آنچه باید بدانید - ایتالیا

امنیت و سلامت
میانگین جرم و جنایت در ایتالیا آن‌قدر که به نظر می‌رسد بالا نیست اما جرائم خرد به کرّات اتفاق می‌افتند و آمار را بالا می‌برند. کیف‌قاپی و جیب‌بری از جمله مرسوم‌ترین جرائم خرد در این کشور هستند. دسته‌ها یا گنگ‌های زیادی نیز در ایتالیا به فعالیت مشغول‌اند و در برخی از آنها کودکان نیز فعال‌اند. اغلب این گنگ‌ها بدین صورت به طعمه‌ی خود دست می‌یابند که ابتدا یکی از افراد گنگ سر فرد مزبور را گرم می‌کند، سپس نفر دوم وارد می‌شود و یواشکی جیب یا کیف او را خالی می‌کند.
وقتی که به رم سفر می‌کنید همواره مراقب اطراف خود باشید به خصوص اگر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده می‌کنید و یا در مرکز شهر به سر می‌برید. ایستگاه مرکزی قطار رم  (Termini station) از خطرناک‌ترین مکان‌ها از لحاظ نرخ بالای جیب‌بری است. خط اتوبوس شماره 64 که متعلق به میدان سن پیترو (Piazza San Pietro) است نیز به همین اندازه خطرناک است، اکیداٌ از آن دوری کنید. هنگام ترانسپورت از فرودگاه (به خصوص از فرودگاه فیومیچینو) یا ایستگاه قطار به هتل نیز دوچندان مراقب باشید. قسمت تحویل بار فرودگاه‌ها نیز از نقاط موردعلاقه‌ی کیف‌قاپان و دزدان است. هرگز وسایل خود را از جلوی چشمان‌تان دور نکنید و در فرودگاه چمدان یا کیف‌تان را موقع خواب به حال خود رها نکنید بلکه سفت آن‌ها را بچسبید. در هتل محل اقامت‌تان نیز محتاط عمل کنید و هنگام خروج از هتل به منظور گردش در شهر وسایل گران‌قیمت و باارزش خود اعم از پاسپورت و پول نقد را داخل گاوصندوق اتاق قرار دهید.
پس از نوشیدن الکل حواس انسان مختل می‌شود و این امکان را برای دزدان فراهم می‌کند که با اندکی مهارت کیف شما را بزنند. پس در نوشیدن زیاده‌روی نکنید. هم‌چنین اگر به رستوران یا بار می‌روید لیوان نوشیدنی خود را به حال خود رها نکنید زیرا به دفعات مشاهده شده که فردی از سر میز بلند شده (تا فرضا به دستشویی برود) و وقتی برگشته با نوشیدن محتویات همان لیوان بیهوش شده و دزدانِ در کمین که داروی بیهوشی‌آور را به خورد او داده بوده‌اند محتویات کیفش را ربوده‌اند.
در خیابان‌ها و جاده‌های بین شهری ایتالیا، به خصوص جاده‌ی ناپل-سالرنو، مراقب رهگذران و رانندگان دیگر باشید و ابدا از آن‌ها کمک قبول نکنید و خودتان هم به ایشان کمک نکنید زیرا به دفعات مشاهده شده است که دزدان در جاده‌ها کمین کرده‌اند و با دیدن گردشگرانی که به کمک احتیاج دارند جیب آن‌ها را خالی کرده‌اند. برخی دزدهای حرفه‌ای لاستیک اتومبیل‌ها را به طرز نامحسوسی پنچر می‌کنند و بعدا از راننده‌ای که به منظور پنچرگیری در وسط جاده توقف می‌کند سرقت می‌کنند. اگر در جاده وسط راه توقف کردید حتما مراقب باشید کسی به اتومبیل شما نزدیک نشود. هم‌چنین حتی وقتی داخل اتومبیل‌تان نشسته‌اید درها را قفل کنید و وسایل گران‌قیمت و باارزش خود را در معرض دید قرار ندهید. اگر از اتومبیل‌تان خارج می‌شوید هیچ گونه کیف یا چمدانی داخل اتاق اتومبیل و یا صندوق عقب آن نگه ندارید.
در ایتالیا پول تقلبی رواج بسیار دارد. اگر پول خود را در صرافی‌های غیررسمی به یورو تبدیل می‌کنید یا از دست‌فروشان و دوره‌گردان کنار خیابان خرید می‌کنید مراقب باشید پول تبدیلی اصل باشد.
سفر داخل شهری
هرگز سوار تاکسی‌هایی که آرم‌دار نیستند نشوید. وقتی سوار تاکسی می‌شوید دقت کنید که راننده حتما تاکسیمتر خود را صفر کرده باشد و اگر نکرده بود از او بخواهید این کار را انجام دهد.
قبل از سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی بلیط خود را بر روی دستگاه مخصوص اسکن کنید تا تأیید شود. این دستگاه‌ها در ایستگاه مترو یا قطار دقیقا قبل از گیت ورودی قرار دارند و در اتوبوس یا تراموا نیز کنار در ورودی نصب شده‌اند. افسران پلیس بر وسایل حمل و نقل عمومی نظارت می‌کنند و در صورتی که بلیط خود را تهیه نکرده باشید و یا آن را در دستگاه تأیید نکرده باشید حدود 50 یا 60 یورو شما را جریمه خواهند کرد. برای خرید بلیط اغلب وسایل حمل و نقل عمومی می‌توانید به دکه‌های سیگارفروشی و یا بارهایی که علامت "T" بر روی آن‌ها نصب شده است مراجعه کنید.
هنگام عبور از خط کشی عرض خیابان به راست و چپ خود با حواس جمع نگاه کنید و مراقب باشید چرا که هر لحظه امکان دارد موتور یا اتومبیلی با سرعت از جهت مخالف به سمت شما بیاید و جلوی خط کشی نیز توقف نکند. رانندگان ایتالیایی عموما قوانین راهنمایی و رانندگی را به درستی رعایت نمی‌کنند.
اعتصاب
ایتالیا نیز هم‌چون بسیاری کشورهای اروپایی مهد اعتصاب است. قبل از خروج از محل اقامت خود به قصد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی حتما اخبار و یا وبسایت شرکت مربوطه را چک کنید تا در صورت وقوع اعتصاب برنامه‌تان را متناسب با آن تغییر دهید و معطل نشوید.
سفر بین شهری
برای رانندگی در ایتالیا باید گواهینامه‌ی رانندگی بین‌المللی خود را همراه داشته باشید. اگر از کسی اتومبیلی قرض گرفته‌اید و یا کرایه کرده‌اید حتما اجازه‌ی کتبی از او بگیرید و بگویید پایین برگه را امضا کند. جرائم خردی از این دست معمولا جریمه‌ی ناچیزی نیز به دنبال دارند.
در ایتالیا آمار تصادفات جاده‌ای بالاست، این آمار حدودا سه برابر دیگر کشورهای اروپایی‌ست.
مرکز تاریخی شهرهای ایتالیایی اغلب به روی تردد اتومبیل‌ها بسته‌اند و داخل طرح حفاظتی محیط زیست قرار گرفته‌اند. اگر می‌خواهید اتومبیل خود را به این ناحیه ببرید و کنار مکان‌های دیدنی پارک کنید، باید از قبل مجوزهای مربوطه را درخواست کنید. اگر هتل محل اقامت‌تان در این ناحیه واقع باشد می‌توانید شماره پلاک اتومبیل‌تان را برای آن‌ها ارسال کنید تا برایتان مجوز تردد در طرح را بگیرند. در خیابان‌های ایتالیا طرح حفاظتی محیط زیست با تابلوی زردرنگی که با حروف مشکی علامت "ZTL" روی آن نوشته شده است مشخص می‌شود. از این علامت جلوتر نروید زیرا دوربین‌های کنترل ترافیک از پلاک اتومبیل‌تان عکس خواهند گرفت و جریمه خواهید شد. در میلان و رم این طرح‌ها با جدیت بسیار اجرا می‌شوند.
حمل بار زمینی
کامیون‌های حمل بار که بیش از 7 و نیم تن وزن دارند یکشنبه‌ها از 7 صبح تا 12 شب اجازه‌ی تردد در جاده‌ها را ندارند، البته اگر بار کامیون بنزین یا کالای فاسد شونده باشد می‌توان با کسب اجازه در این زمان نیز تردد کرد. این قانون برای جاده‌هایی که از ایتالیا به فرانسه می‌روند نیز برقرار است.
ورزش‌های زمستانی
اگر قصد اسکی در ایتالیا را دارید باید قبل از رفتن با هیئت گردشگری ایتالیا (Italian State Tourist Board) تماس بگیرید و درباره‌ی وضعیت آب و هوا و امنیت راه‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید. اسکی صحرانوردی ورزش سختی‌ست که به مهارت بالایی در اسکی کردن احتیاج دارد و شرایط جوی نیز باید در نظر گرفته شود. ممکن است در حین این فعالیت ورزشی بهمن بر سر ورزشکاران فرو ریزد یا این که در مسیر گم شوند. به همین علت قوانینی وضع شده‌اند که اسکی‌بازان صحرانورد را موظف می‌کنند همواره دستگاه GPS به همراه داشته باشند.
شنا
ممکن است هنگام شنا در سواحل ایتالیا ستاره دریایی شما را بگزد. اگر گزیده شدید به راهنمایی مسئولین مشغول در تفریحگاه‌های آبی عمل کنید.
تروریسم
تروریسم در ایتالیا بیش از آن که یک تهدید جهانی باشد یک تهدید داخلی به شمار می‌رود. در گذشته جناح چپ و تجزیه‌طلب بمباران‌هایی علیه مقامات ایتالیایی ترتیب داده‌اند که خساراتی در پی داشته است. همواره هشیار و گوش به زنگ باشید. 
قوانین و آداب و رسوم محلی
زمانی که در ایتالیا به سر می‌برید همواره یک کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید. بهتر است همیشه کپی صفحه اول پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. اگر مدارک‌تان را همراه نداشته باشید احتمالا پلیس شما را تا دم محل اقامت‌تان همراهی می‌کند تا مدارک خود را به ایشان نشان دهید و یا این که از شما خواهند خواست تا 12 ساعت آینده مدارک خود را تقدیم کنید. هنگام رانندگی بهتر است همواره اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.
در رم بسیاری از رستوران‌ها کپی منوی خود را به بیرون در نصب می‌کنند و اغلب نیز از مشتریان روی صورتحساب هزینه‌ی سرویس (coperto) درخواست نمی‌کنند. حواس‌تان باشد که ممکن است بسیاری از رستوران‌ها برای مواد تازه‌ی اضافی هم‌چون گوجه‌ی اضافه یا قارچ و پنیر اضافه بر روی پیتزا مبلغ زیادی درخواست کنند.
در ونیز و فلورانس در صورت ریختن زباله در خیابان جریمه خواهید شد. در فلورانس اجازه ندارید بیرون درب ساختمان‌های دولتی و یا کلیساها بر روی پلکان و یا داخل محوطه‌ی جلوی آن‌ها بنشینید و چیزی بخورید یا بیاشامید.
از فروشندگان غیرقانونی چیزی نخرید چرا که ممکن است اگر پلیس ببیند جریمه شوید.
بسیاری از شهرها در ایتالیا از توریست‌ها مالیات مختصری درخواست می‌کنند. هتل‌ها اغلب این مالیات را به صورت نقد دریافت می‌کنند. اگر مسئولین هتل از شما خواستند مالیات بدهید حتما از ایشان رسید دریافت کنید. اغلب آژانس‌های مسافرتی که بلیط شما را به شما می‌فروشند این مالیات را از قبل منظور نکرده‌اند و شما باید خودتان آن را هنگام ورود به هتل‌تان به یورو بپردازید.
روادید
قبل از سفر تاریخ انقضا پاسپورت خود را بررسی کنید و در صورت لزوم برای ویزای توریستی نیز اقدام کنید.
مسائل بهداشتی سلامتی
حتما قبل از سفر با دکتر خانوادگی خود موضوع سفرتان را در میان بگذارید تا او نکات ایمنی لازم را برایتان شرح دهد و در صورتی که به واکسن احتیاج دارید برایتان واکسن لازم را بزند. البته می‌توانید اطلاعاتی از این قبیل را با مشورت با شبکه‌ی بهداشت ملی کشورتان نیز دریافت کنید.
حتما پیش از سفر بیمه‌ی سفر برای خود و همراهانتان بگیرید و یا با شرکت بیمه‌تان صحبت کنید ببینید آیا خدمات لازم را در ایتالیا نیز ارائه می‌دهند یا خیر. هنگامی که در ایتالیا هستید می‌توانید برای موارد پزشکی اورژانسی با شماره‌ی 112 تماس بگیرید تا برایتان آمبولانس بفرستند یا در موارد مربوطه راهنمایی‌تان کنند.
بلاهای طبیعی
ایتالیا کشور زلزله‌خیزی است و آتشفشان‌هایی نیز همواره در این کشور فعال بوده‌اند. کوه اتنا (Etna) کوه آتشفشانی فعالی‌ست که به دفعات طغیان کرده است و دائماٌ خاکستر از آن بیرون می‌ریزد. جزایر استرومبولی (Stromboli Islands) نیز جزایری هستند آتشفشانی که آتشفشان‌های آن‌ها همواره فعال‌اند. بخش وسیعی از ایتالیا بر روی گسلی واقع شده است که به صورت روزانه لرزش‌های خفیفی دارد. هنگام سفر به ایتالیا گوش به زنگ باشید و مراقب مسائلی از این دست نیز باشید.
زبان
حتما قبل از سفر به ایتالیا کمی زبان ایتالیایی بیاموزید. البته ایتالیایی‌ها به احتمال زیاد با شما به زبان انگلیسی صحبت خواهند کرد اما شما می‌توانید با ایشان ایتالیایی صحبت کنید و هر دو زبان خود را تمرین کنید.
آب و هوا
ایتالیا کشوری چهارفصل است و آب و هوای آن هر فصل تغییر می‌کند. ماه نوامبر باران‌خیزترین ماه و ماه ژوئیه خشک‌ترین ماه است. هم‌چنین ژوئیه گرم‌ترین ماه و ژانویه سردترین ماه سال است.
ساعات کاری
ایتالیا به مدت دو هفته در ماه آگست بالکل تعطیل است و همه‌ی ایتالیایی‌ها در این دو هفته به مسافرت می‌روند (البته این حرف تا حدی اغراق‌آمیز است و بیشتر به این منظور گفته می‌شود که توریست‌ها برنامه‌ی سفر خود را خارج از این ماه ترتیب دهند تا لذت بیشتری ببرند، وگرنه بسیاری از مکان‌های گردشگری در کلّ ماه آگست باز هستند). اغلب ایتالیایی‌ها هر روز از ساعت 2 تا 4 بعدازظهر چرت می‌زنند. بهتر است در این فاصله به دیدن کسی نروید. اغلب فروشگاه‌ها و برخی ادارات نیز در این فاصله برای صرف ناهار و خواب نیم‌روزی (siesta) تعطیل هستند.
نحوه‌ی پوشش و رفتار
اگر قصد بازدید از کلیساهای ایتالیا را دارید لباس مناسب بر تن کنید. شانه‌ها، زانوها، سینه و ناف خود را بپوشانید. هنگام بازدید از موزه‌ها نیز لباس خیلی باز نپوشید. وقتی داخل موزه و کلیسا هستید تلفن همراه خود را خاموش کنید و سر و صدا نکنید. در مکان‌های دیگر آزاد هستید که هر چه خواستید بپوشید، اما با این حال بهتر است از نظر پوشش تا آن‌جا که می‌توانید شبیه خود ایتالیایی‌ها باشید تا مشکلی به وجود نیاید. ایتالیایی‌ها لباس‌های رسمی و شیک می‌پوشند. شما نیز از آن‌ها تبعیت کنید و چند عدد شلوار پارچه‌‎ای خوش‌دوخت، کت، دامن و پیراهن رسمی با خود به همراه آورید. برخی رستوران‌ها نیز نحوه‌ی پوشش خاصی را برای مشتریان‌شان الزامی کرده‌اند.
نحوه‌ی سلام و احوالپرسی
اغلب ایتالیایی‌ها به نشانه‌ی سلام و خداحافظی با دوستان و نزدیکان خود روبوسی می‌کنند، ابتدا یک بوسه بر گونه‌ی راست، سپس یک بوسه بر گونه‌ی چپ. اگر با این کار راحت نیستید بهتر است هنگام برخورد سریعا دست خود را دراز کنید تا فرد مقابل متوجه شود که شما مایل به روبوسی نیستید. در ایتالیا مردان نیز به راحتی با یکدیگر روبوسی می‌کنند و همدیگر را در آغوش می‌کشند.
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور