درباره کلیسای یادبود قیصر ویلیام

در مرکز میدان برایت شاید واقع در خیابان کورفوراِشتِندام، اثری تاریخی مذهبی به نام کلیسای یادبود قیصر ویلیام -Kaiser William Memorial Church- وجود دارد. مردم محلی این بنا را کایزِر ویلهلم گِدِشتنیس کیقشه، می نامند. انفجار بمب در سال 1943 میلادی سبب تخریب بخشی از بنای کلیسا شد. بازسازی این کلیسا از سال 1959 تا 1963 میلادی به طول انجامید. کلیسای اصلی در دهه 1980 میلادی ساخته شد.
برج بلند کلیسا که رو به سمت شمال شرقی قرار گرفته، دارای عبادتگاه کوچکی می باشد. در هر دو سمت غربی و شرقی کلیسا، تالاری قرار گرفته که شامل چهار ساختمان و خرابه هایی در سمت غربی است. برج این کلیسا به شکل یک شش ضلعی است در حالیکه خود کلیسا به شکل هشت ضلعی می باشد. کلیسا و برج آن بر روی زمین مسطحی به طول 100 و عرض 40 متر ساخته شده اند. ساختمان های جدید کلیسا از جنس شیشه و استیل ساخته شده اند که بسیار محکم و استوار می باشند. 21292 قطعه شیشه رنگی در ساخت دیوار کلیسا بکار رفته اند. ایده این کار از شیشه های رنگی بکار رفته در کلیسای جامع چارترِس گرفته شده است. با الهام از این کلیسا، گابریل لویره اقدام به طراحی این شیشه ها کرد. بلندای کلیسا 5/20 متر و پهنای آن 35 متر است. نمای منحصربفرد ساختمان جدید کلیسا سبب شده تا مردم برلین به آن لقب  "Lippenstift und Puderdose”  به معنی رژ لب و قوطی پنکک را بدهند.
در مقابل در ورودی کلیسا و به سمت قسمت داخلی ساختمان، مجسمه ای از حضرت مسیح در بالای میز یا محراب آویزان شده که توسط مارل هِمِتِر خلق شده است. این تصویر با استفاده از آلیاژی از جنس مس و روی، ساخته شده است. صلیب نصب شده در بالای محراب کلیسا نیز توسط پیتر تاوخنیتس از جنس نقره با روکشی از طلا و 37 قطعه سنگ کریستالی طراحی و ساخته شده است. در سمت چپ محراب در کنار منبری هشت ضلعی، حوضچه سفالین غسل تعمید حاوی آب مقدس بر روی پایه ای از جنس سنگ مرمر کارارا قرار دارد. در مقابل محراب و بر روی یک قسمت لژ مانند، ارگی متشکل از 50000 لوله که توسط شوکه ساخته شده، دیده می شود. همچنین صفحاتی از جنس پلکسی گلاس به منظور بررسی خصوصیات صدای ارگ در این بخش بکار رفته است.

نام محلی این کلیسا در زبان محلی به نام گِدِشتنیس کیقشه  (Gedächtniskirche)، خوانده می شود.

اطلاعات گردشگری

گردشگران کاتولیک و غیرکاتولیک بسیاری همه ساله از این کلیسا دیدن می کنند. نزدیکترین ایستگاه های مترو به این کلیسا، ایستگاه باغ وحش (خطوط U2، U9 شهری و برخی خطوط حومه ای) و ایستگاه کورفوراشتندام (خطوط U1 و U9) می باشد. ساعات کار این کلیسا از 9 صبح الی 7 بعدازظهر است. دروازه براندنبورگ هم در نزدیکی این کلیسا واقع شده است. اماکن اقامتی مناسبی هم در اطراف این کلیسا در اختیار گردشگران قرار دارد. گردشگرانی از سراسر جهان به دیدن این کلیسا آمده و از طراحی و معماری زیبای آن تقدیر می کنند. برلین توسط فرودگاه بین المللی خود ارتباط خوبی با سایر نقاط جهان دارد. جاذبه های گردشگری متعددی که در برلین وجود دارند گوشه ای از تمدن غنی پروسی را با ترکیبی مدرن به نمایش می گذارند.

تاریخچه کلیسا

در بین سال های 1891 تا 1895 میلادی، نمادی از اتحادیه پروس به دستور قیصر ویلهلم دوم ساخته شد. این بنا که توسط فرانتس شوِشتِن طراحی شده، در واقع به سبک نئو رومانس ساخته و توسط موزائیک های بزرگی پوشانده شده که نشان دهنده تاریخ غنی پروسی ها می باشد. یک راهرو نیز به ساختمان کلیسا متصل بوده اما برج ناقوس کلیسا از ساختمان، جدا بوده است. منار مخروطی شکل کلیسای قدیمی که دچار آسیب شده بود، به همراه یک تالار یادبود در طبقه همکف کلیسا مجدداً ساخته شد. پس از تخریب منار مخروطی شکل کلیسا و تحت فشار افکار عمومی، کلیسای قدیمی مجدداً به شکل اصلی آن ساخته شد. طراح کلیسای جدید فردی به نام اِگون آیمرمان بود که ساختمان جدید را در کنار ساختمان های قدیمی احداث کرد که مجموعاً چهار ساختمان دیده می شود. در تاریخ نهم ماه می سال 1959 میلادی گلنگ احداث کلیسای جدید زده شد و در شانزدهم دسامبر سال 1960 میلادی مراسم جشن اتمام بام کلیسا برگزار شد. ناقوس های جدید کلیسا در نوزدهم جولای سال 1961 میلادی نصب شدند. مراسم تقدیس کلیسا در هفدهم دسامبر همان سال انجام شد. عبادتگاه و سرسرای کلیسا نیز در دسامبر سال 1963 میلادی تکمیل شدند.
 
نام: اروپا » آلمان » برلین » کلیسای یادبود قیصر ویلیام
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر برلین

دیوار برلین

دیوار معروف برلین -Berlin Wall- واقع در برلین آلمان یکی از دیوارهایی است که پاسدار حفظ کشور از تهاجم بیگانگان است و به عنوان مرزی برای کشور آلمان بکار می رود . در حال حاضر این دیوار به یکی از نقاط داغ تورسیتی برلین تبدیل شده است .

قصر شارلوتن بورگ

قصر شارلوتن بورگ -Charlottenburg Palace- یکی از بارزترین نمونه های شکوه و عظمت برلین به شمار می رود. این قصر از جمله نمونه های درخشان و زیبای سبک معماری باروک می باشد.

میدان گِندارمن مارکت برلین

میدان گندارمن مارکت -Gendarmenmarkt- برلین از جمله مکان هایی است که گردشگران مشتاق دیدن آن هستند. چندین موزه و یک بازار عجیب و غریب در اینجا وجود دارند.

باغ وحش برلین

یکی از زیباترین مکان های دیدنی برلین، باغ جانورشناسی -ZoologicalGarden- این شهر می باشد. این مکان یکی از بهترین و قدیمی ترین باغ وحش های آلمان محسوب می شود.

موزه جزیره

موزه جزیره -Museum Island- نمونه ای باشکوه از هنر معماری در آلمان به شمار می رود. این موزه که در شهر برلین واقع شده در حقیقت تماشا خانه ای است که مراحل مختلف تاریخ و هنر آلمان را به تصویر می کشد.

دروازه براندنبورگ

یکی از مهمترین نمادهای کشور آلمان و شهر برلین، دروازه براندنبورگ -The Brandenburg Gate- است که آلمانی ها آن را براندنبورگر تُر می نامند. این بنا که در تقاطع دو خیابان اِبِرت و اونتر دِن لیندن قرار گرفته، نمادی از صلح و وحدت می باشد.