درباره مالزی

اطلاعات عمومی - مالزی-Malaysia- کشوری گرمسیری با هوای معتدل و طبیعت بسیار زیباست. فرهنگ مردمان آن و مهمان نوازی آنها دلایلی برای جذب گردشگران مختلف از سراسر دنیا هستند. با نگاه به نقشه احساس می کنید مالزی دو کشور به هم چسبیده است. اما در واقع این کشور به دلیل وجود دریای چین در نیمه جنوبی خود، به دو بخش اصلی تقسیم شده است. بورنئو جنگل وسیعی است و در شبه جزیره نیز سه فرهنگ متفاوت مالایی، چینی و هندی در کنار هم زندگی مسالمت آمیز دارند.
واحد پول مالزی - واحد پول کشور مالزی رینگیت است و با علامت اختصاری RM به کار برده می شود. این پول را می توان در صرافی ها و بانک های ارزی به واحدهای دیگر پولی و ارزهای خارجی تبدیل کرد. دولت مالزی اظهارنامه ای کتبی (TDF) از هر دو ساکنین و غیر بومی ها دریافت می کند.
زبان گفتاری - مالزی به  دلیل داشتن قومیت های مختلف و تنوع در فرهنگ و نژادها، زبان های گفتاری مختلفی دارد. زبان رسمی این کشور Bahasu Melayu است. زبان انگلیسی را نیز می توان دومین زبان مردمان مالزی دانست. البته تعداد بسیاری از ساکنین مالزی به زبان چینی صحبت می کنند. در شرق مالزی، نژادهای مختلف زبان های متفاوتی دارند. در کل، انواع مختلف و متفاوتی از زبان ها را می توان در این کشور شنید.
نژاد / قوم - جمعیت مالزی متشکل از 59 درصد مالایی، 32 درصد چینی و 9 درصد هندی است. همه این نژادهای فرهنگ های مختلف و زبان گفتاری متفاوتی دارند. مالزی را می توان یک کشور چند ملیتی و چند فرهنگی دانست که همه آنها به خوبی و به صورت مسالمت آمیز در کنار هم و بدون هیچ مشکلی زندگی می کنند. نوع پوشش و وضعیت مسکن در کشور مالزی استاندارد است. این کشور مملو از فرهنگ های مختلف و بدون هیچ حس نژادپرستی است.
مذهب - مذهب اصلی مردم مالزی، اسلام است. مذاهب و عقاید دیگر نیز به راحتی در آنجا وجود دارند و بدون هیچ مشکل یا محدودیتی به فرائض دینی خود رسیدگی می کنند.
اطلاعات گردشگری - ورودی اصلی کشور مالزی، فرودگاه بین المللی K.L. در سپانژ است. این فرودگاه در 50 کیلومتری جنوب شهر کوالالامپور قرار دارد. برای پروازهای داخلی باید از فرودگاه شاه سلطان عبدالعزیز استفاده کنید. البته فرودگاه های بین المللی دیگری نیز در پنانژ، Kota Kinabalu، Kuching و Langkawi نیز وجود دارند. دروازه اصلی از مسیر دریا نیز بندر کلانگ در 50 کیلومتری شهذ کوالالامپور قرار دارد. مالزی از طریق قطار و ماشین- از مسیر خشکی زمینی - نیز قابل دسترسی از کشورهای تایلند و سنگاپور است.
وضعیت حمل و نقل در داخل کشور نیز شامل انواع مختلف تاکسی، اتوبوس و قطار است. گردشگران برای جابه جایی در داخل شهر و گشت و گذار می توانند از هر کدام از وسایط نقلیه موردنظر خود استفاده کنند.
درباره مالزی - مالزی 13 ایالت دارد که 11 تای آنها در سمت شبه جزیره Malayan  (غرب مالزی) قرار دارند. 2 ایالت دیگر که صباح و ساراواک نام دارند، در جزیره بورنئو در شرق مالزی واقع شده اند. مرکز کشور مالزی، شهر کوالالامپور است. کوالالامپور،دروازه ورودی کشور مالزی نیز به شمار می رود. به طوری که فرودگاه ها و بندرهای بین المللی در این شهر قرار دارند. مرکز اداری کشور نیز Putrajaya است که در فاصله 30 دقیقه ای از شهر کوالالامپور واقع شده است.
تاریخچه - تاریخ مالزی به زمان تاسیس حکومت Malacca sultanate بر می گردد. این کشور در قرن 13 به عنوان یکی از مهم ترین بنادر تجاری شهرت یافت. چند فرهنگی و چندنژادی بودن این کشور در سوابق آن نیز به چشم می خورد. مالزی در 31 آگوست سال 1957 میلادی استقلال خود را به دست آورد و به عنوان فدرال مالایا و سپس مالزی در سال 1963 شناخته شد و شکل گرفت.
آب و هوا - مالزی آب و هوای گرمسیری و معتدل دارد. هوا همیشه در فصل های مختلف سال گرم است. دمای هوا بین 21 تا 32 درجه سانتی گراد همیشه متغیر است. میزان بارش باران در کشور مالزی بین 2 هزار تا دوهزار و 500 میلی متر در سال است.
جمعیت - مالزی بالغ بر 18 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور در جنوب دریای چین و اقیانوس هند واقع شده است. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده است در غرب و شرق، در مرکز توجه ها قرار بگیرد. مردم از نقاط مختلف غرب و شرق به این کشور آمده اند و فرهنگ ها و زبان های مختلف را نیز با خود آورده اند. به همین دلیل مالزی یک کشور چند ملیتی و چند نژادی است.
تعطیلات رسمی - تعطیلات رسمی مالزی شامل موارد زیر هستند:
 • روز سال نو - اول ژانویه
 • روز قلمرو فدرال- اول فوریه
 • سال نوی چینی
 • Mawlid al-Nabi
 • روز Wesak
 • روز کار - اول می
 • تولد پادشاه
 • روز Merdeka - 31 آگوست
 • Hari Raya Puasa
 • DeepavaliH
 • ari Raya Qurban
 • اول محرم
 • کریسمس در 25 دسامبر

مدارک لازم برای سفر - گردشگرانی که به قصد سیر و سیاحت به مالزی سفر می‌کنند نیازی به دریافت روادید ندارند. افرادی که به قصد تحصیل و یا اشتغال و تجارت به این کشور سفر می‌کنند باید قبل از سفر نسبت به دریافت روادید مربوطه اقدام فرمایند.
مواد مخدر - از آوردن هر گونه مواد مخدر از جمله تریاک، هروئین و کوکائین همراه خود به داخل مالزی و یا فرودگاه‌های این کشور اکیداً خودداری نمایید. ممکن است همراه داشتن این موارد حتی در مقادیر ناچیز و به منظور مصرف شخصی مجازات اعدام در پی داشته باشد. این موارد مهم را حتی در صورتی که تنها قصد گذر موقت (transit) از طریق این کشور به کشورهای دیگر دارید نیز به خاطر بسپرید.
عابرین پیاده - هنگام گردش در شهر، به منظور گذر از خیابان حتماً از پل عابر پیاده و یا چراغ قرمز مخصوص عابرین پیاده استفاده کنید زیرا اتومبیل‌ها عموماً جلوی خط کشی خیابان‌ها توقف نمی‌کنند.
امنیت در محل اسکان - هنگام ترک هتل محل اقامت خود به منظور گردش در شهر حتماً مدارک سفر و اشیاء گرانبهای خود از جمله پول، جواهرآلات و لوازم دیجیتال شخصی خود را در صندوق امانت هتل نگاه دارید.
مصادیق ابراز صمیمیت در ملاء عام - مصادیق ابراز صمیمیت در ملاء عام به شدت در مالزی منع شده‌اند. این ممنوعیت شامل خیابان، ایستگاه‌ها و دیگر اماکن عمومی می‌شود.
آب آشامیدنی - در مالزی آب شیر قابل آشامیدن است، اما اگر آب معدنی را ترجیح می‌دهید می‌توانید از سوپرمارکت‌ها بطری آب معدنی خریداری کنید.
تاکسی - رانندگان تاکسی در مالزی به ندرت از تاکسیمتر استفاده می‌کنند، بنابراین بهتر است قبل از سوار شدن به تاکسی از راننده نرخ مسیر موردنظر خود را بپرسید. هنگام تاریکی، ترجیحاً از تاکسی تلفنی و یا آژانس‌های رسمی کرایه تاکسی استفاده کنید زیرا امکان دارد رانندگان تاکسی شخصی کلاهبردار از آب در آیند. می‌توانید در فرودگاه از باجه‌های مخصوص تاکسی کوپن تاکسی خریداری کنید و هنگام عزیمت از فرودگاه به هتل محل اقامت خود از این کوپن استفاده کنید.
کارت اعتباری - هنگام استفاده از کارت اعتباری خود حواستان را جمع کنید و آن را هر جایی استفاده نکنید. اگر کارت اعتباری شما از جنس پلاستیک است، مواظب باشید که تنها در فروشگاه‌های بزرگ از آن استفاده کنید. کلاهبرداری مربوط به کارت اعتباری در مالزی بسیار رایج است، در نتیجه برخی هتل‌ها کارت اعتباری شما را قبول نمی‌کنند. همواره آمادگی پرداخت به روش‌های دیگر را نیز داشته باشید. اغلب بانک‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌های بزرگ چک مسافرتی قبول می‌کنند. خودپرداز بانک‌ها نیز در اغلب نقاط در دسترس است.
پلیس گردشگری - در صورت گم کردن مسیر و یا آدرس محل اقامت خود از افسران راهنمایی و رانندگی درخواست کمک نمایید. لباس رسمی افسران راهنمایی و رانندگی از شلوار و پیراهن سرمه‌ای و یک کلاه چهارخانه تشکیل شده است و برچسب قرمز و آبی رنگی نیز بر جیب جلوی پیراهن‌شان دارند که حرف انگلیسی "I" بر روی آن نوشته شده است.
توالت عمومی - توالتهای عمومی در مالزی مکان‌های امنی به شمار می‌روند. هزینه‌ی استفاده از آن‌ها بین 20/0 و 2 رینگت است. هنگام مراجعه به توالت‌های عمومی به میزان کافی پول خرد به همراه داشته باشید.
خدمات درمانی و بهداشتی - مالزی کشوری‌ست که تقریباً همه نوع خدمات درمانی را به مراجعین ارائه میدهد. گردشگران به ندرت به بیمارستان‌های عمومی مراجعه می‌کنند و پزشکان خصوصی نیز اغلب هزینه‌ی درمانی هنگفتی طلب می‌کنند. در نتیجه پیش از سفر بنا بر وضعیت سلامت خود نسبت به تهیه‌ی بیمه‌ی مسافرتی لازم و کافی اقدام فرمایید.
واکسن - مالزی کشوریست که از استاندارد سلامت بالایی برخوردار است، در نتیجه اگر از کشورهایی به این منطقه سفر می‌کنید که در آن‌ها تب زرد رایج است، حتما مدرک تلقیح واکسن خود دال بر سلامت و پاکی از این بیماری را به همراه داشته باشید. واکسن زدن برای پیشگیری از وبا و آبله‌مرغان در مالزی اجباری نیست.
اقدامات مربوط به سلامت - حدود 6 تا 8 هفته قبل از تاریخ عزیمت خود، به مرکز پزشکی مختص مسافرین شهر محل سکونت خود مراجعه کنید. تب دنگی و چند نوع بیماری دیگر در برخی نقاط مالزی رواج دارد. همواره داروهای مصرفی خود را هنگام مسافرت به همراه داشته باشید. هم‌چنین نسخه‌ی تجویزی پزشک‌تان را نیز در جای مطمئنی در کنار دیگر مدارک سفرتان نگاهداری کنید تا در مواقع لزوم بتوانید با در دست داشتن آن به داروخانه مراجعه کنید و داروهای خود را مجدداً خریداری کنید. آب و هوای مالزی گرم و مرطوب است، از این رو، برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و یا گزیدگی توسط حشرات، حتماٌ مقادیری کرم ضد آفتاب، کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و اسپری دفع حشره با خود به همراه آورید. هم‌چنین مراقب باشید که از فروشندگان میوه‌ی دوره‌گرد کنار خیابان خرید نکنید.
راهنمای امنیت - از آن‌جا که میزان جرم در حال افزایش است، همواره مراقب باشید و لوازم همراه خود را به دقت بپائید. به سادگی به غریبه‌ها اعتماد نکنید. در شهرهای بزرگ میزان دزدی زیاد است و جیب‌بُران به راحتی جیب شما را بدون آن که متوجه شوید ظرف چند ثانیه می‌زنند. همواره هوشیار باشید و اشیاء گرانبهای خود را در معرض دید قرار ندهید.
رانندگی - سیستم رانندگی در مالزی برعکس ایران است و راننده در سمت راست هدایت ماشین را بر عهده دارد. اینکار عموما برای ایرانیان ترس ایجاد مینماید، اما تنها با در نظر گرفتن چند نکته مهم براحتی قابل انجام است.
برای رانندگی در مالزی به گواهینامه‌ی بین‌المللی احتیاج دارید، با این حال استفاده از تاکسی به جای کرایه‌ی اتومبیل توصیه می‌شود. بستن کمربند ایمنی اجباری است. استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی غیرمجاز است. مصرف نوشیدنی‌های الکلی هنگام رانندگی و یا پیش از آن غیرمجاز است و زیر پا گذاشتن این قانون مجازات‌هایی به همراه دارد. پلیس مالزی اغلب از الکل‌سنج تنفسی به منظور کشف آثار این جرم استفاده می‌کند.
قمار - قمار کردن در مالزی ممنوع است. با این حال چند مکان مشخص وجود دارند که قمار کردن در آن‌ها مجاز است. مواظب باشید گول افراد کلاهبردار را نخورید و وارد محوطه‌هایی که در آن‌ها قمار به صورت غیرمجاز صورت می‌گیرد نشوید. افراد بسیاری از این طریق سعی در کلاه گذاشتن بر سر گردشگران ناآگاه دارند.
محصولات تقلبی - پیش از خرید، توجه داشته باشید که برخی مراکز خرید هم‌چون مرکز خرید چینی‌ها (Chinatown) محصولات تقلبی را به اسم اصل و به قیمت ارزان‌تر از بیرون می‌فروشند. در صورتی که به دنبال خرید جنس اصل هستید حتماٌ به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.
مالیات فرودگاه - قبل از ترک مالزی و یا هنگام سفر بین شهری در مالزی با هواپیما، ملزم به پرداخت عوارض خروج هستید. این عوارض برای پروازهای داخلی 5 رینگت و برای پروازهای خارجی 40 رینگت است.
ساعت کار - ساعت کار اغلب مکان‌ها و شرکت‌ها در مالزی 8 ساعت در روز است. شنبه‌ها نیمه‌تعطیل و یکشنبه‌ها تعطیل است. تمامی ادارات دولتی، مراکز ارائه‌دهنده‌ی خدمات عمومی و برخی بانک‌ها در اولین و سومین شنبه‌ی هر ماه نیز تعطیل هستند. ساعت کار ادارات دولتی از 30/8 صبح تا 30/4 بعدازظهر است. شرکت‌های بخش خصوصی اغلب دوشنبه تا جمعه از 9 صبح تا 5 بعدازظهر و شنبه‌ها نیز از 9 صبح تا 1 بعدازظهر باز هستند و یکشنبه‌ها تعطیل‌اند. در استان‌های کدا، کلانتان و ترنگانو هفته‌ی کاری از شنبه شروع می‌شود و تا چهارشنبه ادامه می‌یابد، پنجشنبه نیمه‌تعطیل و جمعه نیز تعطیل است.
قوانین رفتاری - دقت داشته باشید که برای اشاره به چیزی یا جایی یا اشخاص از انگشت شست استفاده کنید. اشاره کردن با انگشت سبابه در فرهنگ آن کشور توهین محسوب می شود.  کاملا برعکس ایران ! ) ضمنا با پا به کسی اشاره نکنید. در اماکن عمومی مواد غذایی را با دست راست خود حمل کنید و اگر از یک مالزیایی بقیه پول پرداختی خود را پس می گیرید یا هدیه ای دریافت می کنید با دست راست بگیرید.
نداختن زباله در سطح شهر عملی ناپسند بوده و منجر به جریمه میگردد و در بعضی کشورها مانند سنگاپور فرد را بلافاصله دستگیر، جریمه و دیپورت میکنند.
افرادی که در نواحی مرکزی شهر کوالالامپور از پل های مخصوص عابر پیاده برای عبور از عرض خیابان ها استفاده نکنند با جریمه سنگین 300 رینگیتی (90 هزار تومانی) روبرو خواهند شد.
میوه - پیشنهاد می گردد به منظور رعایت مسائل بهداشتی از میوه های پوست کنده و خرد شده که دست فروشهای کنار خیابان به فروش می رسانند خریداری نکنید.
خرید - در موقع خرید از مراکز خرید و فروشگاههای معتبر خرید کنید و مواظب اجناس تقلبی باشید.
عوارض - فرودگاه های مالزی از مسافرین خروجی عوارض دریافت میکنند. برای پروازهای داخلی 5 رینگیت و برای پروازهای خارجی 40 رینگیت از هر نفر اخذ می گردد.
تلفن - در مالزی امکان برقراری ارتباط از طریق رومینگ موبایل میسر است ولی بدلیل هزینه زیاد پیشنهاد می شود سیمکارت مالزی را تهیه فرمایید.

شهرهای مالزی

پرلیس

کشور مالزی مملو از مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری، مذهبی، تاریخی فراوان برای بازدید کنندگان و گردشگران است. برخی از این جاذبه ها مناطق کوچکی هستند که دولت به آنها حسابی رسیدگی کرده و آنها را به تفریح گاه های زیبا تبدیل کرده است. از جمله شهرهای کوچکی که سالانه توریست های فراوانی به سمت خود جذب می کنند، پرلیس -Perlis- است.

پنانگ

ایالت پنانگ -Penang-، یکی از زیباترین ایالت های مالزی است. پنانگ شهری ساحلی با شن های طلایی و دریای تمیز و آبی است. جزیره فوق العاده آن با یک نوار باریک به طول سه کیلومتر که به پل پنانگ مشهور است، متصل است. این مکان مکانهای تاریخی و مذهبی نیز برای بازدید کنندگان و گردشگران دارد. ایالت پنانگ، زیبا با سواحل ماسه های طلایی و آرام دریاها آبی عمیق است.

ترنگانو

ترنگانو -Tereangganu- یکی از ایالت های کشور مالزی است که طبیعت بسیار زیبایی دارد. این ایالت به دلیل داشتن مناظر طبیعی فوق العاده و جزایر بسیار دیدنی و جذاب، مکانهای تفریحی، تاریخی و مذهبی برای بازدید کنندگان یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی به شمار می رود. این ایالت از شلوغی و ازدحام شهرهای بزرگ و پر ترافیک بسیار دور است.

ساراواک

ساراواک -Sarawak- یکی از زیبایی های بورنئو و در واقع بهشت بورنئو برای دوستداران طبیعت است. این ایالت با جنگل های انبوه و پارک های ملی مختلف پوشیده شده است. رودخانه های زیبایی میان این جنگل های جریان دارند. آب و هوای آن بسیار دلپذیر است و سرسبزی شگفت انگیزی دارد. به طوری که باید گردشگران آن را ببینند و از زیبایی های طبیعی نهایت لذت را ببرند.

شهرهای دیگر مالزی

از نبودن نام همه شهرها در سایت پوزش میطلبیم. مسئولین سایت با تلاش مستمر، در آینده نزدیک شهرهای بیشتری به این سایت اضافه خواهند کرد.

صباح

ایالت صباح -Sabah- در کشور مالزی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است. این شهر مناظر طبیعی سیار زیبایی دارد که گردشگران فراوانی را هر ساله از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کند. همچنین این شهر شامل مناطق معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران نیز می باشد. این ایالت بسیار بزرگ است و انواع فرهنگ های مختلف در آن ساکن هستند.

مالاکا

مالاکا-Malaca- یکی از شهرهای کشور مالزی و در واقع مرکز تجاری این کشور است. البته مالاکا را یکی از شهرهای بسیار زیبای مالزی نیز می دانند. زیبایی آن رامی توان در بناهای مذهبی،تاریخی و معماری ساختمان هایش دانست. در مالاکا موز ه ها و بناهای تاریخی فراوانی که توسط هلندی ها بنا شده است، وجود دارد. آب و هوای مالاکا نیز بسیار دلچسب و معتدل است و مسافران از بدن در آنجا لذت خواهند برد.

کلانتان

ایالت کلانتان-Klantan-، نمونه ای بارز از حفظ میراث فرهنگی و تاریخی کشور مالزی است. به همین دلیل، مردم آن را مرکز فرهنگی کشور مالزی یا مهد فرهنگ مالزی می دانند. بیشتر جمعیت این ایالت را مالایی ها تشکیل می دهند. این شهر به دلیل فرهنگ های متفاوت و طبیعت زیبا و مکانهای گردشگری و دیدنی و معروفِ تفریحی، طبیعی، مذهبی، تاریخی و غیره برای بازدید کنندگان و گردشگران، یکی از جاذبه های کشور مالزی است.

کوالالامپور

شهر زیبای کوالالامپور-Kuala Lumpur- در ساحل غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است.این شهر تلفیقی از فرهنگ و سنت قدیمی و بافت مدرن شهری است. از جمله جذابیت های شهر کوالالامپور، بلندترین برج های دوقلوی جهان و برج پتروناس هستند که سالیانه گردشگران فراوانی را از نقاط مختلف جهان به سمت خود جذب می کنند.

پرسش ها در باره مالزی