درباره برزیل

اطلاعات عمومی - برزیل -Brazil- یکی از معروفترین کشورهای آمریکای جنوبی به شمار می رود که توسط اقیانوس اطلس احاطه شده است. این کشور، بزرگترین کشور آمریکای جنوبی بوده و از نظر جمعیت نیز پنجمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می شود.
واحد پول برزیل - متداولترین واحد پول کشور برزیل، رئال نام دارد. در حقیقت پرتغالی ها در قرن پانزدهم میلادی، مستعمره ای به نام برزیل را ایجاد کردند. آنها از آن زمان، رئال را به عنوان واحد پولی کشور برزیل معرفی نمودند. اما بعدها واحد پول برزیل بارها دچار تغییراتی شد. برای مثال، واحد پول این کشور برای مدتی کروزِروس نام داشت و پس از آن، کروزیروس ریاس جایگزین آن گردید. چنانچه قصد سفر به برزیل را دارید، بخاطر داشته باشید که در این کشور قادر نخواهید بود که از ارزهای خارجی استفاده کنید.

زبان های رایج در برزیل - برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی بوده و مردم آن به زبان های متعددی صحبت می کنند. انگلیسی، فرانسوی، هلندی، گوارانی، کوریپاکو، تیکونا و یامیناهوآ از جمله رایج ترین زبان های این کشور به شمار می روند. اگرچه همه این زبان ها، زبان های معروفی نیستند اما از جمله زبان های رایج در قسمت های مختلف برزیل محسوب می شوند. در زبان نوشتاری نیز بیشتر با پرتغالی برزیلی، انگلیسی و اسپانیایی برخورد می کنید.
نژاد-قومیت مردم برزیل - پرتغالی ها و مردم آفریقای جنوبی، نخستین گروهی بودند که جوامع خود را در برزیل ایجاد کردند. روند برده داری نیز تا چند دهه گذشته در برزیل رواج داشت که بعدها متوقف شد. برده داری به لحاظ اقتصادی سودآور نبود و همچنین مانع خوشنامی و شهرت برزیل در جهان می شد و به همین دلیل انگلیسی ها تصمیم گرفتند که جلوی برده داری را در برزیل بگیرند. سپس ژاپنی ها نیز به این سرزمین وارد شدند. اما مردم هنوز هم گهگاه در برزیل دچار خشونت های ناشی از تفاوت رنگ پوستشان می شوند چراکه نژادپرستی هرچند به صورت بسیار خفیف، هنوز در برزیل وجود دارد.
مذهب در برزیل - زمانیکه صحبت از مذهب و باورهای دینی در برزیل به میان می آید، با تنوع زیادی در این موضوع روبرو خواهید شد. قبلاً کلیساهای کاتولیک زیادی در برزیل دیده می شد که امروزه به علت ظهور کلیساهای نئو پِنتِکوستال، تعداد آنها در حال کاهش است. مذهب آفریقایی برزیلی نیز در گذشته به شدت در این کشور رواج داشت. اما این مذهب هم بواسطه ظهور کلیساهای نئو پنتکوستال کاهش یافته است. بیشتر مردم برزیل علیرغم گوناگونی مذاهب در این کشور، کاملاً پایبند به اعتقادات مذهبی شان هستند.
اطلاعات گردشگری - شناخت کشورها و بدست آوردن اطلاعات گردشگری آنها دیگر کار چندان دشواری محسوب نمی شود. امروزه با حضور اینترنت، چنانچه به دنبال وب سایت ها و پورتال های مرتبط با اطلاعات گردشگری بگردید، یقیناً با انبوهی از پورتال های مربوط به گردشگری در برزیل روبرو خواهید شد.
تعداد سالانه گردشگران - هرساله در حدود 5-4 میلیون گردشگر به برزیل سفر می کنند و در چند سال اخیر تغییر چندانی در این آمار مشاهده نشده است. جاذبه های گردشگری برزیل همواره گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط جهان به سوی خود جلب می کنند. بخصوص در زمان برگزاری کارناوال های گوناگون در این کشور، صرفنظر کردن از زیبایی های آنها بسیار دشوار است.
درباره تاریخچه برزیل - برزیل از جمله کشورهای معروف آمریکای جنوبی است که برده های آفریقایی و مهاجران اروپایی برای قرن ها در این کشور ساکن بوده اند. برزیل دارای 26 ایالت با پیشینه ای بسیار غنی است. برزیل همواره جایگاه از مهمی در جهان برخوردار بوده و امروزه هم این کشور از نظر ورزش، قهوه و بسیاری از دلایل دیگر از کشورهای جذاب برای گردشگران محسوب می شود.
نخست اروپایی ها و بویژه هلندی ها برای ایجاد جوامع خود پا به برزیل گذاشتند. پس از آن، اسپانیایی ها و ژاپنی ها نیز وارد برزیل شدند. امپراطوری های متعددی در این کشور حکمرانی کرده اند. آشنایی و شناخت کافی از تاریخ غنی و جذاب برزیل مدت زمان زیادی را به خود اختصاص خواهد داد.

روز استقلال برزیل - برزیل در سال 1822 میلادی استقلال خود را از پرتغال به دست آورد.
نوع حکومت در برزیل - جمهوری فدرال
آب و هوای برزیل - شش منطقه آب و هوایی در برزیل دیده می شود. این مناطق عبارتند از: نیمه گرمسیری مرطوب، نیمه گرمسیری کوهستانی، نسبتاً خشک، گرمسیری موسمی، گرمسیری مرطوب و خشک و جنگل های بارانی گرمسیری. میانگین دمای هوا در برزیل 25 درجه سانتیگراد است.

مساحت برزیل - مساحت این کشور بالغ بر 3286470 مایل مربع (معادل 8511918 کیلومتر مربع) می باشد.
جمعیت برزیل - برزیل پنجمین کشور پرجمعیت جهان بوده و جمعیت آن بیش از 191 میلیون نفر است.
تعطیلات در برزیل - کارناوال معروفترین جشنواره برزیل محسوب می شود. این جشنواره قبل از عید پاک آغاز شده و برزیلی ها با شوق و ذوق فراوان در آن شرکت می کنند. علاوه بر روز سال نو، روز کریسمس، روز استقلال و روز ارواح نیز در لیست روزهای تعطیل در برزیل قرار دارند.
زبان - زبان ملی برزیل پرتغالی است. این کشور با کشورهای اسپانیولی بسیاری در امریکای مرکزی و جنوبی همسایه است و بسیاری افراد در آن به اسپانیولی نیز صحبت می‌کنند. اما منتظر نباشید خارج از شهرهای بزرگ کسی با شما انگلیسی روانی صحبت کند. ممکن است برزیلی‌ها جدیدترین آهنگ‌های مد روز انگلیسی‌زبان را نیز از بر باشند، اما این به این معنا نیست که به انگلیسی صحبت می‌کنند. آموزش و پرورش در برزیل، به خصوص در شهرهای کوچک، چندان جدی گرفته نمی‌شود. البته با وجود مشکلات زبانی بر سر راه، برزیلی‌ها از آن‌جا که ذات خونگرمی دارند، احتمالا با شما سر صحبت را باز خواهند کرد و با ایما و اشاره به مکالمه خواهند پرداخت. بهتر است برای این که هر چه بیشتر از لذت مکالمه با محلی‌ها بهره‌مند شوید قبل از سفر با برخی اصطلاحات کاربردی پرتغالی آشنا شوید و یک کتاب پرتغالی در سفر نیز با خود همراه داشته باشید. "حالت چطور است" به پرتغالی می‌شود "تودو بوم؟" (todo bom?) و "متوجه نمی‌شوم" می‌شود "او نائو انتاندو" (eu nao entendo). اگر به هیچ طریقی نتوانستید منظورتان را به کسی برسانید، برای نشان دادن این که مشکلی وجود ندارد و همه چیز خوب است می‌توانید به طور هم‌زمان هر دو انگشت شست خود را چند بار بالا و پایین ببرید تا سوءتفاهمی هم به وجود نیاید.
فرهنگ مردم - مردم برزیل مردمی خونگرم و برون‌گرا هستند و همواره در حال جنبش و هیاهو و صحبت کردن با یکدیگرند. حتی وقتی در هتل محل اقامت‌تان به سر می‌برید هم توقع نداشته باشید همه جا ساکت باشد. اگر در برزیل هستید به احتمال زیاد سر و صدا جزوی از زندگی روزمره‌تان خواهد بود به ویژه که در طول روز وانت‌های سمساری و خرده‌فروش در کوچه‌ها به حرکت در می‌آیند و صدای تبلیغاتشان از بلندگوها به راه است. بوق ماشین‌ها نیز صدایی‌ست که در برزیل همواره به گوش می‌رسد.
توزیع ثروت و آمار فقر در برزیل - در برزیل شکاف میان فقیران و ثروتمندان بسیار زیاد است. در دهه‌ی گذشته کیفیت زندگی به طور نسبی افزایش داشته است و طبقه‌ی متوسط شهری در حال پا گرفتن است اما با این حال هنوز هم افراد زیادی در این کشور در فقر و مکنت به حیات ادامه می‌دهند. 6% جمعیت برزیل در زاغه‌هایی در حاشیه‌ی شهرهای بزرگ هم‌چون ریو دو ژانیرو و سائو پائولو که به برزیلی فاولاس (favelas) خوانده می‌شوند زندگی می‌کنند. در سال‌های اخیر مردم در نقاط مختلف کشور به اعتراض علیه وضعیت بد زاغه‌نشینان پرداخته‌اند و خواستار برقراری عدالت در دسترسی به امکانات شهری از جمله بیمارستان‌ها و مدارس شده‌اند. اغلب زاغه‌نشینان معتادند و با جمع شدن کنار یکدیگر دسته‌ها یا گنگ‌های مجرمی را تشکیل می‌دهند که به خرده جنایت‌هایی در شهرها مشغول می‌شوند و امنیت این مکان‌ها را هم به خطر می‌اندازند. البته این گنگ‌ها اغلب با گردشگران کاری ندارند و بیشتر با یکدیگر (یعنی با دیگر گنگ‌های مجرم) گلاویز می‌شوند. برای اطمینان خاطر پول زیادی با خود حمل نکنید و ثروت خود را نیز جلوی دید قرار ندهید و زیاد جلب توجه نکنید. هرگز از تاکسی‌های ون استفاده نکنید، بلکه حتماٌ از تاکسی‌های آرم‌دار یا تلفنی استفاده کنید.
آبمیوه‌فروشی‌ها - اگر به برزیل و به خصوص به ریو دو ژانیرو سفر می‌کنید فراموش نکنید که حتما برای یک بار هم که شده به یکی از آبمیوه‌فروشی‌های شهر بروید و انواع آبمیوه‌هایی (sucos) را نوش جان کنید که از میوه‌های استوایی هم‌چون  ساپادیل یا واناوانا (Graviola)، که گفته می‌شود خاصیت هضم‌کنندگی هم دارد، تهیه شده‌اند. موز برزیلی هم گونه‌ی خاصی از موزهاست که از همه خوشمزه‌تر است.
دیگر نکات فرهنگی برزیل - در یکی از شهرهای کوچک نواحی مرکزی برزیل به نام آبادیانیا (Abadiânia) شخصی زندگی می‌کند که یوحنای خدا (John of God) یا (João Teixeira de Faria) نام دارد و گفته می‌شود با خدا در ارتباط است و به این طریق به شفای بیماران می‌پردازد. همه روزه افراد زیادی از سراسر جهان به محضر او می‌شتابند و معتقدند دستان او معجزه‌بخش است.
کارناوال برزیل - کارناوال برزیل هر سال به مدت 4 - 5 روز الی یک هفته حوالی ماه فوریه و مارس در سراسر برزیل برگزار می‌شود. این کارناوال نوعی جشن و پایکوبی خیابانی است که به رقص و موسیقی اختصاص دارد. در این کارناوال‌ها گروه‌های موسیقی مختلف بر روی واگن‌های عظیم‌الچثه‌ی کامیون‌های 18 چرخ (Trio Elétricos) به اجرا می‌پردازند. گرچه این کارناوال ملی تنها به مدت یک هفته در سال برگزار می‌شود، آماده‌سازی‌های مخصوص آن در کل سال ادامه دارند و نوازندگان و رقاصان ماه‌ها پیش از آغاز کارناوال به تمرین و رقابت با یکدیگر می‌پردازند.
موسیقی، رقص و جشنواره‌های محلی - موسیقی و رقص برزیل ریشه در موسیقی افریقایی، سرخ‌پوستی امریکایی و پرتغالی دارد و به انواع گوناگونی از جمله سامبا و بوسا نوا (در پرتغالی به معنای گرایش نو) تقسیم می‌شود. سامبا در سراسر جهان طرفداران بسیاری دارد و همه ساله افراد زیادی از گوشه و کنار جهان برای تماشای رقص سامبا به برزیل سفر می‌کنند. کاپوئرا نیز یکی از هنرهای رزمی بسیار قدیمی و پرطرفدار برزیل است که در آن حریفان یکدیگر را به مبارزه می‌طلبند.
کارناوال برزیل و  جشن شب سال نو (New Year’s Réveillon) در این کشور به بهترین وجه برگزار می‌شوند و البته علاوه بر این‌ها جشنواره‌ها و جشن‌ها و پایکوبی‌های دیگری نیز در طول سال در نقاط مختلف کشور جریان دارد. در ریو دو ژانیرو، جشنواره‌های رایگان موسیقی در طول سال برگزار می‌شوند و در آن‌ها گروه‌های موسیقی محبوب مردم به اجرای برنامه می‌پردازند. در شهر ریسیف (Recife) واقع در شمال شرق برزیل دقیقاٌ جلوی ساحل یک سالن روباز کنسرت قرار دارد که دائما کنسرت‌هایی با سبک‌های مختلف غربی و برزیلی در آن برقرارند. این سالن کنسرت هم‌چنین مرکز اجرای موسیقی مردمی‌ست، به این معنا که در زمان معینی از سال هر کس که بخواهد طبل و دهل خود را برمی‌دارد و به آن‌‎جا می‌رود و به صورت هم‌نوایی با دیگر نوازندگان به اجرای مشترک می‌پردازد. در سائو لوئیس (Sao Luis) که شهری‌ست واقع در شمال شرق برزیل هر ساله جشنواره‌ی بومبا مئو بوآ (Bumba Meu Boi) برگزار می‌شود و در آن تلفیقی از سنت‌های سرخ‌پوستی، افریقایی و فولکور اروپایی به نمایش گذارده می‌شود و مردم به شادی و پایکوبی می‌پردازند.
غذا و نوشیدنی‌های محلی - یکی از غذاهای محبوب برزیل فیهودا (Feijoada) است که نوعی خورش محلی‌ست که با لوبیا سیاه، گوشت، گوجه، هویج، کلم‌برگ و ادویه‌جات مختلف تهیه می‌شود. این غذا در اصل اختراع پرتغالی‌ها بوده است که با خود به این کشور وارد کردند. لوبیا و برنج جزو جداناپذیر غذاهای برزیل هستند.
رستوران‌های مخصوصی به نام چورسکاریا (Churrascaria) وجود دارند که در آن‌ها گارسون‌ها نوع خاصی گوشت کبابی را در سینی‌هایی بین مشتری‌ها می‌گردانند و معمولا پیش از آن نوعی نان پنیر مخصوص به نام پائو دو کیجو (pão de queijo) نیز سرو می‌کنند. برخی رستوران‌ها این گوشت کبابی و نان پنیر مخصوص را حتی به عنوان صبحانه نیز سرو می‌کنند. یکی از پیش‌غذاهای محبوب سالوادور و شمال برزیل بوبو دو کامارائو (Bobó de Camarão) است که با میگوی تازه‌ای درست می‌شود و سپس آن را در شیرهی نارگیل و گیاه کاساو بومی (cassava) فرو می‌برند و نوش جان می‌کنند. یکی از تنقلات دوست‌داشتنی برزیلی‌ها کوهینها (coxinha) است که نوعی کوفته برنجی مرغ (chicken croquette) است که با نان پنیر مخصوص سرو می‌شود.
یکی از نوشیدنی‌های سنتی برزیل کایپرینها (caiprinha) است که با شهد نیشکر، شکر و لیموترش تهیه می‌شود و هم در خانه‌ها و هم در رستوران‌ها سرو می‌شود. یکی از نوشابه‌های محبوب برزیل هم گوارانا (guarana) است که نوعی سودا یا آب گازدار مخلوط با آب میوه‌ی آکای بری (acai berry juice) است. بریگدیرو (brigadeiro) هم یکی از دسرهای خوشمزه‌ی برزیلی است که با شکلات ترافل (chocolate truffle) و کاستارد نارگیل (quindim) تهیه می‌شود.
ورزش محبوب کشور - ورزش محبوب برزیلی‌ها فوتبال (به پرتغالی futbol) است که در آغاز توسط چارلز میلر بریتانیایی به این کشور وارد شد. تیم ملی برزیل یکی از قوی‌ترین تیم‌های ملی فوتبال در جهان و به ویژه در جام جهانی فوتبال فیفا (FIFA World Cup) است.
تفاوت‌های فرهنگی برزیل با دیگر کشورها - تفاوت‌ها با برخی فرهنگ‌ها بیشتر است، اما اغلب این تفاوت‌ها در یک مسافرت کوتاه‌مدت درک نمی‌شود، بلکه پس از چند ماه سکونت در میان بومیان و نزدیک شدن به درون آن‌ها این تفاوت فرهنگی به موضوعی قابل لمس تبدیل می‌شود. در ابتدا می‌شود با برزیلی‌های زیادی در بارها و مکان‌های عمومی دیگر آشنا شد. مردم برزیل مردم خون‌گرمی هستند. البته زنان نسبتا به خارجی‌ها در ابتدای آشنایی با ایشان اندکی گارد دارند. یکی از تفاوت‌های جالب برزیل با کشورهای دیگر این است که همه‌ی مردم غیرقابل‌اعتماد در نظر گرفته می‌شوند مگر خلاف آن ثابت شود! اگر اتاقی را در هتل کرایه می‌کنید، حتماٌ از قبل پول آن را از شما می‌گیرند تا خیال‌شان راحت شود که قصد دزدی از هتل را ندارید. هم‌چنین پیش از خروج از اتاق‌تان فردی به داخل اتاق می‌فرستند تا کنترل کند که آیا چیزی از اتاق برداشته‌اید یا نه، و پس از اطمینان حاصل کردن بابت این که شما دزد نیستید، اجازه می‌دهند مرخص شوید. هم‌چنین متقاعد کردن صاحب‌خانه به این که شما خانه‌ای که از او اجاره می‌کنید را خراب نخواهید کرد کمی سخت است. اغلب اوقات کاغذبازی زیادی برای این قبیل کارها وجود دارد. هم‌چنین برای گرفتن خط موبایل و یا بلیط هواپیما شما نیاز به مدارک و کاغذبازی‌های زیادی دارید. از تفاوت‌های برزیل با بسیاری کشورها این است که مردم نسبت به فقیران مهربان‌اند و تا جای ممکن به آن‌ها کمک می‌کنند. در برزیل هنگامی که به اخبار محلی گوش می‌دهید اغلب تنها اخباری در رابطه با خود برزیل خواهید شنید. در برزیل خبرنگاران و اهالی تلویزیون علاقه‌ی چندانی به پخش اخبار نقاط مختلف دنیا نشان نمی‌دهند.

شهرهای برزیل

اورو پِرِتو

اورو پرتو -Ouro Preto- مکان آرام و زیبایی، دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد که گرداگرد آن توسط طبیعت احاطه شده است. به محض اینکه وارد این شهر می شوید، ردپای تاریخ را در گوشه و کنار آن دیده و بدون شک از دیدن این شهر لذت خواهید برد.

ریو دو ژانیرو

ریو دو ژانیرو -Rio de Janeiro- بدون شک از جمله شهرهایی است که حتماً باید به آن سفر کرد. چنانچه در زمان عید پاک به این شهر سفر کنید، می توانید طعم فرهنگ و تمدن این شهر از نزدیک احساس نمایید. این شهر دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

سائو پائولو

اگر علاقمند به دیدن شهرهای جدید هستید، سائو پائولو -Sao Paulo- از جمله شهرهایی است که باید آن را از نزدیک دید. جاذبه های دیدنی رنگارنگ و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره این شهر بدون شک برای همیشه در ذهن بازدید کنندگان و گردشگران باقی می ماند.

شهرهای دیگر در برزیل

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

ویدیو ها ی برزیل