درباره پل قدیمی هایدلبرگ

پل قدیمی یا پل کارل تئودور -Alte Brucke- شهر هایدلبرگ بر روی رودخانه نکار قرار داشته و قسمت قدیمی شهر را به بافت جدید آن (نویهایم) که در سمت شرقی هایدلبرگ واقع شده، متصل می کند. این پل که یکی از معروفترین پل های جهان است امروزه عمدتاً برای استفاده عابران پیاده و همچنین به عنوان یک جاذبه گردشگری برای بازدیدکنندگان، مطرح است.

طول این پل در حدود 200 متر و عرض آن 7 متر است. این پل از 8 قوس کمانی تشکیل شده که ابعاد آنها 11.72 ,22.00 × 5 ,18.80 ,12.20 و 7.98 متر می باشد. این پل با زیبایی و شکوه خاصی توسط مجسمه های مینروا (الهه شهر و هنر رومیان) و کارل تئودور که بر روی پایه های عریض هفتم و هشتم قرار دارند، تزئین شده است. سبک معماری این پل به گونه ای طراحی و ساخته شده که آن را از گزند سیلاب ها و سایر بلایای طبیعی رایج در منطقه، حفظ کند. بنابراین شاید به سختی بتوان بخش های قوسی شکل این پل را به سه قسمت صعودی، نزولی و افقی تفکیک کرد. طراحی کلاسیک ایوان پل نیز هر چه بیشتر بر زیبایی آن می افزاید.

نام محلی پل این پل در بین مردم منطقه به نام پل قدیمی (آلته بروکه) یا پل کارل تئودور شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

شهر هایدلبرگ از طریق فرودگاه بین المللی فرانکفورت که در فاصله 80 کیلومتری این شهر قرار دارد، با سایر نقاط جهان ارتباط دارد و ظرف مدت یکساعت و نیم می توان از فرودگاه فرانکفورت به هایدلبرگ رسید. پس از ورود به فرودگاه فرانکفورت می توان با استفاده از(TLS (Transfer & Limousine Serviceو پرداخت مبلغ 29 یورو به ازای هر نفر  به هایدلبرگ رسید. گزینه بعدی استفاده از اتوبوس های متعلق به شرکت لوفت هانزا است که با پرداخت مبلغ 19 یورو می توان از این سرویس استفاده کرد.
هتل های متعددی در هایدلبرگ وجود دارند. همچنین مکان های اقامتی گوناگونی با توجه به سلیقه و بودجه گردشگران در این شهر پیدا می شوند. با استفاده از خطوط متعدد اتوبوسرانی یا بوسیله تاکسی می توان به محل پل قدیمی شهر رسید. تورهای مختلفی هم توسط شرکت های گردشگری گوناگونی که در هایدلبرگ فعایت می کنند، برای بازدید از این مکان برگزار می شود.

تاریخچه پل قدیمی هایدلبرگ

ساخت پل کارل تئودور در سال 1788 میلادی به پایان رسید و قدمت این پل اندکی بیش از دو قرن است. تا سال 1877 میلادی، این پل تنها راه عبور از فراز رودخانه نکار به شمار می رفت تا اینکه در این سال پل دیگری به نام فردریک بر روی رودخانه نکار ساخته شد. از این زمان به بعد بود که پل کارل تئودور به پل قدیمی شهرت یافت. همچنین این پل بر روی پایه های پلی متعلق به قرن سیزدهم میلادی بنا شده بود که تعدادشان به 8 عدد می رسید. پیشینه ساخت دروازه پل به سمت جنوب آن، به دوران میانی بازمی گردد.
نخست در قرن سوم میلادی رومیان اقدام به ساخت پلی چوبی بر فراز رودخانه کردند اما حدود 200 سال بعد، یک پل سنگی جایگزین آن شد. پل ساخته شده توسط رومیان خیلی زود از بین رفت و این شهر برای حدود هزار سال فاقد پل بود. تلاش هایی به منظور ساخت پل بر فراز رودخانه نکار در قرن های دوازدهم و سیزدهم میلادی انجام گرفت که همگی با شکست مواجه شدند تا اینکه سرانجام پلی که امروز دیده می شود، در سال 1788 میلادی ساخته شد.
 
نام: اروپا » آلمان » هایدِلبرگ » پل قدیمی هایدلبرگ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر هایدِلبرگ

قلعه هایدلبرگ

قلعه هایدلبرگ -Heidelberger Schloss- که مشرف به شهر قدیمی هایدلبرگ است، نمونه تمام عیار و باشکوهی از آثار بجای مانده از دوران رنسانس در آلمان به شمار می رود. این جاذبه گردشگری هایدلبرگ، فراز و نشیب های زیادی را در طول تاریخ خود تجربه کرده است.