درباره دبی

مذهب - اسلام دین رسمی کشور امارات متحده عربی است. حدودا 95% از مساجد و تمامی امام های جماعت از دولت کمک های نقدی دریافت میکنند. تعدادی از مساجد خصوصی نیز بودجه خود را از طریق کمک ها نقدی خصوصی و موقوفات اداره میشوند. پیروان سایر ادیان مانند، مسیحیان، هندو ها، بهائیان، بودائیان، و سیک ها نیز در دبی وجود دارند. غیر مسلمان ها نیز اجازه دارند تا عبادتگاه های مخصوص خودشان را بنا کنند. آن دسته از اقلیت ها که عبادتگا ه های مخصوص خودشان را بنا نکرده اند میتوانند از عبادگاه سایر اقلیت ها استفاده کنند. اقلیت های مذهبی میتوانند با آزادی به تبلیغ وظایف در گروه خود بپردازند، اما موعظه، توزیع و ترویج متون سایر ادیان و فعالیت ها و رفتار های ضد اسلامی قویا ممنوع است و به عنوان یکی از جرائم محسوب میشود وتخلف از این قانون ممکن است منجر به حبس گردد.
پول رایج - پول رایج و رسمی امارات متحده عربی، درهم میباشد، که به علامت اختصاری آن Dhs یا Dh است. امارات متحده عربی فدراسیونی از 7 امارات: ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، راس الخیمه، فوجیره،و اوما الکوین تشکیل شده است. پول رایج تمامی این امارات درهم میباشد.
تاریخچه - بقایای باستانی باقی مانده که در بخش شمالی در القاضی یافت شده، ثابت میکند که قدمت زندگی بشر در این منطقه حتی به 8000 سال قبل از میلاد مسیح میرسد. اما معلومات تاریخی که ما از توسعه این شهر در دست داریم از قرن 17 آغاز میشود، در قرن 17 این منطقه توسط پرتقالی ها اشغال شد، بعد فرانسوی ها، هلندی ها و در آخر بریتانیایی ها این منطقه را اشغال کردند. در زمان اشغال سکنه این منطقه، متشکل از تاجران صید مروارید، تجار هندی و سایر مناطق خلیج میشد. بیشتر تمرکز روی امارات بود، جائیکه قدرت و ثروت در آن وجود داشت. این رویه از سال 1933 هنگامیکه قبیله بنی یاس در دبی به حکومت رسیدند و این دهکده کوچک را به شهر بزرگی تبدیل کردند، تغییر کرد. در سال 1894 شیخ مکتوم بندر دبی را معاف از مالیات اعلام کرد ( بند آزاد )، بازرگانان اجازه داشتند تا آزادنه اجناس خود را از طریق این بندر حمل کنند. این اعلان دبی را که امروز ما میشناسیم بنیان گذاری کرد. در آن زمان جمعیت دبی به رشدی10000 نفری رسید. تجارت صید مروارید حدودا در سال 1930 به پایان رسید، اما این بندر به مبدل شدن به یک مرکز تجاری رو به توسعه بود، به لطف لایروبی نهر دبی در سال 1950 راه برای کشتی های بزرگ تجاری به این منطقه هموار شد، تحت حاکمیت شیخ زاید و شیخ راشد دبی وضعیت خود را به عنوان مرکز عمده تجارت در قسمت پائینی خلیج بنیان گذاری نمود. دبی در سال 1971 به امارات متحده عربی ملحق شد. برای دو دهه اخیر، شیخ راشد رهبر دبی باقی مانده است، اما او همچنین معاون رئیس جمهور و نخست وزیر فدراسیون نیز هست. شهر به رشد خود طی این دو دهه ادامه میداد. شیخ راشد در سال 1990 درگذشت و پسرش شیخ مکتوم سلطنت وی را بر عهده گرفت. شیخ مکتوم نیز دنباله رو قوانین وضع شده توسط پدرش تا زمان مرگش در سال 2006 بود. امروز شیخ محمد مکتوم رهبری دبی است و شهر همچنان به پیشرفت خود ادامه میدهد.
نظام سیاسی - دبی بخشی از کنفدراسیون امارات متحده عربی است. امارات متحده عربی شامل 7 امارت مستقل است که هر کدام با قوانین حکومتی خودشان که در برخی از قوانین نیز مشترک هستند اداره میشوند. دبی فاقد احزاب سیاسی گوناگون است و با سیستم سیاست سنتی خودش اداره میشود. رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور به مدت 5 سال خدمت میکنند. اعضای شورای وزیران و مجلس ملی دبی 40 نفر هستند که همه توسط حاکمان امارت منصوب میگردند. حاکم ابو ظبی همچنین بعنوان رئیس جمهور امارات متحده خدمت میکند ( که در حال حاضر شیخ خلیف نهیان میباشد ) .حاکم دبی بعنوان معاون رئیس جمهور و نخست وزیر خدمت میکند(در حال حاضر شیخ محمد مکتوم میباشد که در ضمن وزیر دفاع نیز هست ).
دبی برای افراد بازنشسته جذابیت خاصی دارد. زیرا دبی کشوری آرام است که هیچ تحول سیاسی عمده ای در آن وجد ندارد و اقتصاد آن تقریبا پایدار است. بازنشستگان معمولا مایل هستند به مکانهایی که تفریحات زیادی در آنها باشد، نقل مکان کنند و دوران بازنشستگیشان را آنجا بگذرانند. دبی برای کسانی که از مناطق سرد سیری اسکاندیناوی می آیند، خصوصا بخاطر هوای گرم و مرطوب آن بسیار مناسب است. هزینه های زندگی نیز در اینجا از کشور های اروپایی و شمال آمریکا کمتر است، بنا بر این برای بازنشستگان مقرون به صرفه تر است. همچنین دبی بهشتی ست معاف از مالیات، بنا بر این اکثر مردم ترجیح میدهند، مقرری بازنشستگیشان را از کشور خود دریافت و آن را در این کشور که دارای قوانین معاف از مالیات است سپری کنند. خانه های لوکس و مدرن اینجا در مقایسه با کشور های پیشرفته بسیار ارزان تر هستند، بنابر این خرید ملک در دبی میتواند سرمایه گذاری خوبی برای آینده محسوب شود. تفریحات ارائه شده در این شهر نا محدود است، بنا بر این افراد سالمند را سرگرم خواهد کرد. علاوه بر همه این موارد مهم، دبی مکانی امن برای زندگیست زیرا درصد جرم و جنایت در این شهر بسیار پائین است و بخوبی کنترل شده است.
شرایط جوی - گرمترین ماه سال در دبی آگوست است، که در این زمان دمای هوا به 35 درجه سانتیگراد یا 95 درجه فارنهایت میرسد. سردترین ماه سال ژانویه است که دمای هوا به 18 درجه سانتی گراد یا 65 درجه فارنهایت میرسد. در ماه ژوئن بیشترین روزهای سال آفتاب را دارد. فوریه مرطوب ترین و پر باران ترین ماه سال است که میزان آن به 40 میلیمتر میرسد. بهترین ماه برای شنا کردن و آرامش در ساحل ماه آگوست است که دمای هوا به 33 درجه سانتی گراد یا 91 درجه فارنهایت میرسد.
زبان رایج - زبان رسمی دبی عربی ست. عربی زبان مقدس و خطی است که قران با آن نوشته شده است. حتی با بوجود اینکه اکثر مردم به زبان انگلیسی صحبت میکنند، تمام کار های اداری در این کشور به زبان عربی انجام میشود. اکثر مردم با لهجه عربی خلیجی در دبی صحبت میکنند. انگلیسی زبان دوم این کشور محسوب میشود. برخی از زبانهای اصلی که در دبی تکلم میشوند عبارتند از : انگلیسی، روسی، هندی، اردو و فارسی، و این تنوع بخاطر جامعه بزرگیست که پزیرای مهاجرانی از هند،آفریقا، فیلیپین، ایران، پاکستان و غیره است.
جمعیت - بنا بر آمار، جمعیت دبی در سال 2009 حدودا 000,771,1 نفر بوده که از این جمعیت 000,370,1 نفر مرد و 000,401 نفر زن بوده اند. بر اساس آمار سال 2013 اکنون این جمعیت به 2 میلیون و 106 هزار رسیده است. این شهر بعنوان دومین شهر گرانقیمت در منطقه و بیستمین شهر گرانقیمت دنیا محسوب میشود.
مساحت - مساحت دبی حدودا 4114 کیلومتر مربع یا 1588 مایل مربع میباشد.
قومیت - بنا بر آمار سال 2005، 17% از جمعیت از افراد بومی و مابقی آن را مهاجرانی از سر تاسر جهان تشکیل میداد. حدود 85% از این مهاجران آسیایی بودند، که متشکل از هندی ها و پاکستانی ها، و مابقی از بنگلادش، فیلیپین، سومالی و غیره بودند. گفته میشود یک چهارم جمعیت دبی را ایرانی ها تشکیل میدهند. برخی از نیرو های کار ملیت شناخته شده ای ندارند و تنها بعنوان یک آسیایی شناسایی شده اند. حدودا 100 هزار نفر مهاجر بریتانیایی در دبی زندگی میکنند، که اینها بیش از سایر مهاجرانی هستند که از دیگر کشور های غربی آمده اند. جمعیت دبی تقریبا جوان است، آمار تولد حدوا 13.6% و آمار مرگ حدودا 1% در سال 2005 مشخص شده است.
تسهیلات و امکانات - در دبی گاز از یک مرکز انحصاری در سیلندر های مخصوص برای همه مصرف کنندگان توزیع میگردد. هنگامی که گاز سیلندر ها تمام میشود، یک ساعت و نیم پس از سفارش طول میکشد که سیلندر پر با خالی تعویض گردد. یک سیلندر معمولا بین یک تا سه ماه دوام مصرف دارد. از گاز برای پخت و پز با اجاق گاز استفاده میشود، تعداد کمی از مردم از اجاق های برقی استفاده میکنند زیرا استفاده از برق بسیار گرانتر تمام میشود. قیمت سیلندر های بزرگ حدودا 300 درهم و سیلندر های کوچک 200 درهم میباشد. شارژ مجدد سیلندر ها بزرگ 70 درهم و سیلندر های کوچک 50 درهم میباشد.
تعطیلات رسمی -
  • سال نو : روز اول ژانویه
  • تولد حضرت محمد
  • عید مبعث رسول اکرم
  • روز اول ماه رمضان
  • عید فطر
  • عید قربان
  • روز اول سال هجری
  • روز ملی امارات متحده عربی

مکان های دیدنی دبی

پارک ساحلی جمیرا

پارک ساحلی جمیرا -Jumeirah Beach Park- ذر دبی یک مکان فوق العاده زیبا می باشد که در طول ساحل جمیرا در دبی قرار گرفته است. این پارک به خاطر امکان شنا کردن و آفتاب گرفتن در میان اهالی و بومیان و به خاطر تفریحات ساحلی در میان بسیاری از کو دکان و نوجوانان محبوب است.

جزیره نخل

جزایر نخل -Palm Island- در دبی بزرگترین جزایر مصنوعی جهان هستند، آنها توسط نخیل که یکی از شرکت های ساختمانی در امارات هست ساخته شده است، این سه جزیره: نخل جمیرا، نخل علی جبل و نخل دیرا نام دارند. این جزایر به منظور جذب توریست توسط شیخ محمد این رشید آل مکتوم راه انداخته شده، هر کدام از آنها شبیه یک نخل می باشد. که راس آنها هلالی شکل است و هر کدام دارای محل اقامت و مراکز تفریحی رفاهی بزرگ می باشد.

باغ وحش دبی

باغ وحش دبی -Dubai Zoo- که به عربی حدیقة الحیوانات دبی می گویند، یکی از جاذبه های گردشگری شهر دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است و این مکان سالیانه تعدادی زیادی گردشگر از مناطق داخل و خارج امارات دارد.

پارک الممزر

الممزر -Al Mamzar-، یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط تفریحی امارات می باشد که شامل چهار ساحل، دو استخر، زمین بازی ویژه کودکان و چمنزار می‌باشد.

پارک آبی وایلد وادی

وایلد وادی -Wild Wadi- نام پارک آبی است که در کشور امارات متحده عربی، شهر دبی و در خیابان جمیرا در کنار هتل برج العرب و هتل جمیراواقع شده است.

پیست اسکی

پيست اسكي -Ski Dubai- سرپوشيده دبي،اولين پيست سرپوشيده در خاورميانه است که در سپتامپر 2005 ساخته شده است.

برج گردان دبی

برج دینامیکی دبی -Rotating Tower- که دارای 420 متر و 80 طبقه می باشد، اولين ساختمان كاملا گردان در دنيا می باشد که هر طبقه به طور جداگانه میچرخد. طراح اين برج گردان ديويد فيشر معمار 58 ساله ايتاليايي می باشد.

برج العرب

برج العرب -Burj Al Arab- هتلی باشکوه در دبی است یکی از نشانه های نمادین دبی است. شکل آن شبیه به یک بادبان کشتی طراحی شده است. ارتفاع برج بالغ بر 321 متر می باشد. این هتل پیوسته به عنوان مجللترین هتل دنیا شناخته شده است.

برج خلیفه

برج خلیفه -Burj Khalifa- بلندترین و شگفت انگیزترین آسمان خراش جهان است. این برج که پدیده ای از معماری جهان است به عنوان یک آهنربای توریستی و مکان گردشگری در دبی شناخته شده است.

مسجد جمیرا

بزرگترین و زیباترین مسجد دبی به نام مسجد جمیرا -jumeirah mosque-، نمونه دیدنی و جذاب از معماری مدرن اسلامی می باشد و یکی از دیدنی ترین جاهای دبی برای عکاسی است.

دبی مارینا

مارینا منطقه بین المللی است که دارای کاربری منحصر به فرد هنر در سخت برج‌های مسکونی متنوع از سبک‌ها است. در این مکان، در فاصله مارینای لوکس و گردشگاه ها و رستوران های درجه یک و فروشگاه های برند عده زیادی زندگی می‌کنند.

موزه دبی

دبی شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد. موزه دبی -Dubai Museum- که مهمترین موزه امارات متحده عربی است و در قلعه الفهیدی واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری می باشد.

سفر نامه ها ی دبی