب ایران است. کرمانشاه همچنین به دلیل همسایگی با کشور عراق و قرار گرفتن بر سر راه شهرهای زیارتی کربلا و بغداد از اهمیت بسیاری برخوردار است.

لاهیجان

شهرستان لاهیجان که بزرگترین شهر شرق استان گیلان است، به دلیل قرار گرفتن در كوهپايه‌هاي زيباي البرز، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را از آن خود کرده است.