درباره شهر قدیمی پوکت

شهر قدیمی پوکت -Old Phuket Town- یکی از شهرهای بسیار شناخته شده و مشهور در تایلند است. زندگی مردم اینجا همیشه و در همه وقت سال، با هجوم گردشگران همراه است. این شهر را می توان میراث تایلند دانست.
یکی از جاذبه های اصلی شهر قدیمی پوکت، معماری و نوع ساخت خانه های آن است. این معماری بعدها برای ساخت خانه های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته است. قدم زدن در خیابان های شهر قدیمی پوکت، گردشگران از زیبایی معماری خانه ها که به نوعی از معماری های شهرهای اروپایی همچون انگلیس و پرتغال الهام گرفته شده اند، لذت بببرند. این سبک معماری و کوچه و خیابان ها، حس و حال صدها سال پیش را به گردشگران القا می کنند.
در شهر قدیمی پوکت دو نوع معماری متفاوت در ساخت خانه ها استفاده شده است. یکی از آنها سبک چین و پرتغالی و دیگری چینی استعماری است. هر دو این سبک ها، جلوه شگفت انگیز و زیبایی دارند.
خوب است بدانید حکومت تایلند به خوبی از این میراث قدیمی محافظت و برای حمایت از شهر قدیمی پوکت به اندازه کافی هزینه می کند.
سبک معماری چین و پرتغالی ساختمان ها، به این گونه است که طبقه اول یا همکف به عنوان مغازه و مرکز کسب و کار و تجارت استفاده می شدند و طبقه دوم محل زندگی ساکنین بوده است. ساختمان هایی که به این سبک ساخته می شوند را خانه-مغازه نیز می نامند. این خانه های سالن های بزرگی برای پذیرایی از مهمانان دارند. در جلوی ساختمان ها و در واقع بالای درب مغازه ها نیز سقف هایی وجود دارند که برای پیاده روها ایجاد سایه می کنند.
ساختمان هایی هم که به سبک چینی ساخته شده اند، به عنوان خانه های بزرگ با صندلی های قرمز نیز شناخته می شوند. این ساختمان ها توسط مردم چین و با پول هایی که از معدن قلع به دست آمده بودند، که ساخته شده بود.

نام محلی شهر قدیمی پوکت نام خاصی ندارد و در میان محلی ها نیز با نام شهر قدیمی پوکت شناخته می شود.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که در همه روزها و ماه های سال، گردشگران از نقاط مختلف دنیا به تایلند سفر می کنند، هرگز شهر قدیمی پوکت را خالی از گردشگر نخواهید دید. روزانه پروازهای هوایی متعددی از جاهای مختلف دنیا به سمت تایلند وجود دارد. حتی گردشگران از طریق دریا نیز خود را به این کشور می رسانند و از جاذبه های گردشگری آن لذت می برند. بیشتر این مسافران از طریق ماشین، اتوبوس یا کرایه کردن تاکسی، به شهر قدیمی پوکت نیز سفر می کنند. کرایه و هزینه وسایل حمل و نقل عمومی و خصوصی بستگی به میزان راحتی آنها دارد.

تاریخچه

شهر قدیمی پوکت، در شهر پوکت در تایلند قرار دارد. تاریخ شکل گیری این شهر به روزهای اوج کار معدن در چند قرن پیش بر می گردد. باید گفت پیشینه این شهر به زمانی بر  می گردد که چینی ها برای ساختن آینده خود و کار در معادن قلع به این شهر آمدند. تا سال 1992 میلادی، شهر پوکت وجهه اصلی و قدیمی خود را حفظ کرده بود. اما بعد از سال 1992، دولت به نوسازی آن و ایجاد امکانات برای کمک به مردم آنجا اقدام کرد.
 
نام: آسیا » تایلند » پوکت » شهر قدیمی پوکت
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر پوکت

ساحل پاتونگ - ساحل بهشت

یکی از اصلی ترین دلایل اهمیت تایلند از نظر گردشگری سواحل زیبای این کشور هستند. جذابیت اصلی این سواحل نیز شن های سفید و طلایی آنها است. زیباترین ساحل های تایلند را می توانید در جزیره پوکت پیدا کنید. دو ساحل جذاب و زیبای پوکت، سواحل بهشت (Paradise) و پاتونگ (Patong)نام دارند. این دو ساحل هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از نقاط مختلف دنیاست.

مجسمه بودای بزرگ

بودای بزرگ -Big Buddha-، همان طور که از نامش پیداست مجسمه بزرگی از بوداست که در جنوب شهر پوکت و روی تپه های این جزیره ساخته شده است. این مجسمه بزرگ یکی از جاذبه های جزیره پوکت به شمار می رود.

پارک ملی خا فرا تاو

پارک ملی Khao Phra Thaeo، جنگلی حفاظت شده در تایلند و در نزدیکی شهر پوکت است. در این جنگل انواع مختلف گونه های گیاهی و جانوری را می توان دید. در ضمن اینکه آبشارهای زیبایی نیز دارد.

دماغه پرومتِپ - منظره زیبای کاتا

در جنوبی ترین بخش جزیره پوکت، دماغه ای وجود دارد که به دلیل طبیعت زیبا، مناظر خیره کننده و غروب باشکوه خورشید شهرت دارد. این محل به دلیل منظره زیبای دریای آندامان و خلیج کاتا جذابیت بسیاری دارد و مسافران و گردشگرانی که به پوکت سفر می کنند، حتما به این منطقه نیز سر می زنند.

سالن های نمایش سیمون - فانتاسی پوکت

تایلند جذابیت های فراوانی دارد. به همین دلیل افراد بسیاری از نقاط مختلف جهان به این کشور مسافرت می کنند. مواردی که در همه شهرهای تایلند مشترک است، علاوه بر هتل ها، استراحتگاه ها، رستوران ها، معبدها، مکان های تفریحی شاد همچون سالن های نمایش، جشن و پایکوبی است. از جمله این سالن ها می توان به نمایش FantaSea پوکت و سالن سیمون اشاره کرد که در شهر پوکت تایلند واقع شده اند.

معابد پوکت - معبد چالونگ

معبد چالونگ -Wat Chalong- و دیگر معابد پوکت جزو مشهورترین معابد تایلند به شمار می روند. معبد چالونگ شهرت بیشتری نسبت به بقیه معبدها دارد. بعد از آن هم می توان به معبد بودای بزرگ اشاره کرد.

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری

جشنواره مذهبی گیاه‌خواری -Phuket Vegetarian Festival- هرساله در شهر پوکت در کشور تایلند برگزار می شود. این مراسم قواعد ویژه خود را دارد که باید مورد توجه شرکت کننده های آن قرار بگیرد. در این مراسم مردم روزه گیاه خواری می گیرند و حق مصرف گوشت و فراورده های گوشتی را ندارند. در کنار این روزه داری که دست کم سه روز ادامه دارد، مراسم دیگری همچون آتش بازی و نواختن طبل و ... نیز برگزار می شود.