درباره تایلند

اطلاعات عمومی - تایلند -Thailand- یکی از کشورهای مستقل جنوب شرقی آسیاست. تایلند، حکومت پادشاهی دارد. تایلند در گذشته سیام نام داشته است اما در سال 1949 میلادی به طور رسمی نام تایلند روی آن نهاده شد. نام تایلند از قوم تای به معنی آزادی گرفته شده است.  پایتخت این کشور، بانکوک نام دارد. بانکوک برای فرهنگ، رشد وجاذبه های گردشگری اش شهرت بسیاری دارد.
شهر بانکوک با اینکه چهره مدرن و امروزی دارد و جلوه های غربی و شرقی بسیار در آن مشاهده می شوند اما مردمان این شهر همچنان سنت های قدیمی خود را که در سال های بسیار دور شکل گرفته اند را حفظ کرده اند.
واحد پول تایلند - واحد اصلی پول کشور تایلند «بات» نام دارد.
زبان مردم تایلند - زبان رسمی کشور تایلند «تای» است. البته از آنجا که بیشتر جمعیت این کشور را مالایی ها، هونان و یونانی ها تشکیل می دهند، زبان های آنها نیز در این کشور صحبت می شود. از دیگر زبان های رایج در تایلند باید به زبان Tinglish اشاره کرد. این زبان ترکیب زبان تایلندی با زبان انگلیسی است.
نژاد و قوم های مردم تایلند - بیشترین جمعیت مردم تایلند را نژاد تایلندی (تای) تشکیل می دهد. بعد از نژاد تای، چینی ها و مالایی ها بیشترین جمعیت این کشور را تشکیل داده اند و به غیر از نژادهای ذکر شده، قومیت های دیگری همچون  Mons، Khmers  و ... نیز در این کشور زندگی می کنند.
مذهب مردم تایلند - دین و مذهب اصلی مردم تایلند، بودایی است. در بیشتر مناطق این کشور صومعه های بودایی را می توان دید. البته باید اشاره کرد، ادیان دیگری نیز به صورت اقلیت در این کشور وجود دارند. اما اصلی ترین دین، بودایی است.
جمعیت - تایلند بیست و یکمین کشور پرجمعیت دنیا به شمار می رود. این کشور بیش از 64 میلیون نفر جمعیت دارد. سه چهارم جمعیت آن را نیز تایلندی ها و یک چهارم باقی مانده را مالایی ها و چینی ها تشکیل داده اند. نژادهای دیگر نیز با جمعیت های محدود در این کشور زندگی می کنند.
آب و هوا - آب و هوای تایلند، از نوع خشک و گرمسیری است. بخش های جنوب و شرق آن بیشتر آب و هوای موسمی گرمسیری دارند. اگر بخواهیم به طور کلی در مورد آب و هوای این کشور بگوییم، دلپذیر و دلچسب است.
تعداد سالانه گردشگران - تعداد گردشگران تایلند از 336 هزار نفر در سال 1967 میلادی به 15 میلون نفر در سال 2009 میلادی رسید و در حال حاضر یکی از کشورهای گردشگری مهم در همه دنیا به شمار می رود. تایلند در فهرست 20 کشور پربازدید جهان قرار دارد.
اطلاعات گردشگری - بیشتر شهرهای اصلی تایلند در ارتباط دریایی با دیگر شهرهای دنیاست. شهرهای مهم این کشور را می توان بانکوک، چیانگ مای، پاتایا، پوکت و ... دانست که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و مسافرت بین آنها با هر نوع وسیله نقلیه ای ممکن است.
تاریخچه - کشور تایلند بیشتر برای تاریخ و فرهنگ خود شهرت دارد. این کشور از دوران Palaeolithic بسیار مشهور است و به شدت تحت تاثیر فرهنگ و تمدن هندی ها قرار دارد. این تاثیر پذیری را در جهات مختلف فرهنگ و تمون تایلند می توان به خوبی درک کرد. مذهب تایلندی ها نیز همچون هندی ها، بوداست. در بیشتر شهرهای این کشور انواع مختلف صومعه های بودایی وجود دارند و در جاهای مختلف کشور انواع مجسمه های کوتاه و بلند بودا به چشم می خورند. بوداییسم توسط فردی به نام Asoka’ که میان هندی ها و کشورهای آسیای جنوب شرقی بسیار مشهور است، در این منطقه گسترده شده است.
تعطیلات رسمی - در تایلند تعطیلات رسمی متعددی وجود دارد. برخی از آنها تعطیلات ملی هستند و تعدادی دیگر محلی هستند.
در میان تعطیلات ملی، باید به رسمی روز و شب سال نو در 31 دسامبر و اول ژانویه اشاره کرد. تعطیلات محلی تایلند نیز شامل:
  • تولد ملکه
  • تولد پادشاه
  • روز کار
  • روز قانون اساسی
  • روزهای Songkran از 13 تا 15 آوریل
و روزهای ملی دیگری است. این تعطیلات علاوه بر محلی ها، برای مسافران، گردشگران و توریست ها نیز روزهای بسیار خوبی به شمار می روند.

درباره تایلند - تایلند یکی از کشورهای مستقل جنوب شرق آسیاست. این کشور جزو پرجمعیت ترین و پر بازدیدکننده ترین کشورهای جهان به شمار می رود. این کشور، با مناظر طبیعی بی نظیر و بناهای تاریخی و معماری مختلف در سراسر جهان شهرت بسیاری دارد و سالانه میلیون ها نفر به منظور گردش و تفریح به شهرهای مختلف آن مسافرت می کنند.
نام محلی
: Prathnet Thai کد نام کشور:  THA
پایتخت: بانکوک
نوع حکومت: پادشاهی مشروطه
مختصات جغرافیایی: 514 هزار کیلومتر مربع
گول زدن توریستها - گول ظاهر آنها را نخورید، زیرا تایلندی ها سعی میکنند شما را گول بزنند .این امر مختص به دستفروشان خیابانی و یا رانندگان تاک تاک نمیشود، بلکه رزرویشن هتل ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.
رفتار محترمانه - هنگامی که در مکانهای عمومی بانکوک هستید، باید این نکته را بدانید که در حال انجام هرکاری که هستید راس ساعت 6 صبح و 8 شب باید آن کار را متوقف کنید. این کار را برای احترام به پخش سرود ملی در این دو زمان انجام میدهید. هیچ حرکتی نکنید تا پخش سرود ملی تمام شود، همچنین با غیبت کردن پشت سر خانواده سلطنتی به آنها بی احترامی نکنید
نوع پوشش - شما در تایلند همیشه محتاطانه لباس بپوشید، مخصوصا اگر چهره ی بلوند غربی دارید. نمیتوانید آزادانه با شلوارک کوتاه و تاپ بندی در خیابان قدم بزنید. شانه ها و زانو هایتان در تمام اوقات میبایست پوشیده باشد، خصوصا هنگامی که قصد دارید از معابد مقدس دیدن کنید. این نوع پوشش را حتی زمانی که هوا بسیار گرم هست میبایست رعایت کنید.
نکات ایمنی - هنگامی که در تایلند هستید، بهتر است همیشه کپی پاسپورت خود را بهمراه داشته باشید (حتی اصل آن را بهمراه داشته باشید).
چنانچه توسط افسر پلیس دستگیر شوید و حد اقل یک کپی از پاسپورت بهمراه نداشته باشید برای شما دردسر ساز خوهد شد.
سرویس های بهداشتی - در اکثر توالت های عمومی تایلند کاغذ های توالت در جایگاهی مشترک نزدیک دستشویی رها میشوند. همیشه یک رول دستمال توالت در کیف دستی خود به همراه داشته باشید تا اگر فراموش کردید که مقداری از دستمال ها را از آن جایگاه بردارید با مشکلی مواجه نشوید. همچنین توصیه میشود همیشه مایع ضدعفونی دست به همراه داشته باشید.
گردش دور شهر سوار بر تاک تاک - همیشه قبل از سوار شدن به تاک تاک یا تاکسی با راننده آن چانه بزنید. هر قیمتی که آنها گفتند قبول نکنید زیرا منظور آنها سر کیسه کردن توریست هاست. خیلی مهم است که هنگام سوار شدن به تاکسی یا تاک تاک روی کرایه با راننده به توافق برسید و گرنه حتما مغبون خواهید شد .همچنین اکثر رانندگان تاک تاک میخواهند شما را هر چه سریعتر سوار کنند تا هرچه زود تر به دور بعدی خود برسند، نه اینکه واقعا بخواهند شما را به مقصد برسانند، بنا براین اگر چنین موردی مشاهده کردید سریع از تاک تاک بیرون بپرید و ادب و نزاکت را فراموش کنید.
سلامتی - آب آشامیدنی تایلند اصلا خوب نیست. هرگز از شیر آب ننوشید، همچنین از شستشوی لباسهای خود چشم پوشی کنید، زیرا پس از مدتی لباس ها بوی بدی می گیرند.
مقررات برگشت از خرید - مغازه ها معمولا اجناس فروخته شده را پس نمیگیرند. بنابر این قبل از خرید مطمئن شوید که میخواهید آن کالا را 100 درصد بخرید.
غذا - سعی کنید خود را به آشپزخانه های محلی هر جایی که قصد سفر به آن را دارید، عادت دهید. برای همین منظور قبل از سفر به تایلند برخی از غذا های تایلندی را امتحان کنید. غذا های تایلندی معمولا پر ادویه هستند. مقدار کمی از نوشیدنی الکلی را که انتخاب میکنید ابتدا امتحان کنید. زیرا اکثر فروشگاه ها نوشیدنی های الکلی قوی را میفروشند که ممکن است برای شما بسیار سنگین باشد.
زبان - تایلندی ها زیاد خوب انگلیسی صحبت نمیکنند. البته بعنوان یک منطقه پر ترافیک توریستی ملاحظه خواهید کرد که اکثرا برای رفع امور تجارت توریستی، کمی انگلیسی صحبت میکنند، اما از سوی دیگر نمیتوان انتظار داشت از پس یک مکالمه تمام و کمال به زبان انگلیسی بر آیند. بنا بر این توقع زیادی نداشته باشید.
زمانی که نباید به تایلند سفر کنید - از سفر به تایلند در فصل باران خودداری کنید، زیرا در این فصل بسیاری از فعالیت های توریستی را نمیتوان انجام داد. بسیاری از تفریحات و سفر های با قایق در این جزیره را حداقل به دو نفره ارائه میدهند. اگر قصددارید در فصل باران غواصی کنید، از وجود تجهیزات نزدیک ساحل مطمئن شوید، غواصی کردن هنگام بارش باران کلا ممنوع است.
رانندگی - رانندگی در تایلند زیاد سخت نیست زیرا مقررات پیچیده ای برای رانندگی وجود ندارد. مراقب تصادفات جاده ای که اغلب اتفاق میافتد باشید. اگر اتومبیل یا موتور سیکلت کرایه کردید، حتما کلاه ایمنی و سایر پوشش های ایمنی را بهمراه داشته باشید و از آنها استفاده کنید و حتما به ترافیک و عابرین پیاده توجه داشته باشید.
آداب معاشرت - هرگز سر یک تایلندی را لمس نکنید زیرا سر برای آنها یکی از اعضای مقدس است. پاها بی ارزش ترین قسمت بدن هستند، بنابر این هرگز با کفش یا بدون کفش پا های خود را روی میز نگذارید و یا پا هایتان را جلوی کسی دراز نکنید، مخصوصا اگر کسی مقابل شما نشسته باشد. قبل از ورود به خانه کسی یا به یک معبد، کفش های خود را درآورید. تایلندی ها بسیار به عقاید مذهبی خود پایبند هستند بنابر این در معابد آنها از پوشیدن مایو خودداری کنید و کار های عجیب و غریب در مقابل مجسمه های مقدس آنها برای عکس گرفتن، انجام ندهید. برای ادای احترام به دیگران باید دو دست خود را به هم چسبانده و تا نزدیک چانه بیاوری و بگوئید Wai. جوانها همیشه اول به مسن ترها Wai میگویند، و افرادی که مقامشان از دیگران پائین تر است به آنها که مقامشان بالاتر است زود تر Wai میگویند. عشق بازی در ملاء عام چه همجنسگرا باشید و یا با جنس مخالف نکوهیده شمرده میشود. تایلندی ها ممکن است سوالاتی بپرسند که از نظر خیای ها سوالات نامتناسبی هستند، مانند سوالاتی راجع به سن، حقوق و یا وضعیت تاهل. زیاد در این مورد سخت نگیرید زیرا این بخاطر تناقض در فرهنگ هاست.

مکان های دیدنی تایلند

شهرهای تایلند

بانکوک

سال های بسیار دور، در سال 1768 میلادی بعد از سوختن شهر Ayutthaya، مرکز تجاری کوچکی در تایلند به عنوان پایتخت کشور شناخته شد. «شهر فرشته ها» که ما به عنوان بانکوک -Bangkok- آن را می شناسیم، یکی از بزرگ ترین مراکز تجاری و بازرگانی کشور تایلند است که شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

پاتایا

پاتایا -Pattaya- یکی از مهم ترین شهرهای تایلند و یکی از مشهورترین مکان های توریستی این کشور است که دارای جاذبه ها و مکانهای دیدنی و گردشگری و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

پوکت

پوکت -Phuket- یکی از شهرهای اصلی کشور تایلند است. همچنین این شهر که یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگردی این کشور نیز به شمار می رود، شامل مکانهای دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان می باشد.

چیانگ مای

چیانگ مای -Chiang Mai- یکی از شهرهای اصلی تایلند است. این شهر همچنین یکی از جاذبه های اصلی کشور تایلند برای گردشگران و بازدیدکنندگان نیز به شمار می رود. برای آشنایی بیشتر با جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره این شهر این مقاله را مطالعه کنید.

شهرهای دیگر تایلند

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

پرسش ها در باره تایلند

 

سفر نامه ها ی تایلند