درباره معبد جِت یُد

Wat Jed Yod، معبدی تایلندی بودایی است که به سبک معماری هندی بنا شده است و شباهت فراوانی به معبد Mahabodhi در هند دارد و به منظور جلوگیری از کاهش نفوذ بودا ساخته شده است. سبک ساخت این معبد شباهتی به دیگر معابد تایلند ندارد. مردمانی که در این معبد گرد هم جمع می شوند، احساس حضور در معبد  Mahabodhi در هند را دارند. این معبد در قرن 15 میلادی به منظور میزبانی شورای بودایی جهان بنا شده است. این معبد 8 بار در طول تاریخ میزبان این شورا بوده است. سالن آن شبیه غار و زیربنای آن مستطیل شکل است.
چهره یکی از مجسمه های ایستاده در یکی از بخش های معبد، یکی از نکات جالب Wat Jed Yod است. با اینکه این مجسمه تا حد زیادی از هم پاشیده شده است و چیز واضحی از صورت آن دیده نمی شود اما بدنه کلی آن به خوبی باقی مانده است و گردشگران از دیدن این مجسمه لذت می برند.  طرح نامتقارن دیگر مجسمه ها و تصاویر برجسته بودا نیز از دیگر دیدنی های این معبد هستند. این نامتقارن بودن، طرحی غیرمعمول و البته جذاب به معبد بخشیده است. مجسمه ها در یک طرف ایستاده هستند و در طرف دیگر به صورت نشسته ساخته شده اند.
جالب اینجاست که مجسمه های ایستاده، با جزئیات کامل نقش شده اند و این هنرنمایی مردمان آن زمان را می رساند. اما مجسمه های نشسته، نقشی کلی از بودا را نشان می دهد و به هیچ وجه جزئیاتی از لباس و صورت در این مجسمه ها دیده نمی شود. در ضمن اینکه همه مجسمه های نشسته دست چپ خود را از دست داده اند ما دیگر اعضای بدن آنها به صورت کامل وجود دارند.

نام محلی Wat Jed Yod به معنای 7 مناره است که میان محلی ها با نام معبد هفت مناره شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که معبد جِت یُد در مسیر بزرگراهی که به شهر متصل می شود قرار دارد، می توان به سادگی با کمک توک توک (سه چرخه هایی که در تایلند به عنوان تاکسی استفاده می شوند) یا هر وسیله نقلیه دیگری به آنجا رفت و از بافت قدیمی و سنت بودایی های هندی شهر چیانگ مای دیدن کرد. این معبد در نزدیکی موزه ملی شهر چیانگ وای واقع شده است و پیاده هم می توان به آنجا رفت. بنابراین باید گفت، Wat Jed Yod دومین محل در شهر چیانگ مای است که هنگام ورود می توان از آن بازدید کرد.

ساعات بازدید

ساعت بازدید از این معبد مشخص نیست. در ماه های مختلف سال، در ساعت های مختلفی باز و بسته است. به همین دلیل پیش از بازدید باید حتما در مورد ساعات باز بودن آن سوال و سپس به آنجا مراجعه کرد.

تاریخچه

Wat Jed Yod در سال 1455 در زمان پادشاه Tilokarat تایلند ساخته شده است. این بنا دقیقا مشابه Mahabodhi در هند ساخته شده است. این معبد، در سال 1477 میلادی میزبان هشتمین شورای جهانی بودا بوده است و Tripitaka در آنجا بازبینی و بازنویسی شده است. پیش بینی شده بود بودا در سال 2000 میلادی از بین برود به همین دلیل ، Wat Jed Yod در قرن 15 ساخته شد.
 
نام: آسیا » تایلند » چیانگ مای » معبد جِت یُد
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر چیانگ مای

موزه ملی چیانگ مای

موزه ملی چیانگ مای -Chiang Mai National Museum- در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. در این موزه ویژگی های مختلف فرهنگی و تاریخی این شهر را در خود جای داده است.

معبد دوی سوتیپ

phrathat Doi Suthep (معبد دوی سوتیپ)، یکی از معابد بودایی ها در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد نیز یکی از معبدهای مهم در چیانگ مای است و افراد بسیاری از سراسر دنیا برای بازدید از آن به این شهر و کشور تایلند مسافرت می کنند.

معبد پاه پونگ

معبد پاه پونگ -Wat Pah Pong- در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. این معبد یکی از معابد زیبای بودایی ها در چیانگ مای است. معماری زیبا و مجسمه های فراوانی که از بودا در حالت ها مختلف در این معبد قرار دارند، این معبد را تبدیل به یکی از جاذبه های این شهر کرده اند.

معبد پهارا سینگ

معبد پهارا سینگ -Wat Phra Sing- یکی از معابد بودایی در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد نیز همچون دیگر معابد زیبای این شهر، جزو یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود و سالانه میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف جهان است.

معبد سوآن داک

در کشور تایلند بیش از صدها معبد بودایی وجود دارد. این معابد که به زبان محلی Wat نامیده می شوند و هر کدام اهمیت خاص خود را دارند. تعدادی از آنها بیش از دیگر معابد شهرت دارند و هرساله بازدیدکننده های فراوانی به آنجا می روند. یکی از این معبدهای مشهور که در طول سال میزبان گردشگران فراوانی است، سوآن داک نام دارد و در شهر چیانگ مای واقع شده است.