درباره مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع اندلس که در حال حاضر یک کلیسای جامع است، یکی از معماری های تلفیقی اسلام و مسیحیت است.
کلیسای جامع بزرگی که در اندلس در ایالت کوردوبا قرار دارد، زمانی یک مسجد و محلی برای عبادت مسلمان ها بوده است. این را می توان به خوبی از معماری، مناره های باقی مانده از مسجد و حتی محراب آن تشخیص داد. حیاط مسجد نیز این روزها خانه درختان پرتقال است. محراب مسجد نیز میان آرک ها و ستون های داخلی مسجد همچنان وجود دارند. کلیسای جامع توسط گوتیک کُر (Gothic Choir) و کاپیلا مایور (Capilla Mayor) ساخته شده است. این کلیسا بعد از تخریب 63 ستون و آرک از شبستان اصلی مسجد، بنا شده است. معماری به نام «پدرو کورنجو» در بخشی از کلیسا جایگاهی برای گروه کر کلیسا طراحی کرده و ساخته که بسیار زیباست.
یکی از زیبایی های کلیسای جامع، خانه قرآن باقی مانده از مسجد است.
در کنار همه نشانه های باقی مانده از مساجد، شاهکارهای معماری زیادی نیز در آن وجود دارد که نشان دهنده مسجد بودن این کلیسا هستند. از جمله آنها باید به نمازخانه مسجد اشاره کرد که طراحی فوق العاده زیبایی دارد.

اطلاعات گردشگری

کوردوبا یکی از شهرهای آندلس در جنوب کشور اسپانیاست. کوردوبا از شهرهای تقریبا بزرگ و بعد از سویل و مالاگا سومین شهر پرجمعیت آندلس به شمار می رود.
شاید جالب باشد بدانید، کوردوبا نخستین شهر اروپایی است که در آن کانال های فاضلاب کشیده شدند. این شهر را با نام «قرطبه» نیز می شناسند. این نام اعراب آن زمان به این منطقه بخشیده اند.
این منطقه مملو از آثار تاریخی زیباست. از جمله آنها باید به مسجد جامع سابق و کلیسای جامع کنونی آن اشاره کرد. بافت و معماری این بنا، تلفیقی از معماری اسلامی و مسیحیت است. وقتی وارد آنجا می شوید این ترکیب، یا به گونه ای می توان گفت، این تضاد را می توان به خوبی در بخش های مختلف ساختمان به خوبی احساس کرد.
این مسجد در نزدیکی کوردوبا قرار دارد در نتیجه بهترین راه رفتن به آنجا، مسافرت به کوردوبا و یک شب اقامت در شهر اندلس است.

تاریخچه

مسجد جامع کوردوبا -Mosque Cathedral- که در حال حاضر کلیسای جامع این منطقه است، در سال 786 میلادی ساخته شد. این مسجد ابتدا کلیسا بوده است و عبدالرحمن اول آن را به قیمت یکصدهزار دینار از حاکم اندلس خریداری کرد و مسلمانان، مسجد جامع را به جای کلیسا بنا کردند. این مسجد در سال 988 میلادی به مراحل پایانی خود رسید بود. این مسجد به خوبی معماری اسلامی را به تصویر کشیده است. در آن می توان خلافت 250 ساله خلفای اموی را به خوبی درک کرد. این مسجد یکی از زیباترین بناهای اسلامی در طول تاریخ است. شاید بتوان گفت بعد از مسجد پیامبر، یکی از بزرگ ترین مساجد دنیا نیز بود.
بخش جالب داستان اینجاست که وقتی کوردوبا در سال 1236 میلادی توسط فرناندو سوم فتح شد، دستور ساخت کلیسا به جای مسجد را داد. مسجدی که سال های برای ساخت آن وقت صرف شده بود و یکی از بناهای اسلامی تا آن زمان به شمار می رفت در معرض نابودی قرار داشت. اما خوشبختانه با اعمال تغییرات جزئی، مسجد جامع را به کلیسای جامع تبدیل کردند. در سال 1523 میلادی نیز به دستور پادشاه پارلز V، بخش مرکزی شبستان مسجد تخریب شد و بر اساس معماری رنسانس و مسیحی ها دوباره از نو ساخته شد. این کار با اعتراض مردم مواجه شد. اما تازه بعد از تخریب و تکمیل معماری جدید، پادشاه در جواب اعتراضات اظهار داشت که اگر می دانستم این موضوع برای شما اینقدر ناراحت کننده است، هرگز دستور چنین کاری را نمی دادم.
البته جای اشاره دارد که این دو معماری تناسب چندانی با هم ندارند و سالن اصلی نه حالت مسجد و نه  شکل کلیسا دارد. اما باز با همه این اوصاف یکی از معماری های تلفیقی زیبا در کشور اسپانیا به شمار می رود.
 
نام: اروپا » اسپانیا » کوردوبا » مسجد جامع کوردوبا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کوردوبا

مدینه الزهرا

اگر مقاله شهر کوردوبا را مطالعه کرده باشید، حتما خوانده اید که این شهر مملو از آثار و بناهای تاریخی و باستانی است. این شهر جزو پربازدیدکننده ترین شهرهای اسپانیاست و سالانه افراد بسیار از نقاط مختلف دنیا برای دیدن جاذبه های آن از نزدیک به اسپانیا مسافرت می کنند. یکی از جاهای دیدنی این شهر، محلی به نام شهر گم شده مدینه الزهرا -Al Medina al-Zahra- است. مدینه الزهرا به معنای شهر زیباست. این شهرک در پنج کیلومتری کوردوبا واقع شده است.

آلکازار

آلکازار؛-Alcazar- قصر پادشاهان مسیحی، در واقع قلعه ای تاریخی است که در باغی زیبا واقع شده است. این بنا به سبک مردم شمال آفریقا ساخته شده است. هنگام سفر به اسپانیا، خوب است این قلعه را به عنوان یکی از زیباترین مکان های تاریخی برای بازدید به یاد بیاورید و حتما از آن دیدن کنید. قلعه آلکازار روی تپه ساخته شده است و دید بسیار زیبایی به اطراف دارد. این قلعه از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما نزدیک است و همین مساله منجر به ساخت منظره بسیار زیبا شده است.

جودریا

جودریا -Juderia- یکی از محله های قدیمی یهودی نشین کشور اسپانیا در شهر کوردوباست. این محله به عنوان گتو - محل زندگی کلیمی ها - شناخته می شود. اصلی ترین جاذبه این محله، پرستشگاه آنهاست. به پرستشگاه های یهودی کنیسه، کنیسا یا کنشت می گویند.

پل رومی کوردوبا

پل رومی -Puente Romano- در کوردوبا یکی از پل های زیبا و قدیمی است که روی رودخانه گوادالیکور ساخته شده است و دومنطقه کوردوبا را به کامپو دولا ورداد وصل می کند. این پل، 16 آرک (قوس) دارد.