درباره - مالزی

درباره مالزی

مالزی 13 ایالت دارد که 11 تای آنها در سمت شبه جزیره Malayan  (غرب مالزی) قرار دارند. 2 ایالت دیگر که صباح و ساراواک نام دارند، در جزیره بورنئو در شرق مالزی واقع شده اند. مرکز کشور مالزی، شهر کوالالامپور است. کوالالامپور،دروازه ورودی کشور مالزی نیز به شمار می رود. به طوری که فرودگاه ها و بندرهای بین المللی در این شهر قرار دارند. مرکز اداری کشور نیز Putrajaya است که در فاصله 30 دقیقه ای از شهر کوالالامپور واقع شده است.

تاریخچه
تاریخ مالزی به زمان تاسیس حکومت Malacca sultanate بر می گردد. این کشور در قرن 13 به عنوان یکی از مهم ترین بنادر تجاری شهرت یافت. چند فرهنگی و چندنژادی بودن این کشور در سوابق آن نیز به چشم می خورد. مالزی در 31 آگوست سال 1957 میلادی استقلال خود را به دست آورد و به عنوان فدرال مالایا و سپس مالزی در سال 1963 شناخته شد و شکل گرفت.
اطلاعات عمومی
مالزی-Malaysia- کشوری گرمسیری با هوای معتدل و طبیعت بسیار زیباست. فرهنگ مردمان آن و مهمان نوازی آنها دلایلی برای جذب گردشگران مختلف از سراسر دنیا هستند. با نگاه به نقشه احساس می کنید مالزی دو کشور به هم چسبیده است. اما در واقع این کشور به دلیل وجود دریای چین در نیمه جنوبی خود، به دو بخش اصلی تقسیم شده است. بورنئو جنگل وسیعی است و در شبه جزیره نیز سه فرهنگ متفاوت مالایی، چینی و هندی در کنار هم زندگی مسالمت آمیز دارند.
اطلاعات گردشگری
ورودی اصلی کشور مالزی، فرودگاه بین المللی K.L. در سپانژ است. این فرودگاه در 50 کیلومتری جنوب شهر کوالالامپور قرار دارد. برای پروازهای داخلی باید از فرودگاه شاه سلطان عبدالعزیز استفاده کنید. البته فرودگاه های بین المللی دیگری نیز در پنانژ، Kota Kinabalu، Kuching و Langkawi نیز وجود دارند.

دروازه اصلی از مسیر دریا نیز بندر کلانگ در 50 کیلومتری شهذ کوالالامپور قرار دارد. مالزی از طریق قطار و ماشین- از مسیر خشکی زمینی - نیز قابل دسترسی از کشورهای تایلند و سنگاپور است.

وضعیت حمل و نقل در داخل کشور نیز شامل انواع مختلف تاکسی، اتوبوس و قطار است. گردشگران برای جابه جایی در داخل شهر و گشت و گذار می توانند از هر کدام از وسایط نقلیه موردنظر خود استفاده کنند.

آب و هوا

مالزی آب و هوای گرمسیری و معتدل دارد. هوا همیشه در فصل های مختلف سال گرم است. دمای هوا بین 21 تا 32 درجه سانتی گراد همیشه متغیر است. میزان بارش باران در کشور مالزی بین 2 هزار تا دوهزار و 500 میلی متر در سال است.

واحد پول مالزی

واحد پول کشور مالزی رینگیت است و با علامت اختصاری RM به کار برده می شود. این پول را می توان در صرافی ها و بانک های ارزی به واحدهای دیگر پولی و ارزهای خارجی تبدیل کرد. دولت مالزی اظهارنامه ای کتبی (TDF) از هر دو ساکنین و غیر بومی ها دریافت می کند.

زبان گفتاری

مالزی به  دلیل داشتن قومیت های مختلف و تنوع در فرهنگ و نژادها، زبان های گفتاری مختلفی دارد. زبان رسمی این کشور Bahasu Melayu است. زبان انگلیسی را نیز می توان دومین زبان مردمان مالزی دانست. البته تعداد بسیاری از ساکنین مالزی به زبان چینی صحبت می کنند. در شرق مالزی، نژادهای مختلف زبان های متفاوتی دارند. در کل، انواع مختلف و متفاوتی از زبان ها را می توان در این کشور شنید.

مذهب

مذهب اصلی مردم مالزی، اسلام است. مذاهب و عقاید دیگر نیز به راحتی در آنجا وجود دارند و بدون هیچ مشکل یا محدودیتی به فرائض دینی خود رسیدگی می کنند.

نژاد / قوم

جمعیت مالزی متشکل از 59 درصد مالایی، 32 درصد چینی و 9 درصد هندی است. همه این نژادهای فرهنگ های مختلف و زبان گفتاری متفاوتی دارند. مالزی را می توان یک کشور چند ملیتی و چند فرهنگی دانست که همه آنها به خوبی و به صورت مسالمت آمیز در کنار هم و بدون هیچ مشکلی زندگی می کنند. نوع پوشش و وضعیت مسکن در کشور مالزی استاندارد است. این کشور مملو از فرهنگ های مختلف و بدون هیچ حس نژادپرستی است.

جمعیت
مالزی بالغ بر 18 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در جنوب دریای چین و اقیانوس هند واقع شده است. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده است در غرب و شرق، در مرکز توجه ها قرار بگیرد. مردم از نقاط مختلف غرب و شرق به این کشور آمده اند و فرهنگ ها و زبان های مختلف را نیز با خود آورده اند. به همین دلیل مالزی یک کشور چند ملیتی و چند نژادی است.
تعطیلات رسمی
تعطیلات رسمی مالزی شامل موارد زیر هستند:
 • روز سال نو - اول ژانویه
 • روز قلمرو فدرال- اول فوریه
 • سال نوی چینی
 • Mawlid al-Nabi
 • روز Wesak
 • روز کار - اول می
 • تولد پادشاه
 • روز Merdeka - 31 آگوست
 • Hari Raya Puasa
 • DeepavaliH
 • ari Raya Qurban
 • اول محرم
 • کریسمس در 25 دسامبر
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور