درباره Wat Phrathat Doi Suthep

معبد دوی سوتیپ چیانگ مای یکی از زیباترین و باشکوه ترین معابد شهر چیانگ مای است. گردشگرانی که از سراسر دنیا به کشور تایلند مسافرت می کنند، در بازدید از شهر زیبای چیانگ مای حتما سری هم به این معبد بودایی می زنند. این معبد را می توان یکی از جاذبه های شهر چیانگ مای دانست.
Wat Phrathat Doi Suthep، مناره طلایی بسیار زیبا، درها و دیوارهای زیبایی دارد. قدمت این معبد به سال 1383 میلادی بر می گردد و از آنجا که روی تپه واقع شده است، می توان شهر چیانگ مای را از بالا دید و از مناظرش لذت برد. رفتن به این معبد آرامش و احساس خوبی به گردشگران می دهد. یکی از جذابیت های این معبد، پلکانی است که در سال 1934 برای آن ساخته شده اند. این پله ها بسیار زیاد و حدود 309 عدد هستند و مسیری طولانی از پایین تپه تا خود معبد دوی سوتپ را پوشش می دهند. دو طرف این پله ها به شکل اژدهای هفت سر تزئین شده است که نمای زیبایی به آن می بخشد و نماد فرهنگ مردم منطقه است. از دیگر جذابیت های معبد دوی سوتیپ، مجسمه سفیدرنگ یک فیل است. این مجسمه نماد فیل سفیدی است که استخوان های بودای اعظم را بر پشت خود حمل کرده و به این معبد آورده است. مجسمه فیل سفید برای یادآوری نحوه ساخت این معبد و تاریخچه آن ساخته شده است.
هیچ فردی حق ندارد با کفش وارد این معبد بشود. بتکده، محراب، زیارتگاه های فراوانی داخل معبد وجود دارند. این معبد بودایی همچون معابد هندی است. میان همه مجسمه های بودایی معبد دوی سوتیپ، مجسمه «گانش» نیز به چشم می خورد.

نام محلی نام محلی معبد دوی سوتیپ شهر چیانگ مای، دوی سوتیپ است. این معبد در میان محلی ها نیز با همین نام شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

دیگر نیاز به یادآوری نیست که معبد دوی سوتیپ یکی از زیباترین و مهم ترین معابد بودایی در شهر چیانگ مای و کشور تایلند است. این معبد روی تپه دوی سوتیپ در شمال غربی چیانگ مای قرار دارد. معابد بودایی به دلیل طراحی های جالب، مجسمه های بودایی طلایی بزرگ و کوچک، کاهنان و سنت مذهبشان، افراد بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود جلب می کنند. با ورود به این معبد، کاهنان بودایی زیادی را می توان در داخل و محوطه ساختمان دید. طرز لباس پوشیدن و رفتار این کاهنان نیز جالب توجه است.
از نقاط مختلف دنیا و همچنین از بخش های مختلف شهر دسترسی بسیار آسانی می توان به معبد دوی سوتیپ داشت. برای این کار کافیست با پروازهای روزانه به کشور تایلند بروید، سپس به شهر چیانگ مای و در آخر معبد را پیدا کنید. از این معبد، می توان بخش های مختلف شهر را نیز دید.

هزینه ورودی

هزینه ورودی Wat Phrathat Doi Suthep نیز 30 بات تایلند است.

تاریخچه

معبد دوی سوتیپ، در سال 1383 کشف شد. در این سال نخستین مناره معبد ساخته شد. بعد از آن سال، بتکده، محراب و زیارتگاه های مختلفی به این معبد اضافه شد و به شکل کنونی اش در آمد. تا سال 1935 میلادی، هیچ راهی برای رسیدن به این معبد وجود نداشت.
معبد دوی سوتیپ، به دستور پادشاه Nu Naone ساخته شده است.
در آن زمان، استخوان های بودای اعظم بر پشت فیل سفیدرنگی گذاشته شده است و این فیل را در تپه رها کرده اند. این فیل بعد از طی مسافتی به معبد دوی سوتیپ رسیده و در همان جا مانده و در نهایت مرده است. به همین دلیل مجسمه ای نیز از این فیل در این معبد وجود دارد.
با وجود چنان افسانه هایی، معبد دوی سوتیپ را یکی از حیرت انگیزترین معابد تایلند می دانند.
 
نام: آسیا » تایلند » چیانگ مای » معبد دوی سوتیپ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر چیانگ مای

موزه ملی چیانگ مای

موزه ملی چیانگ مای -Chiang Mai National Museum- در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. در این موزه ویژگی های مختلف فرهنگی و تاریخی این شهر را در خود جای داده است.

معبد جِت یُد

معبد جِت یُد((Wat Jed Yod یکی از معبدهای بودایی به سبک هندی است که در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. این معبد شبیه معبد Indian Bodh Gaya در هند است و در قرن 15 به منظور میزبانی شورای جهانی بودا ساخته شده است.

معبد پاه پونگ

معبد پاه پونگ -Wat Pah Pong- در شهر چیانگ مای کشور تایلند قرار دارد. این معبد یکی از معابد زیبای بودایی ها در چیانگ مای است. معماری زیبا و مجسمه های فراوانی که از بودا در حالت ها مختلف در این معبد قرار دارند، این معبد را تبدیل به یکی از جاذبه های این شهر کرده اند.

معبد پهارا سینگ

معبد پهارا سینگ -Wat Phra Sing- یکی از معابد بودایی در شهر چیانگ مای کشور تایلند است. این معبد نیز همچون دیگر معابد زیبای این شهر، جزو یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود و سالانه میزبان گردشگران فراوانی از نقاط مختلف جهان است.

معبد سوآن داک

در کشور تایلند بیش از صدها معبد بودایی وجود دارد. این معابد که به زبان محلی Wat نامیده می شوند و هر کدام اهمیت خاص خود را دارند. تعدادی از آنها بیش از دیگر معابد شهرت دارند و هرساله بازدیدکننده های فراوانی به آنجا می روند. یکی از این معبدهای مشهور که در طول سال میزبان گردشگران فراوانی است، سوآن داک نام دارد و در شهر چیانگ مای واقع شده است.