درباره پل رومی

پلی که کوردوبا را به بخش جنوبی این ایالت وصل می کند، Puente Romano  نام دارد. این پل در زمان امپراطوری رومی های در قرن 19 میلادی ساخته و راه اندازی شد. این پل در طول تاریخ بسیار خوب ساختار خود را حفظ کرده و آسیب کمی دیده است. این پل را نیز می توان از جمله نمونه های خوب معماری فرانسه دانست. پل رومی کوردوبا، امکان دسترسی جاده ای را روی رودخانه به مردم می دهد.
پل رومی از جمله قدیمی ترین پل های اسپانیاست. این پل در کوردوبا قرار دارد و تنها راه ارتباطی بین این شهر و مناطق آن طرف رودخانه است. البته با قایق نیز می توان عرض رودخانه را پیمود اما این پل، دسترسی ساده تری به همه مناطق اطراف خود به افراد می دهد. پل رومی، تنها راه ارتباطی بود اما بعد از آن، پل سان رافایل ساخته شد. اگرچه این پل دیگر لقب تنها پل ارتباطی روی رودخانه گوادالیکور را ندارد اما همچنان قدیمی ترین پل این منطقه به شمار می رود.
پل رومی، ابتدا 17 قوس داشت اما در اصلاحات بعدی یکی از آنها اصلاح و حذف شد و در حال حاضر 16 آرک بیشتر ندارد.
پل رومی در نزدیکی کلیسای جامع قرار دارد که ترکیبی از معماری اسلامی و مسیحیت است. گردشگرانی که از این کلیسا بازدید می کنند، می توانند به تماشای پل قدیمی رومی نیز بروند.
پل رومی در سال 2006 میلادی به علت رفت و آمد زیاد تعطیل شد. این تعطیلی برای بازسازی آن بود. البته هنگام بازسازی ظاهر پل به طور کامل حفظ شده است. البته به جای سنگ هایی که در کف برای قسمت پیاده رو کار شده بود، سطحی صاف و یکدست ساخته شده است. پل رومی دوباره در سال 2008 میلادی نیز بازگشایی شد.

نام محلی

Puente Romano با نام های پل رومی و پل قدیمی نیز بین محلی ها و بومی های اسپانیا شهرت دارد.

اطلاعات گردشگری

پلی که روی رودخانه گوادالیکور در کوردوبا قرار دارند، پل رومی است. پل رومی کوردوبا که بین محلی ها به نام Puente Romano نیز شهرت دارد بین مسافران ارزش بسیاری دارد. این پل از جمله جاذبه های گردشگری شهر کوردوبا در اسپانیاست و در نزدیکی کلیسای جامع این منطقه قرار دارد. کلیسای جامع قرطبه ابتدا مسجد بوده است که در سال 1532 میلادی به دستور پادشاه آن زمان به کلیسایی برای عبادت مسیحی های کاتالولیک تبدیل شد.

تاریخچه

نخستین سنگ بنای این پا در قرن اول میلادی گذاشته شده است. این پل در آن زمان به دستور پادشاهان رومی قرطبه ساخته شده است. طول پل حدود 331 متر است و 17 قوس داشت. البته تعداد این قوس ها در زمان اصلاح و ترمیم در سال 2006 میلادی به 16 قوس کاهش پیدا کرد.
دلیل ساخت این پل در آن زمان، دسترسی آسان به مناطق شهری اطراف رودخانه بود. با ساخت این پل دیگر به استفاده از قایق برای مسافرت بین شهرهای اطراف رودخانه گوادالیکور نیاز نبود.
شاید جالب باشد بدانید، پل رومی تنها را ه ارتباطی بین کوردوبا و شبه جزیره ایبری است.
در طول حکومت مسلمانان در قرطبه در یکی از انتهاهای این پل، برجی ساخته شده است و در انتهای دیگر نیز Puerta del Punte قرار دارد. درب ورودی پا در سال 1527 میلادی ساخته شده است. این دروازه به دست معماری به نام هرنان رویز دوم طراحی و ساخته شده است. مجسمه ای از سان رافائل نیز در مرکز پل ساخته شده است که در سال 1651 میلادی توسط مجسمه سازی به نام گومِز دل ریو ساخته شده است.
در قرن حاضر، این پل یکی از راه های دسترسی برای مسافرانی است که از سمت جنوب به طرف کوردوبا در حرکت هستند. همچنین افرادی که از بخش مرکزی کشور اسپانیا به سمت کوردوبا در حرکت هستند، می توانند از این پل استفاده کنند.
به دلیل رفت و آمد زیاد، برای عبور از آن باید عوارض پرداخت کرد. فقط در سال 2004 میلادی بود که پل رومی کوردوبا در اسپانیا محلی برای عبور عابرین پیاده شد. اما بلافاصله به هویت اصلی خود به عنوان پلی برای ارتباط دو شهر تبدیل شد.
 
نام: اروپا » اسپانیا » کوردوبا » پل رومی کوردوبا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر کوردوبا

مدینه الزهرا

اگر مقاله شهر کوردوبا را مطالعه کرده باشید، حتما خوانده اید که این شهر مملو از آثار و بناهای تاریخی و باستانی است. این شهر جزو پربازدیدکننده ترین شهرهای اسپانیاست و سالانه افراد بسیار از نقاط مختلف دنیا برای دیدن جاذبه های آن از نزدیک به اسپانیا مسافرت می کنند. یکی از جاهای دیدنی این شهر، محلی به نام شهر گم شده مدینه الزهرا -Al Medina al-Zahra- است. مدینه الزهرا به معنای شهر زیباست. این شهرک در پنج کیلومتری کوردوبا واقع شده است.

آلکازار

آلکازار؛-Alcazar- قصر پادشاهان مسیحی، در واقع قلعه ای تاریخی است که در باغی زیبا واقع شده است. این بنا به سبک مردم شمال آفریقا ساخته شده است. هنگام سفر به اسپانیا، خوب است این قلعه را به عنوان یکی از زیباترین مکان های تاریخی برای بازدید به یاد بیاورید و حتما از آن دیدن کنید. قلعه آلکازار روی تپه ساخته شده است و دید بسیار زیبایی به اطراف دارد. این قلعه از اطراف به رودخانه های کلامورس و ارسما نزدیک است و همین مساله منجر به ساخت منظره بسیار زیبا شده است.

جودریا

جودریا -Juderia- یکی از محله های قدیمی یهودی نشین کشور اسپانیا در شهر کوردوباست. این محله به عنوان گتو - محل زندگی کلیمی ها - شناخته می شود. اصلی ترین جاذبه این محله، پرستشگاه آنهاست. به پرستشگاه های یهودی کنیسه، کنیسا یا کنشت می گویند.

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا -Mosque Cathedral- که در حال حاضر به کلیسای جامع تبدیل شود، در ابتدا نیز یک کلیسا بوده است. یعنی از کلیسا به مسجد تغییر هویت داده و دوباره کلیسای جامع شده است. این مسجد در شهر اندلس در نزدیکی کوردوبا در اسپانیا واقع شده است. این مسجد که اکنون کلیساست، از جمله آثار تاریخی بسیار ارزشمند باقی مانده از خاندان اموی است.