درباره یونان

اطلاعات عمومی - یونان -Greece- که تحت عنوان جمهوری هلینیک یا الینیکی دموکراتیا نیز شناخته می شود، در دریای مدیترانه و در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. این کشور در رأس جنوبی شبه جزیره بالکان قرار گرفته است.
 • کد اختصاری کشور: GRC
 • نام محلی: الاس یا الادا
 • پایتخت: آتن
 • نوع حکومت: جمهوری پارلمانی
 • ملیت: یونانی
 • واحد پول:  یورو
 • زبان: زبان اکثریت مردم این کشور، یونانی می باشد.
 • نژاد/قومیت: نژاد غالب یا بومی در کشور یونان، نژاد یونانی است با این وجود مسلمانان نیز گروه قابل توجهی را تشکیل می دهند. همچنین مهاجرانی از کشورهای مختلف جهان نیز در یونان زندگی می کنند.
 • دین: مردم یونان عمدتاً از مسیحیان کاتولیک هستند که 98% جمعیت را شامل می شوند. مسلمانان در مرتبه بعدی قرار دارند.

اطلاعات گردشگری - یونان از نظر طول خطوط ساحلی در مقام دهم در بین کشورهای جهان قرار دارد. این کشور از موقعیت بی نظیری به لحاظ گردشگری و سفر برخوردار است. علاوه بر این، مقاصد گردشگری زیبا و شگفت انگیزی در نواحی کوهستانی یونان و نیز در قسمت های باستانی این کشور وجود دارد. لازم به یادآوری نیست که سایت های میراث فرهنگی، اماکن باستان شناسی، مراکز فرهنگی، موزه ها، اماکن تفریحی و ورزشی متعددی در یونان وجود دارد. همچنین غذاهای سنتی یونان نظیر موساکا، استیفادو، سالاد یونانی، اسپاناکوپیتا، اسکوردالیا و سوولاکی، نیز از تنوع و طعم فوق العاده ای برخوردارند. دسرهایی نظیر گالاکتوبورکو و نوشیدنی هایی مانند اوزو و متاکسا را نیز حتماً باید امتحان کرد.
موسیقی و آواز یونانی نیز بسیار معروف و مورد پسند همگان می باشد. یونان مهد المپیک نیز محسوب می شود که نشانه ای از علاقه و دلبستگی شدید به ورزش در میان است. به همین دلیل در طول سال رویدادهای ورزشی مختلفی در یونان برگزار می گردد.
تعداد سالیانه گردشگران - بنابر آمارهای جدید اعلام شده، همه ساله در حدود 1/15 میلیون گردشگر از یونان دیدن می کنند. این رقم بویژه در سال 2004 میلادی به 5/16 میلیون نفر رسید.
درباره یونان - پایتخت یونان، شهر آتن می باشد. برخی از شهرهای مهم این کشور عبارتند از: تسالونیکی، پیرائوس، پاتراس، سالونیکا و لاریسا. یونان برای مدت های طولانی به عنوان کشوری با اقتصاد کشاورزی قوی مطرح بوده و اخیراً اقتصاد صنعتی نیز در این کشور توسعه یافته است. درآمد این کشور به شدت وابسته به صنایع سنگینی نظیر کشتی سازی و ناوگان دریایی برای حمل و نقل، می باشد. از طرفی یونان با داشتن جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی فراوان به صنعت گردشگری نیز به عنوان منبع درآمد متکی است. در کنار این ها، صنایع پارچه بافی، مواد شیمیایی، متالورژی و صنایع غذایی نیز از جمله فعالیت های اقتصادی مهم در یونان به شمار می روند.
تاریخچه یونان - یونان مهد تمدن های زیاد و نیز زادگاه دولت های مختلفی محسوب می شود. همچنین یونان مرکز علم و یادگیری بوده و جهان به سبب سهم قابل توجه این کشور در شکل گیری و رونق ادبیات کلاسیک، معماری، تئاتر، فلسفه، علوم سیاسی، هنر و ریاضیات مدیون یونان می باشد. یونان به عنوان کشوری مستقل، استقلال خود را از امپراطوری اوتومان با جنگ در راه کسب استقلال در سال 1830 میلادی بدست آورد.
آب و هوای یونان - سه نوع آب و هوای حاکم بر یونان عبارتند از: مدیترانه ای، آلپی و معتدل. آب و هوای مدیترانه ای عامل زمستان های بارانی و  تابستان های خشک در این کشور محسوب می شود. مناطق ساحلی یونان در طول سال از آب و هوایی مطبوع برخوردارند درحالیکه بخش هایی از این کشور که در ارتفاعات قرار دارند معمولاً تحت تأثیر آب و هوای آلپی بوده و بارش برف در آنها دیده می شود.
جمعیت - بنابر آمار منتشر شده در سال 2010 میلادی، جمعیت یونان در حدود دوازده میلیون نفر بوده است.
تعطیلات ملی - تعطیلات ملی یونان عبارتند از:
 • یکم ژانویه: روز سال نو
 • ششم ژانویه: اپیفانی
 • پانزدهم فوریه: دوشنبه قبل از چهارشنبه توبه
 • بیست و پنجم مارس: روز استقلال
 • دوم آوریل: جمعه قبل از عید پاک
 • پنجم آوریل: دوشنبه عید پاک
 • اول می: روز کارگر
 • بیست و هشتم اکتبر: روز اوکی (روز گفتن نه)
 • بیست و پنجم دسامبر: روز کریسمس
 • بیست و ششم دسامبر: روز باکسینگ

نوع پوشش - اگر چه اسقف مرحوم یونانی کریستولوس ورود همگان را به کلیسای ارتدوکس خوشامد گفته بود ( نقل قول دقیق از وی، همانگونه که هستی بیا ) با این حال مردم هنگام ورود به کلیسا نباید بدن خود را زیاد نمایان کنند. زنان باید شانه ها ی خود را بپوشانند و دامن بلند به تن کنند و شلوار مردان نیز میبایست بلند باشد. البته کمی نامانوس و زشت بنظر میرسد، توریستی که از یونان دیدن میکند، درحالیکه قدم میزند و مایو بتن دارد شانه های خود را بپوشاند و به کلیسا وارد شود. پوشش مردم یونان معمولا عالی است. بنا بر این قبل از این که به خیابان بروید از نحوه پوشش مناسب خود برای دیدار از اماکن مذهبی مطمئن شوید. چنانچه فردی مذهبی هستید یا به غیر از این، در هر حال شایسته تر این است که از ورود به کلیساها با بدنی نیمه عریان خودداری کنید. مهم نیست که هوا چگونه است، مهم محجوب بودن آدم هاست. یونانی ها معتقدند که مایو و لباس شنا را فقط باید در ساحل به تن داشت نه در خیابانها. حتی در زمان استراحت و تعطیلات و با وجود اینکه کشورشان توریستی است، پوشش مناسب به تن میکنند زیرا همه جا دوستان، آشنایان، همکاران و افراد فامیلشان حضور دارند. با وجود تمامی این تفاسیر و از آنجا که ما توریست هستیم، یونانی ها با ما مدارا میکنند و اینکه برای آفتاب گرفتن برای لحظاتی روی شن ها دراز بکشیم و ریلکس کنیم را تحمل میکنند، اما به هرحال ما را کمی بی نزاکت تلقی میکنند. ولی به هر حال چون خارجی هستیم عذرمان موجه است.
در کلیسا - چنانچه قصد دارید از یک کلیسای یونانی ارتودکس دیدن کنید، هنگام ورود به کلیسا روشن کردن شمع را فراموش نکنید، میتوانید هنگام ورود به ساختمان شمع خود را برداشته و پول خرد را برای بهای آن شمع را در سوراخی که معمولا در کنار شعمها هست بیندازید. معمولا باید مبلغی معادل 50 تا 10 دراخما بپردازید. مردم معمولا در طول موعظه می ایستند، اما افراد مسن یا کسانی که مشکلات جسمانی دارند میتوانند بنشینند. بسیاری از مردم هنگام موعظه وارد و یا خارج میشوند، چنانچه این حرکت آنها با آرامش و سکوت باشد مشکلی ایجاد نخواهد کرد.
در رستورانها و کافی شاپ ها - هنگامی که به یک بار یا کافی شاپ میروید، ممکن است کسانی که آنجا هستند به شما شیرینی و یا نوشیدنی تعارف کنند. تنها کاری که باید در این رابطه انجام دهید این است که تشکر کنید و یا بگوید بسلامتی ( به زبان یونانی ی Yamas). لزومی ندارد هر آنچه را که به شما تعارف میشود لمس کنید، اگر چه برخی از توریستها فکر میکنند باید هر آنچه را که به آنها تعارف میشود بنوشند یا بخورند، زیرا در کشور آنها عدم انجام این کار بی ادبی شمرده میشود. اصولا تنها کاری که باید انجام دهید این است که از شخص تشکر کرده و کمی از آن را مزه کنید.
رستینا، یک نوشیدنی عالی یونانیست وقتی که با سودا آن را مخلوط کنید.
سیگار کشیدن - سیگار کشیدن در همه مکانها مجاز نیست، و زنانی که در مکانهای عمومی سیگار میکشند، بعنوان خطا کار و دارای اخلاقیات بد شمرده میشوند (البته این مورد بیشتر در روستاها و شهر های کوچک برای افراد مسن بیشتر شمرده میشود)
اکثر مردم یونان سیگاری هستند، هنگامی که کنار شما در ایستگاه اتوبوس هستند، اگر با سرفه کردن به آنها بفهمانید که سیگارشان را دور بیاندازند، با اخم شما را نگاه میکنند و با اینکار نشان میدهند که قصد دور انداختن سیگارشان را ندارند.
رفتار و حرکات - توهین آمیز ترین رفتار از نظر یونانی های اینست که کف دست خود را جلویی صورت آنها بگیرید. هیچگاه اینکار را انجام ندهید زیرا بسیار بی ادبانه محسوب میشود. در برخی از مناطق کشور، توصیه میشود به هیچکس بیش از 2 ثانیه خیره نشوید، خصوصا به بچه ها زیرا با انجام این کار شیطان از چشمان شما به آنها نفوذ میکند. اگر چه ممکن است این عقاید خرافی تا حدودی در یونان کمرنگ شده باشند.

شهرهای یونان

آتن

گذراندن تعطیلات در اروپا بدون دیدن یونان ممکن نبوده و دیدن یونان نیز بدون دیدار از آتن -Athens-، تکمیل نخواهد شد. آتن یکی از زیباترین شهرهای جهان است. آتن، پایتخت یونان یکی از پرجاذبه ترین شهرهای جهان شامل جاذبه ها و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران می باشد.

رودس

رودس -Rhodes- در بین تمام مقاصد گردشگری موجود در یونان، یکی از مهمترین آنها محسوب می شود. این مکان منحصر به فرد جاذبه های متعددی از مناظر بدیع و شگفت انگیز گرفته تا نقاط بی نظیری برای سپری کردن تعطیلات را در خود جای داده است.

سانتورینی

سانتورینی -Santorini- یکی از مقاصد گردشگری بسیار معروف و پرطرفدار در جهان محسوب می شود. دیدنی های متعدد موجود مانند مکانهای مذهبی، تاریخی و طبیعی در این جزیره، گردشگران بسیاری را به سمت آن جلب می کند.

شهرهای دیگر یونان

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

میکونوس

شهر میکونوس -Mykonos- به عنوان یکی از زیباترین و چشم نوازترین شهرهای یونان محسوب می شود. همه چیز در این شهر از زیبایی های طبیعی گرفته تا زیبایی های زندگی شبانه آن، حیرت آور است. این شهر از بعضی ویژگی های استثنایی برخوردار است که دارای جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی، گردشگری، تفریحی، تاریخی، طبیعی بسیاری برای گردشگران و بازدید کنندگان می باشد.

کورفو

این مقاله به بررسی مهمترین نکات مربوط به شهر کورفو -Corfu- و تعریف زیبایی ها، جاذبه ها و مکانهای معروف و دیدنی آن می پردازد. یقیناً با خواندن آن، نه تنها شیفته کورفو می شوید بلکه از این تجریه فوق العاده غرق در لذت و شادی نیز خواهید شد.

ویدیو ها ی یونان