آنچه باید بدانید - اسپانیا

سلام و احوالپرسی
هنگام صحبت با افراد مسن و یا کسانی که کاملا نمیشناسید همیشه از ضمیر usted بجای ضمیر معمول tu استفاده کنید.
نوع پوشش
مردم اسپانیا زیاد نسبت به نحوه پوششان سخت گیر نیست. پوشیدن لباس نسبتا راحت برای گردش روزانه دور شهر بسیار مناسب است. پوشیدن لباس شنا هم در معرض عموم غیر قانونی نیست، اما بهتر است قبل از پوشیدن لباس شنا در یک رستوران، کافی شاپ و کلا مکان های عمومی بغیر از ساحل دریا خودتان قضاوت کنید که آیا این نوع پوشش مناسب است یا خیر .همچنین از پوشیدن لباس های پوست حیوانات مانند خز، یا لباس های پر زرق و برق هنگام دیدار از یک کلیسا خودداری کنید. سعی کنید همیشه به نوع پوشش کشوری که از آن دیدن میکنید احترام بگذارید، جلب توجه بیش از حد با نوع پوششتان نمیتواند نحوه درست پوشش باشد.
آداب غذا خوردن
اسپانیایی ها معمولا دیر تر از سایر مردم دنیا غذا میل میکنند. آنها معمولا نهارشان را حدود ساعت 2 بعد از ظهر و شام را بعد از ساعت 9 شب میل میکنند. غذا خوردن بیرون ممکن است از ساعت 10 شروع شود. در مناطق توریستی، برخی از رستورانها برای رفاه حال توریست ها کمی زود تر از سایر رستوران ها شروع به سرو غذا میکنند.
چنانچه واقعا در میان زمانهای معمول سرو غذا گرسنه شدید، میتوانید به رستورانهایی که در آن‌ها سینی مزه سرو می‌شود بروید و انواع مزه‌های مختلف را سفارش دهید ( به زبان اسپانیایی Pintxo).

نکته مهم دیگری که باید بخاطر داشته باشید، این است که اکثر مغازه ها در اسپانیا برای صرف نهار و احتمالا چرت بعد از نهار معمولا از ساعت 2 الی 5 بعد از ظهر تعطیل هستند. اگر به خیابانهای خلوت در این ساعات عادت ندارید، بهتر است شما نیز در این ساعات در هتل خود استراحت کنید و برای رفتن به کلوپ ها و بیدار ماندن تا نیمه شب آماده شوید.
کشیدن سیگار
در گذشته سیگار کشیدن در کلوپ ها و کافی شاپ های اسپانیا کاملا معمول بود. افراد غیر سیگاری اغلب در دود سیگار همراهانشان گم میشدند. از سال 2006 قانون منع سیگار کشیدن در مکانهای عمومی به اجرا گذاشته شد، اکنون در کافی شاپ ها و کلوپ های بزرگتر مکان سیگاری ها از افرادی که سیگار نمیکشند جدا شده است. در برخی از رستوران های درجه یک سیگار کشیدن کلا ممنوع است.
قوانین تجاری
ساعات کاری در اسپانیا کمی گیج کننده است. برخی از ادارات از ساعت 9 صبح الی 3 بعد از ظهر بی وقفه کار میکنند و تنها یک استراحت کوتاه برای نهار دارند. سایر ادارات از ساعت صبح تا حدود 2 بعد از ظهر کار میکنند، سپس از ساعت 2 تا حدود 5 بعد از ظهر برای استراحتی بلند مدت تعطیل هستند، و دوباره تا ساعت 7 یا 8 مشغول به کار هستند. همچنین وقت شناسی، مسئله زیاد مهمی در اسپانیا نیست، اما این شیوه تا حدودی تغییر کرده است، بگونه ای که افراد برای قرارهای تجاری و ملاقات ها تقریبا به موقع سر قرار ها حاضر میشوند. بخاطر داشته باشید برای قرارهای اداری و تجاری باید لباس های رسمی بپوشید .بسیاری از شرکت های بین المللی با مشتریان خود به زبان انگلیسی گفتگو میکنند، اما چنانچه شما با همکاران تجاری خود به اسپانیایی صحبت میکنید حتما ابتدا از ضمیر Usted استفاده کنید سپس هنگامی که روابط تجاریتان پایه ریزی شد از ضمیر tu استفاده کنید.
زبان
یادگیری واژه های اساسی هر کشوری که از آن دیدن میکنید به شما این شانس را میدهد تا با فرهنگ آن کشور بیشتر آشنا شوید .
buenos días = روز بخیر، buenas tardes = بعد از ظهر بخیر، buenas noches = عصر بخیر، ; por favor = لطفا، gracias = متشکرم، adios = خدانگهدار، sí = بله، no = خیر، los servicios= دستشویی ،; la cuenta = صورتحساب، habla ingles = آیا شما به زبان انگلیسی صحبت میکنید ؟، no comprendo = من متوجه نمیشوم.
چنانچه به هر دلیلی نتوانستید تقریبا یا کاملا منظور خود را به زبان اسپانیایی بیان کنید، در شهر های بزرگ میتوانید رو کمک جوانهای آن شهر که میتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند حساب کنید. افراد مسن تر، یا رانندگان اتوبوس که معمولا در مسیر های توریستی کار میکنند و شما را به آن مسیر ها میبرند میتوانند به شما کمک کنند.
تشریفات اداری
مقرارت اداری اسپانیا کاملا بحث بر انگیز است. در صورتیکه کار اداری فوری داشته باشید، اصلا مهم نیست چقدر از مدارکتان کپی گرفته باشید، مطمئنا باز هم به کپی های بیشتری نیاز خواهید داشت. بنابر این از برنامه ریزی و زمانبندی خود برای کار های اداری مطمئن شوید و همیشه زمانی را برای این قوانین کاغذ بازی برای جلوگیری از اتلاف وقتتان اختصاص دهید. توصیه میشود هنگامی که برای کار اداری مهمی به ادارات میروید، وسایل سرگرم کننده ای مانند آی پاد و غیره به همراه داشته باشید. همچنین تمامی موارد را و جزئیات را چند بار چک کنید مواردی مانند ( تاریخها، نامها، شماره ها و...) تازمانی که کارمند از شما هرکدام را میخواهد سریعا آن را ارائه دهید. بنابر این چنانچه مجبور هستید به یکی از ادارات سریعا مراجعه کنید، از رفتن به آن ادارات حتی بانک و یا دفتر املاک در ساعات بین 9:30 تا 11 صبح خودداری کنید، زیرا در این ساعات حجم زیاد افرادی که در صف ایستاده اند و همچنین کارمندانی که به علت وفور ارباب رجوع تحت فشار و عصبانی هستند، نمیتوانند سرویس مناسبی به شما ارائه دهند. در صورت لزوم میبایست با یکی از مسئولین آن اداره صحبت کنید، ممکن است بشنوید که ایشان در نزدیک ترین کافی شاپ مشغول نوشیدن یا صرف دومین صبحانه شان که segundo desayuno نامیده میشود هستند. پس شما هم احتمالا میتوانید برای نوشیدن قهوه یا صبحانه ای سبک به ایشان ملحق شوید.
کودکان
کودکان افراد کوچک دوستداشتنی هستند که میتوانند تا دیر وقت و هر وقت دلشان بخواهد بیدار بمانند و به کافه و رستوران های بزرگسالان بروند. والدین دوست دارند دیگران با فرزندانشان با محبت رفتار کنند، بنابر این هنگامی که با کودکی برخورد میکنید، با او بسردی برخورد و از او دوری نکنید.
کارکنان رستوران و کافه (گارسون‌ها)
برای صدا زدن کارکنان رستوران و کافه، به مودب بودن و کاربرد الفاظی مانند ببخشید و معذرت می‌خوام قناعت نکنید، بلکه با صدای بلند بگویید اوییا، یا اویه، که در واقع اشکال غیر رسمی آهای مورد استفاده‌ی خودمان هستند. فراموش نکنید که لبخند بر لب داشته باشید تا هنگام انتظار برای رسیدن گارسون به میزتان چندان هم عصبانی به نظر نرسید.
غذا
گوشت خوک در اسپانیا بسیار مور مصرف قرار میگیرد. قبلا در اسپانیا هنگام تولید ژامبون خوک ضایعات زیادی با آن مخلوط میکردند و میفروختند، اما امروزه با اعمال قوانین جدید به کیفیت اهمیت بسیار زیادی داده میشود. ژامبون یکی از غذاهای اصلی اسپانیا است و بسیاری از تولید کنندگان صنعت غذایی در این زمینه با هم رقابت میکنند. بهترین نوع ژامبون آلبریکو دا بلوتا ست، که از گوشت خوک سیاه محلی تهیه میشود. گرانترین ژامبون نیز ژامبون سرانو ست که از گوشت خوک سفید تهیه میشود.
زمان
در اسپانیا la mañana یعنی صبح که تا ساعت 2 بعد از ظهر ادامه دارد، la tarde یعنی بعد از ظهر و تا زمانیکه هوا تاریک شود ادامه دارد، سا عت های اولیه شب la madrugada نامیده میشود .
ساحل، یکی از مهمترین جذابیت های توریستی اسپانیا ست، که در ماه آگوست بسیار شلوغ می باشد. در این ماه برای صرف غذا در رستورانها باید ساعت ها منتظر بمانید. بنا براین بهتر است برای رفتن به ساحل برای ماه آگوست برنامه ریزی نکنید.
مساجد و کلیسا ها
برخی از ساختمان ها با زنگ های بزرگ به نظر کلیسا هستند و برخی دیگر با مناره هایشان مساجد هستند ( علی الخصوص در منطقه سویل و کوردوبا ). بنا بر این اگر قصد دارید از مساجد دیدن کنید، ممکن است آنها را در نزدیک ترین منطقه بیابید. یکی از نشانه های مذهبی در کوردبای اسپانیا مسجد کاتدرال هست، که در قرن 18 ساخته شده، که در اصل مسجدی است که در قلب آن یک کلیسا واقع شده است.
جشن عید پاک
در اسپانیا کریسمس به اندازه عید پاک مهم نیست. در طول هفته عید پاک (که به آن سمانا سانتا گفته میشود)، تمامی مراکز عمومی به مدت 4 روز از ساعت 1 بعدازظهر پنجشنبه مقدس تعطیل هستند. در طول این هفته، مردم با کلاههای بلند و ردا هایی که به زمین کشیده میشود در خیابان ها رژه میروند. همانطور که با صدای طبل حرکت میکنند ،صلیب، مجسمه مسیح و باکره گریان را نیز با خود حمل میکنند، همچنان که مشعل هایشان سوسو میکنند برای توبه با صدای موزیک و نور رژه میروند. در آندلس آنها با نواختن فلامنکو فضایی جذاب و دیدنی بوجود میاورند. در شمال این مراسم بسیار موقر وجذاب تر برگزار میشود.
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور