درباره اسپانیا

سلام و احوالپرسی - هنگام صحبت با افراد مسن و یا کسانی که کاملا نمیشناسید همیشه از ضمیر usted بجای ضمیر معمول tu استفاده کنید.
نوع پوشش - مردم اسپانیا زیاد نسبت به نحوه پوششان سخت گیر نیست. پوشیدن لباس نسبتا راحت برای گردش روزانه دور شهر بسیار مناسب است. پوشیدن لباس شنا هم در معرض عموم غیر قانونی نیست، اما بهتر است قبل از پوشیدن لباس شنا در یک رستوران، کافی شاپ و کلا مکان های عمومی بغیر از ساحل دریا خودتان قضاوت کنید که آیا این نوع پوشش مناسب است یا خیر .همچنین از پوشیدن لباس های پوست حیوانات مانند خز، یا لباس های پر زرق و برق هنگام دیدار از یک کلیسا خودداری کنید. سعی کنید همیشه به نوع پوشش کشوری که از آن دیدن میکنید احترام بگذارید، جلب توجه بیش از حد با نوع پوششتان نمیتواند نحوه درست پوشش باشد.
آداب غذا خوردن - اسپانیایی ها معمولا دیر تر از سایر مردم دنیا غذا میل میکنند. آنها معمولا نهارشان را حدود ساعت 2 بعد از ظهر و شام را بعد از ساعت 9 شب میل میکنند. غذا خوردن بیرون ممکن است از ساعت 10 شروع شود. در مناطق توریستی، برخی از رستورانها برای رفاه حال توریست ها کمی زود تر از سایر رستوران ها شروع به سرو غذا میکنند.
چنانچه واقعا در میان زمانهای معمول سرو غذا گرسنه شدید، میتوانید به رستورانهایی که در آن‌ها سینی مزه سرو می‌شود بروید و انواع مزه‌های مختلف را سفارش دهید ( به زبان اسپانیایی Pintxo).
نکته مهم دیگری که باید بخاطر داشته باشید، این است که اکثر مغازه ها در اسپانیا برای صرف نهار و احتمالا چرت بعد از نهار معمولا از ساعت 2 الی 5 بعد از ظهر تعطیل هستند. اگر به خیابانهای خلوت در این ساعات عادت ندارید، بهتر است شما نیز در این ساعات در هتل خود استراحت کنید و برای رفتن به کلوپ ها و بیدار ماندن تا نیمه شب آماده شوید.
کشیدن سیگار - در گذشته سیگار کشیدن در کلوپ ها و کافی شاپ های اسپانیا کاملا معمول بود. افراد غیر سیگاری اغلب در دود سیگار همراهانشان گم میشدند. از سال 2006 قانون منع سیگار کشیدن در مکانهای عمومی به اجرا گذاشته شد، اکنون در کافی شاپ ها و کلوپ های بزرگتر مکان سیگاری ها از افرادی که سیگار نمیکشند جدا شده است. در برخی از رستوران های درجه یک سیگار کشیدن کلا ممنوع است.
قوانین تجاری - ساعات کاری در اسپانیا کمی گیج کننده است. برخی از ادارات از ساعت 9 صبح الی 3 بعد از ظهر بی وقفه کار میکنند و تنها یک استراحت کوتاه برای نهار دارند. سایر ادارات از ساعت صبح تا حدود 2 بعد از ظهر کار میکنند، سپس از ساعت 2 تا حدود 5 بعد از ظهر برای استراحتی بلند مدت تعطیل هستند، و دوباره تا ساعت 7 یا 8 مشغول به کار هستند. همچنین وقت شناسی، مسئله زیاد مهمی در اسپانیا نیست، اما این شیوه تا حدودی تغییر کرده است، بگونه ای که افراد برای قرارهای تجاری و ملاقات ها تقریبا به موقع سر قرار ها حاضر میشوند. بخاطر داشته باشید برای قرارهای اداری و تجاری باید لباس های رسمی بپوشید .بسیاری از شرکت های بین المللی با مشتریان خود به زبان انگلیسی گفتگو میکنند، اما چنانچه شما با همکاران تجاری خود به اسپانیایی صحبت میکنید حتما ابتدا از ضمیر Usted استفاده کنید سپس هنگامی که روابط تجاریتان پایه ریزی شد از ضمیر tu استفاده کنید.
زبان - یادگیری واژه های اساسی هر کشوری که از آن دیدن میکنید به شما این شانس را میدهد تا با فرهنگ آن کشور بیشتر آشنا شوید .
buenos días = روز بخیر، buenas tardes = بعد از ظهر بخیر، buenas noches = عصر بخیر، ; por favor = لطفا، gracias = متشکرم، adios = خدانگهدار، sí = بله، no = خیر، los servicios= دستشویی ،; la cuenta = صورتحساب، habla ingles = آیا شما به زبان انگلیسی صحبت میکنید ؟، no comprendo = من متوجه نمیشوم.
چنانچه به هر دلیلی نتوانستید تقریبا یا کاملا منظور خود را به زبان اسپانیایی بیان کنید، در شهر های بزرگ میتوانید رو کمک جوانهای آن شهر که میتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند حساب کنید. افراد مسن تر، یا رانندگان اتوبوس که معمولا در مسیر های توریستی کار میکنند و شما را به آن مسیر ها میبرند میتوانند به شما کمک کنند.
تشریفات اداری - مقرارت اداری اسپانیا کاملا بحث بر انگیز است. در صورتیکه کار اداری فوری داشته باشید، اصلا مهم نیست چقدر از مدارکتان کپی گرفته باشید، مطمئنا باز هم به کپی های بیشتری نیاز خواهید داشت. بنابر این از برنامه ریزی و زمانبندی خود برای کار های اداری مطمئن شوید و همیشه زمانی را برای این قوانین کاغذ بازی برای جلوگیری از اتلاف وقتتان اختصاص دهید. توصیه میشود هنگامی که برای کار اداری مهمی به ادارات میروید، وسایل سرگرم کننده ای مانند آی پاد و غیره به همراه داشته باشید. همچنین تمامی موارد را و جزئیات را چند بار چک کنید مواردی مانند ( تاریخها، نامها، شماره ها و...) تازمانی که کارمند از شما هرکدام را میخواهد سریعا آن را ارائه دهید. بنابر این چنانچه مجبور هستید به یکی از ادارات سریعا مراجعه کنید، از رفتن به آن ادارات حتی بانک و یا دفتر املاک در ساعات بین 9:30 تا 11 صبح خودداری کنید، زیرا در این ساعات حجم زیاد افرادی که در صف ایستاده اند و همچنین کارمندانی که به علت وفور ارباب رجوع تحت فشار و عصبانی هستند، نمیتوانند سرویس مناسبی به شما ارائه دهند. در صورت لزوم میبایست با یکی از مسئولین آن اداره صحبت کنید، ممکن است بشنوید که ایشان در نزدیک ترین کافی شاپ مشغول نوشیدن یا صرف دومین صبحانه شان که segundo desayuno نامیده میشود هستند. پس شما هم احتمالا میتوانید برای نوشیدن قهوه یا صبحانه ای سبک به ایشان ملحق شوید.
کودکان - کودکان افراد کوچک دوستداشتنی هستند که میتوانند تا دیر وقت و هر وقت دلشان بخواهد بیدار بمانند و به کافه و رستوران های بزرگسالان بروند. والدین دوست دارند دیگران با فرزندانشان با محبت رفتار کنند، بنابر این هنگامی که با کودکی برخورد میکنید، با او بسردی برخورد و از او دوری نکنید.
کارکنان رستوران و کافه (گارسون‌ها) - برای صدا زدن کارکنان رستوران و کافه، به مودب بودن و کاربرد الفاظی مانند ببخشید و معذرت می‌خوام قناعت نکنید، بلکه با صدای بلند بگویید اوییا، یا اویه، که در واقع اشکال غیر رسمی آهای مورد استفاده‌ی خودمان هستند. فراموش نکنید که لبخند بر لب داشته باشید تا هنگام انتظار برای رسیدن گارسون به میزتان چندان هم عصبانی به نظر نرسید.
غذا - گوشت خوک در اسپانیا بسیار مور مصرف قرار میگیرد. قبلا در اسپانیا هنگام تولید ژامبون خوک ضایعات زیادی با آن مخلوط میکردند و میفروختند، اما امروزه با اعمال قوانین جدید به کیفیت اهمیت بسیار زیادی داده میشود. ژامبون یکی از غذاهای اصلی اسپانیا است و بسیاری از تولید کنندگان صنعت غذایی در این زمینه با هم رقابت میکنند. بهترین نوع ژامبون آلبریکو دا بلوتا ست، که از گوشت خوک سیاه محلی تهیه میشود. گرانترین ژامبون نیز ژامبون سرانو ست که از گوشت خوک سفید تهیه میشود.
زمان - در اسپانیا la mañana یعنی صبح که تا ساعت 2 بعد از ظهر ادامه دارد، la tarde یعنی بعد از ظهر و تا زمانیکه هوا تاریک شود ادامه دارد، سا عت های اولیه شب la madrugada نامیده میشود .
ساحل، یکی از مهمترین جذابیت های توریستی اسپانیا ست، که در ماه آگوست بسیار شلوغ می باشد. در این ماه برای صرف غذا در رستورانها باید ساعت ها منتظر بمانید. بنا براین بهتر است برای رفتن به ساحل برای ماه آگوست برنامه ریزی نکنید.
مساجد و کلیسا ها - برخی از ساختمان ها با زنگ های بزرگ به نظر کلیسا هستند و برخی دیگر با مناره هایشان مساجد هستند ( علی الخصوص در منطقه سویل و کوردوبا ). بنا بر این اگر قصد دارید از مساجد دیدن کنید، ممکن است آنها را در نزدیک ترین منطقه بیابید. یکی از نشانه های مذهبی در کوردبای اسپانیا مسجد کاتدرال هست، که در قرن 18 ساخته شده، که در اصل مسجدی است که در قلب آن یک کلیسا واقع شده است.
جشن عید پاک - در اسپانیا کریسمس به اندازه عید پاک مهم نیست. در طول هفته عید پاک (که به آن سمانا سانتا گفته میشود)، تمامی مراکز عمومی به مدت 4 روز از ساعت 1 بعدازظهر پنجشنبه مقدس تعطیل هستند. در طول این هفته، مردم با کلاههای بلند و ردا هایی که به زمین کشیده میشود در خیابان ها رژه میروند. همانطور که با صدای طبل حرکت میکنند ،صلیب، مجسمه مسیح و باکره گریان را نیز با خود حمل میکنند، همچنان که مشعل هایشان سوسو میکنند برای توبه با صدای موزیک و نور رژه میروند. در آندلس آنها با نواختن فلامنکو فضایی جذاب و دیدنی بوجود میاورند. در شمال این مراسم بسیار موقر وجذاب تر برگزار میشود.
اطلاعات عمومی - کشور اسپانیا -Spain- در جنوب غربی قاره اروپا و در نزدیکی کشورهایی همچون فرانسه و پرتغال قرار دارد. این کشور جزو اتحادیه اروپا است و جزو زیباترین و پربازدیدکننده ترین  کشورهای این قاره به شمار می رود. اسپانیا سالانه افراد بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود می کشاند. این کشور از شرق با دریای مدیترانه و از غرب با اقیانوس اطلس در تماس است.
بعد از کشور بزرگ فرانسه، اسپانیا دومین کشور بزرگ اروپا به شمار می رود. شهرت کشور اسپانیا برای آثار باستانی، بناهای تاریخی و زیبایی های طبیعی آن است.
همین موارد، سالانه میلیون ها گردشگر را از نقاط مختلف دنا به سمت اسپانیا جذب می کنند.
واحد پول اسپانیا - از آنجا که کشور اسپانیا جزو اتحادیه اروپاست، واحد پول کشور آن نیز یورو است.
زبان رایج کشور اسپانیا - زبان های مختلفی در کشور اسپانیا صحبت می شود. اما رایج ترین زبان در این کشور، زبان اسپانیایی است که بیشتر مردم آن در همه شهرها و روستاها به این زبان صحبت می کنند. اما در کنار زبان اسپانیایی، زبان های دیگری نیز همچون والنسی، باسک، گالاسیا نیز جزو زبان های رسمی این کشور به شمار می روند. البته زبان های دیگری نیز همچون فالا، اتریشی و لئونز و ... در این کشور صحبت می شوند. انواع زبان های مختلف را در کشور اسپانیا می توان یافت.
نژاد و قوم های مختلف اسپانیا - در اسپانیا علاوه بر زبان های مختلف، نژادهای مختلفی نیز وجود دارند. نژاد و قوم اصلی آن نژاد اسپانیایی است. اما اقوام دیگری نیز همچون موروکان، برتیانیایی و ادوریان نیز به این کشور مهاجرت کرده اند و در آنجا زندگی می کنند. اما همان طور که گفتیم، نژاد اصلی کشور اسپانیا، نژاد اسپانیایی است.
مذهب و ادیان اسپانیا - بیشتر جمعیت مردم اسپانیا به دین مسیحی اعتقاد دارند. باید گفت دین رسمی کشور اسپانیا دین مسیحیت است. مذهب اصلی آنها نیز کاتولیک است. البته به غیر از مسیحی های کاتولیک ادیان دیگری نیز در این کشور وجود دارند. البته بد نیست بدانید حدود 20 درصد از جمعیت اسپانیا به هیچ دین و مذهبی اعتقاد ندارند و لائیک هستند. اما ادیانی همچون اسلام نیز در اسپانیا به چشم می خورند که جمعیت بسیار کمی دارند.
اطلاعات گردشگری - کشور اسپانیا یکی از بهترین مقاصد گردشگری است. این کشور علاوه بر جاذبه های طبیعی بسیار زیبا، بناهای تاریخی و معماری فوق العاده نیز دارد. سالانه افراد بسیاری به اسپانیا مسافرت می کنند و دیدنی های آن را از نزدیک بازدید می کنند.
اسپانیا یکی از کشورهای جنوب غربی اروپاست و می توان گفت بعداز فرانسه بزرگ ترین کشور این منطقه به شمار می رود. شاید جالب باشد بدانید اسپانیا در شبه جزیره ای به نام ایبری واقع شده است. اسپانیا بزرگ ترین قسمت این شبه جزیره را تشکیل داده است. در این شبه جزیره، جزایر دیگری نیز همچون بالئارس، جزایر قناری و شهرهای سبته و ملیله نیز  قرار دارند. کشور اسپانیا از جنوب و شرق به دریای مدیترانه، از جنوب غربی به اقیانوس اطلس، از غرب به پرتغال، و از شمال به دریای کانتابریا و کشور فرانسه متصل است.
تعداد سالانه گردشگران - همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، کشور اسپانیا از جمله کشورهای زیبای قاره اروپاست و سالانه حدود 60 میلیون نفر از سراسر دنیا  به این کشور مسافرت می کنند.
درباره تاریخچه کشور اسپانیا - اسپانیا، در میان دیگر کشورهای اروپایی قدمت و پیشینه خوبی دارد. کشورهای قدیمی متعددی در اروپا قرار دارند که عمر طولانی در تاریخ کشوری دارند اما اسپانیا از همه آنها یک قدم جلوتر است. اسپانیا همیشه در طول تاریخ تحت سلطنت و حکومت پادشاهان مختلف آفریقایی، اعراب و اروپایی های قرار داشته است. حكومت اسپانيا، حکومت سلطنت مشروطه است. پارلمان این کشور از مجلس سنا ومجلس وكلا تشکیل شده است.
اسپانیا تاریخ طولانی و قدیمی دارد. اسپانیا تقریبا انواع حکومت ها را در طول تاریخ تجربه کرده است. تاریخ اسپانیا، دوره های پیش از تاریخ را نیز در برمیگیرد. کشور امروزی اسپانیا، زمانی تحت تصرف امپراطوری روم و از مهم ترین مناطق امپراطوری آن زمان بوده است. بعد از آن، در قرون وسطی بود که اسپانیا تحت تسلط ژرمن های قرار گرفت و چند قرن بعد از آن توسط مسلمان ها فتح شد. البته حکومت اعراب و مسلمان ها بر اسپانیا در سال 1492 میلادی به پایان رسید.
بعد از پایان یافتن حکومت مسلمان ها بر اسپانیا ، این کشور استقلال خود را به دست آورد و به یکی از قدرت مندترین کشورهای قاره اروپا تبدیل شد. این وضعیت در طول قرن های 16 و 17 میلادی ادامه داشت و همچنان اسپانیا قدرتمندترین کشور منطقه به شمار می رفت. اما به تدریج با وقوع جنگ های مکرر این کشور ضعیف شد.
کشور‌های آمریکای جنوبی که  تحت سلطه اسپانیا قرار داشتند، اوایل قرن 19 میلادی از سلطه این کشور خارج شدند. اواسط قرن بیستم میلادی و بعد از شکست جمهوری خواهان در جنگ‌ های داخلی اسپانیا، ژنرال فرانکو حکومت کشور اسپانیا را به دست گرفت و حدود سه دهه این کشور را اداره کرد. 11 سال بعد از مرگ فرانکو و در سال 1986 میلادی، اسپانیا به اتحادیه اروپا ملحق شد و دوران جدیدی از تاریخ این کشور آغاز شد.

آب و هوا - اسپانیا آب و هوای متغیری دارد. هر منطقه از این کشور آب و هوای خاص خود را دارند. برخی قسمت های از آب و هوای مدیترانه ای و قسمت های دیگر آب و هوای اقیانوسی یا کوهستانی دارند. جنوب شرق اسپانیا، تابستان های داغ و زمستان های معتدل مدیترانه ای دارد.  مناطق خشک مرکزی آن نیز تابستان های گرم و داغ و زمستان های سرد و خشک دارند. مناطق کوهستانی نیز تابستان های خنک دارند.
جمعیت اسپانیا - اسپانیا از جمله کشورهای پرجمعیت است. ب اساس آمار سال 2010 میلادی، جمعیت مردم این کشور حدود 4598901 نفر تخمین زده شده است.
تعطیلات رسمی - در کشور اسپانیا، 14 تعطیلات رسمی وجود دارد. 9 تا از این تعطیلات دولتی هستند و خود حکومت تعطیل کرده است. 2 تا از آنها نیز محلی هستند و خود مردم در مناطق مختلف کشور اسپانیا این دو روز را به تعطیلات رسمی خود اضافه کرده اند.

شهرهای اسپانیا

ایبیزا

این مقاله حاوی اطلاعات مربوط به تور و گردشگری در شهر ایبیزا -Ibiza- در کشور اسپانیاست. ایبیزا یک جزیره در اسپانیایت و در این مقاله همه جزئیات لازم در مورد آن به خوبی توضیح داده شده اند. در ادامه این مطلب می توانید اطلاعات لازم در مورد نحوه رفتن به، اقامت و گشت و گذار در این شهر را به طور کامل مطالعه کنید.

بارسلون

مقاله ای در ادامه مطالعه می کنید، حاوی اطلاعات گردشگری در مورد مرکز کشور اسپانیا یعنی شهر بارسلون -Barcelona- ست. بارسلون یکی از پر جمعیت ترین شهرهای ایالت کاتالونیای اسپانیاست. تاریخچه این شهر به دوهزار سال پیش بر می گردد. این شهر مملو از جاذبه های دیدنی و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

سویل

این مقاله حاوی اطلاعات کاملی در مورد شهر مشهور و تاریخی سویل -Sevvile- است. در این مقاله گردشگران و بازدید کنندگان می توانند در خصوص مکان ها و جاذبه های مهم گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی، اطلاعات بسیاری از شهر سویل کسب کنند.

شهرهای دیگر اسپانیا

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

گرانادا

گرانادا -Granada- از جمله مناطق گردشگری زیبای کشور اسپانیاست و سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این مقاله، انواع اطلاعات لازم در مورد جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره را برای بازدید کنندگان و گردشگران فراهم کرده است.

مادرید

مادرید -Madrid- یکی از بزرگ ترین شهرها و همچنین پایتخت کشور اسپانیاست. این شهر مملو از جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی می باشد و سالانه افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از اماکن معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی و غیره به این شهر سفر می کنند.

ماربلا

این مقاله حاوی اطلاعات گردشگری در مورد شهر زیبای ماربلا -Marbella- در بخش جنوبی کشور اسپانیاست. در این مقاله، همه جزییات لازم در مورد جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی، تاریخچه و نحوه مسافرت و غیره را برای شما بازدید کنندگان و گردشگران عزیز توضیح داده ایم.

مالاگا

این مقاله حاوی اطلاعات کاملی در مورد شهر مالاگا -Malaga- برای بازدید کنندگان و گردشگران در اسپانیاست. در این مقاله علاوه بر تاریخچه شهر مالاگا و نام بردن جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، تاریخی این شهر، اطلاعات لازم گردشگری آن را نیز برایتان ذکر کرده ایم تا پیش از سفر به اسپانیا برای مسافرت به مالاگا تصمیم گیری درستی داشته باشید.

والنسیا

والنسیا -Valencia-، سومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور اسپانیا به شمار می رود. این شهر، مکان های دیدنی متعددی دارد و سالانه گردشگران و بازدید کنندگان بسیاری برای دیدن جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری به آنجا مسافرت می کنند.

کوردوبا

در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد شهر کوردوبا -Cordoba- در کشور اسپانیا در اختیار شما قرار خواهیم داد. از جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبا آن گرفته است تا جفرافیا و آب و هوای این منطقه صحبت خواهیم کرد. این شهر نیز از دیگر شهرهای زیبای کشور اسپانیاست و یکی از گزینه های خوب برای مسافرت به شمار می رود.

پرسش ها در باره اسپانیا