درباره - ایران

اطلاعات عمومی
ایران کشوری در خاورمیانه؛ جنوب غربی آسیا است که 1.648.195کيلومترمربع وسعت دارد و شانزدهمین کشور بزرگ جهان به شمار می‌رود.  از آنجا که تقریباً 90 درصد از خاک این کشور در فلات ایران واقع شده، کشوری کوهستانی به‌شمار می‌رود. بلندترین قله دماوند در رشته کوههای البرز با ارتفاع 5671 متر است. بلندترین رود ایران کارون است به طول 890 کیلومتر که از ارتفاعات لرستان و همدان سرچشمه گرفته و به اروندرود در خوزستان منتهی می‌شود.  آب و هوای ایران در بخش‌های مختلف آن گوناگون است و از این رو، در جهان« قاره کوچک» لقب گرفته‌است. ایران یکی از اعضای اولیه سازمان ملل متحد (جزء 50 کشور اولیه و پایه‌گذار سازمان ملل ) است. این کشور از نظر معادن بسیار غنی بوده و 5/13درصد کل نفت جهان و 3/1 درصد گاز جهان را دارا است.
زبان رایج
در ایران حدود ۷۵ زبان و گویش رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه‌های زبانی ایران عبارتند از: فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری، کلدانی و دیگر گویش ها.

 بنابر آمارها، ۵۳درصد از مردم ایران به زبان فارسی و گویش‌های فارسی، ۱۸درصد ترکی و دیگر گویش‌های ترکی، ۱۰درصد کردی ، ۷درصد گیلکی و مازندرانی، ۶درصد لری، ۲درصد بلوچی، ۲درصد عربی و ۲درصد به زبان‌های دیگر  صحبت می‌کنند. زبان رسمی و اداری ایران فارسی است. فارسی یکی از زبان‌های شاخه هند و اروپایی است.
واحد پول
واحد پول ایران ریال است که به ۱۰۰ دینار تقسیم می‌شود. این واحد پول در زمان محمدشاه قاجار (۱۲۵۰-۱۲۶۴ه.ق.) از مسکوکات نقره و معادل ۱۲۵ دینار بود. تقریباً از سال ۱۳۱۱ هجری شمسی واحد غیررسمی«تومان» (معادل۱۰ریال) به‌عنوان واحد پول ایران به‌کار می‌رود. مطابق با استاندارد 4217 ISO- ، ریال ایران در معاملات جهانی با حروف اختصاری IRR  نشان داده می‌شود.
نژاد و قوم‌های مختلف
ايران از نظر نـژادي يکدست و يکپارچه نيـست. موقعـيت ويژه جغـرافيايي این کشور و قرارگرفتن آن در تـقاطع کشورهاي عرب، ترکيه و آسياي مرکزي و تغـيـير پـيوسته حدود و ثـغـور آن در ساليان دراز امپراتوري ايران باعـث شده است كه اقوام و نـژادهاي متـنوع و مخـتـلفي درون مرزهاي ايران امروز زندگي کنند. به‌دليل همين تـنوع جمعـيـتي و اختلاط نـژادي و مهاجرت‌هایی که در طی تاریخ رخ داده، اصولا تـفکيک حد و مرز جغـرافـيايي نـژادهاي ساکن در ايران امروز، تقریباً ناممکن است.

پارسي‌ها ( فارس‌ها )
بـيش از 65درصد از جمعـيت ايران از نـژاد فارس(پارس) هستـند. فارس‌ها از اعـقاب نـژاد ايلامي يا آريايي هستـند که در هزاره دوم پـيش از ميلاد در فلات مياني ایران ساکن شدند و امپراتوری ايران باستان را تشکیل دادند.

قـشقـايي‌ها
ايل قـشـقايي بـيشتر در استان فارس ساکن هستـند. بسياري از آنها هنوز زندگی کوچ‌نشینی و ییلاق و قشلاق دارند. قـشقايي‌ها ترک‌زبان هستـند.
کردها
کردها در ناحيه گسترده‌اي در خاور ميانه پراکنده‌اند، از شرق ترکيه ( با 10ميليون نفر کرد) گرفـته تا شمال‌شرقي عـراق و از قسمت‌هايي در مرز سوريه تا مناطق غرب و شمال غـرب کشور ايران.

لرها
لرها که از نـژاد آريايي آميخـته با قوم کاشي يا کاسيت هستـند، دو درصد از جمعـيت ايران را تشکيل مي‌دهند و بیشتر، در استان‌هاي لرستان و کرمانشاه ساکن هستند.

عـرب‌ها
حدود 4درصد (5/2ميليون نفر) از جمعـيت ايران عـرب‌تبار هستـند که بـيشتر آنها در استان خوزستان و جزاير خليج فارس سکني گزيده‌اند. آنها به زبان عـربي صحبت مي‌کنند.

مازندراني
مازندرانی‌ها اقوامی هستند که در استان مازندران واقع در شمال ایران و کرانه‌های دریای خزر ساکن هستند؛ سرزمینی که تمدنی 6هزار ساله دارد. مازندران با جمعیتی بیش از ۳میلیون نفر (حدود ۴/۳ درصد از جمعیت کشور) از وسعتی معادل ۱/۴۶درصد خاک ایران برخوردار است. مازندرانی‌ها به زبان مازندرانی(مازنی، مازرونی و طبری نام‌های دیگر این زبان هستند) صحبت می‌کنند که پیشینه آن به زبان پهلوی اشکانی می‌رسد.

ترکمن ها
ترکمن‌ها از اقوام ترک‌تبار آسیای میانه هستند که بیشتر در ترکمنستان، شمال غرب افغانستان و شمال‌شرق ایران زندگی می‌کنند. آن‌ها به زبان ترکمنی، از زبان‌های ترک‌تبار شاخه اغوز غربی سخن می‌گویند. ترکمن‌ها با جمعیتی حدود یک میلیون و سیصد هزار تن‌، دو درصد از جمعـيت ايران را تـشکيل مي‌دهند. اين قوم در استان‌های گلستان (بیشتر بخش شمالی استان)، خراسان رضوی(روستاهایی در نوار مرزی شمال استان و تربت جام) و خراسان شمالی( منطقه‌ راز و جرگلان شهرستان بجنورد) پراکنده اند.

آذري‌ها
ترک‌هاي آذربایجان (آذري‌ها) بزرگ‌ترين نـژاد در ایران پس از نژاد فارس و تشکيل‌دهنده 25درصد از کل جمعـيت ايران (حدود 11تا 14 میلیون تن) هستند. هرچند بیشتر ترک‌ها در استان‌هاي آذربايجان‌شرقي، غربي و اردبـيـل زندگي مي‌کنند، شمار انـبوهي از آنان در دیگر استان‌هاي کشور نيز ساکن هستند. آذری‌ها به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.

بخـتـياري‌ها
بختیاری‌ها از اقوام لر تبار ایرانی هستند که در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، اراک و شمال هرمزگان ساکنند. آنها به گویشی از زبان لری سخن می‌گویند.

بلوچ ها
مردم بلوچ یکی از اقوام ایرانی‌تبار ساکن در پاکستان، ایران و افغانستان هستند که در ایران در جنوب استان سیستان و بلوچستان سکنی گزیده‌اند. مردم بلوچ به زبان بلوچی، از زبان‌های شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی سخن می‌گویند. گروهی از بلوچ‌ها نیز در کرمان، خراسان، هرمزگان، لارستان و سیستان زندگی می‌کنند. جمعیت بلوچ‌ها در ایران حدود 4میلیون تن است.

ارامنه و يهوديان
ارامنه در مقاطع مختلف تاریخی به ایران کوچ کرده‌اند و اکنون در شهرهاي مخـتـلف ايران، به‌ ویژه تهران و اصفهان ساکن هستند. يهوديان ايران نیز پیشینه‌ای 2500ساله دارند و بيشتر در چهار شهر تهران، همدان، اصفهان و شيراز زندگي مي‌كنند.

ادیان و مذاهب در ایران
ايران از دوران باستان تاكنون اديان مختلفي را در خود پرورانده ‌است. در آغاز آيين مهر، پس از آن با ظهور زرتشت دين زرتشتي و سپس اسلام. در ايران باستان همچنین آیین‌های دیگري نيز در برخی دوره‌ها رواج یافته‌اند مانند دین مزدک، مانی و مسیحیت. پس از تشکیل دولت صفویان، تشیع آیین رسمی ایران بوده‌است. بر اساس برآوردهای انجام شده، ۸۹درصد از جمعیت ایران شیعه، ۹درصد سنی و ۲درصد پیروان سایر ادیان هستند.
اطلاعات گردشگری
کشور ایران با تمدنی کهنسال، سرشار از جاذبه‌هایی است که آن را نگینی درخشان در پهنه گیتی ساخته‌است. گردشگري در ايران كه سرشار از دیدنی‌های طبیعی، باستانی، تاریخی، زیارتی و تفریحی است، به عنوان یک صنعت از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. برپایه گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارد. ساحل زیبای دریای خزر؛ بزرگترین دریاچه جهان با خاویارهای معروفش در شمال ایران، کوهستان‌ها و کویر منحصر به فرد، چشمه‌ها، تالاب‌ها و غارهای زیبا در نقاط مختلف کشور، بناهای شهر باستانی پاسارگاد و پارسه (پرسپولیس) بازمانده از دوران هخامنشیان در استان فارس، آتشکده‌های تاریخی یزد و نمونه‌های هنرمندانه و زیبای معماری اسلامی در اصفهان و تبریز، تنها چند مثال از بی‌شمار جاذبه طبیعی و تاریخی کشور پهناور ایران هستند.
تعداد سالانه گردشگران
با وجود ظرفیت‌های بسیار بالایی که صنعت گردشگری در ایران برای رشد و توسعه دارد و استفاده صحيح از این ظرفيت‌ها مي‌تواند سودي معادل دوبرابر ذخاير نفتي را به كشور سرازير كند، متاسفانه به دلايل گوناگون، گردشگری در ایران توسعه درخوري نداشته‌است و در حال حاضر  سالانه حدود 500هزار تا  دوميليون گردشگر خارجي به ايران سفر مي‌كنند.

تاریخچه
«ایران» در واژه به معنی «سرزمین آریاییان» است. آریایی‌ها اولین اقوامی بودند که به فلات مرکزی ایران کوچ کردند و امپراتوری ایران باستان را بنا نهادند. مدّت‌ها پیش از اسلام نیز نام بومی کشورمان ایران، اِران یا ایرانشهر بوده‌است. پرشیا، پارس، مدییا (مدی یا) نام های قدیم بین المللی ایران بوده‌اند. ایران در طول تاریخ بیشتر به صورت پادشاهی و در زمان‌هایی ملوک‌الطوائفی اداره می‌شده‌است. در بهمن ماه 1357 با پیروزی انقلاب اسلامی، حکومت شاهنشاهی در ایران پایان یافت و جمهوری اسلامی بنا نهاده شد.

آب و هوا
ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در ایران در نقاط مختلف زیاد است. در حالی که در فصل زمستان دمای شهرکرد در شب به ۳۰- درجه هم می‌رسد، مردم اهواز در هوای تابستانی۵۰ درجه به سر می‌برند. هوای سواحل شمالی در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان معتدل است. نواحی شمال غرب و غرب تابستان‌هایی معتدل و زمستان‌هایی سرد دارند و نواحی جنوبی تابستان‌هایی به شدت گرم و زمستان‌هایی معتدل دارند. داغ‌ترین نقطه زمین در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی، نقطه‌ای در کویر لوت ایران بوده‌است.

ایران از لحاظ بارندگی در سطح نیمه‌خشک و خشک است. میزان بارندگی در ایران بسیار متغیر است. در شمال ممکن است به بیش از ۲۱۱۳ میلیمتر نیز برسد. اما در نواحی کویری بارش بسیار کم و در حدود ۱۵ میلیمتر است.
جمعیت
براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت ایران حدود ۷۶،۰۹۱،۰۰۰ نفر است و در یکی از گزارش‌های مجمع جهانی اقتصاد، ایران هجدهمین کشور پرجمعیت جهان اعلام شده‌است.
تعطیلات رسمی
ایران 26 روز تعطیل رسمی در سال دارد. چهار روز در آغاز سال به مناسبت نوروز، عید باستانی ایرانیان تعطیل است و دیگر تعطیلی‌ها رویدادهای مذهبی و تاریخی هستند. این تعطیلات از این قرارند:

تعطیلات شمسی
 • ۱ فروردین: نوروز
 • ۲ فروردین: نوروز
 • ۳ فروردین: نوروز
 • ۴ فروردین: نوروز
 • ۱۲ فروردین: روز جمهوری اسلامی
 • ۱۳ فروردین: روز طبیعت (سیزده‌به‌در)
 • ۱۴ خرداد: درگذشت بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره)
 • ۱۵ خرداد: قیام ۱۵ خرداد
 • ۲۲بهمن: پیروزی انقلاب اسلامی
 • ۲۹اسفند: سالروز ملی شدن صنعت نفت
تعطیلات قمری
 • ۹ محرم: تاسوعای حسینی
 • ۱۰ محرم: عاشورای حسینی
 • ۲۰ صفر: اربعین حسینی
 • ۲۸ صفر: درگذشت پیامبر اسلام(ص) و امام حسن مجتبی(ع)
 • آخر صفر (۲۹ یا ۳۰): درگذشت امام علی بن موسی الرضا(ع)
 • ۱۷ ربیع الاول: زادروز پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)
 • ۳ جمادی الثانی: درگذشت حضرت فاطمه الزهرا(س)
 • ۱۳ رجب: زادروز امام علی(ع)
 • ۲۷ رجب: مبعث رسول اکرم(ص)
 • ۱۵ شعبان: زادروز حضرت حجت بن الحسن(عج) امام دوازدهم شیعیان
 • ۲۱ رمضان: شهادت امام علی(ع)
 • ۱ شوال: عید سعید فطر
 • ۲ شوال: عید سعید فطر
 • ۲۵ شوال: شهادت امام جعفر صادق(ع)
 • ۱۰ ذیحجه: عید قربان
 • ۱۸ ذیحجه: عید غدیر
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور