درباره امارات متحده عربی

آب و هوا - آب و هوای امارات متحده عربی زیر گرمسیری‌ست و به علت بیابانی بودن آن در دوره‌ی خاصی از سال موج گرما به شهر هجوم می‌آورد. سردترین مناطق آن مناطق اطراف کوه‌های شرقی هستند. امارات متحده عربی در کل سال آفتابی است. گرم‌ترین ماه‌های سال از ژوئن تا سپتامبر هستند که در این ماه‌ها دمای هوا به 45 درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد. در این ماه‌ها هوا در طول روز گرم و شرجی است و نواحی ساحلی به شدت شرجی هستند.
دمای آب در تابستان به 40 درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد. در این ماه‌ها ساختمان‌ها و هتل‌های مجهز امارات متحده به سیستم‌های خنک‌کننده‌ی حرفه‌ای خود روی می‌آورند تا مسافرین بتوانند گرما را تحمل کنند. در ماه‌های خنک‌تر سال، یعنی در دسامبر و مارس، گاه بارندگی‌هایی نیز روی می‌دهد.
ژانویه سردترین ماه سال است و دمای هوا در این ماه در امارات متحده به 12 درجه‌‌ی سانتیگراد نیز می‌رسد. در ماه ژانویه حدود 23 میلی‌متر و در ماه دسامبر هم حدود 36 میلی‌متر بارندگی روی می‌دهد.
مذهب - اسلام دین رسمی امارات متحده عربی است. البته دولت امارات در برابر ادیان دیگر مدارا نشان می‌دهد و اجازه می‌دهد غیرمسلمانان نیز فعالیت‌های مذهبی خود را تا جایی که به اسلام ضربه نرساند دنبال کنند. اقلیت‌های مذهبی حق ترویج و تبلیغ دین خود را ندارند و در صورت تخطی از این قانون مجازات خواهند شد. آن‌ها هم‌چنین باید نسبت به عقاید و رفتارها و آموزه‌های دینی مسلمانان با احترام رفتار کنند. در امارات متحده عربی علاوه بر مساجد مختلف حدود 31 کلیسا، 1 معبد هندو، 1 گوردواره‌ی سیک و 1 معبد بودا نیز وجود دارد.
طبق آمار رسمی سال 2005، حدود 76% جمعیت امارات متحده عربی مسلمان هستند، 9% مسیحی، 15% هندو و بقیه اقلیت‌های مذهبی دیگر هستند. این آمار که توسط وزارت اقتصاد جمع‌آوری شده است بهائیان و دروزها را جزو مسلمانان به شمار می‌آورد و گردشگران غیرساکن کشور را نیز به حساب نمی‌آورد. حدود 85% شهروندان اماراتی مسلمان سنی و 15% مسلمان شیعه هستند. مسلمانان شیعه بیشتر در شارجه و دوبی زندگی می‌کنند. مهاجران عمانی هم بیشتر عبادی و برخی نیز صوفی هستند. حدود 5% تا 8% از جمعیت امارات متحده عربی خود را بی‌دین می‌خوانند. دولت امارات افراد همه‌ی مذاهب و هم‌چنین افراد بی‌دین را زیر چتر قانون اساسی مشترکی محافظت می‌کند.
تاریخچه - اولین ساکنان امارات متحده عربی دریانوردانی بودند که در قرن هفتم به اسلام گرویدند. اندکی بعد قرمطیان حکومت پادشاهی قدرتمندی در منطقه بنا کردند و به مکه حمله کردند. پس از منهدم شدن شیخ‌نشین‌ها طی سلسله حوادث و جنگ‌هایی، بومیان این منطقه تغییر شغل دادند و دزد دریایی شدند. به همین علت است که این منطقه را ساحل دزدان دریایی (Pirate Coast) می‌نامند. در اوائل قرن نوزدهم این دزدان دریایی تهدید بزرگی برای سلطان‌های مسقط و عمان به حساب می‌آمدند و موجب شدند که بریتانیایی‌ها که در سال 1820 پیمان متارکه‌ی جنگ نیم‌بندی با دزدان دریایی ناحیه بسته بودند و در سال 1853 این پیمان را کامل‌تر کرده بودند، سریع‌تر در امور این ناحیه مداخله کنند. این پیمان‌ها منجر شدند این منطقه به ساحل متارکه‌ی جنگ مشهور شود. در آن زمان بریتانیا هر 9 دولت متارکه‌ی جنگی را محافظت می‌کرد (7 امارت همان اماراتی هستند که امروزه امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند و 2 امارت دیگر بحرین و عمان هستند که امروزه دولت‌های کاملا مستقلی هستند). البته بریتانیا این امارات را به استعمار خود در نیاورده بود.
در سال 1971 بریتانیا مداخله در منطقه‌ی خلیج فارس را قطع کرد و دولت‌های متارکه‌ی جنگ خود با یکدیگر اتحادیه‌ی امارات متحده عربی را تشکیل دادند. بحرین و عمان تصمیم گرفتند به این اتحادیه نپیوندند و دولت‌های مستقلی تشکیل دهند. سپس امارات متحده عربی در سال 1994 با ایالات متحده امریکا و در سال 1995 نیز با فرانسه معاهده‌ی دفاع نظامی امضاء کرد. پس از وقایع 11 سپتامبر در امریکا، مشخص شد که بودجه‌ی القاعده از طریق افرادی مستقر در امارات متحده عربی تأمین می‌شود. دولت فدرال امارات متحده عربی سریعا حساب بانکی افراد مشکوک را بست و سیاست‌های سفت و سختی برای مبارزه با پول‌شوئی به اجرا گذاشت.
شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیان‌گذار امارات متحده عربی، از سال 1971 تا زمان مرگش در سال 2004 بر آن‌جا حکومت کرد. پس از او، پسرش، شیخ مکتوم بن رشید آل مکتوم، به نخست وزیری امارات و امیری دوبی رسید، اما او نیز در سال 2006 درگذشت و پس از او هم ولیعهدش، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، به هر دوی این سمت‌ها دست یافت.
پروژه‌ی برج‌الخلیفه‌ی دوبی در سال 2010 تکمیل شد و به بلندترین برج جهان با ارتفاع 828 متر متشکل از 163 طبقه تبدیل شد. این برج مجهز به سریع‌ترین آسانسورهای دنیاست که همه شیشه‌ای هستند. هم‌چنین آب مصرفی این برج روزانه 250،000 گالن است.
مساحت - مساحت این کشور 83،600 کیلومتر مربع است و جمعیت آن حدود 6 میلیون است.
دولت - اتحادیه‌ی امارات متحده عربی در سال 1971 با به هم پیوستن هفت امارت شیخ‌نشین مجزاء تشکیل شد که این امارات در گذشته دولت‌های متارکه‌ی جنگ (Trucial States) نامیده می‌شدند و شامل ابوظبی، دوبی، شارجه، عجمان، فجیره، رأس‌الخیمه و ام‌القوین می‌باشد. در امارات متحده عربی هر امارت حکومتی مستقل از امارات دیگر دارد و اتحادیه امارات متحده عربی نیز یک رئیس دولت و یک نخست‌وزیر برای خود دارد که بر حکومت دیگر امیران تا حدی نظارت می‌کند. در نتیجه دولت امارات متحده عربی یک دولت فدرال، پارلمانی و مشروطه است.
زبان رایج - عربی زبان رسمی امارات متحده عربی است و گویش خلیجی نیز گویش بومی مردم این کشور شناخته می‌شود. بریتانیا تا سال 1971 بر این کشور سلطه داشت و در نتیجه انگلیسی زبان دوم یا زبان میانجی مردم امارات متحده است و اغلب افراد به راحتی به این زبان صحبت می‌کنند. دیگر زبان‌هایی که افراد زیادی در امارات متحده به آن تکلم می‌کنند می‌توان به فارسی، هندی، اردو، پشتو، چینی، ژاپنی، تاگالوگ (زبان فیلیپینی‌ها) و مالایالم (زبان مردم کرالا در هند) اشاره کرد.
اقلیت‌های نژادی - بزرگ‌ترین گروه اقلیت‌های نژادی را نیز فیلیپینی‌ها، عرب‌ها، پاکستانیها، هندی‌ها و ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. در طول سال همواره گردشگران بسیار زیادی در امارات متحده حضور دارند. به طور مثال، رقم آن‌ها در سال 2012 حدود 9 میلیون نفر بود. اهالی امارات متحده عربی را اماراتی می‌گویند.
تعطیلات رسمی - تعطیلات رسمی
سال نو : 1 ژانویه
تولد حضرت محمد:  24 ژانویه
معراج پیغمبر: 6 ژوئن
آغاز عید فطر: 8 آگست
عرفات: 14 اکتبر
آغاز عید اهدا: 15 اکتبر
هجرت: 5 نوامبر
روز ملی: 2 دسامبر
تعطیل روز ملی: 3 دسامبر
تعطیلات فصلی
اعتدال بهاری: 20 مارس
انقلاب تابستانی: 21 ژوئن
اعتدال پائیزی: 22 سپتامبر
انقلاب زمستانی: 21 دسامبر
تعطیلات اضافی
عید فطر: 9 آگست
عید فطر: 10 آگست
عید اهدا-17: 16 اکتبر
رعایت
شب سال نو: 31 دسامبر
قوانین و آداب و رسوم - قوانین و آداب و رسوم امارات متحده عربی با دیگر کشورها تفاوت‌های بسیاری دارد. باید مراقب حرکات‌تان حین سفر به این کشور باشید چرا که بسیاری عاداتی که در کشورهای دیگر جرم نیست در این‌جا جرم حساب است و مجازات به دنبال دارد. به خصوص در ماه مبارک رمضان و یا زمانی که به مسجد و اماکن مقدسه‌ی دیگر می‌روید بسیار مراقب رفتارتان باشید.
کالاهای ورودی - امارات متحده عربی یک کشور مسلمان است که از جهاتی مدرن شده است اما هم‌چنان سنت‌ها بر آن حکمرانی می‌کنند. ورود گوشت خوک و یا کالاهای تهیه شده با خوک و یا مصادیق فساد اخلاقی از جمله فیلم‌های غیراخلاقی به کشور ممنوع است. تمامی مجلات، فیلم‌ها، سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها ممکن است مورد سانسور قرار بگیرند.
مواد مخدر و اعتیادآور - مالکیت، داد و ستد و قاچاق مواد مخدر، حتی در مقادیر ناچیز، جرم حساب می‌شود و مجازات به همراه دارد. اغلب در صورت تخطی از این قوانین حداقل 4 سال زندان و حداکثر مجازات اعدام برای افراد خاطی در نظر گرفته می‌شود. مقامات امارات متحده عربی وجود مواد مخدر در خون را مالکیت مواد مخدر به حساب می‌آورند. هنگام سفر به امارات متحده و یا ترانزیت از طریق فرودگاه‌های این کشور مراقب باشید که هیچ نوع ماده‌ی مخدری با خود به همراه نداشته باشید و چند ساعت و یا چند روز قبل از سفر نیز مواد مخدر مصرف نکرده باشید. حتی داروهای مسکن مرسوم در داروخانه‌ها هم‌چون آسپیرین، بروفن و استامینوفن نیز مخدر شمرده می‌شوند و ورودشان به کشور ممنوع است. شاهدانه و یا حشیش مصنوعی (که در برخی کشورها با برند Spice  و یا Space فروخته می‌شود) نیز شامل این قوانین می‌شود و مجازات به همراه دارد. همان‌طور که ذکر شد حین ترانزیت از طریق این کشور باید هم‌چنان قوانین آن را رعایت کنید و از حمل هر گونه ماده‌ی مخدر جدا خودداری کنید.
الکل - غیرمسلمانان ساکن امارات متحده عربی می‌توانند با دریافت مجوز مصرف الکل به نوشیدن در منزل و یا در مکان‌های مختص نوشیدن هم‌چون بارها و کلاب‌ها مبادرت ورزند. هر امارت مجوز جداگانه‌ی مخصوص به خود را ارائه می‌دهد که قابل استفاده در دیگر امارات نیست. دیگر ساکنان امارات نیز می‌توانند این مجوز را دریافت کنند و در مکان‌های مخصوص هم‌چون بارها بدون زیر پا گذاشتن قانون نوشیدنی الکلی بنوشند.
هتل‌ها و کلاب‌ها الکل سرو می‌کنند اما هرگز نباید در مکان‌های عمومی آثار مصرف الکل یا مستی از خود بروز دهید چرا که در این صورت مجازات خواهید شد. در امارت ابوظبی، سن قانونی نوشیدن الکل 18 سالگی است اما وزارت گردشگری آئین‌نامه‌ای صادر کرده است که به هتل‌ها و بارها اجازه‌ی فروش و یا سرو الکل به افراد زیر 21 سال را نمی‌دهد. در دوبی و امارات دیگر نیز سن قانونی مصرف الکل 21 سال است. در شارجه مصرف الکل ممنوع است.
یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید این است که حتی اگر تنها قصد ترانزیت از طریق فرودگاه‌های امارات متحده را دارید، نباید آثار مصرف الکل و مستی از خود نشان دهید.
آداب لباس پوشیدن - لباس شما در مکان‌های عمومی اعم از فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و خیابان باید باحیا باشد. زنان نباید قسمت‌های فوقانی بازو، ران پا و لباس زیر خود را در معرض دید قرار دهند. تنها در ساحل یا استخر اجازه‌ی پوشیدن مایو دارید.
هتل و اسکان موقت - بسیاری از هتل‌ها حین ورود از شما تقاضا می‌کنند یک کپی از پاسپورت یا دیگر مدرک شناسایی معتبر خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. بچه‌های زیر 18 سال اجازه‌ی کرایه‌ی اتاق در هتل به تنهایی و بدون همراهی والدین و یا بزرگ‌ترشان را ندارند.
رفتار اهانت‌آور - حرکات فیزیکی اهانت‌آور و یا فحش دادن در معرض عموم مصداق اهانت است و مجازات زندان و یا حتی تبعید به دنبال دارد. در برخورد با پلیس مودب باشید. در محیط‌های عمومی همسر و یا پارتنر خود را نبوسید و اعمال ناشایست انجام ندهید. برخی افراد در گذشته به خاطر بوسیدن همسرشان در معرض عموم دستگیر شده‌اند. لباس مبدل (لباس جنس مخالف) نپوشید زیرا این کار نیز مجازات به همراه دارد.
روابط خارج از ازدواج - رابطه‌ی جنسی خارج از ازدواج در امارات متحده عربی ممنوع است و مجرمین به پرداخت جریمه، رفتن به زندان و یا تبعید محکوم می‌شوند. در امارات متحده عربی ازدواج با جنس موافق به رسمیت شناخته نمی‌شود.
اگر زن مجردی در امارات متحده عربی فرزندی به دنیا بیاورد، گرفتن شناسنامه برای فرزند او بسیار دشوار و در برخی موارد ناممکن می‌شود. برخی اوقات نیز زن محکوم به زندان می‌شود. در امارات متحده، پدر و مادر برای گرفتن شناسنامه برای فرزند خود باید گواهی ازدواج خود را نشان دهند. برخی مسئولین تاریخ ازدواج و تاریخ تولد فرزند را با یکدیگر مقایسه می‌کنند و اگر فاصله‌ی بین این دو تاریخ کمتر از حد متناسب بود از صدور شناسنامه خودداری می‌کنند و یا این که پدر و مادر را مجازات می‌کنند.
زن و مرد خارج از چارچوب ازدواج حق زندگی با یکدیگر زیر یک سقف و هم‌چنین حق کرایه کردن یک اتاق مشترک در هتل را ندارند. هم‌جنس‌گرایی ممنوع است و مجازات به دنبال دارد.
خرید ملک - در امارات متحده عربی خرید ملک و املاک با مشاوره‌ی بنگاه‌های معاملات املاک امکان‌پذیر است.
جرائم مالی - مرتکب شدن جرائم مالی در امارات متحده عربی مجازات بسیاری را به دنبال دارد. مصادیق این جرائم شامل کلاه‌برداری، برگشت خوردن چک (هم چک‌های ضمانتی و هم چک‌های پیش‌تاریخ‌شده) و خودداری از پرداخت قبوض می‌شود. مجازات مجرمین می‌تواند زندان، جریمه و یا بسته شدن حساب بانکی باشد.
افراد غیرشهروندی که جرائم مالی مرتکب شده‌اند نمی‌توانند با گذاشتن وثیقه از زندان بیرون بیایند. آن‌ها باید تمام مبلغ حکم خود را به فرد شاکی پس بدهند و یا رضایت او را جلب کنند، اما حتی پس از آن نیز امکان دارد در برخی موارد تا مدتی در زندان باقی نگه داشته شوند تا زمان حکم آن‌ها پر شود.
عکاسی - در امارات متحده عربی شما اجازه ندارید از زنان در ساحل بدون اجازه‌ی آن‌ها عکس‌برداری و یا فیلم‌برداری کنید. هم‌چنین از برخی ساختمان‌های دولتی و یا پادگان‌ها و تأسیسات نظامی نیز اجازه‌ی عکس‌برداری و یا فیلم‌برداری ندارید. در اطراف این مکان‌ها از هواپیمایابی و یا تماشا کردن پرنده‌ها با دوربین اجتناب کنید زیرا ممکن است منظور شما بد برداشت شود و مجازات به همراه داشته باشد.
اسلحه و وسایل مربوطه - از به همراه آوردن اسلحه، باروت، وسایل بادی‌‎گاردی هم‌چون کمربند گلوله و دیگر وسایل شبیه به این موارد خودداری کنید. حتی اگر تنها قصد ترانزیت از طریق امارات متحده عربی را دارید به این قوانین احترام بگذارید. البته با دریافت مجوزهای لازم از مقامات اماراتی می‌توانید تفنگ شکاری و یا دیگر ابزار مشابه را به همراه آورید.
ابزار فنّی - برای همراه آوردن برخی ابزار فنی هم‌چون تلفن ماهواره‌ای، ابزار شنود و یا ضبط، فرستنده‌های رادیویی، دوربین‌های فیلم‌برداری قدرتمند و دوربین‌های دوچشمی، باید از قبل از مقامات مربوطه‌ی اماراتی مجوزهای لازم را کسب کنید.
توصیه‌های مهم - وقوع حملات تروریستی بر ضد امارات متحده عربی چندان خارج از تصور نیست. احتمال وقوع این حملات در مکان‌های توریستی بالاتر است. پس هنگام سفر همواره مراقب هشدارهایی که در رادیو و تلویزیون اعلام می‌شود باشید.

شهرهای امارات متحده عربی

دبی

دبی بزرگترین شهر امارت محتده عربی است که مرکز امارات ابوظبی میباشد. اسلام دین رسمی کشور امارات متحده عربی است. پول رایج و رسمی امارات متحده عربی، درهم میباشد.

ویدیو ها ی امارات متحده عربی

 

سفر نامه ها ی امارات متحده عربی