درباره فرانسه

حال و احوال‌پرسی - در فرانسه برای سلام کردن و صبح‌بخیر گفتن به افراد به آن‌ها بن‌ژوق (bonjour) بگویید. اگر از صبح بخیر گفتن به افراد در مکان‌هایی که صبحگاهان به آن‌ها وارد می‌شوید طفره بروید شما را بی‌ادب تلقی خواهند کرد. از دیگر نکات مهم این است که فرانسوی‌ها برای خداحافظی کردن با یکدیگر دست نمی‌دهند بلکه با یکدیگر روبوسی می‌کنند. اغلب افراد هر گونه را یک بار می‌بوسند اما برخی افراد یک گونه و یا هر دو گونه را یک بار بیشتر می‌بوسند. این عادت خداحافظی ربطی به جنسیت افراد ندارد. البته مردان با مردهای دیگر روبوسی نمی‌کنند. اگر دلتان نمی‌خواهد دیگران موقع سلام و خداحافظی با شما روبوسی کنند بهتر است قبل از آن که برای انجام این کار به جلو خم شوند دست خود را دراز کنید تا بفهمند که شما دست دادن را ترجیح می‌دهید.
تماس چشمی - هنگامی که با کسی صحبت می‌کنید حتما با او ارتباط چشمی برقرار کنید. این کار نشان‌دهنده‌ی احترام شما به او و هم‌سطح بودن‌تان است. در برخی فرهنگ‌ها برقراری تماس چشمی با افراد برای ایشان ناراحت‌کننده تلقی می‌شود اما سعی کنید در فرانسه طبق رسوم فرانسه عمل کنید.
زبان - زبان فرانسه زبان نسبتا پیچیده‌ای‌ست. در فرانسه اسم‌‎ها دارای جنسیت مختص خود هستند، یعنی یا مذکر هستند و یا مونث. برخی اسم‌ها، مثل معادل فرانسوی "مرد" (homme) مذکر هستند و این امر منطقی به نظر می‌رسد، اما برخی اسم‌ها نیز هستند که با این که هم برای مردان و هم برای زنان استفاده می‌شوند اما تنها مونث یا مذکر به کار می‌روند، مثل معادل فرانسوی "شخص" (personne) که اسمی‌ست مونث.
ازدواج - در کشور فرانسه همه‌ی افراد می‌توانند یا به صورت سنتی در کلیسا و شهرداری و یا به صورت غیرسنتی با امضا کردن پیوندنامه‌ی مدنی که از لحاظ قانونی هم به رسمیت شناخته می‌شود فارغ از جنسیت و گرایش جنسی‌شان با یکدیگر ازدواج کنند. این امر بدین معناست که هم‌جنس‌گرایان نیز می‌توانند تحت قوانین فرانسه با یکدیگر ازدواج کنند و شریک زندگی یکدیگر شوند. البته بسیاری از زوج‌های فرانسوی، حتی آن‌هایی که بچه نیز دارند، هیچ یک از روش‌های بالا را اتخاذ نمی‌کنند و بدون ازدواج با یکدیگر به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند.
امنیت و بهداشت - تمامی شهروندان فرانسه از بیمه‌ی پزشکی برخوردار هستند و آموزش عالی نیز به صورت رایگان و یا نسبتا ارزان در اختیار همه‌ی شهروندان قرار دارد. در فرانسه محدودیت سنی برای نوشیدن الکل وجود ندارد، اما برای خریدن آن از فروشگاه‌ها افراد باید حداقل 18 سال داشته باشند. در فرانسه بر قانون عدم مصرف مشروبات الکلی پیش و یا حین رانندگی نظارت سخت‌گیرانه‌ای می‌شود، البته اگر در حال رانندگی نباشید و تنها مسافر اتومبیل شخص دیگری باشید اجازه دارید حتی داخل اتومبیل نیز الکل مصرف کنید. مصرف مشروبات الکلی حین راه رفتن در خیابان نیز منعی ندارد. تا همین چند سال پیش، همه‌ی افراد اجازه‌ی نوشیدن در طول روز حین مشغول بودن به وظایف شغلی خود را داشتند، اما به تازگی قوانینی تصویت شد که نیروی پلیس را از نوشیدن حین مشغول بودن به کار منع می‌کند.
ساعات کاری - اغلب فروشگاه‌ها و بازارها و مغازه‌ها در روز یکشنبه تعطیل هستند و برخی از آن‌ها روز دوشنبه نیز تعطیل‌اند. برنامه‌ی خود را طوری تنظیم کنید که تعطیلی‌ها مشکلی در روند کارتان پیش نیاورند. پمپ بنزین‌ها نیز یکشنبه‌ها تعطیل‌اند اما دستگاه‌های خودکار پمپ بنزینی وجود دارند که با استفاده از کارت اعتباری اروپایی معتبر می‌توانید از آن‌ها به میزان مورد نیاز به اتومبیل‌تان بنزین بزنید. باجه‌های عوارضی نیز یکشنبه‌ها بسته‌اند و در عوض باید از باجه‌های خودکاری که با کارت اعتباری کار می‌کنند استفاده کنید.
رانندگی - برای رانندگی کردن در فرانسه به گواهینامه رانندگی بین‌المللی احتیاج خواهید داشت. فرانسه شهری‌ست پر از میدان و فلکه. اغلب اتومبیل‌ها دنده‌ی دستی دارند و دنده‌ی اتوماتیک هنوز جا نیفتاده است. یکی از قوانین رانندگی مهم در فرانسه این است که حق همیشه با اتومبیلی‌ست که از سمت راست به سمت شما می‌آید. این قانون به این معناست که اگر در حال رانندگی در یکی از خیابان‌های اصلی شهر نیز باشید، اگر ناگهان اتومبیلی از گوشه‌ی خارج از دید خیابان در سمت راست شما به طرف اتومبیل‌تان بیاید و با شما برخورد کند، مقصر شمایید.
صبح‌گاه در خانه‌های فرانسه - یکی از مسائل عجیب درباره‌ی فرانسه این است که اغلب افراد صبح‌ها در خانه‌ی خود پیش از صرف صبحانه لباس خواب خود را در نمی‌آورند و پوشیدن لباس مناسب خانه را به بعد از صبحانه موکول می‌کنند. اگر مهمان یک خانواده‎‌ی فرانسوی باشید خواهید دید که صبح با پیژامه و لباس زیر یا لباس خواب خود در خانه‌شان پرسه خواهند زد تا صبحانه را صرف کنند و سپس لباس مناسب‌تری خواهند پوشید. این عادت را بی‌احترامی به خودتان تلقی نکنید.
اطلاعات عمومی - فرانسه -France- یکی از مشهورترین کشورهای قاره اروپاست. این کشور علاوه را بیشتر به دلیل مد، فرهنگ و هنر آن می شناسند. اما همه شهرت آن به همین دلایل نیست. شهرهای دیدنی و منظره ها، بناها و ساختمان های مختلفی نیز در مکانهای مختلف این کشور وجود دارند که سالانه افراد بسیار را از جاهای مختلف دنیا به سمت خود می کشاند.
مرکز کشور فرانسه، شهر پاریس است. پاریس یکی از پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهرهای اروپاست. این شهر را مهد فرهنگ و هنر می دانند و هرساله میلیون ها نفر برای بازدید از پاریس به فرانسه مسافرت می کنند. شاید به طور متوسط گفت حدود 80 میلیون نفر در سال از این کشور بزرگ و زیبا بازدید می کنند.
البته همه این مسافران به قصد گردش به فرانسه نمی روند. فرانسه فقط برای تفریح و سپری کردن تعطیلات شهرت ندارد. این کشور که در خلال جنگ های جهانی اول و دوم بخش زیادی از ثروت و قدرت خود را از دست داد، یکی از بزرگ ترین کشورهای صنعتی در سراسر دنیاست. می توان گفت فرانسه دقیقا رتبه ششم را میان کشورهای صنعتی برتر دنیا از آن خود کرده است.
فرانسه حدود 550 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد. به همین دلیل لقب پهناورترین شهر اروپایی را به آن داده اند. از کشورهای هم مرز با فرانسه می توان به بلژیک، سوییس، لوکزامبورگ، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، موناکو و آندورا اشاره کرد.
کد نام این کشور FRA و پایتخت آن پاریس است.
حکومت این کشور جمهوری و ملیت مردم فرانسوی است.
واحد پول - همچون دیگر کشورهای اروپایی، واحد اصلی پول فرانسه نیز یورو است. البته فرانسه واحد پول خود را نیز در کنار واحد پول ملی دارد و آن فرانک است.
زبان رایج در فرانسه - از آنجا که این کشور مهد هنر و فرهنگ های مختلف است، مردم با زبان های مختلف در آنجا صحبت می کنند. اما زبان اصلی این کشور فرانسوی است. در کنار زبان فرانسه، زبان های دیگری همچون آلساتین، باسک، Catalan و Corsican نیز در این کشور صحبت می شوند.
تعطیلات رسمی -
  • در کشور فرانسه 11 روز به صورت رسمی تعطیل است.
  • به استثنای این 11 روز، مردم به مدت 5 هفته در کل سال نیز می توانند از تعطیلات لذت ببرند.

درباره فرانسه - فرانسه یکی از کشورهای قدیمی، مهم و پرجمعیت اروپاست. پایتخت آن - پاریس - پرجمعیت ترین شهر اروپاست. در فرانسه انواع آثار تاریخی، برندهای مختلف مد، هنر، تئاتر، موسیقی و ... را می توان به وضوح دید. این کشور از معدود نقاط توریستی جهان است که برای هر قشر و نسل و سلیقه ای جذاب و دوست داشتنی است. این کشور پیشینه غنی دارد.
جمعیت - جمعیت کشور فرانسه حدود 65,447,374 نفر است.
نژادهای مختلف در فرانسه - نژادهای که در کشور فرانسه زندگی می کنند، فرانسوی هستند. البته نژادها و قومیت های دیگری نیز در این کشور زندگی می کنند.
مذهب - در کشور فرانسه دین یک مساله کاملا فردی است. مردم ادیان مختلفی دارند. اما بیشتر آنها به دین مسیحی اعتقاد دارند از این رو کلیساهای زیادی در سطح شهرهای مختلف این کشور به چشم می خورند. در کنار مسیحیت، ادیانی همچون اسلام، پروتستان، بودایی و یهودی نیز در این کشور رواج دارند. اما همان طور که گفتیم دین اصلی آنها مسیحی است.
اطلاعات گردشگری - فرانسه در همه نقاط دنیا شهرت دارد. این کشور مملو از برندهای مختلف مد است و انواع هنرها از این کشور هنرپرور سرچشمه گرفته اند. یا دست کم، هنرمندان بسیاری از جاهای مختلف به فرانسه رفته اند و در همان جا به فعالیت خود ادامه داده اند. این کشور علاوه بر جاذبه های گردشگری فراوان، در زمینه های صنعت و تجارت نیز بسیار شهرت دارد. فرانسه ششمین کشور صنعتی جهان است. پایتخت آن یعنی پاریس، پرجمعیت ترین شهر اروپاست. نزدیک به 30 درصد مساحت فرانسه را پوشش جنگلی تشکیل داده است. بعد از سوئد و فنلاند، سومین کشور سرسبز اتحادیه اروپا به شمار می رود. از منابع طبیعی این کشور می توان به ماهی، زغال سنگ، آهن، بوکسیت، روی، پتاس و الوار اشاره کرد.
کشور فرانسه در حوزه صنعت بسیار فعال است. از مهم‌ترین صنایع فرانسه می ‌توان به هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، جنگ ‌افزار، ماشین‌آلات و وسایل نقلیه اشاره کرد.
شاید جالب باشد بدانید کشور فرانسه در سال 1998 میلادی با 70 میلیون گردشگر، مقام نخست کشورهای توریستی جهان را از آن خود کرد. این کشور از نظر تعداد سالانه گردشگران در مقامی بالاتر از اسپانیا، آمریکا، ایتالیا، انگستان و چین قرار دارد.
فرانسه آب و هوای معتدل و مدیترانه ای دارد. این کشور برای مناظر طبیعی و سازه های بسیار مشهورش همچون برج ایفل یا خیابان هایی همچون شانزه‌لیزه شهرت دارد.
بزرگ ترین کانال دنیا در این کشور واقع شده است. این کانال علاوه بر اینکه دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس را به هم ارتباط می دهد، منظره بسیار زیبایی دارد. دو طرف آن را درختان بلند و سرسبزی پوشانده اند.
زیبایی کشور فرانسه در همه شهرهای آن قابل لمس است. اینگونه نیست که همه چیز در مرکز کشور یا فقط یکی دوشهر آن جمع شده اند. به هر شهر این کشور زیبا که سفر کنید، موردی برای شگفت زده و هیجان زده شدن جود دارد. معماری آثار تاریخی و قدیمی از جمله جاذبه های این کشور هستند.
فرانسه همه چیز برای هر نوع سلیقه ای دارد. به همین دلیل سالانه میلون ها نفر از همه جای دنیا به این کشور پهناور اروپایی مسافرت می کنند.
تعداد سالانه گردشگران - تعداد گردشگران فرانسه در طول یک سال حدود 90 میلیون نفر است. این تعداد، آمار بسیار زیادی است و باید به جرات گفت یکی از پربازدید کننده ترین کشورهای جهان است.
تاریخچه - فرانسه تاریخ و پیشینه بسیار غنی دارد. تاریخ این کشور به زمانی بر می گردد که جولیوس سزار در رم قانون گذاری می کرد. پس از سقوط روم در قرون وسطی، این پادشاهی به سمت قبایل ژرمن آمد. به تدریج، این پادشاهی به سمت اطراف پاریس کشیده شد.
فرانک ها، ساکنان Francia نخستین فاتحان ژرمن در اروپا بعد از سقوط امپراطوری رم بودند. آنها دین مذهب کاتالویک را در این منطقه رواج دادند. به همین دلیل به Francia «پیرترین دختر کلیسا» می گویند. بعد از معاهده Verdun در سال 843 پیش از میلاد، پادشاهی Francia به بخش های مختلفی همچون امپراطوری Carolingian، فرانسیای شرقی، غربی و فرانسیای میانه تقسیم شد. میان این بخش ها، Francia غربی بهتر رشد کرد و تا جایی پیش رفت که فرانسه مدرن و امروزی از دل آن بیرون آمد. در واقع فرانسه ای که امروز شاهد آن هستیم، در نتیجه پیشرفت بخش غربی Francia به وجود آمده است.
آب و هوا - فرانسه آب و هوای معتدل و مدیترانه ای دارد. بخش های مختلف آن آب و هواهای متفاوتی دارند. اقیانوسی، مدیترانه ‌ای، اقیانوسی مرطوب، سرد و زمستانی ... از جمله آب و هواهای متنوع این کشور هستند که در موقعیت های مختلف جغرافیایی وجود دارند.
عبارات و اصطلاحات متدوال فرانسوی که باید بدانید -

نگران صحبت کردن به زبان فرانسوی نباشید. در حدود سال 1970 یک زبان فرانسه استاندارد وجود داشت، اما هنوز نیمی از مردم فرانسه به آن زبان صحبت نمی کنند و آن را متوجه نمی شوند. آن ها همچنان به زبان های محلی خود صحبت می کنند که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. پس از آن در خلال انقلاب فرانسه، زبان فرانسه در تمام مدارس آموزش داده می شد و از این رو، بهبودهایی حاصل شد. بر طبق قانون اساسی فرانسه، فرانسه از سال 1992 زبان رسمی بوده است.

عبارات و اصطلاحات متدوال فرانسوی که باید بدانید

به زبان فارسی

به زبان فرانسوی

تلفظ

سلام (یا صبح بخیر)

bonjour

بن-ژوق

اَه

Merde

مِق د-ُ

لعنتی

Putain

پو- تَن

آیا انگلیسی صحبت می‌کنید؟

Parlez-vous anglais?

پقله ووز آنگلِه؟

من فرانسه صحبت نمی‌کنم

Je ne parle pas francais

ژو نو پقل پَ فقانسِه

نفهمیدم (چه گفتید)

Je n’ai pas compris

ژو نِه پَ کامپقی

نمی‌دانم

Je ne sais pas

ژو نو سِه پَ

اسم شما چیست؟

Comment t’appelles-tu?

کُمانت تَپِل تو؟

اسم من ... است

Je m’appelle …

ژو مَپِل ...

حال شما چطور است؟

Comment allez-vous?

کُمانت الِه وو؟

خوب

Bien

بییَن

بله

Oui

وی

نه

Non

نُو

از دیدار شما خوشوقتم

Enchanté

آن شانتِه

ببخشید

Excusez moi

اکسکوزِه موآ

لطفاٌ

S’il vous plaît

سیل وو پلِه

(بسیار) متشکرم

Merci (beaucoup)

مقسی (بُکو)

قابل ندارد

De rien

دو رییَن

ممکن است آن را بنویسید؟

Pouvez-vous l’écrire s’il vous plaît?

پووِه وو لکقیق سیل وو پلِه؟

دستشویی کجاست؟

Oú sont les toilettes?

اوو سُن لِه توآلتّ

خداحافظ

Au revoir

اوقوآق

به امید دیدار

À bientôt

اَ بیِن تُو

شهرهای فرانسه

بوردو

در جنوب غربی فرانسه شهری ساحلی قرار دارد که بوردو -Bordeaux- نام دارد که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد. بوردئو، اصلی ترین بخش Gironde است. بوردو همچنین پایتخت منطقه Aquitaine نیز هست. اهالی بوردو را بوردئالایس می نامند.

پاریس

پاریس -Paris-، مرکز کشور فرانسه و یکی از زیباترین شهرهای دنیاست. شهر پاریس را می توان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اروپا به شمار آورد. انواع فرهنگ ها و مردم از نژادهای مختلف در این شهر اقامت دارند. پاریس از جمله شهرهایی است که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

تولوز

تولوز -Toulouse- یکی از شهرهای کشور فرانسه است که در ساحل رود گارون قرار دارد. این شهر در حدفاصل بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته است. این شهر شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد

شهرهای دیگر فرانسه

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

مارسی

مارسی -Marseilles- قدیمی ترین و همچنین یکی از پرجمعیت ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر یکی از بنادر تجاری این کشور به شمار می رود. از نظر گردشگری نیز دارای جاذبه ها و مکانهای دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

نیس

نیس -Nice- یکی از بزرگ ترین شهرهای کشور فرانسه است. این شهر ساحلی از نظر مساحت در ردیف پنجمین شهر بزرگ فرانسه قرار گرفته است. این شهر همچنین از جمله شهرهای پربازدید فرانسه است که گردشگران و مسافران از جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره دیدن می کنن.