درباره - ترکیه

درباره ترکیه
ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب خاوری با عراق و سوریه؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه، و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه ‌است.

پایتخت: آنکارا
وسعت: 783562 کیلومترمربع
زبان رسمی: ترکی
نوع حکومت: جمهوری با پارلمان واحد
شهرهای مهم: استانبول، آنتالیا و ازمیر
واحد پول ترکیه
پول رایج این کشور «لیر ترکیه» نام دارد.
نژاد مردم ترکیه
حدود 8% جمعیت ترکیه از نژاد ترک و 17% از نژاد کرد هستند. 3% جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب، یهودی و غیره در ترکیه زندگی می کنند.
تاریخچه
کشور ترکیه سرزمین آفتاب و گهواره تمدن نامیده می شود. اولین شهر جهان در ترکیه که قدمتش به شش هزار و پانصد سال قبل از میلاد بر می گردد، وابسته به عصر حجر بوده که در چاتال هویوک قرار داشت. از آن زمان تا کنون ترکیه از فرهنگ غنی بر خوردار شده است.

سلسله های هاتی، هیتیت، فریجیان، آراراتیان، لی سیان، لی دیان، لونیان، پارس، مقدونی، بیزانی، سلجوق و عثمانی همگی جایگاه بسزایی در تاریخ ترکیه دارا می باشند. در میان آثار و اماکن قدیمی و همچنین تاریخ اخیر ترکیه می توان مدارکی درجهت برتری هر یک از این تمدنها یافت.

تاریخ اخیر ترکیه نیز بسیار خواندنی است. مرد جوانی با نام مصطفی کمال که حرفه اش سربازی بود با تبدیل شکست عثمانیها در جنگ جهانی اول به پیروزی رسید و موفق به آزاد سازی ترکیه از دست مهاجمان خارجی شد. مصطفی کمال آتاترک در بیست و نه اکتبر هزار و نهصد و بیست و سه جمهوری ترکیه را بنیان نهاد.

طبق نظر باستان شناسان، نخستین قوم بزرگی که در آناتولی زندگی می کرد، قوم هیتان بوده است که در فاصله دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند و مانند مصر دارای تمدن وسیعی بوده اند. ترکها اغلب تمایل دارند گذشته و تاریخ خود را به این قوم متصل کنند.
مذهب مردم ترکیه
ترکهای آسیای مرکزی در اوایل قرن یازدهم میلادی به دین اسلام گرویدند. پیش از این زمان، مسیحیت در ترکیه روح داشت. در زمان امپراطوری عثمانی آنها ادعای رهبری کشورهای اسلامی را داشته و سرزمین های وسیعی را حاکم بودند. در سال 1924 نیز, دین اسلام  در نخستین قانون اساسی کشور ترکیه به عنوان مذهب رسمی جامعه تعیین شد، لیکن در اصلاحات قانونی سال 1928 این ماده قانونی حذف و با تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت غیر مذهبی ( لائیک ) معرفی شد.بعدها در سال 1982 نیز به هنگام دتدوین قانون اساسی جدید حاکمیت اصل لائیک مجددأ مورد تصریح قرار گرفت.

در کشور ترکیه 99/8 درصد مردم مسلمان بوده (80 درصد سنی , 19/8 درصد شیعه ) و 0/2درصد مسیحی و یهودی  هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه  مهاجرت  کرده اند. مسلمانان سنی ترکیه اکثرأ حنفی هستند که عمدتأ در مرکز و غرب ترکیه ساکن می باشند.
جمعیت ترکیه
بر اساس آماری که در سال 2013 میلادی از جمعیت ترکیه منتشر شده است، بیش از 75 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند.
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور