درباره براندنبورگ

دروازه براندنبورگ -The Brandenburg Gate- یکی از دروازه های قدیمی شهر برلین است. این دروازه در قسمت غربی شهر و در تقاطع دو خیابان ابرت و اونتر دن لیندن واقع شده است. از میان دروازه های متعدد برلین در زمان قدیم، تنها دروازه براندنبورگ باقی مانده است.
دروازه براندنبورگ، درب ورودی عظیم الجثه خیابان معروف اونتر دن لیندن است. این خیابان که به قصر شهری پادشاهی پروس ختم می شود، درختان لیندن بسیاری دارد. این بنا به عنوان یکی از معروفترین نمادهای اروپا در نظر گرفته می شود. ساختمان پارلمان آلمان در شمال این دروازه و به فاصله یک بلوک از آن قرار دارد. طرح بنای این دروازه مشابه دروازه ورودی شهر آتن یا دروازه معروف پروپیلائه، می باشد که همچون تاریخ معماری کلاسیک برلین کماکان استوار است. معمار نخستین دروازه برلین که ابتدا با نام آتن در کنار اسپِرِ (اسپِرِ نام رودی در برلین است) خوانده می شد، فردی به نام کارل گوتهارد فون لانگ هانس بود. ارابه چهار اسبه ای هم که بر فراز دروازه دیده می شود توسط فردی به نام یوهان گوتفرید شاکو، ساخته شده است. دوازده ستون دروازه براندنبورگ (6 ستون در هر سمت) که به سبک دُریک ساخته شده اند، پنج راه عبور و مرور را تشکیل داده اند. مردم شهر فقط اجازه داشتند از دو مسیر واقع در منتهی الیه دو سمت دروازه برای رفت و آمد استفاده کنند. مجسمه ارابه چهار اسبه موجود بر فراز دروازه مربوط به ویکتوریا الهه پیروزی رومیان باستان است که در حال هدایت ارابه ای است که چهار اسب آن را می کشند. جالب ترین نکته درباره دروازه براندنبورگ این است که به رغم بر سرکار آمدن دولت های مختلف با جهت گیری های سیاسی متفاوت در این کشور، دروازه زیبای برلین همچنان پابرجاست.

نام محلی دروازه - این دروازه در زبان محلی به نام براندنبورگر تُر نامیده می شود.

اطلاعات گردشگری

گردشگرانی که برای دیدار از برلین و مکان های مختلف آن به این شهر سفر می کنند، حتماً سری به دروازه عظیم براندنبورگ نیز خواهند زد. این دروازه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری برلین محسوب می شود. باوجود سیستم حمل و نقل عمومی بی نظیر برلین، رفتن به سمت این دروازه کار دشواری نمی باشد. مسأله اقامت نیز موضوع چندان پیچیده ای در برلین نمی باشد چراکه هتل ها و مسافرخانه های گرانقیمت و نیز ارزانقیمت بسیاری در ایند شهر وجود دارند. گردشگران براحتی قادرند با توجه به سلیقه و بودجه شان به انتخاب محل اقامت بپردازند. همچنین، برلین از طریق فرودگاه بین المللی این شهر با سایر نقاط جهان ارتباط دارد.

تاریخچه

دستور ساخت این دروازه توسط فردریک ویلیام دوم پادشاه پروس به عنوان نشانی از صلح، صادر شد اما ساخت آن در بین سال های 1788 تا 1791 میلادی به دست کارل گوتهارد لانگ هانس صورت پذیرفت. این دروازه در سال های 2000 تا 2002 میلادی توسط بنیاد حفظ آثار تاریخی برلین مرمت شد. در سال 1668 میلادی در زمان فردریک ویلیام، یک قرن قبل از ساخت دروازه و پس از پایان جنگ های سی ساله، برلین شهری با حصاری از دیوارهای کوچک بود. این شهر دارای دروازه های متعددی چون دروازه گئورگن مقدس، استرالور، نویه، کوپرنیکر و اشپانداوِر بود. پایتختی پادشاهی پروس، وجود سیاست های باز مذهبی و صلح نسبی در این دوران به توسعه برلین منجر شد. پس از فروپاشی دیوار برلین به دنبال انقلاب صورت گرفته در سال 1989 میلادی، این دروازه مظهر آزادی و آرزو در برلین متحد بود. در تاریخ نهم دسامبر سال 1989، هزاران نفر از مردم آلمان در این مکان جمع شدند تا فروپاشی دیوار برلین و اتحاد دو آلمان را جشن بگیرند.
 
نام: اروپا » آلمان » برلین » دروازه براندنبورگ
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر برلین

دیوار برلین

دیوار معروف برلین -Berlin Wall- واقع در برلین آلمان یکی از دیوارهایی است که پاسدار حفظ کشور از تهاجم بیگانگان است و به عنوان مرزی برای کشور آلمان بکار می رود . در حال حاضر این دیوار به یکی از نقاط داغ تورسیتی برلین تبدیل شده است .

قصر شارلوتن بورگ

قصر شارلوتن بورگ -Charlottenburg Palace- یکی از بارزترین نمونه های شکوه و عظمت برلین به شمار می رود. این قصر از جمله نمونه های درخشان و زیبای سبک معماری باروک می باشد.

میدان گِندارمن مارکت برلین

میدان گندارمن مارکت -Gendarmenmarkt- برلین از جمله مکان هایی است که گردشگران مشتاق دیدن آن هستند. چندین موزه و یک بازار عجیب و غریب در اینجا وجود دارند.

کلیسای یادبود قیصر ویلیام

کلیسای یادبود قیصر ویلیام -Kaiser William Memorial Church- صلح آمیزترین نمادهای برلین محسوب می شود. دیدن این کلیسا که یک اثر تاریخی مذهبی به شمار می رود به همه گردشگران توصیه می شود.

باغ وحش برلین

یکی از زیباترین مکان های دیدنی برلین، باغ جانورشناسی -ZoologicalGarden- این شهر می باشد. این مکان یکی از بهترین و قدیمی ترین باغ وحش های آلمان محسوب می شود.

موزه جزیره

موزه جزیره -Museum Island- نمونه ای باشکوه از هنر معماری در آلمان به شمار می رود. این موزه که در شهر برلین واقع شده در حقیقت تماشا خانه ای است که مراحل مختلف تاریخ و هنر آلمان را به تصویر می کشد.