درباره آلکازار؛ قصر پادشاهان مسیحی

قلعه پادشاهان مسیحی، آلکازار -Alcazar- از جمله بناهای تاریخی زیبای اسپانیاست. این بنا، تلفیقی از فرهنگ مردم آفریقای شمالی و مسیحیان است. قلعه آلکازار، ابتدا به دست مردم آفریقای شمالی ساخته شد و بعدها مسیحی ها در آن تغییراتی ایجاد و آن را به دست گرفته اند. مناظر و باغ زیبا، معماری فوق العاده و  آب گرم این بنا از جمله زیبایی ها و جذابیت های این بنا هستند.
آلکازار از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

نام محلی

آلکازار؛ قصر پادشاهان مسیحی در میان محلی ها به نام آلکازار شهرت دارد. ترجمه اسپانیایی این بنا و باغ آن، Alcazar de los Reyes Cristianos است.

ساعات بازدید

قلعه آلکازار در نزدیکی شهر کوردوبا واقع شده است. مردم برای بازدید از این قلعه باید از کوردوبا به سمت بیرون شهر بروند. ساعات بازدید از این قلعه در ماه های مختلف، متفاوت است.
ساعات بازدید

  • در ماه های می و ژوئن : 10 صبح تا 2 بعد ازظهر و دوباره  5:30 تا 6:30
  • در ماه های جولای و آگوست : از 8:30 صبح تا 2 و نیم بعدازظهر
  • از ماه سپتامبر تا 14 اکتبر : 10 صبح تا 2 بعد ازظهر و دوباره  5:30 تا 6:30
  • از 15 اکتبر تا 30 آوریل : 10 صبح تا 2 بعد ازظهر و دوباره  4:30 تا 6:30
  • قلعه آلکازار در تمام طول سال در روزهای دوشنبه تعطیل است.

برج شیر

این برج، پایه و ساختار مربعی شکل دارد. بالای سقف، ساختارهای برج مانند کوچکی وجود دارد که نمای جالبی به برج بخشیده اند. قلعه شیر آلکازار در باغ زیبای قلعه واقع شده است. هر چهار طرف این برج مربعی شکل به سبک الموحاد ساخته شده اند. این برج دو طبقه دارد و در هر دو طبقه طاق های زیبایی کار شده است.

برج تفتیش عقاید

در گوشه رو به رودخانه، برجی مدور وجود دارد که سنگ ها و آجرهای آن در جهت های مختلف کار گذاشته شده اند. این برج مدور را برج تفتیش عقاید نامیده اند.

برج مراقبت و محافظت

این برج، اصلی ترین برج بناست و پایه هشت ضلعی دارد. این برج همان طور که از نامش پیداست برای  حفاظت کلی قلعه از خطرات احتمالی و دشمنان طراحی و ساخته شده است.  طبقه بالای قلعه، شامل سالن پذیرش زیبایی است که با مجسمه های  زیبا و سقف طاقی شکل تزئین شده است.

آبگرم سلطنتی

در زیرزمین این قلعه آبگرمی وجود دارد که به سبک موریش (مردم شمال آفریقا) ساخته شده است. افرادی که به این آبگرم می روند می توانند بین اتاق های سرد و گرم رفت و آمد کنند و در آخر به اتاق داغ آبگرم بروند و از مزایای درمانی آن بهره ببرند. برای ساخت دیوارها از خاک رس استفاده شده است. اما کف آبگرم با سنگ مرمر ساخته و تزئین شده است.

سالن موزاییک

سالن موزاییک محلی برای عبادت به شمار می رود و حاوی انواع موزاییک های هنری رومی است. یعنی موزاییک هایی که در این اتاق وجود دارند، هر کدام یک اثر هنری زیبا به حساب می آیند.

باغ ها

بهترین ویژگی قصر پادشاهان مسیحی، باغ‌های زیبای آن هستند که مساحتی حدود 55 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده اند. این باغ ها شامل انواع درختان سرو، نخل، پرتقال، لیمو و دیگر درختان است. در این باغ ها، علاوه بر درخت ها، حوضچه ها و چشمه های آب نیز وجود دارند که بر زیبایی آنها افزوده اند. این محیط یک یاز بهترین مکان ها برای گذراندن وقت و پیدا کردن آرامش است.

تاریخچه

آلکازر ابتدا برای مسلمانان بود. اما در طول تاریخ به دست مسیحی ها افتاد و در معماری آن نیز تغییرات زیادی اعمال شد و به شکل امروزی خود درآمد. در این قلعه شامل موزه اسقف وباغی زیباست و معماری منحصربه فرد به سبک موریش و مسیحی دارد. معماری این بنا تلفیقی از دو تاریخ مجزاست. یعنی معماری آن نشان دهنده تاثیر زمان بر ساختارهای معماری کوردوباست. این قلعه به دستور پادشاه دهم یعنی آلفانزو در سال 1327 میلادی نوسازی شد.
آلکازار یکی از زیباترین بناهای تاریخی کشور اسپانیا و همچنین جهان است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » کوردوبا » آلکازار
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کوردوبا

مدینه الزهرا

اگر مقاله شهر کوردوبا را مطالعه کرده باشید، حتما خوانده اید که این شهر مملو از آثار و بناهای تاریخی و باستانی است. این شهر جزو پربازدیدکننده ترین شهرهای اسپانیاست و سالانه افراد بسیار از نقاط مختلف دنیا برای دیدن جاذبه های آن از نزدیک به اسپانیا مسافرت می کنند. یکی از جاهای دیدنی این شهر، محلی به نام شهر گم شده مدینه الزهرا -Al Medina al-Zahra- است. مدینه الزهرا به معنای شهر زیباست. این شهرک در پنج کیلومتری کوردوبا واقع شده است.

جودریا

جودریا -Juderia- یکی از محله های قدیمی یهودی نشین کشور اسپانیا در شهر کوردوباست. این محله به عنوان گتو - محل زندگی کلیمی ها - شناخته می شود. اصلی ترین جاذبه این محله، پرستشگاه آنهاست. به پرستشگاه های یهودی کنیسه، کنیسا یا کنشت می گویند.

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا -Mosque Cathedral- که در حال حاضر به کلیسای جامع تبدیل شود، در ابتدا نیز یک کلیسا بوده است. یعنی از کلیسا به مسجد تغییر هویت داده و دوباره کلیسای جامع شده است. این مسجد در شهر اندلس در نزدیکی کوردوبا در اسپانیا واقع شده است. این مسجد که اکنون کلیساست، از جمله آثار تاریخی بسیار ارزشمند باقی مانده از خاندان اموی است.

پل رومی کوردوبا

پل رومی -Puente Romano- در کوردوبا یکی از پل های زیبا و قدیمی است که روی رودخانه گوادالیکور ساخته شده است و دومنطقه کوردوبا را به کامپو دولا ورداد وصل می کند. این پل، 16 آرک (قوس) دارد.