درباره مدینه الزهرا

شهر مدینه زهرا -Al Medina al-Zahra- را به یکی از خلفای اموی به نام عبدالرحمن نسبت می دهند. این شهرک که حالت موزه دارد، متریال های مختلفی همچون فلز، سنگ، سنگ مرمر، سفال و شیشه در خود دارد. شهرک مدینه الزهرا در فاصله پنج کیلومتری کوردوبا قرار دارد. گویا این شهرک، مورد هجوم مسیحی های که در زمان امپراطوری وابسته به اهالی شمال افریقا می زیستند، قرار گرفته است. این شهرک باستانی در سال 1910 میلادی از زیر آوار و میان خرابه ها پیدا شده است. حدود 10 درصد از این بنا که حدود 112 هکتار است تا به امروز بازسازی شده است.

این کاخ تخریب شده که همچون موزه شده است، بالای تپه ای در مورنو سیرا قرار دارد. این کاخ از برج ها و قلعه های باشکوه تشکیل شده است و ستون ها و قوس های آنها به زیبایی آن افزوده اند. شاید هنوز این محل همچون خرابه به نظر برسد اما 10 درصد تکمیل شده آن، زیبایی کاخ مدینه الزهرا را به خوبی به تصویر می کشد. شاید بتوان گفت، مدینه الزهرا همچون ارگ است. ارگ های باستانی که در طول تاریخ ظاهر خود را تا حدی حفظ کرده اند. روی دیوارهای این آثار تاریخی، بافت های گیاهی حک شده اند. قوس های دیوارها و ستون ها با رنگ های قرمز و آبی رنگ آمیزی شده اند. این بنا به سه بخش اصلی تقسیم می شود. بخشی که کوه ها را نگه می دارد. بخش دوم که محل نگهداری میوه ها و سبزیجات است و بخش سوم که مسجد در آن قرار دارد. گنبدهای کریستالی، دیوارها و ستون های حکاکی شده و مکان هایی برای فواره مواردی هستند که در این کاخ به خوبی دیده می شوند.

نام محلی مدینه الزهرا علاوه بر نام کامل، میان محلی ها و مردم اسپانیا با نام Medina Zahra نیز شناخته و یاد می شود. حتی گاهی به طور ساده تر آن را «زهرا» نیز می نامند.

اطلاعات گردشگری

از آنجا که این شهر سوخته، 5 کیلومتر تا شهر کودوبای اسپانیا فاصله دارد، بهترین مسیر برای رفتن به آنجا مسافرت به کوردوباست. در کوردوبو انواع مختلف هتل ها برای اقامت و اجاره وجود دارند. هر فردی با هر نوع سلیقه و بودجه ای می تواند در این هتل ها اقامت موقت داشته باشد و به راحتی با کرایه تاکسی یا اتوبوس به مقصد مدینه الزهرا برود. تقریبا همه جای این شهرک از بین رفته است. اما دولت در تلاش است آن را به بهترین وجه ممکن بازسازی و نوسازی کند. تا به حال فقط 10 درصد از آن نوسازی شده است.

ساعات بازدید

برای تنظیم برنامه سفر خود و بازدید از این مکان بای بدانید که از 16 ماه سپتامبر تا 30 ماه آوریل باز است. گردشگران می توانند در روزهای سه شنبه تا شنبه از ساعت 10 صبح تا 6:30 بعداز ظهر از این آثار تاریخی نیمه سالم دیدن کنند. در روزهای تعطیل و یکشنبه ها نیز از 10 صبح تا 2 بعدازظهر برای عموم باز است.

تاریخچه

مدینه الزهرا اسپانیا در سال های 936 تا 940 ساخته شده است. این شهر برای مدت 80 سال دست نخورده باقی مانده بوده است.
بعد از منقرض شدن حکومت بنی امیه در سال 132 هجری قمری، فردی به نام عبدالرحمان بن معاویه از دست عباسیان فرار می کند و به شمال غرب آفریقا می رود. بعد از مدتی در آنجا برای خود سپاهی گردآوری می کند و در سال 755 میلادی وارد اندلس اسپانیا می شود. در آن زما نشهر قرطبه (کودوربا) را تصرف می کند و برای خود حکومت و دولت قدرتمندی به نام حکومت امویان اندلس تاسیس می کند.
عبدارحمن سوم که خود را خلیفه نامیده بود، برای استحکام خلافت خود دستور ساخت مدینه ازهرا را صادر می کند. این کار  برای نمایش قدرت به حکومت عباسیان و به دست آوردن کنترل منطقه بود. این کاخ بسیار بزرگ و زیبا ساخته شده است و مساحتی حدود 112 هکتار دارد. در حال حاضر فقط 10 درصد از آن حفاری شده است و از زیر خاک بیرون کشیده شده است.
متاسفانه در طول تاریخ و در نتیجه هجوم بربرها به این کاخ، بخش اعظمی از آن تخریب شده است. آنها بعد از غارت کاخ آن را به حال خود رها کردند. این کاخ بزرگ برای مدت 900 سال در زیر آوار باقی مانده بود و در سال 1910 میلادی در ادامه کاوش های باستان شناسی کشف شد.
از آن زمان تا به امروز، همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، فقط 10 از این اثر بازیابی و نوسازی شده است.
این اثر در حال حاضر یکی از آثار تاریخی کشور اسپانیاست که توسط دولت اسپانیا نیز به طور رسمی اعلام و ثبت شده است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » کوردوبا » مدینه الزهرا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کوردوبا

آلکازار

آلکازار؛-Alcazar- قصر پادشاهان مسیحی، در واقع قلعه ای تاریخی است که در باغی زیبا واقع شده است. این بنا به سبک مردم شمال آفریقا ساخته شده است. هنگام سفر به اسپانیا، خوب است این قلعه را به عنوان یکی از زیباترین مکان های تاریخی برای بازدید به یاد بیاورید و حتما از آن دیدن کنید. قلعه آلکازار روی تپه ساخته شده است و دید بسیار زیبایی به اطراف دارد. این قلعه از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما نزدیک است و همین مساله منجر به ساخت منظره بسیار زیبا شده است.

جودریا

جودریا -Juderia- یکی از محله های قدیمی یهودی نشین کشور اسپانیا در شهر کوردوباست. این محله به عنوان گتو - محل زندگی کلیمی ها - شناخته می شود. اصلی ترین جاذبه این محله، پرستشگاه آنهاست. به پرستشگاه های یهودی کنیسه، کنیسا یا کنشت می گویند.

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا -Mosque Cathedral- که در حال حاضر به کلیسای جامع تبدیل شود، در ابتدا نیز یک کلیسا بوده است. یعنی از کلیسا به مسجد تغییر هویت داده و دوباره کلیسای جامع شده است. این مسجد در شهر اندلس در نزدیکی کوردوبا در اسپانیا واقع شده است. این مسجد که اکنون کلیساست، از جمله آثار تاریخی بسیار ارزشمند باقی مانده از خاندان اموی است.

پل رومی کوردوبا

پل رومی -Puente Romano- در کوردوبا یکی از پل های زیبا و قدیمی است که روی رودخانه گوادالیکور ساخته شده است و دومنطقه کوردوبا را به کامپو دولا ورداد وصل می کند. این پل، 16 آرک (قوس) دارد.