درباره موزه ملی چیانگ مای

اگر تمایل به شناخت بهتر تاریخ کشور تایلند و فرهنگ و سنت مردمان آن در طول تاریخ دارید، بهترین جا برای کسب اطلاعات، موزه ملی چیانگ مای -Chiang Mai National Museum- است. این موزه مملو از وسایل، ابزار سلاح های جنگی، مجسمه های بودا که در طول زمان های مختلف در تاریخ ساخته شده‌اند و اطلاعاتی در مورد دورانLann  در تایلند است. در این موزه می توان از جوانب مختلف تایلند سال های گذشته را مورد بررسی قرار داد. تصایر، مجسمه ها و نفش های برجسته از بودا که از قرن 14 باقی مانده اند در این موزه خودنمایی می کنند. در طبقه دوم این موزه نیز صنایع دستی ساخته شده در دوران Lann قرار دارند که گردشگران می توانند از آنها دیدن کنند.

از آنجا که که موزه ملی چیانگ مای محلی برای نمایش فرهنگ Lann جامعه تایلندی است، در آن می توان انواع سلاح ها جنگی و هنرهای مختلف مربوط به قرن 14 را پیدا کنید. برخی از جالب ترین بخش های موزه، مجسمه برنزی بودای بزرگ (Phra Saen Swae) است و به نوعی هنر Lann به شمار می رود که در قرن 14  تا 15 میلادی وجود داشته است. یکی دیگر از مجسمه های برنزی بودا به نام Subduing Mara، نیز از دیگر جذابیت های این موزه به شمار می رود که در قرن 16 تا 17 میلادی ساخته شده است. بنر بزرگی از بودا که در قرن 20 تا 21 میلادی ساخته شده است، جدیدترین ویژگی موزه ملی چیانگ مای است. جعبه چوبی کتاب مقدس بودایی ها که در قرن 19، ردپای بودای اعظم با صدف های مروارید خاتم کاری و طلا کوب شده که در سال 1794 میلادی در San Kamphaeng ساخته شده است.

موزه ملی چیانگ مای، نیاز جدی به بازسازی داشت و این بازسازی در سال 1996 میلادی انجام شد. این سال را می توان هفتصدومین سال به وجود آمدن شهر چیانگ مای در کشور تایلند و اتمام جشن به سلطنت رسیدن پادشاهان تایلندی دانست. بعد از بازسازی ساختمان به فرم واقعی آن، موزه دوباره برای تماشای عموم باز و میزبان صدها نفر بازدیدکننده در روز شد.
نام محلی - موزه ملی چیانگ مای با همان نام موزه ملی میان محلی ها شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که موزه ملی چیانگ مای در شمال شهر چیانگ مای قرار دارد، می توان از هر نوع وسیله نقلیه شهری برای رسیدن به آنجا استفاده کرد. یکی از بهترین وسایل نقلیه برای رسیدن به این محل، استفاده از سه چرخه های مشهور تایلند یعنی توک توک است که قیمت ارزانی دارند.
موزه ملی چیانگ مای هر روز از ساعت 9 تا 4 بعدازظهر باز است. البته در روزهای تعطیلات رسمی نیز تعطیل است.
هزینه ورودی موزه حدود 10 بات برای محلی ها، 30 بات برای گردشگران و برای دانش آموزان رایگان است.

تاریخچه

موزه ملی چیانگ مای، با مراسمی سرشار از تجمل و جشن  افتتاح شد. برنامه بازگشایی این موزه همچون جشن روز تولد ملکه تایلند در روز ششم فوریه بسیار بزرگ و پر زرق و برق بود. بعد از آن بود که موزه ملی چیانگ مای به عنوان به عنوان یک یکی از مراکز آموزش و نمایش هنرها و فرهنگ غنی تایلند در شهر چیانگ مای شناخته و انتخاب شد.
معماری و طراحی ساختمان موزه ملی چیانگ مای به سبک تایلندی است. اما در آن انواع هنرها و ویژگی های فرهنگ Lann را که مربوط به قرن 14 است را نیز می توان یافت.
 
نام: آسیا » تایلند » چیانگ مای » موزه ملی چیانگ مای
گروه: مکان های معروف
 

عکس های موزه ملی چیانگ مای

 

مکان های دیدنی دیگر چیانگ مای

معبد جِت یُد

معبد جِت یُد((Wat Jed Yod یکی از معبدهای بودایی به سبک هندی است که در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. این معبد شبیه معبد Indian Bodh Gaya در هند است و در قرن 15 به منظور میزبانی شورای جهانی بودا ساخته شده است.

معبد دوی سوتیپ

phrathat Doi Suthep (معبد دوی سوتیپ)، یکی از معابد بودایی ها در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد نیز یکی از معبدهای مهم در چیانگ مای است و افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به این شهر و کشور تایلند مسافرت می کنند.

معبد پاه پونگ

معبد پاه پونگ -Wat Pah Pong- در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. این معبد یکی از معابد زیبای بودایی ها در چیانگ مای است. معماری زیبا و مجسمه های فراوانی که از بودا در حالت ها مختلف در این معبد قرار دارند، این معبد را تبدیل به یکی از جاذبه های این شهر کرده اند.

معبد پهارا سینگ

معبد پهارا سینگ -Wat Phra Sing- یکی از معابد بودایی در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد نیز همچون دیگر معابد زیبای این شهر، جزو یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود و سالانه میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف جهان است.

معبد سوآن داک

در کشور تایلند بیش از صدها معبد بودایی وجود دارد. این معابد که به زبان محلی Wat نامیده می شوند و هر کدام اهمیت خاص خود را دارند. تعدادی از آنها بیش از دیگر معابد شهرت دارند و هرساله بازدیدکننده های فراوانی به آنجا می روند. یکی از این معبدهای مشهور که در طول سال میزبان گردشگران فراوانی است، سوآن داک نام دارد و در شهر چیانگ مای واقع شده است.