آنچه باید بدانید - مالزی

مدارک لازم برای سفر
گردشگرانی که به قصد سیر و سیاحت به مالزی سفر می‌کنند نیازی به دریافت روادید ندارند. افرادی که به قصد تحصیل و یا اشتغال و تجارت به این کشور سفر می‌کنند باید قبل از سفر نسبت به دریافت روادید مربوطه اقدام فرمایند.
مواد مخدر
از آوردن هر گونه مواد مخدر از جمله تریاک، هروئین و کوکائین همراه خود به داخل مالزی و یا فرودگاه‌های این کشور اکیداً خودداری نمایید. ممکن است همراه داشتن این موارد حتی در مقادیر ناچیز و به منظور مصرف شخصی مجازات اعدام در پی داشته باشد. این موارد مهم را حتی در صورتی که تنها قصد گذر موقت (transit) از طریق این کشور به کشورهای دیگر دارید نیز به خاطر بسپرید.
عابرین پیاده
هنگام گردش در شهر، به منظور گذر از خیابان حتماً از پل عابر پیاده و یا چراغ قرمز مخصوص عابرین پیاده استفاده کنید زیرا اتومبیل‌ها عموماً جلوی خط کشی خیابان‌ها توقف نمی‌کنند.
امنیت در محل اسکان
هنگام ترک هتل محل اقامت خود به منظور گردش در شهر حتماً مدارک سفر و اشیاء گرانبهای خود از جمله پول، جواهرآلات و لوازم دیجیتال شخصی خود را در صندوق امانت هتل نگاه دارید.
مصادیق ابراز صمیمیت در ملاء عام
مصادیق ابراز صمیمیت در ملاء عام به شدت در مالزی منع شده‌اند. این ممنوعیت شامل خیابان، ایستگاه‌ها و دیگر اماکن عمومی می‌شود.
آب آشامیدنی
در مالزی آب شیر قابل آشامیدن است، اما اگر آب معدنی را ترجیح می‌دهید می‌توانید از سوپرمارکت‌ها بطری آب معدنی خریداری کنید.
تاکسی
رانندگان تاکسی در مالزی به ندرت از تاکسیمتر استفاده می‌کنند، بنابراین بهتر است قبل از سوار شدن به تاکسی از راننده نرخ مسیر موردنظر خود را بپرسید. هنگام تاریکی، ترجیحاً از تاکسی تلفنی و یا آژانس‌های رسمی کرایه تاکسی استفاده کنید زیرا امکان دارد رانندگان تاکسی شخصی کلاهبردار از آب در آیند. می‌توانید در فرودگاه از باجه‌های مخصوص تاکسی کوپن تاکسی خریداری کنید و هنگام عزیمت از فرودگاه به هتل محل اقامت خود از این کوپن استفاده کنید.
کارت اعتباری
هنگام استفاده از کارت اعتباری خود حواستان را جمع کنید و آن را هر جایی استفاده نکنید. اگر کارت اعتباری شما از جنس پلاستیک است، مواظب باشید که تنها در فروشگاه‌های بزرگ از آن استفاده کنید. کلاهبرداری مربوط به کارت اعتباری در مالزی بسیار رایج است، در نتیجه برخی هتل‌ها کارت اعتباری شما را قبول نمی‌کنند. همواره آمادگی پرداخت به روش‌های دیگر را نیز داشته باشید. اغلب بانک‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌های بزرگ چک مسافرتی قبول می‌کنند. خودپرداز بانک‌ها نیز در اغلب نقاط در دسترس است.
پلیس گردشگری
در صورت گم کردن مسیر و یا آدرس محل اقامت خود از افسران راهنمایی و رانندگی درخواست کمک نمایید. لباس رسمی افسران راهنمایی و رانندگی از شلوار و پیراهن سرمه‌ای و یک کلاه چهارخانه تشکیل شده است و برچسب قرمز و آبی رنگی نیز بر جیب جلوی پیراهن‌شان دارند که حرف انگلیسی "I" بر روی آن نوشته شده است.
توالت عمومی
توالتهای عمومی در مالزی مکان‌های امنی به شمار می‌روند. هزینه‌ی استفاده از آن‌ها بین 20/0 و 2 رینگت است. هنگام مراجعه به توالت‌های عمومی به میزان کافی پول خرد به همراه داشته باشید.
خدمات درمانی و بهداشتی
مالزی کشوری‌ست که تقریباً همه نوع خدمات درمانی را به مراجعین ارائه میدهد. گردشگران به ندرت به بیمارستان‌های عمومی مراجعه می‌کنند و پزشکان خصوصی نیز اغلب هزینه‌ی درمانی هنگفتی طلب می‌کنند. در نتیجه پیش از سفر بنا بر وضعیت سلامت خود نسبت به تهیه‌ی بیمه‌ی مسافرتی لازم و کافی اقدام فرمایید.
واکسن
مالزی کشوریست که از استاندارد سلامت بالایی برخوردار است، در نتیجه اگر از کشورهایی به این منطقه سفر می‌کنید که در آن‌ها تب زرد رایج است، حتما مدرک تلقیح واکسن خود دال بر سلامت و پاکی از این بیماری را به همراه داشته باشید. واکسن زدن برای پیشگیری از وبا و آبله‌مرغان در مالزی اجباری نیست.
اقدامات مربوط به سلامت
حدود 6 تا 8 هفته قبل از تاریخ عزیمت خود، به مرکز پزشکی مختص مسافرین شهر محل سکونت خود مراجعه کنید. تب دنگی و چند نوع بیماری دیگر در برخی نقاط مالزی رواج دارد. همواره داروهای مصرفی خود را هنگام مسافرت به همراه داشته باشید. هم‌چنین نسخه‌ی تجویزی پزشک‌تان را نیز در جای مطمئنی در کنار دیگر مدارک سفرتان نگاهداری کنید تا در مواقع لزوم بتوانید با در دست داشتن آن به داروخانه مراجعه کنید و داروهای خود را مجدداً خریداری کنید. آب و هوای مالزی گرم و مرطوب است، از این رو، برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و یا گزیدگی توسط حشرات، حتماٌ مقادیری کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و اسپری دفع حشره با خود به همراه آورید. هم‌چنین مراقب باشید که از فروشندگان میوه‌ی دوره‌گرد کنار خیابان خرید نکنید.
راهنمای امنیت
از آن‌جا که میزان جرم در حال افزایش است، همواره مراقب باشید و لوازم همراه خود را به دقت بپائید. به سادگی به غریبه‌ها اعتماد نکنید. در شهرهای بزرگ میزان دزدی زیاد است و جیب‌بُران به راحتی جیب شما را بدون آن که متوجه شوید ظرف چند ثانیه می‌زنند. همواره هوشیار باشید و اشیاء گرانبهای خود را در معرض دید قرار ندهید.
رانندگی
سیستم رانندگی در مالزی برعکس ایران است و راننده در سمت راست هدایت ماشین را بر عهده دارد. اینکار عموما برای ایرانیان ترس ایجاد مینماید، اما تنها با در نظر گرفتن چند نکته مهم براحتی قابل انجام است.
برای رانندگی در مالزی به گواهینامه‌ی بین‌المللی احتیاج دارید، با این حال استفاده از تاکسی به جای کرایه‌ی اتومبیل توصیه می‌شود. بستن کمربند ایمنی اجباری است. استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی غیرمجاز است. مصرف نوشیدنی‌های الکلی هنگام رانندگی و یا پیش از آن غیرمجاز است و زیر پا گذاشتن این قانون مجازات‌هایی به همراه دارد. پلیس مالزی اغلب از الکل‌سنج تنفسی به منظور کشف آثار این جرم استفاده می‌کند.

قمار
قمار کردن در مالزی ممنوع است. با این حال چند مکان مشخص وجود دارند که قمار کردن در آن‌ها مجاز است. مواظب باشید گول افراد کلاهبردار را نخورید و وارد محوطه‌هایی که در آن‌ها قمار به صورت غیرمجاز صورت می‌گیرد نشوید. افراد بسیاری از این طریق سعی در کلاه گذاشتن بر سر گردشگران ناآگاه دارند.
محصولات تقلبی
پیش از خرید، توجه داشته باشید که برخی مراکز خرید هم‌چون مرکز خرید چینی‌ها (Chinatown) محصولات تقلبی را به اسم اصل و به قیمت ارزان‌تر از بیرون می‌فروشند. در صورتی که به دنبال خرید جنس اصل هستید حتماٌ به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.
مالیات فرودگاه
قبل از ترک مالزی و یا هنگام سفر بین شهری در مالزی با هواپیما، ملزم به پرداخت عوارض خروج هستید. این عوارض برای پروازهای داخلی 5 رینگت و برای پروازهای خارجی 40 رینگت است.
ساعت کار
ساعت کار اغلب مکان‌ها و شرکت‌ها در مالزی 8 ساعت در روز است. شنبه‌ها نیمه‌تعطیل و یکشنبه‌ها تعطیل است. تمامی ادارات دولتی، مراکز ارائه‌دهنده‌ی خدمات عمومی و برخی بانک‌ها در اولین و سومین شنبه‌ی هر ماه نیز تعطیل هستند. ساعت کار ادارات دولتی از 30/8 صبح تا 30/4 بعدازظهر است. شرکت‌های بخش خصوصی اغلب دوشنبه تا جمعه از 9 صبح تا 5 بعدازظهر و شنبه‌ها نیز از 9 صبح تا 1 بعدازظهر باز هستند و یکشنبه‌ها تعطیل‌اند. در استان‌های کدا، کلانتان و ترنگانو هفته‌ی کاری از شنبه شروع می‌شود و تا چهارشنبه ادامه می‌یابد، پنجشنبه نیمه‌تعطیل و جمعه نیز تعطیل است.
قوانین رفتاری
دقت داشته باشید که برای اشاره به چیزی یا جایی یا اشخاص از انگشت شست استفاده کنید. اشاره کردن با انگشت سبابه در فرهنگ آن کشور توهین محسوب می شود.  کاملا برعکس ایران ! ) ضمنا با پا به کسی اشاره نکنید. در اماکن عمومی مواد غذایی را با دست راست خود حمل کنید و اگر از یک مالزیایی بقیه پول پرداختی خود را پس می گیرید یا هدیه ای دریافت می کنید با دست راست بگیرید.
نداختن زباله در سطح شهر عملی ناپسند بوده و منجر به جریمه میگردد و در بعضی کشورها مانند سنگاپور فرد را بلافاصله دستگیر، جریمه و دیپورت میکنند.
افرادی که در نواحی مرکزی شهر کوالالامپور از پل های مخصوص عابر پیاده برای عبور از عرض خیابان ها استفاده نکنند با جریمه سنگین 300 رینگیتی (90 هزار تومانی) روبرو خواهند شد.
میوه
پیشنهاد می گردد به منظور رعایت مسائل بهداشتی از میوه های پوست کنده و خرد شده که دست فروشهای کنار خیابان به فروش می رسانند خریداری نکنید.
خرید
در موقع خرید از مراکز خرید و فروشگاههای معتبر خرید کنید و مواظب اجناس تقلبی باشید.
عوارض
فرودگاه های مالزی از مسافرین خروجی عوارض دریافت میکنند. برای پروازهای داخلی 5 رینگیت و برای پروازهای خارجی 40 رینگیت از هر نفر اخذ می گردد.
تلفن
در مالزی امکان برقراری ارتباط از طریق رومینگ موبایل میسر است ولی بدلیل هزینه زیاد پیشنهاد می شود سیمکارت مالزی را تهیه فرمایید.
 
درباره این کشور
اطلاعات عمومی در مورد این کشور
شهرها
نام شهرها در این کشور
آنچه باید بدانید
دانستنی هایی که لازم است قبل از سفر از آن مطلع شوید
سفارتخانه ها
لیست سفارتخانه ها در این کشور
فرودگاه ها
لیست فرودگاه ها در این کشور