درباره جودریا

جودریا -Juderia-، یکی از محله های بسیار آرام به دور از سروصدای شهری و شلوغی زندگی شهری است. این محله به خوبی القا کننده نوع و سبک زندگی یهودی هاست. یهودی ها که همیشه از طرف جامعه مسیحی مورد تهدید بودند، به جودریا نقل مکان کردند و آنجا را به سبک و سیاق خود ساختند و در همان جا سکنی گزیدند. جامعه یهودی ساکن این منطقه برای خود پرستشگاه یهودی نیز بنا کرده اند که جاذبه اصلی این منطقه را تشکیل میدهد.
دلیل این که جوردیا در نزدیکی شهر قرطبه اسپانیا بسیار آرام است و افرادی که به آنجا می روند نیز این آرامش را با همه وجود احساس می کنند، تفاوت ساختاری آن با دیگر جاهاست. این شهرک، متشکل از خانه های به هم چسبیده و خیابان های باریک است. باریکی خیابان ها و ازدحام خانه های به هم چسبیده باعث شده اند که تردد ماشین و هر نوع وسیله نقلیه دیگر در این منطقه نا ممکن شود. همین امر باعث آرامش و هوای خوب و سکوت لذت بخش این شهرک شده است. از جمله جاذبه های جودریا باید به کنیسای آنها اشاره کرد. کنیسا یا کنشت محل عبادت یهودی هاست. این کنیسا درست در وسط این منطقه قرار دارد. این کنیسا به خوبی محافظت می شود و دسترسی آن برای همه یهودی های ساکن آنجا بسیار ساده است. حتی گزدشگران نیز می توانند از این کنیسا دیدن کنند. این بنا در سال 1315 میلادی ساخته شده است.
البته باید بدانید که کنیسای یهودی ها یدر قرن 16 میلادی به کلیسا یی برای مسیحی ها تبدیل شد اما دوباره در قرن 19 میلادی به ماهیت اصلی خود که کنشتی برای عبادت یهودی ها بود، بازگشت.
در ورودی محله جودریا، مجسمه  Seneca قرار دارد.

نام محلی

محله ای که یهودی ها در شهر قرطبه یا کودوبا در اسپانی برای خود تاسیس کرده اند، به نام گتو (محله کلیمی نشین) معروف است. محلی های این شهر، جوردیا را به نام محله یهودی ها می شناسند و آن را به همین نام یاد می کنند.

اطلاعات گردشگری

اگر دوست دارید از همهمه زندگی شهری و شلوغی دور باشید، خوب است سفری چند روزه به اسپانیا، شهر کوردوبا داشته باشید و به محله یهودی نشین این شهر یعنی جودریا داشته باشید. این محله بسیار به شهر کوردوبا نزدیک است. به همین دلیل دسترسی به آن به هیچ عنوان سخت نیست. رسیده به این منطقه سخت نیست اما فکر اینکه بخواهید با ماشین به داخل این شهرک بروید را باید از سر خود بیرون کنید. زیرا خیابان های آن بسیار باریک هستند و هیچ گونه وسیله نقلیه ای امکان تردد د آنجا را ندارد. البته از آنجا که آب و هوای این منطقه بسیار خوب است، بهترین کار پیاده روی است. یعنی برای گشت زدن در کوچه ها و خیابان های این محله بهتر است پیاده میان خانه ها قدم بزنید و فضای آرامش بخش آن لذت ببرید.

تاریخچه

در زمان حضور رومی ها در کوردوبا، یهودی ها قوانین خود را داشتند و به سبک خود زندگی می کردند. البته در قرن 8 میلادی، آنها تحت تاثیر قوانین اعراب کمی از نظر فکری و فرهنگی رشد کردند.
در زمان حکومت Moor در اسپانیا، مردی یهودی به نام Hasfai Ibn Shaprut که پزشک، محقق و دیپلمات نیز بود یکی از افرادی بود که در پیشبرد اقتصاد یهودی ها نقش موثری داشت. یکی دیگر از افراد مشهور  یهودی در این منطقه، Maimonides نام داشت که فیلسوف و نویسنده مشهور تورات بود. اکنون مسجمه او در میدان جودریا قرار دارد.  جودریا بیشتر برای مغازه های طلافروشی و نقره فروشی شهرت دارد.
دیلیل اینکه یهودی ها به جودریا نقل مکان کردند و آنجا را به شهرکتی مخصوص یهودی ها تبدیل کردند، جدا بودن از دیگر احزاب مذهبی همچون اسلام و مسیحیت بود. در ضمن، دلیلی اینکه عبادت گاه خود را نیز در مرکز این شهرکت ساخته اند نیز این است که از دسترس حمله  کننده ها و تندروهای مسلمان و مسیحی دور باشد و در واقع آخرین مکانی باشد که به آن هجوم می آورند. یهودی های این منطقه همچون دیگر یهودی های سراسر دنیا بسیار با هم متحد هستند.
 
نام: اروپا » اسپانیا » کوردوبا » جودریا
گروه: مکان های معروف
 

عکس های جودریا

 

مکان های دیدنی دیگر کوردوبا

مدینه الزهرا

اگر مقاله شهر کوردوبا را مطالعه کرده باشید، حتما خوانده اید که این شهر مملو از آثار و بناهای تاریخی و باستانی است. این شهر جزو پربازدیدکننده ترین شهرهای اسپانیاست و سالانه افراد بسیار از نقاط مختلف دنیا برای دیدن جاذبه های آن از نزدیک به اسپانیا مسافرت می کنند. یکی از جاهای دیدنی این شهر، محلی به نام شهر گم شده مدینه الزهرا -Al Medina al-Zahra- است. مدینه الزهرا به معنای شهر زیباست. این شهرک در پنج کیلومتری کوردوبا واقع شده است.

آلکازار

آلکازار؛-Alcazar- قصر پادشاهان مسیحی، در واقع قلعه ای تاریخی است که در باغی زیبا واقع شده است. این بنا به سبک مردم شمال آفریقا ساخته شده است. هنگام سفر به اسپانیا، خوب است این قلعه را به عنوان یکی از زیباترین مکان های تاریخی برای بازدید به یاد بیاورید و حتما از آن دیدن کنید. قلعه آلکازار روی تپه ساخته شده است و دید بسیار زیبایی به اطراف دارد. این قلعه از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما نزدیک است و همین مساله منجر به ساخت منظره بسیار زیبا شده است.

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا -Mosque Cathedral- که در حال حاضر به کلیسای جامع تبدیل شود، در ابتدا نیز یک کلیسا بوده است. یعنی از کلیسا به مسجد تغییر هویت داده و دوباره کلیسای جامع شده است. این مسجد در شهر اندلس در نزدیکی کوردوبا در اسپانیا واقع شده است. این مسجد که اکنون کلیساست، از جمله آثار تاریخی بسیار ارزشمند باقی مانده از خاندان اموی است.

پل رومی کوردوبا

پل رومی -Puente Romano- در کوردوبا یکی از پل های زیبا و قدیمی است که روی رودخانه گوادالیکور ساخته شده است و دومنطقه کوردوبا را به کامپو دولا ورداد وصل می کند. این پل، 16 آرک (قوس) دارد.