آنچه باید بدانید - آلمان

نکات ایمنی
چنانچه در طول سفر به آلمان به سرویس های فوریتی نیاز داشتید با 112 تماس بگیرید.
همیشه پاسپورت خود را به همراه داشته باشید، پلیس آلمان حق دارد تا از هر کسی بخواهد تا کارت شناسایی خود را نشان دهد.
برای احتیاط بیشتر و پیشگیری از دستگیر شدن بهمراه داشتن پول جعلی، تنها در بانکها یا صرافی های قانونی پول خود را تبدیل کنید.
قبل از سفر در نظر داشته باشید که خود را تحت پوشش بیمه معتبر و مناسبی قرار دهید.

آداب و رفتار مودبانه
آلمانی ها مردمان بسیار مودبی هستند. باید از القاب Herr برای خانم ها و Frau برای آقایان استفاده کنید، این القاب با نام خانوادگی آنها بکار برده میشود. این اصلی مردود است که کسی بخواهد شما را دعوت کند و شما را با اسم کوچکتان صدا کند.
خصیصه مهم و شناخته شده آلمانی ها وقت شناسی آنهاست. دیر رسیدن به هر جایی، بی ادبی و نوعی توهین محسوب میشود. اما هرجا که دعوت میشوید، خیلی هم زود نروید زیرا میزبان را در شرایط ناخوشایندی قرار میدهید. وقتی میگویند ساعت 6 همدیگر را ملاقات کنیم یعنی دقیقا راس ساعت 6 منتظرتان هستند.
این یک رفتار مودبانه از سوی آقایان شمرده میشود که ابتدا در راه رو قدم بگذارند، آنگاه در را باز کرده و نگه دارند تا بانوی همراهشان وارد شود. هنگام سلام و خداحافظی با یک آلمانی، با او دست داده و سعی کنید تماس چشمی نیز برقرار کنید. دست دادن باید کوتاه، محکم و با رعایت حق تقدم باشد.
هنگامی که در رستوران هستید، برای سفارش و خوردن از آلمانی ها پیروی کنید. اگر کمی هم آلمانی یاد گرفته  اید، زمان آن رسید که آموخته های تان را نشان دهید و با صدای بلند از منوی آلمانی غذایتان را سفارش دهید. چنانچه همراهتان آلمانی است قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، بگویید “Guten Appetit” یعنی نوش جان. هنگام نوشیدن یک ماءالشعیر بگوئید: Prost و برای نوشیدنی های دیگر بگویید Zum wohl. در آلمان هنگامی که لیوان شما خالی باشد، احتمالا سریع پر خواهد شد، خودتان را کنترل کنید و تنها زمانی که فکر میکنید زمان نوشیدن است این کار را بکنید. هنگامی که لیوانتان را پر یا نیمه پر نگه دارید برای خدمه رستوران آن را نشانه تمام شدن آن شب برای شما تلقی میکنند.
زبان و فرهنگ مردم آلمان
بسیاری میپندارند که مردم اروپا لزوما انگلیسی صحبت میکنند. این یک تصور اشتباه است. مردم بومی آلمان که به زبان آلمانی صحبت میکنند ممکن است اگر شما سریعا با آنها شروع به صحبت به زبان انگلیسی کنید، شما را نادیده بگیرند. برای جلوگیری از این مورد، ابتدا به آلمانی از آنها بپرسید که آیا ممکن است با آنها انگلیسی صحبت کنید :
Verzeihen Sie mir, Sie sprechen Englisch?”
چنانچه با استفاده از یک کتاب راهنمای زبان آلمانی میخواهید به زبان آنها صحبت کنید، قبل از هر چیز اصطلاحات و عبارات را با خودتان کاملا مرور کنید سپس از کسی سوالی بپرسید یا از او کمک بخواهید. اگر تمام سعی خود را بکنید تا به زبان آلمانی صحبت کنید، خواهید دید آلمانی ها با شما با لحن دوستانه تری صحبت خواهند کرد.
همچنین میتوانید از نرم افزار های تعلیم زبان آلمانی قبل از سفرتان کمک بگیرید و آلمانی خود را بهتر کنید. این روش نمیتواند روشی اساسی برای یاد گیری زبان آلمانی باشد اما به شما جرات میدهد تا بتوانید با آلمانی ها هم صحبت شوید.
امنیت و آسایش
مسافر قانونمندی باش و به قوانین و رسوم احترام بگذار. مقامات آلمانی رفتار های نا بهنجار اجتماعی را تحمل نخواهند کرد.
جرم و جنایت
وضعیت جرم جنایت در آلمان نه خیلی بالا و نه خیلی هم پائین است. همیشه مراقب جیب بر ها و کیف قاپ ها باشید. بخصوص در اماکن عمومی با حجم جمعیت بالا مانند فرودگاه، ایستگاه قطار و فروشگاهها، همیشه مراقب وسائل ارزشمند خود باشید. در صورتیکه پاسپورتتان را گم کردید به نزدیکترین پاسگاه پلیس رفته و گم شدن آن را گزارش دهید.
سفر های جاده ای
برای رانندگی در آلمان، باید گواهینامه بین المللی، بیمه و مدارک اتومبیل را به همراه داشته باشید. چنانچه اتومبیل متعلق به شما نیست، از مالک آن اجازه نامه امضاء شده دریافت کنید. حداقل سن رانندگی در آلمان 18 سال است. رانندگان مسابقات رانندگی و رالی ها مجاز به رانندگی در جاده های آلمان نیستند.
هنگام چراغ قرمز از خیابان عبور نکنید. متخلفین برگ های جریمه ای برای عدم اجرای قانون و عدم مسئولیت پذیریشان دریافت خواهند کرد. در برخی از مراکز شهر ها، تنها اتومبیل هایی مجاز به حرکت هستند که دارای اگزور استاندارد باشند، به این مناطق Umweltzone (منطقه حفاظت شده) گفته میشود.
تروریست
تروریست یکی از دغدغه های مهم سالهای اخیر شمرده میشود. هرکسی ممکن است قربانی یک حمله شود، این خطر در اماکن عمومی بیشتر است.
توصیه های ورود به کشور
قبل از سفر تاریخ اعتبار پاسپورتتان را چک کنید. اگر قصد اقامت 3 ماهه دارید نباید تاریخ پاسپورتتان کمتر از این موعد باشد، تمامی توصیه های ویزای خود را بدقت چک کنید و به زمان آن هم دقت فرمایید. اگر تابع کشوری هستید که نیاز به ویزای توریستی ندارید، اما قصد کار و یا تحصیل در این کشور را دارید، در این خصوص مسئولین را طی 3 ماه در جریان قرار دهید. برای آگاهی از وضعیت استخدام در آلمان و قوانین ضروری، با کنسولگری آلمان مشاوره نمایید.
سلامت
2 ماه قبل از سفر با دکتر خانوادگی خود مشاوره کنید، تا به شما واکسن ها و پیشگیری های لازم را ارائه دهد. از به همراه داشتن بیمه مسافرتی مطمئن شوید. در هنگام نیاز به مراقبت های پزشکی با شماره 112 تماس بگیرید. در صورت نیاز گروه 112 برای شما آمبولانسی اعزام میکند، چنانچه نیازمند به مراقبت ها بخصوص پزشکی بصورت اورژانس باشید، سریعا با نماینده بیمه گر خود در آلمان تماس بگیرید.
پول
پول رایج آلمان یورو میباشد. از سال 2007 مقرارت جدیدی برای کنترل ورود پول نقد به کشور یا خارج کردن از اتحادیه اروپا اعمال شده است. هر کس که به این اتحادیه وارد یا خارج میشود باید مقدار پول نقدی را که به همراه دارد را اعلام نماید، این مبلغ نمیتواند از 10000 یورو بیشتر باشد – این پول شامل چک، چک مسافرتی، اوراق بها دار و غیره هم میشود. این قانون در مورد کسانی که فقط از کشورهای اتحادیه عبور میکنند تا به کشور مقصدشان برسند صدق نمیکند.
میهمانی
مهمانی های طولانی مدت در طول شب کاملا معمولی است، و این مدیون وسایل نقلیه حمل و نقل عمومیست که تمام شب در شهر سرویس میدهند. حالا که مهمانی تمام شده، اگر تا صبح بیدار هستید حتما کلوچه های خوشمزه ای را که نانوایی های آلمانی میپزند امتحان کنید.
انتخاب کفش
در آلمان پله ها و سنگفرش های زیادی در خیابان ها وجود دارد، بنابر این کفش های مناسب و راحت بهمراه داشته باشید تا در صورت پیاده روی اذیت نشوید. چمدانتان را از کفشهای پاشنه بلند پر نکنید، در عوض پوتین های راحت و تخت را انتخاب کنید و بهمراه داشته باشید.
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور