درباره قصر الحمرا

قصر الحمرا -Alhambra Palace- یا قصر سرخ، قصری باستانی است که محل اقامت خلفای مسلمان شهر گرانادای اسپانیا بوده است. گرانادا در جنوب اسپانیا واقع شده است. الحمرا در سال 1984 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
قصر الحمرا بالای تپه ای در جنوب شرقی گرانادا (غرناطه) ساخته شده است و یکی از شاهکارها معماری مسلمانان به شمار می رود.
قصر الحمرا به زبان عربی به معنای «قصر سرخ» است. این قصر بسیار زیبا یکی از شاهکارهای منحصربه فرد معماری مسلمانان است. این قصر مساحت زیادی دارد و در مرز جنوبی کشور اسپانیا و در جنوب غرناطه واقع شده است. اطراف این قصر دیوارهای مستحکم و بیش از 10 برج دفاعی کشیده شده اند. در مورد نام این قصر صحبت های فراوانی وجود دارد. برخی معتقدند چون دیوارهای بیرونی قصر با آجرهای قرمز ساخته شده است به آن قصر الحمرا می گویند.
البته باید بدانید این قصر در دوران حکومت الحمرا در خلال سال های 1248 تا 1354 میلادی ساخته شده است. معماری این بنا به سبک اسلام و مسیحی ساخته شده است. در واقع تلفیق دو مذهب است. این قصر بعد از ساخت به دست فراموشی سپرده شد. البته در قرن 19 میلادی دوباره در کاوش های باستان شناسی اروپایی ها کشف شد.
قصر الحمرا در حال حاضر جزو میراث فرهنگی یونسکو است.

نام محلی

مردم محلی، قصر الحمرا را فقط الحمرا می نامند و با آن نام این بنا را خطا می کنند.

تاریخچه

تاریخ ساخت قصر الحمرا به قرن 14 میلادی بر می گردد. قصر الحمرا یکی از بناهای معماری اسلامی است. این قصر به دستور پادشاه مسلمانان یا پادشاه موریش (Moorish) ساخته شده است. این قصر در انتهای حکومت مسلمانان در اسپانیا ساخته شده است. معماری قصر الحمرا به دست یوسف و محمد پنجم تکمیل شده است.
معماری آن به خوبی، هنر معماری تلفیقی اسلام، مسیحیت و یهودیت را به تصویر می کشد و طراحی منحصر به فردی دارد.
شاید جالب باشد بدانید دیوارهای این قصر سفید رنگ بوده اند، اما اکنون قرمز شده اند. شاید دلیل آن نیز قرار داشتن در معرض تابش نور خورشید باشد. معماری داخلی قصر نیز زیباست و سقف گنبدی آن نمای بسیار زیبایی به آن بخشیده است. نقاشی ها و طرح های روی دیوارها نیز بسیار جالب و خیره کننده هستند.
نوع ساخت، طراحی، معماری و تزئینات این قصر به گونه ای است که می توان با تماشای آنها، علاقه سازنده ها و طراحان آن را به کار خود به خوبی احساس کرد. این قصر از پادشاهی به پادشاه دیگر رسیده است و هر کدام تغییرات مورد علاقه خود را در آن اعمال کرده اند تا اینکه به شکل امروزی خود درآمده است.
در طول تاریخ و در جنگ های مختلف، ساختار قصر الحمرا بارها مورد تخریب قرار گرفته و خراب شده است اما دوباره بازسازی شده است.
 
نام: اروپا » اسپانیا » گرانادا » قصر الحمرا
گروه: مکان های معروف
 

مکان های دیدنی دیگر گرانادا

پارک الحمرا

پارک الحمرا -Alhambra Park-، یکی از زیباترین پارک های شهر گراناداست. این پارک نیز همچون دیگر جاذبه های کشور اسپانیا، سالانه افراد بسیاری را به سمت خود می کشاند. این پارک همیشه شاهد مسافران زیادی است که از جاهای مختلف دنیا به آنجا رفته اند.

باغ معماری

باغ معماری -Architects Garden- یکی از باغ های زیبا در الحمرا است. این باغ را می توان یکی از بهترین باغ ها در سراسر دنیا دانست. بیشتر گردشگرانی که به اسپانیا و شهر گرانادا سفر می کنند حتما از این باغ نیز دیدن می کنند.

کلیسای جامع گرانادا

کلیسای جامع گرانادا -Cathedral of Granada-، ساختمان باستانی و قدیمی است و زیباترین بنای تاریخی این شهر به شمار می رود. گرانادا از شهرهای جنوبی کشور اسپانیاست و جاذبه های بسیاری برای گردشگران دارد. از جمله آنها باید به کلیسای جامع اشاره کرد که با شکوه و جلال خود، نمادی برای نمایش شکوه مسیح است.

قصر کارلوس پنجم

قصر کارلوس پنجم -Palacio de Carlos V- همان طوری که از نامش پیداست قصری است که به یکی از پادشاهان قدیم اسپانیا تعلق دارد. این قصر از جمله شاهکارهای معماری تاریخی است. سالانه افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا به اسپانیا سفر و از این کاخ دیدن می کنند.

سان نیکولاس

سن نیکلاس -San Nicolas-، یک بلندی زیبا در شهر گراناداست. افراد می توانند از این تپه مناظر زیبایی همچون قصر الحمرا و سیرا نوادا را تماشا کنند و از آنها لذت ببرند. این منطقه یکی از زیباترین مناظر طبیعی این شهر به شمار می رود.

جزیره چارتر‌هاوس

چارتر‌هاوس -The charterhouse-، جزیره ای در نزدیکی رودخانه Guadalquivir در اسپانیاست که به بهشت اسپانیا نیز شهرت دارد.