درباره مجسمه بودای بزرگ

گفته می شود ایده ساخت این مجسمه حدود 10 سال پیش توسط گروهی از دوستان که در نزدیکی این منطقه زندگی می کردند، مطرح شده است. محل این مجسمه در جایی بین خلیج Chalong و دریای آندامان و کاتا قرار دارد. ابتدا آنها طرح ساخت منظره ای جذاب با دید زیبا را در سر می پروراندد اما مدتی بعد به این نتیجه رسیدند که اگر یک  مجسمه بزرگ از بودا در این مکان ساخته شود، می تواند گردشگران فراوانی را به سمت خود جلی کند. این مجسمه سفید رنگ بزرگ در حالت نشسته، در واقع بزرگ ترین مجسمه بودا در کشور تایلند است.

نام محلی - مجسمه بودای بزرگ در بین محلی های پوکت نیز با همین نام، یعنی Giant Buddha (بودای بزرگ) شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

ایده ای که چندتا دوست آن را در ذهن پرورانده بودند، خیلی زود به مرحله طراحی و اجرا رسید و مراحل ساخت بزرگ ترین مجسمه بودا در شهر پوکت در کشور تایلند آغاز شد. مجسمه بزرگ بودا در جنوب جزیره پوکت قرار دارد. در تپه های بین دریای کاتا و خلیج  Chalong قرار دارد.

پیشینه مجسمه بزرگ بودا

پروژه ساخت مجسمه بودای بزرگ در پوکت در ابتدا با مشکلات فراوانی روبه رو بود. اما با پیگیری های فراوان گروه سازنده و طراح و درخواست های متعدد از دولت تایلند و شاه آن کشور، بالاخره با درخواست آنها بعد از طی مراحل اداری فراوان و کاغذبازی های بی شمار،  بالاخره ساخت بزرگ ترین مجسمه بودای تایلند آغاز شد. البته بعد از شروع کار نیز مشکلات دیگری نمایان شدند. بزرگ ترین و مهم ترین آنها مشکلات اقتصادی و عدم توانایی تامین هزینه های مالی این پروژه بود. البته این مشکل نیز با کمک های مالی مردم و اعانه هایشان تا حدی برطرف شد. اما باز هم مشکلات مالی سدی برای خوب و سریع پیش رفتن مراحل ساخت بود.
مجسمه بودای بزرگ -Big Buddha-، مجسمه ای کوچک تر نیز در کنار خود دارد. جنس مجسمه دوم و کوچک تر از برنج است و حدود 22 تن وزن دارد. حدود 8 میلیون بات (واحد پول تایلند) برای ساخت این مجسمه هزینه شده است. مجسمه اصلی که مجسمه بزرگ بودا نام دارد، حدود 45 متر طول دارد. پایه این مجسمه نیز حدود 25 متر ارتفاع دارد.
هزینه ساخت این مجسمه حدود 30 میلیون بات هزینه داشت که بیش از 20 میلیون آن با کمک های مردمی تامین شده بود.

تاریخچه

تاریخ ساخت این مجسمه به بیش از 10 سال پیش بر می گردد. زمانی که گروهی از دوستان با ایده پردازی دسته جمعی به این نتیجه رسیدند چقدر خوب می شود اگر روی این تپه ها مجسمه بزرگی از بودا ساخته  و از همه جای جزیره به خوبی دیده شود. پیشنهاد ساخت مجسمه بودای بزرگ ابتدا از طرف دولت تایلند رد شد. اما با اصرار گروهی که نظریه ساخت این مجسمه را داده بودند و پیگیری های فراوان آنها، بالاخره در فوریه سال 2009 میلادی ساخت این مجسمه آغاز شد.
ساخت مجسمه کوچک تر بودا که از جنس فلز برنج بود، اول تمام شد و بعد مجسمه بزرگ تر پایان یافت.
بیشتر هزینه ساخت این مجسمه ها را مردم به صورت اعانه پرداخت کردند.
 
نام: آسیا » تایلند » پوکت » مجسمه بودای بزرگ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پوکت

ساحل پاتونگ - ساحل بهشت

یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت تایلند از نظر گردشگری سواحل زیبای این کشور هستند. جذابیت اصلی این سواحل نیز شن های سفید و طلایی آنها است. زیباترین ساحل های تایلند را می توانید در جزیره پوکت پیدا کنید. دو ساحل جذاب و زیبای پوکت، سواحل بهشت (Paradise) و پاتونگ (Patong)نام دارند. این دو ساحل هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف دنیاست.

پارک ملی خا فرا تاو

پارک ملی Khao Phra Thaeo، جنگلی حفاظت شده در تایلند و در نزدیکی شهر پوکت است. در این جنگل انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری را می توان دید. در ضمن اینکه آبشارهای زیبایی نیز دارد.

دماغه پرومتِپ - منظره زیبای کاتا

در جنوبی ترین بخش جزیره پوکت، دماغه ای وجود دارد که به دلیل طبیعت زیبا، مناظر خیره کننده و غروب باشکوه خورشید شهرت دارد. این محل به دلیل منظره زیبای دریای آندامان و خلیج کاتا جذابیت بسیاری دارد و مسافران و گردشگرانی که به پوکت سفر می کنند، حتما به این منطقه نیز سر می زنند.

شهر قدیمی پوکت

شهر قدیمی پوکت -Old Phuket Town- همان جایی که است که اکنون با عنوان پوکت شناخته می شود. این شهر یکی از زیباترین شهرهای دنیا برای گردش و مسافرت است. هر ساله میلیون ها نفر از نقاط مختلف جهان به این شهر سفر می کنند.

سالن های نمایش سیمون - فانتاسی پوکت

تایلند جذابیت های فراوانی دارد. به همین دلیل افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان به این کشور مسافرت می کنند. مواردی که در همه شهرهای تایلند مشترک است، علاوه بر هتل ها، استراحتگاه ها، رستوران ها، معبدها، مکان های تفریحی شاد همچون سالن های نمایش، جشن و پایکوبی است. از جمله این سالن ها می توان به نمایش FantaSea پوکت و سالن سیمون اشاره کرد که در شهر پوکت تایلند واقع شده اند.

معابد پوکت - معبد چالونگ

معبد چالونگ -Wat Chalong- و دیگر معابد پوکت جزو مشهورترین معابد تایلند به شمار می روند. معبد چالونگ شهرت بیشتری نسبت به بقیه معبدها دارد. بعد از آن هم می توان به معبد بودای بزرگ اشاره کرد.

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری -Phuket Vegetarian Festival- هرساله در شهر پوکت در کشور تایلند برگزار می شود. این مراسم قواعد ویژه خود را دارد که باید مورد توجه شرکت کننده های آن قرار بگیرد. در این مراسم مردم روزه گیاه خواری می گیرند و حق مصرف گوشت و فراورده های گوشتی را ندارند. در کنار این روزه داری که دست کم سه روز ادامه دارد، مراسم دیگری همچون آتش بازی و نواختن طبل و ... نیز برگزار می شود.