درباره پل سنگی بوردو

پل پونت دو پی‌یر -Pont De Pierre- سنگی و قوسی شکل است که روی رودخانه گارون ساخته شده است. این پل در شهر بوردو در کشور فرانسه قرار دارد و جز پل های مشهور جهان به شمار می رود. این پل در خلال سال های 1819 تا 1822 میلادی توسط کلاد دو شامپ با همکاری جین بیلادل طراحی و ساخته شده است.

تعداد حروف نام امپراطور سالی که این پل روی رودخانه بنا شده است، 17 حرف داشته است. به همین دلیل نام 17 حرفی آن را با آجرهای سفید در دو طرف پل برای بزرگداشت او نوشته اند. طول این پل حدود 500 متر است. پل سنگی بوردو یکی از بزرگ ترین و زیباترین پل های کشور فرانسه است. البته باید گفت در کل جهان نیز شهرت خوبی دارد و آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کشور فرانسه می دانند. شاید بتوان زیبایی پل سنگی بوردو را با پل زیبای پاریس مقایسه کرد. در سمت راست پل، کلیسای سن میشل در نزدیکی این پل واقع شده است.

نام محلی - پونت دو پی‌یر در میان محلی با نام پل سنگی شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

پل سنگی بوردو همان طور که از نامش پیداست سنگی است و در شهر بوردو قرار دارد. گردشگرانی که به کشور فرانسه مسافرت کرده اند و قصد بازدید از بوردو و جاذبه هایش را نیز دارند حتما باید از یکی از مشهورترین پل های سنگی دنیا نیز دیدن کنند. این پل روی رودخانه گارون قرار دارد. گردشگران می توانند از راه های مختلف به این منطقه بروند. تسهیلات متنوعی برای گردشگران در این شهر در نظر گرفته شده است. آنها می توانند از هر نوع وسیله نقلیه برای رفتن به پل و بازدید از آن کمک بگیرند. بازدید از این پل سنگی ماشین رو در همه طول روز ممکن است. یعنی مسافران در هر ساعت از شبانه روز می توانند به آنجا بروند و زیبایی هایش لذت ببرند. البته با اینکه محدودیت زمانی برای بازدید وجود ندارد، اما بهترین زمان بعدازظهر و نزدیک غروب است.
وسایل نقلیه ای که قصد عبور از روی این پل را دارند باید عوارض پرداخت کنند. بنابراین پیش از سفر خوب است حتما این مساله را نیز در نظر بگیرید.

تاریخچه

در زمان امپراتوری فرانسه، نخستین پلی که بر رودخانه گارون ساخته شد پل سنگی بوردو بود. این پل به دستور ناپلئون در طول جنگ در سال 1810 ساخته شد. هدف از ساخت پل برای تسهیل در رفت و آمد ارتش ناپلئون از رودخانه در طول جنگ با اپانیا، پرتغال و انگیس بوده است. طراح این پل که فردی به نام کلاد شامپ است، در سال 1811 ساخت این پل را آغاز کرد اما  در سال 1814 میلادی با سقوط امپراتوری فرانسه و کناره گیری ناپلئون از قدرت به مدت 5 سال ساخت پل متوقف شد.
همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، این پل با توجه به حروف نام امپراطور فرانسه 17 قوس دارد و در کنار هر قوس یکی از حروف نام او با آجر سفید روی دو طرف دیواره پل ساخته شده است.
این پل در طول ساخت خود با چالش های بسیاری مواجه بوده است.
 
نام: اروپا » فرانسه » بوردو » پل سنگی
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر بوردو

کلیسای سنت میشل

کلیسای سنت میشل -Basilique Saint Michel- در بوردئو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را به عنوان نخستین هنر معماری رومانو در فرانسه می شناسند. این کلیسا به سبک گوتیک ساخته شده است و در فهرست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار دارد. این کلیسا در آنسوی سواحل نورماندی فرانسه قرار دارد.

کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند

یکی از بهترین نمونه های معماری فرانسه، کلیسای جامع سن آندره و تور پی- برلند -Cathedral Saint Andre - Tour Pey-Berland- است. این کلیسا در شهر بوردو در کشور فرانسه قرار دارد. این کلیسا را باید یکی از بزرگ ترن کلیساهای شهر بوردو به شمار آورد. کلیسای جامع سن آندره و تور پی برلند نمونه بارز و عالی از طراحی گوتیگ معماری فرانسه است.

تئاتر بزرگ بوردو

گراند تئاتر -Le Grand Theatre- در واقع یکی از بزرگ ترین سالن های تئاتر و اپرا در شهر بوردو کشور فرانسه است. این سالن را باید یکی از بهترین و زیباترین معماری های فرانسوی دانست. نمای این سالن به شکل بیضی ساخته است و دریاچه ای در مقابل آن واقع شده است. این ترکیب در شب نمای فوق العاده ای به این ساختمان می بخشد. وقتی نیمه بیضی مانند نمای ساختمان در نور شب در دریاچه منعکس می شود به شکل یک بیضی کامل دیده می شود که بسیار جذاب است. در ستون های متعدد این بنا، مجسمه هایی ساخته شده است که هرکدان نماینده یکی از الهه ها یا خدایان یونانی است.

مارچه دو نوئل

مارچه دو نوئل -Marche de Noel- به معنای بازار کریسمس یکی از بازارچه های خیابانی است که پیش از تعطیلات سال نو برپا می شود. در این بازار انواع مواد غذایی و وسایل و کادوهای موردنیاز برای سال نو به فروش می رسد. این بازاراچه اصولا چهار هفته آخر سال یعنی در طول ماه دسامبر برپاست.

کاخ روهان

کاخ روهان -Le Palais Rohan- با نام هتل شهر نیز شناخته می شود و یکی از شاهکارهای معماری فرانسه به شمار می رود. این کاخ از جمله مکان های گردشگری زیباست که توریست ها به هیچ عنوان نمی خواهند دیدن آن را از دست بدهند.

درب کبود

در منطقه Gironde شهر بوردو، یک دروازه بزرگ قرار دارد که ارزش تاریخی دارد. این دروازه را با نام Burgundy یا Porte De Bourgogne می شناسند. این دروازه در واقع در ورودی بوردو از شهر پاریس قرار دارد. شاید به اصطلاح می ایرانی ها بتوان به آن دروازه پاریس هم گفت. این بنای زیبا جزو مکان هایی است که باید هنگام بازدید از بوردو از آن دیدن کنید.