درباره بازارچه کریسمس

مارچه دو نوئل -Marche de Noel-  در زبان انگلیسی به معنای بازار کریسمس است. همان طور که از نام این بازارچه خیابانی مشخص است، پیش از تعطیلات سال نو برپا می شود و انواع محصولات، کالاها و مواد غذایی مورد نیاز برای روزهای ابتدایی سال جدید میلادی در آنجا به فروش می رسد. از جمله خوراکی های این بازارچه باید به شراب سنتی  طعم دار و کیک دارچینی که مخصوص کشور فرانسه است اشاره کرد.
مارچه دو نوئل یا بازارچه کریسمس که در ماه مارس در شهر بوردو کشور فرانسه برگزار می شود مملو از هیجان و جاذبه های دیدنی است. در مغازه ها و غرفه های کوچک و بزرگ این بازارچه می توان انواع مواد غذایی و هدیه را پیدا کرد. دستفروشان اجناس خود را در معرض فروش قرار می دهند. هر وسیله ای با هر قیمتی که بخواهید در این بازارچه موجود است. البته با توجه به خیابانی بودن این بازارچه، نباید به دنبال اجناس لوکس و گران قیمت باشید. وسایلی که در این بازار به فروش می رسند بیشتر مواد غذایی و وسایلی که مورد مصرف آنها هدیه دادن است، هستند. در این بازارچه علاوه بر فروش وسایل، موسیقی، اجراهای زنده خیابانی و نور و جشن نیز برای پیشواز سال نو برپاست. سپری کردن در این بازار در این وقت سال بسیار هیجان انگیز و جالب توجه است و محیط شادی دارد. این بازار از سال 1990 میلادی راه اندازی شود. وظیفه راه اندازی و گرداندن این بازار را شهرداری به عهده دارد.

نام محلی مارچه دو نوئل را محلی های فرانسه و بوردو به نام بازارچه محلی کریسمس یاد می کنند.

اطلاعات گردشگری

بازار کریسمس، بازارچه سنتی و خیابانی است که در ماه دسامبر در بوردوی فرانسه برپا می شود. این بازار جذابیت بسیاری برای گردشگرانی دارد که در این ماه به این شهر مسافرت می کنند. این بازار همچون یک نمایشگاه موقت می ماند که در آن هر چیزی که برای شروع سال جدید نیاز است وجود دارد. از مواد خوراکی و غذایی گرفته است تا انواع پوشاک و وسایل مورد نیاز برای شروع سال را می توان در آن پیدا کرد.
در شهر بوردو انواع هتل ها و مسافرخانه ها برای انواع بودجه های مختلف وجود دارد. هر مسافری با هر بودجه ای می تواند در هتل مورد نظر خود اقامت کند. دولت نیز تسهیلات خوبی برای حمل و نقل برای ساکنان و مسافران در نظر گرفته است. یعنی می توان با انواع وسایل نقلیه خود را به محل بازار رساند و از گشت و گذار میان فروشنده هایی که هر کدام برای خود چادر و غرفه مجزایی دارند لذت برد. اینگونه بازارچه ها اصولا علاوه بر خرید، جذابیت های دیگری نیز دارد. این که همه چیز را در یک بازار نه چندان بزرگ به صورت یکجا می توان پیدا کرد، بسیار جالب و هیجان انگیز است.

تاریخچه

سنت برپایی چنین بازارچه هایی در قرن 14 میلادی پایه گذاری شد و نخستین بار در کشور آلمان به وجود آمد. نام این نوع بازارها اوایلی که در کشور آلمان برپا می شد خیابان نیکلاس نام داشت. در سال 1434 میلادی، فردریک دوم از ساکسونی، نخستین بازارچه کریسمس است که در Dresden برپا شده است. بعد از آن با ایجاد تغییرات و انجام اصلاحات بیشتر این بازار به شکل بازار کوچی راه اندازی و شد و تا جایی پیش رفت که در قرن 19 میلادی به شکل امروزی خود درآمد. استرانبورگ در سال 1570 میلادی و نورنبرگ در سال 1628 میلادی نخستین بازارهای کریسمس خود را راه اندازی کردند.
بازار مدرن کریسمس که در حال حاضر در بوردو برپا می شود در قرن نوزده میلادی پایه گذاری شد. این بازار ابتدا بین کاخ روهان و موزه نوتردام  و حدود 8 روز قبل از کریسمس برگزار می شد. سودهای تجاری این بازارچه بر دیگر شهرهای فرانسه نیز اثر گذاشت و تا جایی پیشرفت که شهرهای دیگر نیز شروع به راه اندازی چنین بازارهایی کردند.
 
نام: اروپا » فرانسه » بوردو » مارچه دو نوئل
گروه: فعالیت ها
 

مکان های دیدنی دیگر بوردو

کلیسای سنت میشل

کلیسای سنت میشل -Basilique Saint Michel- در بوردئو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را به عنوان نخستین هنر معماری رومانو در فرانسه می شناسند. این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. این کلیسا در آنسوی سواحل نورماندی فرانسه قرار دارد.

کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند

یکی از بهترین نمونه های معماری فرانسه، کلیسای جامع سن آندره و تور پی- برلند -Cathedral Saint Andre - Tour Pey-Berland- است. این کلیسا در شهر بوردو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را باید یکی از بزرگ ترن کلیساهای شهر بوردو به شمار آورد. کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند نمونه بارز و عالی از طراحی گوتیگ معماری فرانسه است.

تئاتر بزرگ بوردو

گراند تئاتر -Le Grand Theatre- در واقع یکی از بزرگ ترین سالن های تئاتر و اپرا در شهر بوردو کشور فرانسه است. این سالن را باید یکی از بهترین و زیباترین معماری های فرانسوی دانست. نمای این سالن به شکل بیضی ساخته است و دریاچه ای در مقابل آن واقع شده است. این ترکیب در شب نمای فوق العاده ای به این ساختمان می بخشد. وقتی نیمه بیضی مانند نمای ساختمان در نور شب در دریاچه منعکس می شود به شکل یک بیضی کامل دیده می شود که بسیار جذاب است. در ستون های متعدد این بنا، مجسمه هایی ساخته شده است که هرکدان نماینده یکی از الهه ها یا خدایان یونانی است.

کاخ روهان

کاخ روهان -Le Palais Rohan- با نام هتل شهر نیز شناخته می شود و یکی از شاهکارهای معماری فرانسه به شمار می رود. این کاخ از جمله مکان های گردشگری زیباست که توریست ها به هیچ عنوان نمی خواهند دیدن آن را از دست بدهند.

پل سنگی

پل سنگی بوردو -Pont De Pierre- یکی از زیباترین پل های سنگی کشور فرانسه است. این پل روی رودخانه گارون ساخته شده است. پل سنگی سمت چپ رودخانه گارون را به de la Bastide وصل می کند.

درب کبود

در منطقه Gironde شهر بوردو، یک دروازه بزرگ قرار دارد که ارزش تاریخی دارد. این دروازه را با نام Burgundy یا Porte De Bourgogne می شناسند. این دروازه در واقع در ورودی بوردو از شهر پاریس قرار دارد. شاید به اصطلاح می ایرانی ها بتوان به آن دروازه پاریس هم گفت. این بنای زیبا جزو مکان هایی است که باید هنگام بازدید از بوردو از آن دیدن کنید.